Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Who Are We...

Performance of the Week voting is open!

DyeStatFL - Louie Bing coverage KS: Willie Morrison US#1 67-4 SP RESULTS

NY Section I Qual: Seventh grader Katelyn Tuohy runs 4:36 to win 1,500; James Asselmeyer runs US#2 2:25.89 1000 RESULTS | Benjamin to run CARIFTA

NYC PSAL Championships RESULTS - Fast 300s with Brenessa Thompson 38.43 and Mergaran Poleon 33.98 | RECAP (Armorytrack.com)

PV Record! Lexi Weeks clears 14-3.25 to surpass national mark at USATF Arkansas meet | VIDEO | STORY

CT Open: Tolland girls, Hillhouse boys win titles; Alex Ostberg 1:59 (split)/4:17/9:17 but Ari Klau and Eric Van der Els steal spotlight; Danae Rivers 1000/1600/4x400 sweep PHOTOS | RESULTS | INTERVIEWS

NJ MOC: Sydney McLaughlin triple win includes meet records in the 400 (53.72) and 55 hurdles (7.82) | RESULTS

 

Simplot Games ID - HIGHLIGHTS - Tara Davis CA 19-10 LJ; Chinne Okoronkwo WA US#1 41-4 TJ; Elijah Armstrong (9:01) edges Levi Thomet (9:02) in 3200; STORYLINES by Erik Boal  RESULTS

U-Kentucky HS Invite: US#1s for Jaron Flournoy 21.16 (200), Will Allen 47.16 (400), Jaron Brooks 7-1 (HJ), Ersula Farrow 2:09.21 (800), Tonea Marshall 8.39 60H RESULTS

Kamryn McIntosh NY national record 600!!! 1:28.78 INTERVIEW

 

Millrose before and after filled with great moments for Mikey Brannigan


 

 

 

 

 

  

 

 

 .



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advert


 

Meet Central

Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Columbia Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming
Click on any of the states on the map above to get the latest meet results and rankings
 

Latest Meet Results

  
Latest meet results from everywhere

View All Meet Results

 

New National Leaders

  
Latest US#1 Rankings

US Top (B In - Out) (G In -  Out)

 

Videos

 

Previously on DyeStat

Week Ending Feb. 22

Performance of the Week

DyeStatFL - Louie Bing coverage KS: Willie Morrison US#1 67-4 SP RESULTS

NY Section I Qual: Seventh grader Katelyn Tuohy runs 4:36 to win 1,500; James Asselmeyer runs US#2 2:25.89 1000 RESULTS | Benjamin to run CARIFTA

NYC PSAL Championships RESULTS - Fast 300s with Brenessa Thompson 38.43 and Mergaran Poleon 33.98 | RECAP (Armorytrack.com)

PV Record! Lexi Weeks clears 14-3.25 to surpass national mark at USATF Arkansas meet | VIDEO | STORY

CT Open: Tolland girls, Hillhouse boys win titles; Alex Ostberg 1:59 (split)/4:17/9:17 but Ari Klau and Eric Van der Els steal spotlight; Danae Rivers 1000/1600/4x400 sweep PHOTOS | RESULTS | INTERVIEWS

NJ MOC: Sydney McLaughlin triple win includes meet records in the 400 (53.72) and 55 hurdles (7.82) | RESULTS

 

Simplot Games ID - HIGHLIGHTS - Tara Davis CA US#1 19-10 LJ; Chinne Okoronkwo WA US#1 41-4 TJ; Elijah Armstrong (9:01) edges Levi Thomet (9:02) in 3200; STORYLINES by Erik Boal | Haley Showalter CO wins WT RESULTS

U-Kentucky HS Invite: US#1s for Jaron Flournoy 21.16 (200), Will Allen 47.16 (400), Jaron Brooks 7-1 (HJ), Ersula Farrow 2:09.21 (800), Tonea Marshall 8.39 60H RESULTS

Kamryn McIntosh NY national record 600!!! 1:28.78 INTERVIEW

 

Millrose before and after filled with great moments for Mikey Brannigan

 

Week Ending Feb. 15

Performance of the Week

DyeStatCAL: Indoor state meet coverage RESULTS

Ryan Clark runs 6.30 (55)/21.22 (200) double in Alabama RESULTS

No Sleep Til Brooklyn: Hear Richard Rose and Brenessa Thompson describe competition at the Millrose Games and Brooklyn Borough Champs on back to back days at The Armory - ROSE | THOMPSON

Millrose Games: James Burke, Catherine Pagano win high school miles; Newburgh NY boys break state record in 4x200;  Myles Marshall No. 8 all-time 2:24.43 1000m | John Nepolitan PHOTOS | LIVE RESULTS  Thurs - Adam Kelly breaks his own RI state record with 83-2.50; Barrington teammate Bobby Colantonio 2nd | SEE THE THROW | INTERVIEW | Myles Marshall has opportunity to face fast field 

