Outdoor All-Time State Bests
Alabama | ||
Boys | Event | Girls |
Aaron Ernest (Homewood) 10.33, 2011 | 100m | Jayla Kirkland (Woodlawn) 11.53/11.33w, 2014/2015 |
Aaron Ernest (Homewood) 20.86, 2011 | 200m | Jayla Kirkland (Woodlawn) 23.60, 2014 |
Arthur Davis (Williamson) 46.46, 2003 | 400m | Morganne Phillips (Shades Valley) 53.89, 2009 |
Josh Smith (Mountain Brook) 1:50.16, 1993 | 800m | Marie Demedicis (Mountain Brook) 2:11.35, 2008 |
Patrick McGregor (Hoover) 3:48.90, 2009 | 1500m | Emily Stevens (Oak Mountain) 4:44.73, 2013 |
Patrick McGregor (Hoover) 4:05.36, 2009 | 1600m | Carmen Carlos (McGill-Toolen) 4:48.23, 2013 |
Patrick McGregor (Hoover) 4:07.07, 2009 | Mile | Carmen Carlos (McGill-Toolen) 4:51.75, 2013 |
Robert Bedsole (Hoover) 8:44.63 | 3000m | Carmen Carlos (McGill-Toolen) 10:10.49, 2012 |
Scott Fuqua (Oak Mountain) 8:59.50, 2002 | 3200m | Carmen Carlos (McGill-Toolen) 10:15.70, 2013 |
Scott Fuqua (Oak Mountain) 9:02.49, 2002 | 2 Mile | Madeline Morgan (Mountain Brook) 10:29.26, 2008 |
Wade Martin (Good Hope) 15:58.85, 2002 | 5000m | |
Ben Rolader (Auburn) 6:19.05, 2015 | 2000m Steeple | Sydney Steely (Hoover) 7:19.23, 2014 |
Marlon Humphrey (Hoover) 13.38, 2013 | 110m/100m H | Brittley Humphrey (Hoover) 13.74, 2015 |
Marlon Humphrey (Hoover) 35.60, 2013 | 300m H | Brittley Humphrey (Hoover) 42.46, 2015 |
Marlon Humphrey (Hoover) 50.25, 2013 | 400m H | Brittley Humphrey (Hoover) 59.95, 2015 |
Tuscaloosa County 41.18, 2002 | 4x100m | Tuscaloosa Central 46.17, 2000 |
Walker 1:27.94, 2008 | 4x200m | Huntsville 1:40.42, 2013 |
Hoover 3:15.65, 2012 | 4x400m | Smiths Station 3:49.53, 2005 |
Smiths Station 7:40.88, 2007 | 4x800m | Mountain Brook 9:14.63, 2008 |
Hoover 3:28.13, 2009 | Sprint Med | Hoover 4:05.03, 2015 |
Mountain Brook 10:34.18, 2009 | Distant Med | Mountain Brook 12:16.54, 2014 |
James Harris (Lanett) 7-3.25, 2010 | High Jump | Kaylah Burks (WP Davidson), Raevan Harris (Northridge), Raven Hawkins (Jackson-Olin) 5-10, Madelyn Foster (Hoover) 2001/2005/2011/2014 |
Orlando Watters (Anniston) 24-10, 1990 | Long Jump | Kiara Williams (Homewood) 20-5.25, 2015 |
Eric Walder (Murphy) 52-0, 1990 | Triple Jump | Simone Charley (Spain Park) 42-3.50, 2013 |
Sean Collins (McGill-Toolen) 17-10.50, 2015 | Pole Vault | Margeret Ollinger (McGill-Toolen) 13-3.50, 2015 |
Frank Warren (Phillips) 63-0.25, 1977 | Shot Put | Angelica Howard (St. Paul’s) 45-7.75, 2008 |
Zach Clayton (Opelika) 203-7, 2006/Grant Hill (Huntsville), 2013 | Discus | Berta Amelinaite (Huntsville) 145-6, 2013 |
Kyle Smith (Daphne) 223-8, 2008 | Javelin | Meghan Austin (St. Paul’s) 150-2, 2007 |
Michael Snow (Trussville) 170-5, 2012 | Hammer | Bailey Simmons (Alabama Christian) 148-6, 2013 |
Dec/Hep | Kim Suddath (Theordore) 4828, 1985 | |
Alaska | ||
Boys | Event | Girls |
Joel Knight (Soldotna) 10.90, 1995 | 100m | Starlett Jackson (Bartlett) 12.04c, 1981 |
Joel Knight (Soldotna) 21.90, 1995 | 200m | Tanner Ealum (Anchorage Christian) 24.74nwi, 2015 |
Ethan Hewitt (Chugiak) 47.78, 2007 | 400m | Tanner Ealum (Anchorage Christian) 54.87, 2015 |
Doug Herron (Bartlett) 1:48.09, 1985 | 800m | Morgan Dampier (Wasilla) 2:10.42, 2011 |
Ty Jordan (Chugiak) 4:00.43, 2015 | 1500m | Kristina Smith (West Anchorage) 4:30.98, 2002 |
Trevor Dunbar (Kodiak) 4:05.22c, 2009 | 1600m | Allie Ostrander (Kenai Central) 4:48.32, 2015 |
Trevor Dunbar (Kodiak) 4:06.65, 2009 | Mile | Allie Ostrander (Kenai Central) 4:47.86, 2015 |
Trevor Dunbar (Kodiak) 8:14.11, 2009 | 3000m | Allie Ostrander (Kenai Central) 9:28.10e, 2014 |
Trevor Dunbar (Kodiak) 8:46.72c, 2009 | 3200m | Allie Ostrander (Kenai Central) 9:58.74, 2015 |
Trevor Dunbar (Kodiak) 8:49.79, 2009 | 2 Mile | Allie Ostrander (Kenai Central) 10:28.78, 2014 |
Don Clary (East) 14:23.6, 1975 | 5000m | Jaymi Bethea (Kodiak) 17:24.08, 2011 |
Wilbur Hooks (Dimond) 14.49, 1997 | 110m/100m H | Rosie Smith (Bartlett) 14.82, 2011 |
Tyler Rohde (Chugiak) 38.02, 2013 | 300m H | Naomi Welling (Thunder Mountain) 44.21, 2015 |
Bartlett 43.44, 1990 | 4x100m | East 49.13, 2005 |
Bartlett 1:28.74, 1990 | 4x200m | East 1:44.86, 2003 |
East 3:23.84, 1982 | 4x400m | Kenai Central 4:01.72, 2010 |
Kodiak 7:51.99, 2015 | 4x800m | Soldotna 9:27.40, 2015 |
Kenai Central 3:35.83, 2015 | Sprint Med | Kenai Central 4:15.70, 2015 |
Ben Jackson (Service) 6-10, 2009 | High Jump | Cathy Ballensky (Chugiak) 5-7, 1992 |
Bruce Jackman (Kenai) 23-11.50, 1987 | Long Jump | Janay Deloach (Eielson) 19-5, 2003 |
Joel Mahaffey (Soldotna) 45-10.25, 1993 | Triple Jump | Alisha Allen (Lathrop) 38-10.25, 2012 |
Jordan Clarke (Bartlett) 71-3, 2008 | Shot Put | Terry Helleck (Dimond) 44-11 (1979) and Jenney Luer (Palmer) 44-11, 1997 |
Jordan Clarke (Bartlett) 204-0, 2008 | Discus | Jenney Luer (Palmer) 155-5, 1997 |
Arizona | ||
Boys | Event | Girls |
La Noris Marshall (Dysart), 10.33, 1978 and Ryan Milus (Hamilton) 10.33, 2009 | 100m | Jessica Onyepunuka (Peoria) 11.31, 2002 |
Dwayne Evans (South Mountain) 20.22, 1976 | 200m | Ky Westbrook (Chandler) 23.37, 2013 |
Spencer Chase (Desert Vista) 46.47, 2009 | 400m | Mavis Laing (Arcadia) 52.74c, 1970 |
Bernie Montoya (Cibola) 1:50.19, 2013 | 800m | Kathy Gibbons (Alhambra) 2:07.6, 1971/Lauren Ellsworth (Highland) 2:07.61, 2014 |
Kenny Cormier (Douglas) 3:48.97, 2005 | 1500m | Kathy Gibbons (Alhambra) 4:18.6, 1972 |
Carlos Villareal (Rio Rico) 4:03.97, 2015 | 1600m | Danielle Jones (Desert Vista) 4:44.46, 2015 |
Bernie Montoya (Cibola) 4:01.32, 2012 | Mile | Kathy Gibbons (Alhambra) 4:39.4, 1972; Danielle Jones (Desert Vista) 4:39.88, 2015 |
Bernie Montoya (Cibola) 8:18.81, 2012 | 3000m | Sara Gorton (Mountain Pointe) 9:33.98, 1999 |
Bernie Montoya (Cibola) 8:47.07, 2013 | 3200m | Danielle Jones (Desert Vista) 10:09.58, 2015 |
Jeff Canada (Greenway) 8:53.2, 1984 | 2 Mile | Sara Gorton (Mountain Pointe) 10:19.53, 1999 |
Charles Hampton (Brophy Prep) 15:12.04, 2003 | 5000m | |
Daniel Wong (Canyon Del Oro) 5:57.29, 2010 | 2000m Steeple | Rolonda Jumbo (Chinle) 7:21.38, 2011 |
Daniel Wong (Canyon Del Oro) 9:38.18, 2010 | 3000m Steeple | |
Devon Allen (Brophy Prep) 13.48, 2013 | 110m/100m H | Ashlee Moore (Hamilton) 13.59, 2014 |
Robert Grant (Brophy Prep) 36.24, 2014 | 300m H | Jaide Stepter (Canyon Del Oro) 42.01, 2012 |
Robert Grant (Brophy Prep) 51.16, 2014 | 400m H | Jaide Stepter (Canyon Del Oro) 59.94, 2011 |
Mountain Pointe 40.46, 2012 | 4x100m | Peoria 45.65, 2004 |
Chaparral 1:28.93, 2009 | 4x200m | Peoria 1:40.15, 2003 |
Desert Vista 3:13.50, 2008 | 4x400m | South Mountain 3:51.02, 2005 |
Desert Vista 7:45.40, 2008 | 4x800m | Desert Vista 9:01.51, 2015 |
Desert Vista 17:41.81, 2015 | 4x1600m | Desert Vista 19:59.91, 2015 |
Desert Mountain 3:31.94, 2004 | Sprint Med | Chandler 4:19.01, 2010 |
Casa Grande Union 10:36.60 | Distant Med | Xavier Prep 12:15.60, 2010 |
Bryant O’Georgia (North Canyon) 7-2.25, 2014 | High Jump | Jeana McDowell (Gilbert) 6-0.50, 1996 |
Bryce Lamb (Chandler) 25-10.75, 2009 | Long Jump | Roxanne Keating (Cortez) 20-4.50, 1978 |
Bryce Lamb (Chandler) 52-6.25, 2009 | Triple Jump | Jasmine Todd (Chandler) 41-5, 2011 |
Nick Hysong (Tolleson) 17-4.75, 1990 | Pole Vault | Nicole Baker (Highland) 13-4.25, 2014 |
Dallas Long (North) 69-3, 1958 | Shot Put | Ky Westbrook (Chandler) 47-9, 2013 |
Dwight Johnson (Tempe Union) 212-11, 1987 | Discus | Cindy Johnson (Chandler) 176-4, 1982 |