Grant Fisher runs US#1 4:06.72 mile against college field at GVSU

Deakin Volz IN, Paulo Benavides TX discuss record-breaking night in the boys pole vault | VIDEO: Benavides record jump

  

Week Ending Feb. 8

Vote Now! Performance of the Week

 Ja'Mari Ward IL jumps US#1 24-7.25 at Missouri meet RESULTS

Boston GP: PHOTOS Logan Wetzel leads 3 under 4:10; Ryen Frazier wins girls mile RESULTS

USATF XC: Conner Mantz junior race by 25 seconds, John Dressel 3rd; Katie Rainsberger-Lauren Gregory finish 3-4 in Boulder

David Oliver Classic NCAndrew Hunter 8:59.67 US#1 3200 RESULTS

BoiseRESULTS Lauren Rain Williams 23.39 US#1 and No. 9 all-time 200! VIDEO; Makena Morley 10:44.66 2-mile; Elijah Armstrong 9:14.09; Davis UT boys US#1 7:49.69 4x8; Harrison Schrage US#1 24-3 LJ - Preview -| Top athletes in West headed to NB Boise High School Indoor

Varsity Classic NY: CBA boys DMR, Catherine Pagano 800 new US#1s RESULTS

Frazier, Wetzel lead mile fields in Boston Saturday | Millrose HS Mile Lineups

Rohrer to Notre Dame | Anderson commits to Oregon | College choices

 

 

Week Ending Feb. 1

DyeStat Performance of the Week - Vote now

Armory Track InviteRECAP - Saturday - No. 2 all-time 300s for Rai Benjamin and Sydney McLaughlin! Sarah Walker, Richard Rose win 600s; Shen NY boys, Cardozo girls US#1 in the 4x8s; FRIDAY - Cheltenham PA boys, Benj Cardozo NY girls win 4x4s; James Burke, Sammy Watson win loaded 1,000s  PHOTOS | RESULTS | What To Watch | Preview

 

North CarolinaRyen Frazier holds her own against pros with US#1 4:41.56 mile INTERVIEW

 

Michigan: Grant Fisher runs US#1 4:07.32 mile RESULTS

 

Virginia TechMarcellus Fletcher US#1 51-0 TJ RESULTS

 

Anna Rohrer named Gatorade XC Girls Runner of the Year

 

Week Ending Jan. 25

 

Performance of the Week

 

New Balance Games: Rai Benjamin NY #6 all-time 33.40 in the 300; Spencer Brown CT, Olivia Sargent PA win miles; Cheltenham boys PA record 3:26.11 SMR; US#1 4x2s for Medgar Evers NY girls, C.H. Flowers MD boys | RECAP | RESULTS (641 DS Elites) | PHOTOS - John Nepolitan

 

Kevin Dare PA: 3 US#1s include Maiya Dendy DE 24.11 in the 200, Mady Clahane PA in the 3K 9:59.40 and Ciera Leonard 8.47 in the 60H | RESULTS

 

Jimmy Carnes FL:  Teahna Daniels US#1 6.93 in the 55 meters | RESULTS | VIDEOS

 

Atlantic Coast VA: Grant Holloway US#1 6.30 in the 55m | RESULTS

 

NSAF plans June 13 meet in Havana amidst U.S.-Cuba thaw

Grant Fisher repeats as Gatorade national HS XC award winner

Adam Kelly breaks RI state record in the WT with 83-0! RESULTS

 

Mondo Duplantis improving by leaps and bounds in PV

 

Week Ending Jan. 18

Arkansas HS Invite: Terrell Jackson US#1 800 1:51.20; Danyel White US#1 200 24.17; Tonea Marshall US#1 60H 8.50 RESULTS

 

Carl Lewis Invitational TX: Kennedy Bailey, Amere Lattin both his US#2 times in the 60 hurdles RESULTS

 

Pole Vault Summit: Frosh Mondo Duplantis ups class record with 16-8 clearance RESULTS

 

Stanner Games NY: US#1s for Mike Brannigan (3200), Jared Lovelace (TJ), James Burke (1000) - photo by Karthik Adimula  RESULTS

 

Yale Classic CT: Conor Lundy 8:26.55 and Jeremy Spiezio 8:26.84 for 1-2 in the 3K; Amanda Crawford US#1 54.95 400; Sarah Walker US#1 2:10.52 800; US#1 DMRs for La Salle RI boys and Cardozo NY girls RESULTS

 

Millrose Trials NY: Pennsylvanians Sam Ritz and Mady Clahane punch tickets to Millrose in the miles; Cardozo NY girls (right) run US#1 3:47.21 in the 4x400 RESULTS | PHOTOS

 

Kaylin Whitney leaving HS track

 

Week Ending Jan. 11

Performance of the Week

 

LSU Indoor: Freshman class national record for Armand Duplantis in the PV with 16-1 RESULTS

 