Travis Colby (Chandler) 212-2, 2012 | Javelin | Hannah Carson (Chandler) 173-7, 2007 |
Jacob Beene (Gilbert) 231-11, 2015 | Hammer | Ashley Weber (Buena) 169-11, 2012 |
Tate Peterson (Marana) 7282 (HS), 1993 | Dec/Hep | Ashlee Moore (Hamilton) 5466, 2014 |
Arkansas | ||
Boys | Event | Girls |
Desmond Burns (Smackover) 10.44, 2009 | 100m | Shanna Cobbs (LR Hall) 11.84c, 1995 |
Desmond Burns (Smackover) 20.99, 2009 | 200m | Payton Stumbaugh (Har-Ber) 24.40, 2014 |
Eric Nathaniel (Parkview Magnet) 47.05, 2012 | 400m | Amanda Dillon (Har-Ber) 55.20, 2014 |
Cornelius Tate (West Memphis) 1:51.83c, 1980 | 800m | Katya Kostetskaya (Jonesboro) 2:05.95, 2003 |
Caleb Hanson (Ft Smith Southside) 3:59.43, 2009 | 1500m | Micah Huckabee (Cabot) 4:37.93, 2015 |
Eric Gross (Mountain Home) 4:10.55, 2001 | 1600m | Maggie Montoya (Rogers) 4:52.30, 2013 |
Eric Gross (Mountain Home) 4:13.70, 2000 | Mile | Micah Huckabee (Cabot) 4:59.86, 2015 |
Amos Gerber (Lake Hamilton) 8:51.03, 2010 | 3000m | Tiffany Gunn (McClellan Magnet) 9:52.59, 2002 |
Brian Baker (Batesville) 9:09.8, 1989 | 3200m | Maggie Montoya (Rogers) 10:36.65, 2012 |
Eric Gross (Mountain Home) 9:23.70, 2000 | 2 Mile | |
John Purvis (Jasper) 15:12.56, 2007 | 5000m | Katie Dalton (Bentonville) 18:37.31, 2009 |
Derek Russell (Little Rock Central) 13.64c, 1986 | 110m/100m H | Payton Stumbaugh (Har-Ber) 13.92, 2014 |
Caleb Cross (Newport) 36.99, 2009 | 300m H | Katya Kostetskaya (Jonesboro) 41.57, 2003 |
Caleb Cross (Newport) 53.28, 2009 | 400m H | Katya Kostetskaya (Jonesboro) 56.49, 2004 |
Pine Bluff 41.04c, 1990 | 4x100m | Bentonville 47.09, 2013 |
Pine Bluff 1:25.9, 1985 | 4x200m | Bentonville 1:40.65, 2013 |
Forrest City 3:14.7c, 1977 | 4x400m | Bentonville 3:55.40, 2012 (tied with Rison, 1980 and Conway 1986) |
Russellville 7:52.40, 2002 | 4x800m | Bentonville 9:31.91, 2015 |
Rogers 18:05.03, 2014 | 4x1600m | |
Bentonville 3:39.67, 2014 | Sprint Med | Westside 4:07.40, 2010 |
Little Rock Catholic 10:42.12, 2014 | Distant Med | Bentonville 12:59.76, 2014 |
Kenny Evans (Pine Bluff) 7-5, 1997 | High Jump | Kelsey Herman (Crossett) 6-1, 2014 |
Mark Bradley (Pine Bluff) 25-0.50, 2000 | Long Jump | Sydney Conley (Fayetteville) 20-3, 2012 |
Donavan Loring (Parkview Magnet) 48-9, 2006 | Triple Jump | Lauren Holmes (Fayetteville) 39-9.50, 2015/Jada Baylark (Parkview Magnet) 40-7.50nwi, 2015 |
Andrew Irwin (Mt. Ida) 17-9.25, 2011 | Pole Vault | Lexi Weeks (Cabot) 14-2, 2015; Tori Weeks (Cabot) 14-4, 2015 (indoor) |
Paul White (Russellville) 69-8.50, 1974 | Shot Put | Heather Lakey (Rogers) 45-10, 1997 |
Mark Guffin (Little Rock Christian) 195-2, 2013 | Discus | Shannon Emory (Jacksonville) 154-8, 1987 |
Dustin Johnson (Hamburg) 202-9, 2001 | Javelin | |
Bradley Culp (Fayetteville) 8095 (ar), 2011 | Dec/Hep | Whitney Anderson (Russellville) 5575 (ar), 2004 |
California | ||
Boys | Event | Girls |
Henry Thomas (Hawthorne) 10.25, 1985 | 100m | Angela Williams (Chino) 11.11, 1998 |
Michael Norman (Vista Murrieta) 20.24, 2015 | 200m | Allyson Felix (LA Baptist) 22.11, 2003 |
Henry Thomas (Hawthorne) 45.09, 1985 | 400m | Monique Henderson (Morse) 50.74, 2000 |
Michael Granville (B. Gardens) 1:46.45, 1996 | 800m | Amy Weissenbach (Harvard-Westlake) 2:02.04, 2011 |
Ryan Hall (Big Bear) 3:42.70, 2001 | 1500m | Jordan Hasay (Mission Prep) 4:14.50, 2008 |
German Fernandez (Riverbank) 4:00.29, 2008 | 1600m | Christine Babcock (Woodbridge) 4:33.82, 2008 |
Tim Danielson (Chula Vista) 3:59.4, 1966 | Mile | Polly Plumer (University) 4:35.24, 1982 |
German Fernandez (Riverbank) 7:59.83, 2008 | 3000m | Cory Schubert (Del Mar) 9:11.80, 1983 |
German Fernandez (Riverbank) 8:34.23, 2008 | 3200m | Kim Mortensen (Thousand Oaks) 9:48.59, 1996 |
German Fernandez (Riverbank) 8:34.40, 2008 | 2 Mile | Bethan Knights (Northwood) 9:53.54, 2014 |
Eric Mastalir (Jesuit) 14:01.40, 1986 | 5000m | Caitlin Chock (Granite Bay) 15:52.88, 2004 |
Steve Guerrini (Santa Rosa) 5:43.9, 1991 | 2000m Steeple | Rylee Bowen (Sonoma Academy) 6:41.26, 2015 |
Darren Fahy (La Costa Canyon) 9:03.15, 2012 | 3000m Steeple | Jenny Aldridge (Maria Carrillo) 10:49.63, 2002 |
Johnathan Cabral (Agoura) 13.36, 2011 | 110m/100m H | Vashti Thomas (Mt Pleasant) 13.03, 2007 |
Reggie Wyatt (La Sierra) 35.02, 2009 | 300m H | Lashinda Demus (Wilson) 39.98, 2001 |
Reggie Wyatt (La Sierra) 49.78, 2009 | 400m H | Leslie Maxie (Mills) 55.20, 1984 |
Long Beach Poly 40.14, 1999 | 4x100m | Long Beach Poly 44.50, 2004 |
Long Beach Poly, 1:24.35, 1999 | 4x200m | Long Beach Poly 1:33.87, 2004 |
Hawthorne 3:07.40, 1985 | 4x400m | Long Beach Poly 3:35.49, 2004 |
Long Beach Poly 7:28.75, 2011 | 4x800m | Long Beach Poly 8:58.00, 2003 |
Loyola 17:12.23, 2012 | 4x1600m | Great Oak 19:53.81, 2015 |
Lompoc 17:13.2, 1973 | 4xMile | Redondo Union 20:08.40, 2012 |
Berkeley 3:21.1, 1981 | Sprint Med | Wilson 3:53.28, 2003 |
Jesuit 9:56.3, 1986 | Distant Med | Harvard-Westlake 11:22.23, 2011 |
Maurice Crumby (Balboa) 7-4.50, 1983 | High Jump | Latrese Johnson (Clovis) 6-2.75, 1985 |
James Stallworth (Tulare) 26-4.75, 1989 | Long Jump | Marion Jones (Thousand Oaks) 22-0.50, 1993 |
Joe Richardson (Pasadena) 56-3.50, 1984 | Triple Jump | Brittany Daniels (West Tracy) 44-11.75, 2004 |
Brandon Richards (San Marcos) 18-2, 1985 | Pole Vault | Tori Anthony (Castilleja) 14-1.25, 2007 |
Brent Noon (Fallbrook) 76-2, 1990 | Shot Put | Anna Jelmini (Shafter) 54-4.75, 2009 |
Scott Moser (Huntington Beach) 213-11, 1997 | Discus | Anna Jelmini (Shafter) 190-3, 2009 |
Greg Johnson (Menlo Park) 214-7, 1990 | Javelin | Anna Jelmini (Shafter) 170-5, 2008 |
Conor McCullough (Chaminade) 260-0, 2008 | Hammer | Casey Kraychir (Twentynine Palms) 194-11, 2010 |
Marcell Almond (St. Paul) 7,111, 1999 | Dec/Hep | Shana Woods (LB Poly) 5,533, 2006 |
Colorado | ||
Boys | Event | Girls |
Raymond Bozmans (Fort Collins) 10.27, 2012 | 100m | Ashley Owens (Liberty) 11.13, 2004 |
Jeremy Rankin (Overland) 20.70, 2007 | 200m | Ashley Owens (Liberty) 23.26, 2004 |
Jacob Scheuerman (Littleton) 46.23, 2006 | 400m | Cythia Newsome (Denver South) 52.47, 1993 |
Dyrk Dahl (Fountain) 1:48.7, 1976 | 800m | Wendy Koenig (Estes Park) 2:03.03, 1973 |
Alex Accetta (Durango) 3:49.06, 1988 | 1500m | Elise Cranny (Niwot) 4:10.95, 2014 |
Connor Winter (Arapahoe) 4:05.50c, 2011 | 1600m | Jordyn Colter (Cherry Creek) 4:43.66, 2015 |
Connor Winter (Arapahoe) 4:07.02, 2011 | Mile | Katie Rainsberger (Air Academy) 4:40.92, 2015 |
Cerake Geberkidane (Denv East) 8:19.35e, 2014 | 3000m | Dana Boyles (Roaring Fork) 9:37.24, 1998 |
Brent Vaughn (Smoky Hill) 8:45.40, 2003 | 3200m | Megan Kaltenbach (Smoky Hill) 10:03.15, 2002 |
Kevin Williams (D’Evelyn) 8:51.30, 2008 | 2 Mile | Megan Kaltenbach (Smoky Hill) 10:20.39, 2002 |
Ryan Deak (Smoky Hill) 14:24.89, 2004 | 5000m | Whitney Anderson (Summit) 16:33.32, 2005 |
Bailey Roth (Coronado) 5:41.67, 2014 | 2000m Steeple | Eleanor Fulton (Highlands Ranch) 6:37.31, 2009 |
Bailey Roth (Coronado) 8:47.04, 2014 | 3000m Steeple | Eleanor Fulton (Highlands Ranch) 10:25.89, 2010 |
Rick Moody (Harrison) 13.32, 1999 | 110m/100m H | Dior Hall (George Washington) 12.92, 2014 |
Gerren Crochet (Bear Creek) 36.41, 2001 | 300m H | Carly Lester (Rocky Mountain) 41.18, 2014 |
J.T. Walker (Montbello) 52.20, 1997 | 400m H | Wendy Koenig (Estes) 59.08, 1973 |
Montbello 40.93, 2004 | 4x100m | George Washington 46.49, 2007 |
Valor Christian 1:25.46, 2013 | 4x200m | Pine Creek 1:37.05, 2014 |
Fort Collins 3:15.38, 2004 | 4x400m | Littleton 3:45.69, 2011 |
D’Evelyn 7:43.64, 2005 | 4x800m | Thompson Valley 8:58.34, 2009 |
Mullen 3:32.50, 2000 | Sprint Med | Littleton 4:04.41, 2012 |
Smoky Hill 10:22.03, 2002 | Distant Med | Highlands Ranch 12:10.85, 2011 |
Matt Hemingway (Buena Vista) 7-4, 1991 | High Jump | Sharon Burrill (Kennedy) 6-1, 1978 |
Roman Holmes (Cherry Creek) 24-11.50, 2008 | Long Jump | Sara Matthew (Niwot) 21-2, 2005 |
Ken McClendon (Geo Washington) 51-9.75, 1974 | Triple Jump | Toni Smith (Montbello) 42-0, 2003 |
Pat Manson (Aurora Central) 18-0, 1986 | Pole Vault | Elizabeth Stover (Longmont) 13-4, 2008 |
Mason Finley (Buena Vista) 71-8.75, 2009 | Shot Put | Collinous Newsome (Denver South) 52-1.75, 1994 |
Mason Finley (Buena Vista) 236-6, 2009 | Discus | Valarie Allman (Silver Creek) 184-2, 2013 |
Ivan Dyekman 177-10, 1928 | Hammer | Haley Showalter (Valor Christian) 193-4, 2014 |
Christopher Helick (Greeley Central) 6967, 2003 | Dec/Hep | |
Connecticut | ||
Boys | Event | Girls |
Sheldon Simpson (East Hartford) 10.48, 1999 | 100m | Shayla Wallace (NW Catholic) 11.50, 1995 |
Glenn McFadden (Hillhouse) 20.79, 2001 | 200m | Shayla Wallace (NW Catholic) 23.54, 1995 |
Jerome Young (AI Prince Tech) 45.01, 1995 | 400m | Precious Holmes (Hillhouse) 52.67, 2012 |
Chris FitzSimmons (Hamden) 1:48.83, 2010 | 800m | Danae Rivers (Wilbur Cross) 2:05.86, 2015 |
Gavin Coombs (Griswold) 3:46.17, 2004 | 1500m | Ceci Hopp (Greenwich) 4:26.39, 1981 |
Henry Wynne (Staples) 4:10.35, 2012 | 1600m | Ceci Hopp (Greenwich) 4:42.6, 1981 |
Henry Wynne (Staples) 4:05.04, 2013 | Mile | Lindsay Crevoiserat (Glastonbury) 4:46.33, 2011 |
Alex Ostberg (Darien) 8:20.14, 2014 | 3000m | Ceci Hopp (Greenwich) 9:21.0, 1981 |
Alex Ostberg (Darien) 8:43.93, 2015 | 3200m | Hannah Debalsi (Staples) 10:10.26, 2013 |
Donn Cabral (Glastonbury) 8:56.35, 2008 | 2 Mile | Hannah Debalsi (Staples) 9:55.05, 2014 |
Alex Ostberg (Darien) 14:16.61, 2014 | 5000m | Claire Howlett (Westhill) 16:28.71, 2014 |
Matthew Chisholm (Farmington) 5:58.55, 2014 | 2000m Steeple | Jackie Nicholas (Nonnewaug) 6:52.64, 2011 |
Everett Hackett (William Hall) 9:25.64, 2008 | 3000m Steeple | |
Tony Ortiz (Crosby-Waterbury) 13.83, 1995 | 110m/100m H | Keshia Haughton (Hillhouse) 14.16, 1999 |
Aaron Haynes (Wilbur Cross) 36.48, 1994 | 300m H | Jaliyah White (Hillhouse) 43.18, 2015 |
Aaron Haynes (Wilbur Cross) 51.42, 1994 | 400m H | Leslie Nixon (Staples) 59.58, 1984 |
Windsor 41.40, 2013 | 4x100m | Danbury 46.62, 2008 |
Windsor 1:27.41, 2015 | 4x200m | Career Magnet 1:40.02, 2005 |
Windsor 3:13.44, 2013 | 4x400m | Windsor 3:47.16, 2010 |
Hamden 7:35.68, 2010 | 4x800m | Tolland 9:06.75, 2015 |
Ridgefield 17:28.49, 2014 | 4xMile | Tolland 20:17.87, 2015 |
Wilbur Cross 3:27.04, 2002 | Sprint Med | Hillhouse 3:59.87, 2011 |
Hamden 9:56.50, 2010 | Distant Med | Staples 11:46.20, 2014 |
Omari Braswell (Hartford Public)/Shamont Hamer (Hillhouse), 7-0.25, 1994 | High Jump | Margo Maytham/Ann Temple (New Milford/E. Catholic) 5-9.75, 1981 |
Josh Fournier (Bacon Academy) 25-0.75, 2001 | Long Jump | Tahari James (Branford) 19-8, 2004 |
Rayford Sutton (Hillhouse) 51-10.50, 1994 | Triple Jump | Nicole Toney (Conard) 41-4.25, 2000 |
Timothy Murphy (New Fairfield) 16-3.50, 2012 | Pole Vault | Emily Savage (Weston) 13-2.50, 2013 |
Andre Reid (South Windsor) 65-0, 2001 | Shot Put | Tynisha McMillan (Stamford) 49-4, 2006 |
Mel Taylor (Hartford Public) 189-1, 1969/Matt Graziano (Canton) 189-1, 2013 | Discus | Karen Wyzykowski (Old Saybrook) 149-0, 2002 |
Stephen Simalchik (Danbury) 212-9, 2009 | Javelin | Ellie Gravitte (Ridgefield) 152-7, 2013 |
AJ Guerra (Woodstock Academy) 211-2, 2010 | Hammer | Karina Foster (Bloomfield) 153-0, 2011 |
Brian Brophy (Middletown) 7135, 1987 | Dec/Hep | Nicholette Chambers (Hillhouse) 5034, 1999 |
Delaware | ||
Boys | Event | Girls |
LeShon Collins (Glasgow) 10.47, 2012 | 100m | Maiya Dendy (Padua) 11.68, 2013 |
LeShon Collins (Glasgow) 21.37, 2012 | 200m | Maiya Dendy (Padua) 23.96, 2013 |
Lamar Bruton (Howard) 46.21, 2013 | 400m | Maiya Dendy (Padua) 54.37, 2013 |
Bruce Harris (Dover) 1:49.4, 1984 | 800m | Reagan Anderson (Tatnall) 2:08.44, 2013 |
Lance White (Cape Henlopen) 4:01.2, 1978 | 1500m | Vicki Huber (Concord) 4:30.2, 1984 |
Kieran Tuntivate (Wilm. Charter) 4:11.71, 2015 | 1600m | Haley Pierce (Tatnall) 4:41.19, 2011 |
Kieran Tuntivate (Wilm. Charter) 4:11.58, 2015 | Mile | Reagan Anderson (Tatnall) 4:44.59, 2013 |
Stephen Garrett (Tatnall) 8:27.10, 2014 | 3000m | Haley Pierce (Tatnall) 9:16.35, 2011 |
Sam Parsons (Tatnall) 9:00.61, 2012 | 3200m | Haley Pierce (Tatnall) 10:11.80, 2012 |
Sam Parsons (Tatnall) 9:07.92, 2012 | 2 Mile | Haley Pierce (Tatnall) 10:23.34, 2012 |
Alex Giacco (Tatnall) 15:08.54, 2012 | 5000m | Haley Pierce (Tatnall) 17:18.63, 2011 |
Cavender Salvadori (Wil. Friends) 6:09.37, 2013 | 2000m Steeple | |
Eric Cannon (Delcastle) 14.04c, 1985 | 110m/100m H | Louwanda Henderson (John Dickinson) 14.00, 1999 |
Alonzo Wiggins (William Penn) 37.23, 1993 | 300m H | Jernail Hayes (Glasgow) 42.31, 2006 |
Charles Wulff (Hodgson Tech) 53.69, 2012 | 400m H | Alexandra Coppadge (Wilmington) 1:01.35, 2005 |
Howard 41.64c, 1983 | 4x100m | Delcastle 47.28, 2010 |
Howard 1:26.9, 1984 | 4x200m | Delcastle 1:39.26, 2010 |
Howard 3:14.1, 1984 | 4x400m | William Penn 3:49.6, 1984 |
Salesianum 7:49.10, 2005 | 4x800m | Tatnall 8:59.73, 2012 |
Salesianum 17:58.26, 2000 | 4x1600m | Tatnall 20:25.62, 2011 |
Tatnall 17:51.95, 2015 | 4xMile | |
Dover 3:28.7, 1983 | Sprint Med | Concord 4:04.7, 1983 |
Milford 10:05.53, 2005 | Distant Med | Tatnall 11:28.86, 2012 |
John Carroll (Tower Hill) 6-11.25, 1981 | High Jump | Tisha Milligan (Seaford) 5-8.25, 1989 |
Marquis Dendy (Middletown) 24-6.25, 2011 | Long Jump | Lynn Harris (Christiana) 19-5.50, 1999 |
Marquis Dendy (Middletown) 52-7.25, 2010 | Triple Jump | Krystina Muhammad (Newark) 39-3.50, 2008 |
Michael Jensen (Appoquinimink) 16-4.75, 2012 | Pole Vault | Ashley Bailey (Middletown) 12-3.50, 2015 |
Terry Thomas (Howard) 64-8, 1982 | Shot Put | Christina Hillman (St. Thomas More) 50-0, 2011 |
Terry Thomas (Howard) 195-10, 1982 | Discus | Brieanna Kennedy (Caravel) 149-3, 2007 |
Javelin | Brieanna Kennedy (Caravel) 150-0, 2006 | |
Robert Kennedy (Caravel) 159-4, 2008 | Hammer | Brieanna Kennedy (Caravel) 124-1, 2006 |
District of Columbia | ||
Boys | Event | Girls |
Godfrey Hewlett (Woodson) 10.32w, 1991 | 100m | Lynda Tolbert (Ballou) 11.70, 1984 |
Demetrius Lindo (Coolidge) 21.18, 2011 | 200m | Michelle Mundey (Woodson) 23.90, 1994 |
Douglas Dutch (Gonzaga) 46.74, 2002 | 400m | Sheila Ingram (Coolidge) 50.90, 1976 |
Ray Brown (St. Albans) 1:48.8, 1980 | 800m | Robin Campbell (Eastern) 2:02.40, 1974 |
Tai Dinger (St. Albans) 3:51.40e, 2014 | 1500m | Robin Campbell (Eastern) 4:21.1, 1974 |
Bill Ledder (Gonzaga) 4:08.31, 2010 | 1600m | Emily Kaplan (Georgetown Visitation) 5:00.30, 2013 |
Tai Dinger (St. Albans) 4:08.23, 2014 | Mile | Megan Wilson (Sidwell Friends) 4:56.49, 2013 |
Collin Leibold (Gonzaga) 8:29.92, 2011 | 3000m | Emily Kaplan (Georgetown Visitation) 10:13.87, 2012 |
Mike Crozier (Gonzaga) 9:09.22, 2012 | 3200m | Emily Kaplan (Georgetown Visitation) 10:42.17, 2013 |
Collin Leibold (Gonzaga) 9:06.18, 2011 | 2 Mile | Emily Kaplan (Georgetown Visitation) 10:57.03, 2012 |