Hispanic Games NY: RECAP |  PHOTOS | Rai Benjamin NY 47.76 400 to beat Rose and Lyles among 10 new US#1s! Ryan Wilkes PA won the boys pole vault with 16-6; Jeremy Spiezio NY#6 all-time 4:10.96 mile (right) RESULTS

 

HackerEdinburgh XC: US junior men roll, take places 2-6; Morley-Rohrer go 1-2 for junior women RESULTS | Replays - Jr Men | Jr Women

 

Junior team appointments give preps an opporunity to wear 'USA' in Scotland  

 

 

 

Week Ending Jan. 4

 

WeeksTwin sisters pushing one another ever higher in Arkansas

Jack Frost Vault Meet AR: Twins Lexi and Tori Weeks both clear 14-0.50, tied for fourth all-time! RESULTS


Another look at coach Bill Aris and F-M's historic NXN sweep

 

Marine Corps Holiday Classic: Sam Ritz PA runs 1:52.81 in the 800, among 8 new US#1s | RESULTS | Nepo's PHOTOS

 

 

Week Ending Dec. 28

 

Four new US#1s include No. 7 all-time weight throw for Adam Kelly at Rhode Island Classic RESULTS - TFX

 

U.S. team named for Bupa Edinburgh - Armstrong, Hacker, Webb, Rohrer, Morley, Frazier going to Scotland

 

Week Ending Dec. 21

Indoor Season Is Here! Richard Rose

Bishop Loughlin Games: RESULTS Richard Rose (right, John Nepolitan photo) puts down US#1 1:18.40 600; Marissa Sheva PA ran 4:50.73 to break the meet record in the girls mile in NY PHOTOS - BOYS | GIRLS | RECAP

 

Final Top 100 Individual Rankings

Rohrer tops - GIRLS LIST

Fisher repeats - BOYS LIST

 

Week Ending Dec. 14

Winners

Foot Locker by the Numbers - John Sullivan

Foot Locker National Finals - Anna Rohrer 17:13, Grant Fisher 15:03 reign again | RESULTS  

Exclusive: NXN champ Tanner Anderson breaks down the boys race

BOYS RECAP - Fisher dominates final stages of race

GIRLS RECAP - Rohrer never stopped believing she would make it back

PHOTOS: Boys Race Flow | Girls Race Flow

Coaching legend Jim White depicted on the big screen in "McFarland USA"

USATF Jr Olympics: Big win for Phillip Rocha in South Carolina RESULTS

DyeStat Mentor AJ Acosta: The best thing about 2 years at Foot Locker was making friends

Pouring rain soaks course: Athletes greeted by lots of water, slick conditions at run-through

Preview: Fisher, Rohrer seek second titles but it won't be easy | 2013 Coverage

 

FINAL TEAM RANKINGS: F-M sweep means dual No. 1s BOYS | GIRLS

 

Bonds of friendship extend beyond Foot Locker for West teammates   

Fields all set for Foot Locker on Saturday in San Diego

2013 finalist Alex Buck inspired those around her despite missing return trip 

 

Week Ending Dec. 7

Tanner Anderson

A Manlius Sweep!

New York school claims pair of championships; Tanner Anderson, Allie Ostrander are individual winners | MEET STORY

RESULTS | NXN HOME | PHOTOS | INTERVIEWS

 

Previewing NXN: A fresh start at a new course, but familiar cast of teams 

 

Kai Wilmot shares thoughts on how to find success at NXN | Interviews

 

Foot Locker West - Armstrong, Morley win regional titles RECAP | RESULTS | VIDEOS

New Individual Rankings - Foot Locker champs at the top BOYS | GIRLS

NXN Team Projections - by Rob Monroe

Ryen Frazier making a name for herself

California: Austin Tamagno helps Brea Olinda to NXN berth but he's running FLW instead

NXN - 44 Teams are in Portland | Complete list | Foot Locker - See Who Qualified for San Diego last weekend

 

Week Ending Nov. 30

Olivia Sargent

NXN - 44 Teams are heading to Portland | Complete list

Foot Locker - See Who Qualified for San Diego

Foot Locker South: Ryen Frazier 16:30, leads four girls under 17 minutes; Andrew Hunter 14:36 for the win | RESULTS | VIDEOSPreview

Foot Locker Northeast: Alex Ostberg cruises to victory; Brianna Schwartz takes girls race RESULTS | John Nepolitan galleries -  BOYS - GIRLSPreview

Foot Locker Midwest: RECAP- Anna Rohrer wins in 16:57, earns return trip to SD; Grant Fisher breaks away for win | PHOTOSRESULTSPreview

NXN NY: Bryce Millar, Bella Burda win individual titles; F-M sweeps, St. Anthony's boys, Saratoga girls 2nd RESULTS | Dave Scannell PHOTOS

NXN NE: La Salle RI-CBA NJ boys 1-2; Unionville PA-Coe Brown NH 1-2 girls teams RESULTS | Dave Scannell PHOTOS

NXN SE: Adam Barnard, Rachel McArthur win; Blacksburg VA, Green Hope NC girls to NXN; Severna Park MD, Daniel Boone TN boys teams auto qualify RESULTS | Phil Ponder PHOTOS

CIF Finals: Great Oak scores unprecedented D1 sweep; Phillip Rocha (14:58), Fiona O'Keeffe (16:57) fastest of the day at Woodward Park RESULTSTen Storylines  | State Meet Index

 

Rohrer Is Back

2012 Foot Locker champion has overcome surgery on broken bones in both feet to return this fall as a national title contender. Story by Doug Binder 

National Team Rankings (11/27): BOYS | GIRLS

NXN SW champ Josh Collins going to Foot Locker West

 

 

Week Ending Nov. 23

BorderClash

BorderClash OR: RECAP - Dressel not content to tie; Donagu wins | RESULTS

CIF Sections: SS - RESULTS | VIDEOS

New Jersey: RESULTS

NXN Southwest: RECAP Josh Collins UT, Katie Rainsberger CO win; American Fork sweeps; Davis boys, Desert Vista girls also qualify; Collins going to Foot Locker instead | RESULTSPreview

NXN South is a Texas Sweep: Paige Hofstad, Carter Blunt (pictured) win; SL Carroll, The Woodlands boys; Hebron, Marcus girls RESULTS | PHOTOS

 

Individual Girls RankingsFiona O'Keeffe is the new No. 1 GIRLS TOP 30 

Individual Boys Rankings: Matthew Maton at top of logjam BOYS TOP 30 | Regional Rankings: BOYS | GIRLS

Lompoc CA's 1972 'Magnificent 7'  -by Erik Boal | How to sign up for Hoka Postal Nats

Only an eighth grader, Amaris Tyynismaa has taken Alabama by storm - by Doug Binder

Louisiana: Sara Funderburk (18:40.2), Hayden Kingfisher (15:35.8) fastest RESULTS

NXN Midwest - RESULTS - RECAP - PREVIEW 

NXN Northwest - RESULTS - RECAP - PHOTOS - PREVIEW  

 

 

Week Ending Nov. 16

Carmel girls

NXN Midwest - RESULTS - RECAP Michiganders Sarah Kettel, Audrey Belf 1-2; Carmel IN, Naperville North IL auto qualify; Jesse Reiser IL wins boys; Sandburg IL, Carmel IN qualify PREVIEW 

NXN Northwest - RESULTS - RECAP | PHOTOS Tanner Anderson leads North Central back to NXN and Summit OR boys qualify; Ella Donaghu beats Allie Ostrander and Camas WA and Coeur d'Alene ID girls are in! PREVIEW 

NY Feds: Brannigan, Burda win; Saratoga girls, St. Anthony's boys prevail RESULTS

NJ Groups: CBA beats Bosco on 6th runner tiebreaker; Craig Corti 15:40; Eve Glasergreen 18:15; Warner beats Gess in Group 2 RESULTS | John Nepolitan photo galleries 1 | 2 | 3

Florida: Khosla 15:02 but Chiles beats Leon; Check out DistancePreps for complete coverage

Massachusetts: Needham girls, Lowell boys win D1 titles RESULTS

Mideast Champs IN: Rohrer wins RESULTS

Virginia: Andrew Hunter rips meet record 14:41 in 3A boys race!  Sat - Libby Davidson runs 17:12 for the girls record! STORYRESULTS | Photos by Phil Bond

National Team Rankings - GIRLS | BOYS

 

 

Week Ending Nov. 9

Matthew Maton on focused on Foot Locker, Summit OR teammates to vie for NXN-NW berth

NXN Heartland: Wayzata MN sweeps; Willmar MN girls, Edina MN boys qualify; Bethany Hasz MN beats Stephanie Jenks; Olin Hacker wins boys race RECAP | RESULTS | PHOTOS

Washington: STORY: Tanner Anderson answers the call with 14:32 CR! North Central 9th straight 3A title RESULTS | Anderson Interview | Dressel | Races | PHOTOS

Alabama: STORY - Amaris Tyynismaa crushes CR 17:03; Auburn boys win 7A title

Texas: Devin Clark 17:10.9 CR; Carter Blunt 15:22.2 fastest RESULTS | Interviews | Photos

New York: F-M sweeps Class A titles; Millar bests field; Burda over Lawson RESULTS

Illinois: No. 2 all-time 16:12 for Maryjeane Gilbert; 14:11 for Jesse Reiser RESULTS | Races

Missouri: Hannah Long, Michael Karls fastest of the day RESULTS | PHOTOS

Arizona: Story - Dani Jones breaks meet record as Desert Vista rolls RESULTS

Nevada: Dajour Braxton CR, but McQueen boys score 27 RESULTS | PHOTOS | RACES

Georgia: Reilly Friedman breaks 16 minutes at Carrollton RESULTS

Delaware: Stephen Garrett leads Tatnall in D2; Lydia Olivere fastest girl RESULTS