Petros Welday (Archbishop Carroll) 15:03.0, 2010 | 5000m | |
Sam Boardman (Georgetown Day) 6:28.37, 2014 | 2000m Steeple | |
Demetrius Lindo (Coolidge) 13.58, 2011 | 110m/100m H | Lynda Tolbert (Ballou) 13.72/13.54w, 1985 |
Rodrigues Pfister (Ballou) 37.04c, 1995 | 300m H | Kiah Seymour (Archbishop Carroll) 41.91, 2011 |
Nathan Alexander (Woodson) 53.75, 2000 | 400m H | Kiah Seymour (Archbishop Carroll) 59.78, 2012 |
St. John’s College 41.69, 2015 | 4x100m | Coolidge 46.58, 1980 |
St. John’s College 1:26.75, 2015 | 4x200m | Woodson 1:41.60, 2000 |
Woodson 3:12.9c, 1977 | 4x400m | Archbishop Carroll 3:53.67, 2009 |
Gonzaga 7:42.14, 2010 | 4x800m | Archbishop Carroll 9:26.72, 2007 |
Archbishop Carroll 3:27.42, 2005 | Sprint Med | Woodson 4:04.07, 2000 |
Georgetown Day 10:26.38, 2012 | Distant Med | Sidwell Friends 12:36.75, 2010 |
T. Lewis (Sidwell Friends) 6-8, 1978 | High Jump | Shambricka Green (Dunbar) 5-6, 2008 |
Ivan Anderson (Woodrow Wilson) 23-4, 2001 | Long Jump | Cheryl Butler (Woodson) 20-8.50, 1974 |
Anthony Campbell (Georgetown Day) 49-1.75, 2012 | Triple Jump | Lurisa Lindsay (Woodson) 37-5.50, 1996 |
Jonathan Ogden (St. Albans) 63-1, 1992 | Shot Put | Ornesha Barnes (Dunbar) 42-6.50, 2012 |
Jonathan Ogden (St. Albans) 186-10, 1992 | Discus | Shuanatae Douglas (Ballou) 117-2, 1987 |
Florida | ||
Boys | Event | Girls |
Jeff Demps (South Lake) 10.01, 2008 | 100m | Kaylin Whitney (East Ridge) 11.10, 2014 |
*Trayvon Bromell (Gibbs) 9.99w, 2013 | ||
Kendal Williams (Stantn Pr) 20.55/20.46w, 2014 | 200m | Kaylin Whitney (East Ridge) 22.47, 2015 |
Arman Hall (St. Thomas Aquinas) 45.39, 2012 | 400m | Sanya Richards (St. Thomas Aquinas) 50.69, 2002 |
Andres Arroyo (Colonial) 1:47.79, 2013 | 800m | Robin Campbell (Oak Hall) 2:04.6, 1976 |
Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast) 3:46.47, 2003 | 1500m | Robin Campbell (Oak Hall) 4:24.0, 1976 |
Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast) 4:02.46c, 2003 | 1600m | Jackie Areson (Atlantic) 4:44.97, 2005 |
Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast) 4:03.87, 2003 | Mile | Lily Williams (Lawton Chiles) 4:42.79, 2012 |
Ryan Deak (Maclay) 8:20.92, 2003 | 3000m | Betty Jo Springs (Bayshore) 9:30.9, 1978 |
Brett Hoffman (St. Petersburg) 8:49.91c, 1977 | 3200m | Ashley Brasovan (Wellington) 10:13.45, 2007 |
Brett Hoffman (St. Petersburg) 8:53.1, 1977 | 2 Mile | Betty Jo Springs (Bayshore) 10:17.2, 1979 |
Matt Mizereck (Leon) 14:37.19, 2010 | 5000m | Ashley Brasovan (Wellington) 16:18.91, 2008 |
Nick Posada (Winter Park) 6:07.20, 2011 | 2000m Steeple | Beatriz Ruan (Ransom Everglades), 7:27.97, 2015 |
Arthur Blake (Haines City) 13.26, 1984 | 110m/100m H | Teona Rodgers (Wharton) 13.33, 2007 |
Bershawn Jackson (Miami Central) 35.39, 2002 | 300m H | Charlynna Foster (Central Catholic) 40.99, 1995 |
Bershawn Jackson (Miami Central) 50.00, 2002 | 400m H | Charlynna Foster (Central Catholic) 57.76, 1997 |
Anderson 40.09, 1998 | 4x100m | St. Thomas Aquinas 45.50, 2014 |
St. Thomas Aquinas 1:24.81, 2011 | 4x200m | St. Thomas Aquinas 1:33.43, 2014 |
Northwestern 3:10.69, 2011 | 4x400m | St. Thomas Aquinas 3:38.26, 2014 |
Charlotte 7:30.31, 2011 | 4x800m | Orange Park 9:03.42, 1983 |
St. Thomas Aquinas 3:31.08, 2014 | Sprint Med | Oak Ridge 3:53.60, 2004 |
Atlantic 9:57.88, 2001 | Distant Med | Pope John Paul 11:56.97, 2004 |
Sam Hill (New Smyrna Beach) 7-2.75, 1992 | High Jump | Nicole Greene (Ponte Vedra) 6-1.50, 2015/Viktoria Andonova’ (Coral Springs) 6-1.50, 2005 |
Michael Timpson (Miami Lakes) 25-10, 1985 | Long Jump | Cornelia Jackson (Northwestern) 20-6.50, 1979 |
Andre Scott (Seminole) 53-7.50, 1994 | Triple Jump | Tiara Swanagan (White) 42-8.75, 2005 |
Mike Holloway (Edgewater) 17-1.50, 1987 | Pole Vault | Nati Sheppard (Ransom Everglades) 13-3, 2015 |
Dock Luckie (Central) 67-9, 1977 | Shot Put | Misti Barber (Carol City) 49-7.50, 2004; Zakeya Stinson (Southridge) 49-7.50, 2008 |
Thomas Barber (Carol City) 205-9, 1991 | Discus | Seilala Sua (St. Thomas Aquinas) 186-3, 1996 |
Garrett Singletary (Jesuit) 184-5, 2011 | Javelin | Pammy Robinson (Skycrest Christian) 134-9, 2015 |
Eric Clayman 199-7, 2007 | Hammer | Rebecca Evans 147-0, 2013 |
Wayne Clements (Flagler Palm Coast) 7095, 1990 | Dec/Hep | Debbie DaCosta (Palmetto) 5089, 1982 |
Georgia | ||
Boys | Event | Girls |
Ryan Clark (Banneker) 10.18, 2015 | 100m | Candace Hill (Rockdale County) 10.98, 2015 |
Tyreek Hill (Coffee County) 20.14, 2012 | 200m | Chalonda Goodman (Newnan) 22.94, 2009 |
Antonio McKay (Roosevelt) 45.84, 1982 | 400m | Stephanie Smith (Northeast Macon) 52.04, 2003 |
O’Neal Wanliss (Holy Innocents) 1:49.62, 2011 | 800m | Brittany Hall (Meadowcreek) 2:08.47, 2005 |
Ben Hubers (McEachern) 3:54.46, 2006 | 1500m | Emily Reese (Chamblee) 4:32.06, 2005 |
Brendan Mahoney (Marist) 4:03.18c, 1999 | 1600m | Amanda Winslow (Collins Hill) 4:44.97, 2009 |
Brendan Mahoney (Marist) 4:04.78, 1999 | Mile | Amanda Winslow (Collins Hill) 4:50.88, 2008 |
Tyler Anyan (Brookwood) 8:24.45e, 2010 | 3000m | Amanda Winslow (Collins Hill) 9:43.67e, 2009 |
Tyler Anyan (Brookwood) 8:52.75c, 2010 | 3200m | Emily Reese (Chamblee) 10:16.05, 2007 |
Tyler Anyan (Brookwood) 8:55.86, 2010 | 2 Mile | Amanda Winslow (Collins Hill) 10:23.19, 2009 |
Ty McCormack (North Hall) 14:45.40, 2010 | 5000m | Jennifer Barbi (South Forsyth) 17:32.03, 2007 |
Daniel Ellis (Collins Hill) 6:13.82, 2014 | 2000m Steeple | Sahara Fletcher (Westminster) 7:17.24, 2011 |
Terrance Trammell (SW DeKalb) 13.34, 1997 | 110m/100m H | Kendell Williams (Kell) 13.23, 2013 |
William Wynne (McEachern) 35.67, 2007 | 300m H | Kendell Williams (Kell) 41.30, 2010 |
William Wynne (McEachern) 49.70, 2007 | 400m H | Nnenya Hailey (Mt Vernon Presb.) 57.93, 2011 |
Miller Grove 40.64, 2009 | 4x100m | McEachern 45.33, 2014 |
Southwest DeKalb 1:25.60, 1998 | 4x200m | Martin Luther King 1:37.10, 2012 |
Southwest DeKalb 3:11.31, 1987 | 4x400m | North Springs 3:41.50, 2015 |
Therrell 7:49.6, 1978 | 4x800m | Collins Hill 9:10.91, 2008 |
Brookwood 17:20.26, 2010 | 4x1600m | Collins Hill 21:01.45, 2009 |
Therrell 3:27.2, 1978 | Sprint Med | Collins Hill 4:00.08, 2010 |
Brookwood 10:04.96, 2010 | Distant Med | Collins Hill 11:42.94, 2009 |
Dothel Edwards (Cedar Shoals) 7-5.25, 1984 | High Jump | Kendell Williams (Kell) 6-0.75, 2013 |
Stephen Hill (Miller Grove) 25-8.75, 2009 | Long Jump | Brittany Porter (Towers) 21-3.50, 2009 |
Brian Tabor (Clarke Central) 53-9.25, 1989 | Triple Jump | Bria Matthews (Forest Park) 43-5.50, 2015 |
Nikita Kirillov (St. Pius X) 17-2, 2011 | Pole Vault | Carson Dingler (First Presbyterian Day) 13-6, 2015 |
Davis Fraker (McIntosh) 68-6, 2010 | Shot Put | Torie Owers (Athens Academy) 52-6, 2012 |
Hiawatha Berry (Winder-Barrow) 204-2, 1985 | Discus | Ronda Gullatte (Sprayberry) 169-3, 2002 |
Joe Smith (Marietta) 192-3, 2014 | Javelin | Kamryn Brinson (Marist) 152-4, 2014 |
Daniel Haugh (St. Pius X) 235-11, 2013 | Hammer | Shelby Ashe (St. Pius X) 214-4, 2010 |
Dec/Hep | Kendell Williams (Kell) 5578, 2012 | |
Hawaii | ||
Boys | Event | Girls |
Devin Jenkins (Kapolei) 10.71/10.46w, 2011 | 100m | Alyssa Bettendorf (Seabury Hall) 12.23, 2014/Kathleen Funcheon (Moanalua) 12.03nwi, 2015 |
Moses Fierro (Waimea) 21.24, 2010/ Devin Jenkins (Kapolei) 21.09w, 2011 | 200m | Alyssa Bettendorf (Seabury Hall) 25.01, 2014/Endia Abrante (Kaiser) 24.44w, 1998 |