Kentucky: Soph Gabriella Karas wins fourth 2A title RESULTS

Maryland: Nora McUmber (18:39.9), Nick Fransham (15:41.3) fastest at Hereford RESULTS

New Mexico: Niles Thomas 15:33.4 stands out at Rio Ranco RESULTS

Mississippi: Kate Mattox (18:18) leads charge as girls step up to 5K RESULTS

Arkansas: TJ Sugg 15:17.8 but Rogers goes 2-3-4 on the way to 7A win RESULTS

South Carolina: Cate Ambrose (18:07.3), Jackson Ellenburg (15:28.6) fastest of the day

New Englands: Ostberg, DeBalsi continue to dominate PHOTOS - BOYS | GIRLS | RESULTS

Individual Rankings - BOYS | GIRLS | Regional Team Rankings (11/6): BOYS | GIRLS

 

Week Ending Nov. 2

National Team Rankings: BOYS | GIRLS

State Meet Index 

Oregon: RecapMatthew Maton takes down Galen Rupp's record by 10 seconds with 14:45! South Eugene girls win tiebreaker for 6A girls title RESULTS | 388 PHOTOS by Phil Johnson

Indiana: Recap: West Lafayette unseats Carmel's boys; Veatch edges Snider in thriller; Rohrer breaks her own meet record  RESULTS | PHOTOSPreview

Michigan: RecapFisher dominates; Belf leads Seaholm rout | RESULTS | PHOTOS

Pennsylvania: RecapSchwartz runs 17:39 at Hershey; Brophy wins | RESULTS | PHOTOS

Iowa: Pollard runs 15:04.5, leads Gilbert to 2A boys title RESULTS | Preview

Ohio: Michael Vitucci runs 15:34.6 for fastest of the day at Hebron RESULTS

Idaho: Mtn View boys, Coeur d'Alene girls win 5A; Armstrong 4x (4A) RESULTS | PHOTOS

Wisconsin: Olin Hacker 5 seconds off Solinsky mark, runs 14:59! RESULTSPHOTOS

Minnesota: Wayzata sweeps AA titles; Hasz twins go 1-2 and Megan breaks record RESULTS

North Carolina: Green Hope girls, Broughton boys prevail in 4A RESULTS

Oklahoma: Meet record Bryce Balenseifen (15:19); Jenks rolls 6A boys RESULTS | PHOTOS

Kansas: Stuart McNutt breaks the state meet record with 15:24 at RimRock RESULTS

Connecticut: RecapAlex Ostberg CR, Hannah DeBalsi big win at Open  RESULTS PHOTOS

Tennessee: Daniel Boone edges Brentwood 47-50, Adam Barnard wins RESULTS PHOTOS

Rhode Island: La Salle sweeps team titles; Principe and McMillan win RESULTS

New Hampshire: Moskowitz, Doody reign at MOC RESULTS | Maine: RESULTS

Hawaii: Kaeo Kruse, Lisa Tashiro win RESULTS | West Virginia: RESULTS

Hoka Postal Nationals How to sign up  

 

 


 

 

 October 2014

 


 

September 2014 

 


 

August 2014

 


 

July 2014

 


 

June 2014

 


 

May 2014

 


  

 


  

March 2014

 


 

February 2014

 


  

January 2014

 


 

December 2013

 


 

 November 2013

 


 

October 2013

 


 

September 2013

 


 

August 2013

 


 

July 2013

 


 

June 2013

 


 

May 2013

 


 

April 2013

 


 

March 2013

 

 

 

HS Elite Track Talk

View All HS Elite Track Talk

 

Quick Hits

 
 
 

Events

August
Arapahoe Invitational
Fri, 29 Littleton, CO
Friday Night Lights
Fri, 29 The Woodlands, TX
UNR Twilight Invitational
Fri, 29 Sparks, NV
American Fork Grass Relays
Sat, 30 American Fork, UT
Jungle Run
Sat, 30 Hope Mills, NC
Marcus I Invitational
Sat, 30 Denton, TX
September
Cherry Creek XC Invitational
Fri, 05 Aurora, CO
Eye Opener
Fri, 05 - 06 Spartanburg, SC
Seaside XC Invitational
Fri, 05 Ventura, CA
Astronaut Invitational
Sat, 06 Titusville, FL
Chickasaw Trails XC Invitational
Sat, 06 Oakville, AL
Essex Invitational
Sat, 06 Williston, VT
Fastback Shootout
Sat, 06 Walnut, CA
Guilderland XC Invitational
Sat, 06 Guilderland, NY
Hornet Red Devil Invite
Sat, 06 Hinsdale, IL
Joe I. Vigil Open
Sat, 06 Alamosa, CO
Larry Burgess-Las Vegas Invitational
Sat, 06 Las Vegas, NV
Lobo Invitational
Sat, 06 Albuquerque, NM
Peaks Cross Country Invitational
Sat, 06 Flagstaff, AZ
PTXC
Sat, 06 Kutztown, PA
Red White and Blue Classic
Sat, 06 Pittsburgh, PA
Ridgeview Bob Hans Invitational
Sat, 06 Orange Park, FL
Terre Haute State Preview
Sat, 06 Terre Haute, IN
Tiffin Cross Country Carnival
Sat, 06 Tiffin, OH
Forest Park XC Festival
Fri, 12 - 13 St. Louis, MO
Liberty Bell Invitational
Fri, 12 Littleton, CO
Spartan XC Invitational
Fri, 12 East Lansing, MI
William and Mary XC Invitational
Fri, 12 - 13 Williamsburg, VA
Ft Myers Optimist
Sat, 13 Lehigh Acres, FL
Galion Cross Country Festival
Sat, 13 Galion, OH
Katie Caples Invitational
Sat, 13 Jacksonville, FL
Laguna Hills XC Invitational
Sat, 13 Laguna Hills, CA
Rosemead Invitational
Sat, 13 Rosemead, CA
Spiked Shoe Invitational
Sat, 13 University Park, PA
adidas Cross Country Challenge
Fri, 19 - 20 Cary, NC
John Martin XC Invitational
Fri, 19 Fort Collins, CO
Trinity Valkyrie Invitational
Fri, 19 - 20 Louisville, KY
Woodbridge Cross Country Classic
Fri, 19 - 20 Irvine, CA
Amherst XC Invitational
Sat, 20 Amherst, MA
Baldwinsville Cross Country Invitational
Sat, 20 Baldwinsville, NY
Cougar Falcon Invite
Sat, 20 Grand Rapids, MI
David Brady Invitational
Sat, 20 Willow Springs, IL
FlashRock XC Invite
Sat, 20 Carmel, IN
Jim Ryun XC Invitational
Sat, 20 Lakeland, FL
LSU Cross Country Invitational
Sat, 20 Baton Rouge, LA
Malone Invitational
Sat, 20 Canton, OH
Mountain Dew Invitational
Sat, 20 Gainesville, FL
Mt Carmel XC Invitational
Sat, 20 San Diego, CA
New Prairie Cross Country Invitational
Sat, 20 New Carlisle, IN
North Port XC Invitational
Sat, 20 North Port, FL
Northwest Cross Country Classic
Sat, 20 Eugene, OR
Oatlands Invitational
Sat, 20 Leesburg, VA
Richard Spring Classic
Sat, 20 Peoria, IL
Seaside Three Course Challenge
Sat, 20 Warrenton, OR
South Jersey XC Shootout
Sat, 20 Sewell, NJ
Southern Stampede
Sat, 20 Joplin, MO
Sundodger Invitational
Sat, 20 Seattle, WA
Tennessee Classic
Sat, 20 Nashville, TN
Wave Mania XC Festival
Sat, 20 Warwick, NY
Maymont X-Country Festival
Fri, 26 - 27 Richmond, VA
Ocean State XC Invitational
Fri, 26 - 27 Warwick, RI
Bell-Jeff XC Invitational
Sat, 27 Los Angeles, CA
Bob Firman Invite
Sat, 27 Boise, ID
Bowdoin Park Cross Country Classic
Sat, 27 Wappingers Falls, NY
Charger Classic XC Invitational
Sat, 27 Aurora, IL
Culver Invitational
Sat, 27 Culver, IN
Dana Hills XC Invitational
Sat, 27 Dana Point, CA
DCXC Invite
Sat, 27 Washington, DC
Gulf Coast Cross Country Stampede
Sat, 27 Pensacola, FL
Manchester Invitational
Sat, 27 Manchester, NH
McQuaid XC Invitational
Sat, 27 Rochester, NY
Midwest Invitational
Sat, 27 Janesville, WI
Midwest Meet of Champions
Sat, 27 Hilliard, OH
OSU Cowboy Jamboree
Sat, 27 Stillwater, OK
Palatine Invitational
Sat, 27 Palatine, IL
Rim Rock Farm Classic
Sat, 27 - 04 Lawrence, KS
Roy Griak Invitational
Sat, 27 St. Paul, MN
Spanish River XC Invitational