Bennett Valencia (Punahou) 48.66, 1997 | 400m | Endia Abrante (Kaiser) 54.41, 1998 |
Joey Bunch (Radford) 1:51.1, 1983 | 800m | Breanne Ball (Iolani) 2:13.03, 2012 |
Jac Hebert (Punahou) 4:01.23, 2014 | 1500m | Victoria Chang (Punahou) 4:38.83, 1999 |
Kurt Mench (Castle) 4:11.1, 1970 | Mile | Tia Ferguson (Seabury Hall) 4:54.74, 2004 |
Todd Iacovelli (Punahou) 8:33.36, 2002 | 3000m | Victoria Chang (Punahou) 9:38.03, 1999 |
Pierce Murphy (Island School) 9:14.09, 2011 | 3200m | Victoria Chang (Punahou) 10:32.30, 1999 |
Steve Ferber (Mid-Pacific) 9:24.2, 1973 | 2 Mile | Tia Ferguson (Seabury Hall) 10:28.54, 2004 |
David Maeva (KS Kapalana) 14.34c, 1986/Bryan Clay (Castle) 13.90w, 1998 | 110m/100m H | Vera Simms (Mililani) 14.85, 2000 |
Dana Navarro-Arias (Maui) 38.10, 1999 | 300m H | Vera Simms (Mililani) 42.80, 2000 |
400m H | Vera Simms (Mililani) 1:00.04, 2000 | |
Punahou 42.20, 2010 | 4x100m | Radford 48.35, 2010 |
Kamehameha Oahu 1:29.24, 2013 | 4x200m | Campbell 1:43.9, 1975/Campbell 1:43.95, 2014 |
Radford 3:20.2, 1985 | 4x400m | Iolani 3:57.47, 2012 |
Kahmehameha Hawaii 8:04.16, 2010 | 4x800m | |
Punahou 3:37.42, 2013 | Sprint Med | Pearl City 4:12.76, 2014 |
Kamehameha Oahu 10:41.86, 2014 | Distance Med | Kalaheo 11:48.38, 1994 |
Khalil Stevens (Mililani) 6-10, 2013/2014 | High Jump | Natasha Kai (Kahuku) 5-5.50, 1999 |
Trevor Mau (St. Louis) 23-8, 2009/Bryan Clay (Castle) 24-6.50w, 1998 | Long Jump | Shari Fox (Leilehua) 19-2.50, 1979 |
Larry Khan-Smith (Campbell) 48-1, 1986 | Triple Jump | Samantha Cabreros (Punahou) 39-8.50, 2007 |
Bubba McLean (St. Anthony) 15-9, 1997 | Pole Vault | Amber Kozaki (Baldwin) 13-0, 2013 |
Kaione Crabb (Punahou) 59-8.75, 1997 | Shot Put | Charlinda Ioane (Kapolei) 46-5.50, 2012 |
Brandon Ala (Kahmehameha Oahu) 196-11, 2002 | Discus | Joan Gago (Campbell) 174-5, 1982 |
Idaho | ||
Boys | Event | Girls |
Dallas Burroughs (Rocky Mountain) 10.34, 2011 | 100m | Julie Briggs (Highland) 12.07, 1989 |
Dallas Burroughs (Rocky Mountain) 21.06, 2011 | 200m | Maddison Ward (Lake City) 24.81, 2014 |
Josh Wallin (Rocky Mountain) 47.54, 2013 | 400m | Madison Lung (Boise) 55.87, 2015 |
Thomas Rigby (Boise) 1:50.80, 2013 | 800m | Emily Hamlin (Boise) 2:12.33, 2014 |
Michael Slagowski (Rocky Mtn) 3:50.78, 2015 | 1500m | Emily Nist (Bishop Kelly) 4:29.79, 2012 |
Elijah Armstrong (Pocatello) 4:09.04, 2014 | 1600m | Emily Hamlin (Boise) 4:53.01e, 2014 |
Paul Ryan (Logos) 4:06.21, 2015 | Mile | Emily Hamlin (Boise) 4:54.55, 2014 |
Andrew Rafla (Timberline) 8:21.85e, 2014 | 3000m | Emily Nist (Bishop Kelly) 9:48.55e, 2012 |
Andrew Rafla (Timberline) 8:50.55, 2014 | 3200m | Emily Nist (Bishop Kelly) 10:26.92, 2012 |
Andrew Rafla (Timberline) 8:56.06, 2014 | 2 Mile | |
Elijah Armstrong (Pocatello) 14:28.97, 2013 | 5000m | |
Zach Burney (Columbia) 6:22.90, 2010 | 2000m Steeple | Mikayla Malaspina (Vallivue) 7:15.87, 2015 |
3000m Steeple | Hilary McClendon (Bishop Kelly) 10:48.79, 2005 | |
Darrin Harris (Capital) 14.08, 1985 | 110m/100m H | Elsja Mecham (Rigby) 14.20, 2014 |
AJ Boully (Borah) 37.44, 2010 | 300m H | Elsja Mecham (Rigby) 42.56, 2014 |
Zion Stuffle (Lewiston) 52.69, 2014 | 400m H | Elsja Mecham (Rigby) 1:02.74, 2014 |
Lake City 42.34, 2014 | 4x100m | Eagle 48.12, 2013 |
Rocky Mountain 1:27.68, 2013 | 4x200m | Rocky Mountain 1:41.72, 2014 |
Eagle 3:18.63, 2011 | 4x400m | Mountain View 3:55.09, 2012 |
Rocky Mountain 7:41.81, 2013 | 4x800m | Rocky Mountain 9:12.07, 2013 |
Rocky Mountain 3:26.65, 2013 | Sprint Med | Eagle 4:17.46, 2013 |
Mountain View 10:24.17, 2015 | Distant Med | Mountain View 12:18.02, 2015 |
Donovan Kilmartin (Eagle) 7-2, 2003 | High Jump | Lisa Bernhagen (Wood River) 6-2.75, 1983 |
Jim Waite (Meridian) 24-8, 1985 | Long Jump | Brittany Owens (Borah) 19-1, 2010 |
Kasen Covington (Capital) 50-6.75, 2010 | Triple Jump | Josie Lawrence (Mountain View) 39-9, 2013 |
Donovan Kilmartin (Eagle) 17-4.50, 2003 | Pole Vault | Julene Bailey (Skyview) 13-6.50, 2003 |
Josh Barclay (Minico) 64-9, 2014 | Shot Put | Hollie Tyler (Leadore) 49-5.25, 2001 |
Ian Waltz (Post Falls) 203-9, 1995 | Discus | Sarah Cardinal (Blackfoot) 154-6, 2006 |
Javelin | Ellen Rouse (Orofino) 141-7, 2006 | |
Austin Funk (Post Falls) 192-7, 2012 | Hammer | Maureen Griffin (Pocatello) 201-7, 1998 |
Donovan Kilmartin (Eagle) 7131, 2002 | Dec/Hep | |
Illinois | ||
Boys | Event | Girls |
Keith Thomas (Kenwood Academy) 10.37, 1986 | 100m | Alexandria Anderson (Morgan Park) 11.39, 2005 |
Wallace Spearmon (Eisenhower) 20.89; Anthony Moorman (Lake Park) 20.89, 1997 | 200m | Alexandria Anderson (Morgan Park) 22.96, 2005 |
Kahmari Montgomery (Plainfield Cent.) 46.24, 2015 | 400m | Shamier Little (Lindblom Prep) 52.59, 2013 |
Dave Ayoub (Central) 1:48.3, 1977 | 800m | Courtney Clayton (Hononegah) 2:07.05, 2013 |
Donald Sage (York) 3:43.81e, 2000 | 1500m | Madeline Perez (Glenbard West) 4:34.91, 2013 |
Peter Callahan (NS Country Day) 4:03.84, 2009 | 1600m | Kayla Beattie (Woodstock) 4:43.65, 2011 |
Lukas Verzbicas (Carl Sandburg) 3:59.71, 2011 | Mile | Suzey Tuffey (Bergan) 4:45.1, 1985 |
Evan Jager (Harry D Jacobs) 8:14.49, 2006 | 3000m | Kayla Beattie (Woodstock) 9:16.39e, 2011 |
Donald Sage (York) 8:42.89, 2000 | 3200m | Kayla Beattie (Woodstock) 9:56.96, 2011 |
Lukas Verzbicas (Carl Sandburg) 8:29.46, 2011 | 2 Mile | Kayla Beattie (Woodstock) 10:05.61, 2011 |
Chris Derrick (Neuqua Valley) 13:55.96, 2008 | 5000m | Kayla Beattie (Woodstock) 16:29.92, 2011 |
Marcelo Burbano (Lane Technical) 6:04.36, 2013 | 2000m Steeple | McKinzie Schulz (Benet Academy) 6:48.11, 2009 |
Greg Foster (Proviso East) 13.44c, 1976 | 110m/100m H | Shalina Clarke (Evanston Twp) 13.51, 2006 |
Kyle Erickson (York) 36.62, 1999 | 300m H | Shalina Clarke (Evanston Twp) 40.24, 2005 |
Adrian Walker (MacArthur) 51.95, 2002 | 400m H | Shamier Little (Lindblom Prep) 57.44, 2012 |
Cahokia 41.02, 2006 | 4x100m | Lincoln Way-East 46.04, 2014 |
East St. Louis-Senior 1:25.7, 1975/Cahokia 1:25.83, 2015 | 4x200m | Lincoln Way-East 1:36.86, 2013 |
East St. Louis-Senior 3:13.66, 2007 | 4x400m | Lincoln 3:44.9, 1984 |
York 7:34.1, 2000 | 4x800m | Wheaton Warrenville-South 8:59.03 |
Naperville Central 3:31.57, 2011 | Sprint Med | Morgan Park 4:07.35, 2009 |
York 9:57.22, 2009 | Distant Med | Wheaton Warrenville-South 12:03.37, 2013 |
Tom Smith (Heyworth) 7-5.25, 1985 | High Jump | Denise Daebelliehn (Moline) 6-1.25, 1980 |
Andre Love (St. Joseph) 25-6.50, 1985/Ja’Mari Ward (Cahokia) 25-6.50/25-6.75w, 2014 | Long Jump | Jackie Joyner (Lincoln) 20-9.75, 1980 |
Kali Jackson (Cahokia) 52-5.75, 2006 | Triple Jump | Deana Simmons (MacArthur) 41-5, 1996 |
Luke Winder (Plainfield Central) 17-3.75, 2014 | Pole Vault | Emily Grove (Pontiac) 13-5, 2011; Morgan Zacharias (Reed-Custer) 13-5, 2015 |
Jermaine Kline (Lake Park) 67-3, 2011 | Shot Put | Daniella Bunch (Mahomet) 51-0.75, 2010 |
Dan Block (Lake Park) 208-11, 2009 | Discus | Emmonnie Henderson (Edwardsville) 167-8, 2013 |
Tim Glover (Normal University) 208-3, 2009 | Javelin | Ali Gattone (Libertyville) 136-11, 2012 |
Brendan Duncan (Waterloo) 211-8, 2013 | Hammer | Lena Giger (Highland) 183-1, 2014 |
Dec/Hep | Maya Neal (Neuqua Valley) 4953, 2015 | |
Indiana | ||
Boys | Event | Girls |
Jerome Harrison (Jeff’ville) 10.31/10.12nwi, 1981 | 100m | Candyce McGrone (Warren Central) 11.40, 2007 |
Jeff Patrick (Roosevelt) 20.74c, 1982 | 200m | Maicel Malone (North Central) 23.12, 1986 |