Sat, 27 Boca Raton, FL
Stanford XC Invitational
Sat, 27 Stanford, CA
Sunny Hills XC Invitational
Sat, 27 Fullerton, CA
October
Desert Twilight
Fri, 03 Mesa, AZ
flrunners.com Invitational
Fri, 03 - 04 Titusville, FL
Nike South XC Invitational
Fri, 03 - 04 The Woodlands, TX
St Anthonys XC Invitational
Fri, 03 Kings Park, NY
Watson Ford Invitational
Fri, 03 - 04 Clinton, MS
Artichoke Invitational
Sat, 04 Half Moon Bay, CA
Baystate Invitational
Sat, 04 Wrentham, MA
Brea XC Invite
Sat, 04 Brea, CA
Central Park XC Invitational
Sat, 04 Huntington Beach, CA
Chile Pepper Cross Country Festival
Sat, 04 Fayetteville, AR
Great American XC Festival
Sat, 04 Cary, NC
Grout Invitational
Sat, 04 Schenectady, NY
Hagan Stone XC Classic
Sat, 04 Pleasant Garden, NC
Harrier Classic
Sat, 04 Corvallis, OR
Legends Meet
Sat, 04 Cortland, OH
Maine XC Festival of Champions
Sat, 04 Belfast, ME
McNeil Cross Country Invitational
Sat, 04 Round Rock, TX
Octoberfest Invitational
Sat, 04 The Plains, VA
Paul Short Run
Sat, 04 Bethlehem, PA
Portage Invite
Sat, 04 Portage, MI
Shore Coaches Invitational
Sat, 04 Holmdel, NJ
Staub Barnes XC Invitational
Sat, 04 La Crescenta, CA
Wendys Invitational
Sat, 04 Charlotte, NC
Wheaton North Falcon Classic
Sat, 04 Warrenville, IL
NYC Mayor’s Cup Cross Country Championships
Sun, 05 Bronx/Van Cortlandt Park, NY
Florida State Cross Country Invitational
Fri, 10 - 11 Tallahassee, FL
Burnt Hills Invitational
Sat, 11 Saratoga Springs, NY
Clovis XC Invitational
Sat, 11 Clovis, CA
George Fox Cross Country Classic
Sat, 11 Portland, OR
Glory Days Grill Invitational
Sat, 11 Centreville, VA
Inland Empire Challenge
Sat, 11 San Bernardino, CA
Lake Mead XC Invitational
Sat, 11 Boulder City, NV
Brown University XC Invite
Fri, 17 - 18 Warwick, RI
Dos Pueblos XC Invitational
Fri, 17 Santa Barbara, CA
DuPage Valley Conference Meet
Fri, 17 Glendale Heights, IL
Mt. SAC Cross Country Invitational
Fri, 17 - 25 Walnut, CA
Coach Wood Invitational
Sat, 18 Gainesville, GA
Michigan MHSAA Cross Country State Championships
Sat, 18 - 01 MIS, Brooklyn, Marquette, MI
MileStat.com XC Invitational
Sat, 18 Mechanicsville, VA
Hoover Invitational
Thu, 23 Hoover, AL
Oklahoma OSSAA Cross Country State Championships
Sat, 25 - 01 Shawnee & Edmond, OK
PDXC Youth Running Series
Sun, 26 Oregon City, OR
Shore Conference Championships
Thu, 30 Lakewood, NJ
Kansas KSHSAA Cross Country State Championships
Fri, 31 - 01 Lawrence, Wamego, KS
Ventura County XC Championships
Fri, 31 Lake Casitas, CA
November
Westside Classic
Sat, 01 Tacoma, WA
New England XC Championships
Sat, 08 Manchester, CT
NXN Heartland Regional
Sun, 09 Sioux Falls, SD
Mid East Cross Country Championships
Sat, 15 Kettering, OH
New York Federation XC Championships
Sat, 15 Wappingers Falls, NY
NXN Northwest Regional
Sat, 15 Boise, ID
NXN Midwest Regional
Sun, 16 Terre Haute, IN
Battle of the Potomac
Sat, 22 Gaithersburg, MD
NXN South Regional
Sat, 22 The Woodlands, TX
NXN Southwest Regional
Sat, 22 Casa Grande, AZ
Foot Locker Midwest Regional
Sat, 29 Kenosha, WI
Foot Locker Northeast Regional
Sat, 29 Bronx, NY
Foot Locker South Regional
Sat, 29 Charlotte, NC
NXN New York Regional
Sat, 29 Wappingers Falls, NY
NXN Northeast Regional
Sat, 29 Wappingers Falls, NY
NXN Southeast Regional
Sat, 29 Cary, NC
December
January
Ice Breaker Invitational
Fri, 02 - 03 Birmingham, AL
Suffolk Stars Indoor Invitational
Fri, 02 - 03 Hampton, VA
Cornell Southern Tier Invitational
Fri, 09 - 10 Ithaca, NY
Dartmouth Relays
Fri, 09 - 11 Hanover, NH
EmblemHealth Hispanic Games
Fri, 09 - 10 New York, NY
Liberty Flames High School Invitational
Fri, 09 - 10 Lynchburg, VA
MSTCA Indoor Relays
Fri, 09 - 18 Boston, MA
Southeastern Invitational
Fri, 09 - 10 Hampton, VA