Chris Geisting (Batesville) 46.89, 2011 | 400m | Maicel Malone (North Central) 52.42, 1986 |
Austin Mudd (Center Grove) 1:48.09, 2011 | 800m | Brittany Neeley (Eastern) 2:06.68, 2013 |
Austin Mudd (Center Grove) 3:48.34, 2011 | 1500m | Magin Kebert (West Lafayette) 4:27.94, 2004 |
Austin Mudd (Center Grove) 4:03.00, 2011 | 1600m | Bethany Neeley (Eastern) 4:42.14, 2013 |
Austin Mudd (Center Grove) 4:01.83, 2011 | Mile | Bethany Neeley (Eastern) 4:51.87, 2013 |
Futsum Zeinasellassie (N. Central) 8:19.38e, 2012 | 3000m | Waverly Neer (Culver Academies) 9:16.23, 2011 |
Futsum Zeinasellassie (N. Central) 8:47.75, 2012 | 3200m | Anna Rohrer (Mishawaka) 10:11.20, 2015 |
Christian Wagner (Columbus North) 8:53.91, 2003 | 2 Mile | Anna Rohrer (Mishawaka) 9:59.96, 2015 |
Carey Pinkowski (Hammond) 14:19.2, 1975 | 5000m | Anna Rohrer (Mishawaka) 16:16.97, 2014 |
Connor Martin (Westfield) 5:54.87, 2010 | 2000m Steeple | Bethany Neeley (Eastern) 6:37.52, 2013 |
Connor Martin (Westfield) 9:20.58, 2010 | 3000m Steeple | Bethany Neeley (Eastern) 10:19.83, 2013 |
Elbert Turner (Roosevelt) 13.40, 1986 | 110m/100m H | Rhonda Brady (Calumet) 13.44c/13.25w,1976 |
Bryce Brown (Harrison) 36.26, 2007 | 300m H | Symone Black (Concordia Lutheran) 41.36, 2014 |
Joey Hodges (Warren Central) 52.05, 2006 | 400m H | Symone Black (Concordia Lutheran) 59.57, 2012 |
Roosevelt 40.80, 1981 | 4x100m | Northrop 45.75, 2003 |
North Central 1:26.24c 1976, Roosevelt 1:26.24c, 1977 and West Side 1:26.24c, 1978 | 4x200m | Northrop 1:40.00, 2004 |
West Side 3:13.66, 1980 | 4x400m | Hamilton Southeastern 3:45.88, 2004 |
Lawrence Central, 7:34.45, 2011 | 4x800m | Eastern 8:53.74, 2013 |
Lawrence Central 3:24.56, 2011 | Sprint Med | Lawrenceville Central 4:03.34, 2012 |
Lawrence Central 10:04.00, 2012 | Distant Med | Carmel 12:00.96, 2002 |
Lamar Johnson (North Central) 7-3.50, 1998 | High Jump | Angie Bradburn (Norwell) 6-2.25, 1985 |
Marcus Chambers (Snider) 25-1.50, 1985 | Long Jump | Tonya Sedwick (Jeffersonville) 20-10/21-0.25w, 1987 |
Deakin Volz (Bloomington South) 17-8, 2015 | Pole Vault | Katie Veith (Homestead) 13-9, 2006 |
Brandon Pounds (Lawrenceville N) 68-11.25, 2008 | Shot Put | Cassandra Wertman (Southridge) 51-0.50, 2012 |
John Schulte (Hanover Central) 217-1, 1993 | Discus | Stacy Martin (Edgewood) 169-5, 2009 |
Ben Stancombe (Bloomington South) 218-4, 2009 | Hammer | Tessa Krempel (Columbus North) 141-3, 2014 |
Iowa | ||
Boys | Event | Girls |
Adam Haluska (Carroll) 10.34c, 2002 | 100m | Natasha Kaiser (Roosevelt) 11.74c, 1985 |
Tom Jennings (Marshalltown) 1955 and Tim Dwight (Iowa City West) 1994, 21.04c | 200m | Debbie Esser (Woodbine) 24.24c, 1975 |
Calvin Davis (Iowa City) 47.01, 2002 | 400m | Hannah Willms (Dike-New Hartford) 53.96, 2010 |
David Korir (Washington) 1:49.3c, 1975 | 800m | Kaley Ciluffo (Pleasant Valley) 2:07.08, 2014 |
Ed Delashmutt (Fort Madison) 3:47.7e, 1976 | 1500m | Shelby Houlihan (Sioux City East) 4:26.39, 2009 |
Ed Delashmutt (Fort Madison) 4:05.6c, 1976 | 1600m | Stephanie Jenks (Linn-Mar) 4:40.78, 2015 |
Josh Evans (Linn-Mar) 4:04.38, 2014 | Mile | Stephanie Jenks (Linn-Mar) 4:42.16, 2015 |
Thomas Pollard (Gilbert) 8:24.26e, 2014 | 3000m | Stephanie Jenks (Linn-Mar) 9:24.67, 2014 |
Thomas Pollard (Gilbert) 8:50.43, 2014 | 3200m | Rebekah Topham (Griswold) 11:03.82, 2012 |
Thomas Pollard (Gilbert) 8:53.26, 2015 | 2 Mile | Stephanie Jenks (Unattached) 10:06.54, 2014 |
Randy Jackson (Iowa City) 14:17.5, 1976 | 5000m | McKenzie Yanek (Pleasant Valley) 17:01.82, 2015 |
Randy Elliott (Charles City) 13.84c, 1977 | 110m/100m H | Alex Gochenhour (Logan-Magnolia) 14.07, 2010 |
Maurice Terrell (Pleasant Valley) 40.50, 2011 | 300m H | Ellen Dougherty (Sioux City East) 44.37, 2009 |
Greg Offerman (Charles City) 50.61, 2005 | 400m H | Debbie Esser (Woodbine) 57.44c, 1975 |
Iowa City 41.33, 1996 | 4x100m | Roosevelt 47.55, 2012/Thomas Jefferson 47.55, 2015 |
Iowa City 1:26.4, 1997 | 4x200m | Thomas Jefferson 1:39.24, 2015 |
West Des Moines Valley 3:13.80, 2006 | 4x400m | Sioux City East 3:48.39, 2009 |
Ames 7:41.43, 2015 | 4x800m | Xavier 8:57.81, 2007 |
Iowa City 3:22.69, 2001 | Sprint Med | Pleasant Valley 3:57.59, 2014 |
Distant Med | Sioux City West 12:01.02, 2001 | |
Kennedy 56.09, 2010 | Shuttle Hurdles | Waukee 1:01.87, 2013 |
Brian Tietjens (North Central) 7-3.50, 1981 | High Jump | Hannah Willms (Dike-New Hartford) 6-1, 2010 |
Chris Walker (Davenport Central) 1984 and Kenny Gilmore (Davenport Central) 2011, 24-5 | Long Jump | Laneisha Waller (Washington) 19-5, 2003/Lexus Lovan (Urbandale) 19-8.50nwi, 2015 |
Triple Jump | Mckennan Cronbaugh (Iowa City West) 38-3, 2012 | |
Doug Lane (Jefferson) 70-11, 1968 | Shot Put | Paulette Mitchell (Abe Lincoln) 53-3.50, 1992 |
Scott Crowell (Mason City) 207-8, 1978 | Discus | Kiana Phelps (Kingsley-Pierson) 179-7, 2014 |
Cody Bahrke (Tri-Center) 182-6, 2009 | Hammer | |
Kansas | ||
Boys | Event | Girls |
Oliver Bradwell (East) 10.34, 2010 | 100m | DeAngela McDougald (Junction City) 11.65, 2007 |
Wendell Gaskin (Washington) 20.97, 1991 | 200m | Lori Green (Topeka West) 23.84c, 1976 |
Wendell Gaskin (Washington) 46.76, 1991 | 400m | DeAngela McDougald (Junction City) 53.57, 2006 |
Jim Ryun (Wichita East) 1:49.6, 1964 | 800m | Trisa Nickoley (Shawnee Heights) 2:06.67, 2004 |
Jim Ryun (Wichita East) 3:39.0, 1964 | 1500m | Alli Cash (Shawnee Mission West) 4:21.95, 2012 |
Jim Ryun (Wichita East) 3:53.7c, 1964 | 1600m | Alli Cash (Shawnee Mission West) 4:38.18c, 2012 |
Jim Ryun (Wichita East) 3:55.3, 1964 | Mile | Alli Cash (Shawnee Mission West) 4:39.98, 2012 |
3000m | Janet Haskins (Onaga) 9:38.92, 1988 | |
Brent Steiner (SM South) 8:43.59c, 1979 | 3200m | Cathy Saxon (SM West) 10:14.83c, 1979 |
Brent Steiner (SM South) 8:46.99, 1979 | 2 Mile | Cathy Saxon (SM West) 10:19.53, 1979 |
Lane Boyer (Fredonia) 14:46.00, 2007 | 5000m | Amanda Pape (Olathe South), 17:14.40, 2000 |
Dominic Fonseca (West) 5:58.30, 2015 | 2000m Steeple | Quinnlynn Walcott (Basehor-Linwood) 7:28.43, 2015 |
Jared Huske (Highland Park) 13.71, 2005 | 110m/100m H | Kasha McDougald (Junction City) 13.84, 2011/Janelle Wright, Topeka 13.62w, 2000 |
Doug Hedrick (SM East) 36.18, 1983 | 300m H | Julie Curtis (Manhattan) 42.34, 2000 |
Bob Bornkessel (SM North) 49.94c, 1968 | 400m H | Wendy Kelly (SM Northwest) 1:01.24c, 1983 |
Schlagle 41.54c, 1983 | 4x100m | Leavenworth 47.27, 2009 |
Hays 1:27.83, 2007 | 4x200m | Wichita Southeast 1:40.20, 1980 |
Wichita West 3:17.00, 1987 | 4x400m | Junction City 3:53.0, 1982 and Seaman 3:53.0, 1986 |
Wichita East 7:40.1c, 1965 | 4x800m | Shawnee Mission South 9:20.63, 2007 |
Wichita East 3:31.6c, 1964 | Sprint Med | Shawnee Heights 4:04.56, 2004 |
Wichita West 10:17.6, 1977 | Distant Med | Olathe East 12:24.68, 2015 |
Brad Speer (Wichita East) 7-4.50, 1984 | High Jump | Kym Carter (Wichita East) 6-2.25, 1982 |
Cleavon Dillon (Leavenworth) 25-6, 2001 | Long Jump | Sandra Myers (Little River) 20-6.50, 1979 |
Reggie Jones (Wyandotte) 51-7.75, 1989 | Triple Jump | Dalia Ingram (Liberal) 42-11.75, 1995 |
Steve Stubblefield (Wyandotte) 17-6, 1980 | Pole Vault | Emily Brigham (Mill Valley) 13-7, 2012 |
Willie Morrison (Leavenworth) 70-2.50, 2015 | Shot Put | Kearsten Peeples (Ottawa) 51-10.75, 2010 |
Clint Johnson (SM South) 213-6, 1980 | Discus | Kearsten Peeples (Ottawa) 166-7, 2010 |
Iain Trimble (Shawnee Heights) 229-7, 2007 | Javelin | Kendra Wecker (Maryville) 174-6, 2001 |
John Talbert (Wichita Home School) 200-3, 2007 | Hammer | Jacquelyne Leffler (Northern Heights) 159-11, 2007 |
Steve Henson (McPherson) 6663, 1986 | Dec/Hep | Katie Guevel (Burlington) 4996, 2007 |
Kentucky | ||
Boys | Event | Girls |
Casey Combest (Owensboro) 10.44, 1999/Tyson Gay (Fayetteville) 10.28w, 2001 | 100m | Kianna Gray (North Hardin) 11.73/11.70nwi, 2014 |
James Quick (Lv-Trinity) 20.94, 2012 | 200m | Kianna Gray (North Hardin) 23.95/23.91nwi, 2014 |
Will Allen (Paul L Dunbar) 46.38, 2015 | 400m | Kianna Gray (North Hardin) 54.60, 2014 |
Tretez Kinnaird (Butler) 1:49.31, 2012 | 800m | Emma Kuntz (DuPont Manual) 2:12.69, 2015 |
Ben Young (Tates Creek) 3:53.24, 2015 | 1500m | Emma Brink (Sacred Heart) 4:36.64, 2009 |
Bobby Curtis (St. Xavier) 4:08.29, 2002 | 1600m | Emma Brink (Sacred Heart) 4:51.82, 2010 |
Jacob Thomson (Lv-Holy Cross) 4:06.98, 2013 | Mile | Emma Brink (Sacred Heart) 4:52.51, 2010 |
Jacob Thomson (Lv-Holy Cross) 8:20.54, 2013 | 3000m | Carmen Mims (Mercy Academy) 9:56.22e, 2004 |
Bobby Curtis (St. Xavier) 8:48.19, 2002 | 3200m | Madonna Schueler (Sacred Heart) 10:21.39, 2004 |
Ethan Shuley (Highlands) 9:10.68, 2015 | 2 Mile | Carmen Mims (Mercy Academy) 10:37.93, 2004 |
Jacob Thomson (Lv-Holy Cross) 14:34.78, 2012 | 5000m | Maggie Allen (Sacred Heart) 17:35.53, 2015 |
Kadesh Murphy (Lafayette) 6:12.68, 2014 | 2000m Steeple | Ciara Scott (Bowling Green) 7:10.08, 2014 |
James Triplett (DuPont Manual) 13.80, 1975 | 110m/100m H | Danielle Carruthers (Tilghman) 14.03, 1998 |
Brandon Bagley (John Hardin) 37.83, 2010 | 300m H | Shonna Johnson (Valley) 43.00, 1995 |
Phillip Warsaw (Elizabethtown) 53.46, 2005 | 400m H | Nichole Gibson (Seneca) 1:03.27, 2000 |
Male 41.10, 2010 | 4x100m | Eastern 46.87, 2003 |
Henry Clay 1:25.78, 2015 | 4x200m | Eastern 1:39.21, 2003 |
Eastern 3:16.78, 1985 | 4x400m | Eastern 3:47.16, 2003 |
St. Xavier 7:42.79, 2003 | 4x800m | Assumption 9:17.48, 2012 |
St. Xavier 3:33.72, 2000 | Sprint Med | Ballard 4:11.06, 2002 |
St. Xavier 10:21.81, 2013 | Distant Med | DuPont Manual 12:27.02, 2013 |
Jaron Brooks (Henry Clay) 7-1.50, 2015 | High Jump | Kelley Bowman (Berea) 5-10.50, 2000 |
William White (Shelby County) 24-0.50, 1985 | Long Jump | Maxine Graham (Fleming County) 20-4, 1975 |
Jason Ward (Tilghman) 53-10.25, 1999 | Triple Jump | Sharika Smith (Fulton County) 39-3.25, 2007 |
Chip Heuser (St. Xavier) 17-0.75, 2003 | Pole Vault | Andrea Sabbatine (Scott County) 12-2, 2006 |
Jesse Stuart (Glasgow) 67-0, 1967 | Shot Put | Carla Prewitt (Bryan Station) 43-7.25, 1994 |
Andy Fryman (Mason County) 194-11, 2003 | Discus | Lilli Popovich (Christian Academy) 142-2, 2015 |
Javelin | Meghan Owens (Harrodsburg) 136-4, 2015 | |
Louisiana | ||
Boys | Event | Girls |
Jonathan Wade (Evangel Christian) 10.21, 2002 | 100m | Kwajalein Butler (West Monroe) 11.42, 1994 |
Jonathan Wade (Evangel Christian) 20.58, 2002 | 200m | Marquita Stalbert (McDonogh 35) 23.52, 2012 |
Desmond Johnson (St. Augustine) 45.77, 1994 | 400m | Kamaria Brown (Baton Rouge) 52.99, 2010 |
Blair Henderson (St. Louis) 1:50.04, 2013 | 800m | Kelci Lyons (Lafayette) 2:11.74, 2012 |
Devyn Keith (John Curtis) 3:58.25e, 2014 | 1500m | Leslie Clerc-Koenck (Anacoco) 4:41.81, 2002 |
Keith Iovine (Rummell) 4:12.00, 1982 | 1600m | Kaitlin Flattman (Benton) 4:54.47, 2010 |
Ryan Travis (Sumner) 4:06.11, 1997 | Mile | Gabrielle Jennings (First Baptist Christian) 4:52.50, 2015 |
Tyler Hill (Silliman Inst) 8:44.25, 2002 | 3000m | Malia Cali (St. Thomas Aquinas) 10:10.77, 2009 |
Zachary Albright (St. Paul) 9:10.67, 2014 | 3200m | Kaitlin Flattman (Benton) 10:25.18, 2011 |
Bobby Beck (Salmen) 8:46.9, 1979 | 2 Mile | Malia Cali (St. Thomas Aquinas) 10:39.64, 2008 |
Devyn Keith (John Curtis) 14:55.74, 2015 | 5000m | Gabrielle Jennings (First Bapt Christian) 18:16.86, 2012 |
Barrett Nugent (North Vermillion) 13.70, 2007 | 110m/100m H | Mikiah Brisco (Baton Rouge) 13.71, 2014 |
Craig Rock (St. Thomas Aquinas) 37.02, 2014 | 300m H | Ka’lynn Jupiter (Donaldsonville) 42.63, 2013 |
Craig Rock (St. Thomas Aquinas) 52.79, 2014 | 400m H | Bryiana Richardson (Helen Cox), 59.64, 2013 |
Edna Karr Magnet 40.54, 2013 | 4x100m | Baton Rouge 46.40, 2011 |
Lake Charles 1:24.4, 1978 | 4x200m | Baton Rouge 1:37.92, 2002 |
St. Augustine 3:14.42, 2005 | 4x400m | Baton Rouge 3:47.38, 2002 |
Arcadiana 7:51.90, 2004 | 4x800m | Scotlandville Magnet 9:16.24, 2003 |
Bossier 3:28.15, 2000 | Sprint Med | Baton Rouge 4:13.24, 2012 |
Billy Green (Ruston) 7-3.50, 1993 | High Jump | Gretchen Francois (Iota) 6-0, 1994 |
Donald Robbins (Destrehan) 25-2.25, 1972 and Frankie Gatson (Southwood) 25-2.25, 2005 | Long Jump | Teresa Foster (Huntington) 20-5, 1991 |
Kenny Hall (Tara) 54-10.25, 2004 | Triple Jump | Danielle Brown (McMain) 40-8.50, 1997 |
Devin King (Sumner) 18-0.50, 2014 | Pole Vault | Morgann LeLeux (Catholic) 14-2.75, 2011 |
Arnold Campbell (Airline) 74-10.50, 1984 | Shot Put | Lashontnae Rounds (Southern Lab) 44-9, 2008 |
John Nichols (Winnfield) 212-0, 1987 | Discus | Janet Hill (Washington) 179-4, 1988 |
Chad Brown (Barbe) 218-6, 2004 | Javelin | Rachel Walker (Benton) 164-4, 2002 |
Michael Seither (Fontainebleau) 162-2, 2014 | Hammer | Gabby Despinasse 135-6, 2012 |
Maine | ||
Boys | Event | Girls |
Colby Brooks (Edward Little) 10.86, 2006 | 100m | Kate Hall (Lake Region) 11.58, 2014/11.41nwi/11.37w |
Isaiah Harris (Lewiston) 21.82nwi, 2015 | 200m | Kate Hall (Lake Region) 23.69nwi, 2015 |
Jake Dixon (Cheverus) 48.45, 2015 | 400m | Beth Hamilton (Westbrook) 56.0c, 1979 |
Isaiah Harris (Lewiston) 1:49.63, 2015 | 800m | Aleta Looker (Ellsworth), 2:11.31, 2014 |
Will Geoghegan (Brunswick) 3:55.42, 2010 | 1500m | Bridget Gagne (North Yarmouth Acad.), 4:33.23, 2001 |
Sintayehu Taye (Portland) 4:09.60, 2005 | 1600m | Bethanie Brown (Waterville) 4:50.39, 2012 |
Brian Pettingill (Cheverus) 4:10.0, 1980 | Mile | Bethanie Brown (Waterville) 4:51.54, 2013 |
Eric Giddings (South Portland) 8:26.71e, 2005 | 3000m | Bethanie Brown (Waterville) 9:41.90e, 2013 |
Dan Curts (Ellsworth) 8:51.24, 2014 | 3200m | Abbey Leonardi (Kennebunk) 10:19.09, 2011 |
Dan Curts (Ellsworth) 9:00.18, 2014 | 2 Mile | Bethanie Brown (Waterville) 10:24.44, 2013 |
Josef Andrews (Telstar) 14:57.76, 2013 | 5000m | Bethanie Brown (Waterville) 16:41.84, 2013 |
Nate Holmes (Massabesic) 14.34c, 2001 | 110m/100m H | Katie Souviney (Winslow) 14.83, 2001 |
Chris Fogler (John Baptist) 38.26, 2009 | 300m H | Jesse LaBreck (Messalonskee) 43.94, 2008 |
Lawrence 42.54, 2010 | 4x100m | York 49.49, 2009 |
Cheverus 3:24.34, 2014 | 4x400m | Scarborough 3:58.47, 2009 |
Cheverus 7:51.8, 1981 | 4x800m | Mt. Ararat 9:17.62, 2005 |
Lawrence 3:35.50, 2009 | Sprint Med | Bonny Eagle 4:19.40, 2009 |
Cheverus 10:32.6, 1981 | Distant Med | Brewer 12:40.58, 2001 |
Anthony Stanton (Noble) 6-10.25, 2008 | High Jump | Jesse LaBreck (Messalonskee) 5-9, 2008 |
Dave Eagleson (Kennebunk) 23-5.50, 1990 | Long Jump | Kate Hall (Lake Region) 22-5, 2015 |
Drew Gamage (Oak Hill) 46-7, 2015 | Triple Jump | Jesse LaBreck (Messalonskee) 38-8.50, 2008 |
David Slovenski (Brunswick) 16-9, 2008 | Pole Vault | Bethany Dumas (Cony) 12-0, 2007 |
Daniel Guiliani (South Portland) 66-5, 2015 | Shot Put | Becky O’Brien (Greely) 52-1.75, 2008 |