Texas AandM High School Indoor Classic
Fri, 09 - 10 College Station, TX
Grand Valley State MITS 2
Sat, 10 Allendale, MI
LSU High School Indoor Classic
Sat, 10 Baton Rouge, LA
Montgomery Invitational
Sat, 10 Landover, MD
Rhody Classic
Sat, 10 Kingston, RI
Big North Indoor Championships
Mon, 12 - 18 New York, NY
East Coast Invitational
Tue, 13 - 14 Richmond, VA
NYRR Millrose Games Trials
Wed, 14 New York, NY
Wayne Valentine Invitational
Wed, 14 Madison, NJ
New Jersey NJSIAA Indoor Relay Championships
Thu, 15 - 18 Toms River, NJ
East Coast Indoor Invitational
Fri, 16 - 17 Providence, RI
KYA Indoor Track Classic
Fri, 16 - 17 Johnson City, TN
New York City Gotham Cup
Fri, 16 New York, NY
SPIRE Scholastic Open
Fri, 16 Geneva, OH
Jerome Fields Open
Sat, 17 Akron, OH
Molloy Stanner Games
Sat, 17 New York, NY
Atlantic Coast Indoor Invitational
Fri, 23 - 24 Hampton, VA
New Balance Games
Fri, 23 - 24 New York, NY
Shore Conference Indoor Championships
Fri, 23 Toms River, NJ
St. Christopher’s Indoor Invitational
Fri, 23 - 24 Richmond, VA
Duke City All-Comers
Sat, 24 Albuquerque, NM
Fast Track HS Invitational
Sat, 24 Winston-Salem, NC
Kevin Dare High School Invitational
Sat, 24 University Park, PA
LSU High School Indoor Qualifier
Sat, 24 Baton Rouge, LA
SCC Coaches Indoor Invitational
Sat, 24 New Haven, CT
Sid Sink Open
Sat, 24 Bowling Green, OH
Union County Indoor Championships
Sat, 24 Jersey City, NJ
Essex County Indoor Championships
Sun, 25 Jersey City, NJ
MSTCA Elite Invitational
Sun, 25 Boston, MA
Poreda Invitational
Wed, 28 Lawrenceville, NJ
Alabama Indoor Last Chance Invitational
Fri, 30 - 31 Birmingham, AL
Armory Track Invitational
Fri, 30 - 31 New York, NY
UHSTCA Indoor Invitational
Fri, 30 Kearns, UT
Virginia Tech High School Invitational
Fri, 30 - 31 Blacksburg, VA
Washington Indoor Invitational
Fri, 30 - 31 Seattle, WA
CCC Indoor Championships
Sat, 31 New Haven, CT
Eastern High School Challenge
Sat, 31 Chapel Hill, NC
New Mexico Open
Sat, 31 Albuquerque, NM
Oiler High School Invite
Sat, 31 - 01 Findlay, OH
February
Alabama AHSAA Indoor State Championships
Thu, 05 - 07 Birmingham, AL
Akron Invitational
Fri, 06 - 07 Akron, OH
David Oliver Classic
Fri, 06 - 07 Winston‐Salem, NC
Mid Area Track Classic
Fri, 06 Lynchburg, VA
New Balance Boise Indoor
Fri, 06 - 07 Nampa, ID
Colgate Womens Games Finals
Sat, 07 New York, NY
New Balance Indoor Grand Prix
Sat, 07 Boston, MA
New Mexico Cherry and Silver All-Comers
Sat, 07 Albuquerque, NM
NJCTC Indoor Championships
Sat, 07 Jersey City, NJ
UC Berkeley Indoor State Qualifier
Sat, 07 Berkeley, CA
NYRR Millrose Games
Sat, 14 New York, NY
Great Southwest Indoor Classic
Sun, 15 Albuquerque, NM
Simplot Games
Thu, 19 - 21 Pocatello, ID
Virginia VHSL Indoor State Championships
Fri, 27 - 28 Lynchburg / Hampton, VA
Michigan MITS Indoor State Championships
Sat, 28 Mount Pleasant, MI
Normal West Boys Indoor Invitational
Sat, 28 Bloomington, IL
March
Wyoming WHSAA Indoor State Championships
Fri, 06 - 07 Gillette, WY
PSAL Frosh Soph Championships
Sun, 08 New York, NY
Dickinson Relays
Mon, 09 - 10 Cedar Falls, IA
Normal West Girls Indoor Invitational
Wed, 11 Bloomington, IL
New Balance Nationals Indoor
Fri, 13 - 15 New York, NY
Grand Valley State Laker Challenge
Wed, 18 - 20 Allendale, MI
Hoosier State Relays
Sat, 21 West Lafayette, IN
Texas Relays
Wed, 25 - 28 Austin, TX
Illinois Top Times
Fri, 27 - 28 Bloomington, IL
York University High School Indoor Meet
Fri, 27 - 28 Toronto, ON
Northern Badger Track Classic
Sat, 28 Menominie, WI
April
Penn Relays
Thu, 23 - 25 Philadelphia, PA
June
Great Southwest Classic
Thu, 04 - 06 Albuquerque, NM
 
------DyeStat Track Talk Forums------
Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland

International
Canada