Dan Smith (Thornton) 180-3, 2009 | Discus | Becky O’Brien (Greely) 161-11, 2008 |
Jamie Finneran (Robert Traip Acad) 203-7, 2001 | Javelin | Keila Grigware (Biddeford) 137-10, 2009 |
Larry Johnson 191-8, 1929 | Hammer | Michelle Michaud 115-8, 1999 |
James Cook (Kennebunk) 6789, 1994 | Dec/Hep | Katie Souviney (Winslow) 4292, 2001 |
Maryland | ||
Boys | Event | Girls |
Jermaine Lewis (Eleanor Roosevelt) 10.33, 1992/Dwight Thomas (Northwestern) 10.14, 2000 | 100m | Ebony Robinson (Eleanor Roosevelt) 11.45, 1992 |
Dwight Thomas (Northwestern) 20.66, 1999 | 200m | Aurieyall Scott (Eleanor Roosevelt) 23.75, 2009 and Olivia Ekpone (Northwestern) 23.75, 2010 |
Ato Modibo (High Point) 45.86, 1998 | 400m | Tiandra Ponteen (Eleanor Roosevelt) 52.76, 2003 |
Rodney Giles (Northern) 1:48.67, 1983 | 800m | Devon Williams (Towson Catholic) 2:08.49, 2005 |
Matthew Centrowitz (Broadneck) 3:49.54, 2007 | 1500m | Jill Haworth (Bowie) 4:21.73, 1979 |
Matthew Centrowitz (Broadneck) 4:04.09, 2007 | 1600m | Kristen Nicolini (Annapolis) 4:46.2, 1995 |
Matthew Centrowitz (Broadneck) 4:03.40, 2007 | Mile | Ellie Gonzalez (The Catholic HS) 4:47.26, 2014 |
Matthew Centrowitz (Broadneck) 8:10.30e, 2007 | 3000m | Aileen O’Connor (High Point) 9:22.68, 1977 |
Matt Jablonski (Loyola Blakefield) 8:50.80, 2011 | 3200m | Christy Nichols (Arundel) 10:12.89, 1996 |
Matthew Centrowitz (Broadneck) 8:41.55, 2007 | 2 Mile | Aileen O’Connor (High Point) 10:17.3, 1978 |
Solomon Haile (Sherwood) 14:32.36, 2009 | 5000m | Maria Coffin (Annapolis) 17:19.66, 2015 |
Patrick Duboyce (Linganore) 6:11.33, 2013 | 2000m Steeple | Alana Wright (Upper Marlboro) 7:00.00, 2014 |
Dondre Echols (Potomac) 13.56, 2012 | 110m/100m H | Diane Thomas (Frederick) 13.69, 1982 |
Dondre Echols (Potomac) 36.26, 2012 | 300m H | Alexis Franklin (Old Mill) 41.25, 2012 |
James Graham (Northwestern) 50.72, 1999 | 400m H | Kellie Roberts (Central) 56.80, 1986 |
DeMatha Catholic 40.98, 2003 | 4x100m | Eleanor Roosevelt 45.24, 2009 |
CH Flowers 1:25.89, 2015 | 4x200m | Eleanor Roosevelt 1:36.54, 2009 |
Northwestern 3:10.35, 1999 | 4x400m | Eleanor Roosevelt 3:37.02, 2008 |
Fairmont Heights 7:40.9, 1979 | 4x800m | Eleanor Roosevelt 8:43.12, 2008 |
Milford Mill Academy 3:24.46, 2015 | Sprint Med | Eleanor Roosevelt 3:51.90, 2007 |
Our Lady of Good Counsel 10:04.72, 2010 | Distant Med | Eleanor Roosevelt 11:43.59, 2007 |
Jon Hill (Walkersville) 7-0.25, 2008 | High Jump | Tanya Hughes (Great Mills) 6-1.50, 1989 |
Allen Simms (Eleanor Roosevelt) 24-9.75, 2000 | Long Jump | Kim Brooks (Richardson) 20-6, 1978 |
Allen Simms (Eleanor Roosevelt) 52-10.50, 2000 | Triple Jump | Valerie Williams (Frederick) 42-5.75, 1996 |
Khalil Uqdah (Gillman) 15-10, 2006 | Pole Vault | Jackie McNulty (Oakdale) 13-4, 2015 |
Vikas Gowda (Frederick) 63-11.50, 2001 | Shot Put | Emily Vannoy (Thomas Johnson) 48-7.75, 2008 |
Vikas Gowda (Frederick) 200-3, 2001 | Discus | Lindsay Grigoriev (Atholton) 160-5, 2003 |
Adam Connolly (Springbrook) 228-5, 1994 | Hammer | Taylor Scaife (Howard) 157-5, 2015 |
Massachusetts | ||
Boys | Event | Girls |
Mike Morris (Ayer) 10.36, 1981 | 100m | Monique Tubbs (Latin) 11.84c, 1999 and Tasha Downing (Boston Technical) 11.84c, 1987 |
Jeff Smith (Silver Lake) 21.01, 2006 | 200m | Tasha Downing (Boston Technical) 24.24c, 1986 |
Mike Greene (Boston Coll. HS) 47.52, 1983 | 400m | Maxine Underwood (Brookline) 54.24c, 1982 |
Darren Dinneen (Phillips Academy) 1:49.0, 1996 | 800m | Darlene Beckford (Rindge & Latin) 2:04.54, 1979 |
Jonathon Riley (Brookline) 3:43.18, 1997 | 1500m | Lynn Jennings (Bromfield) 4:18.06, 1977 |
Garrett O’Toole (Middlesex) 4:01.89, 2014 | Mile | Ari Lambie (Bromfield) 4:37.23, 2003 |
Chris Barnicle (Newton North) 8:14.53e, 2004 | 3000m | Kristin Perini (Milton Acad) 9:25.79, 1984 |
Chris Barnicle (Newton North) 8:48.99, 2005 | 3200m | Sheela Agrawal (Case) 10:15.39, 1999 |
Chris Barnicle (Newton North) 8:50.82, 2004 | 2 Mile | Ari Lambie (Bromfield) 10:11.9, 2003 |
Alberto Salazar (Wayland) 14:04.8, 1976 | 5000m | Cayla Hatton (Phillips Acad) 15:50.32, 2012 |
Nick Steele (Bromfield) 6:05.20, 2015 | 2000m Steeple | Bridget Dahlberg (Newton South) 7:07.57, 2009 |
Kieran Kinnare (Ipswich) 9:37.24, 2011 | 3000m Steeple | |
Jeff Baker (Methuen) 13.87, 1985 | 110m/100m H | Deana Latham (Triton Regional) 13.93, 2010 |
Kevin Macleod (E. Longmeadow) 37.90, 2005 | 300m H | Jennifer Esposito (Mansfield) 42.82, 2011 |
Aaron Araujo (New Bedford) 53.53, 2010 | 400m H | Alexandra Stanton (Medfield) 59.52, 2011 |
Ayer 41.00c, 1981 | 4x100m | North Attleborough 47.92, 2009 |
St. John’s Prep 1:27.5y, 1961 | 4x200m | Andover 1:42.30, 2010 |
Franklin 3:17.41, 2002 | 4x400m | Mansfield 3:48.44, 2014 |
Wachusett Regional 7:36.37, 2011 | 4x800m | Lincoln-Sudbury 9:01.78, 2011 |
Billerica Memorial 3:27.75, 2014 | Sprint Med | Newton South 4:01.64, 2010 |
Marshfield 10:01.32, 2012 | Distant Med | Newton South 11:44.77, 2010 |
Greg Gonsalves (Falmouth) 7-2.25, 1980 | High Jump | Heather Francis (Dartmouth) 6-1, 1996 |
Kris Horn (Pembroke) 23-11.25, 2012 | Long Jump | Arantxa King (Medford) 20-11.75, 2005 |
Ricardo Jaquite (Madison Park) 49-10, 2009 | Triple Jump | Carla Forbes (Newton North) 42-1.25, 2011 |
Brendan Sullivan (Westford Acad) 16-0, 2012 | Pole Vault | Samantha Shepard (Weston) 13-0.75, 2001 |
Jeff Chakouian (Seekonk) 67-10.75, 2000 | Shot Put | Heather Oldham (Woburn) 44-9, 1998 |
Lucas Ribeiro (Belmont Hill) 187-6, 2015 | Discus | Pia Iacova (Brockton) 157-5, 1979 |
Kyle Quinn (Somerset) 217-11, 2010 | Javelin | Emma Fitzgerald (Thayer Academy) 157-0, 2015 |
Gabriel Arcaro (Burlington) 209-8, 2014 | Hammer | Adrienne Thornton (O’Bryant) 143-0, 2011 |
Kris Horn (Pembroke) 6720, 2012 | Dec/Hep | Pam Connell (Norwell) 5101, 1986 |
Michigan | ||
Boys | Event | Girls |
Clinton Allen (Orchard View) 10.44, 2006 | 100m | Shayla Mahan (Mumford) 11.37, 2007 |
Marshall Dill (Northern) 20.39, 1971 | 200m | Kendall Baisden (Country Day) 23.42, 2010 |
Darnell Yarnell (Pershing) 46.55, 1990 | 400m | Kendall Baisden (Country Day) 52.03, 2013 |
Donavan Brazier (Kenowa Hills) 1:47.55, 2015 | 800m | Geena Gall (Grand Blanc) 2:05.05, 2005 |
Grant Fisher (Grand Blanc) 3:42.89, 2015 | 1500m | Hannah Meier (Grosse Point South) 4:18.44, 2012 |
Grant Fisher (Grand Blanc) 3:57.93, 2015 | 1600m | Hannah Meier (Grosse Point South) 4:39.23, 2013 |
Grant Fisher (Grand Blanc) 3:59.38, 2015 | Mile | Hannah Meier (Grosse Pointe South) 4:40.48, 2013 |
Dathan Ritzenhein (Rockford) 8:08,78e, 2001 | 3000m | Megan Goethals (Rochester) 9:25.5e, 2010 |
Dathan Ritzenhein (Rockford) 8:41.10, 2001 | 3200m | Megan Goethals (Rochester) 9:58.1c, 2010 |
Grant Fisher (Grand Blanc) 8:43.57, 2015 | 2 Mile | Megan Goethals (Rochester) 10:01.16, 2010 |
Dathan Ritzenhein (Rockford) 13:44.70, 2001 | 5000m | Erin Finn (West Bloomfield) 16.17.89, 2013 |
Luke Anderson (Harbor Beach) 6:01.79, 2015 | 2000m Steeple | Lyndsay Smith (Clarkston) 7:16.83, 2005 |
Gar Eddings (Pinckney) 9:39.7, 1990 | 3000m Steeple | |
Thomas Wilcher (Detroit Central) 13.48, 1982 | 110m/100m H | Candice Davis (Pioneer) 13.66, 2003 |
Kenneth Ferguson (Mumford) 35.90, 2002 | 300m H | Sami Michell (Reed City) 42.23, 2012 |
Kenneth Ferguson (Mumford) 49.38, 2002 | 400m H | Brianna Holloway (Oak Park) 59.89, 2014 |
East Kentwood 41.17, 2010 | 4x100m | Mumford 47.15, 2005 |
Cass Tech 1:25.0, 1994 | 4x200m | Mumford 1:37.72, 2005 |
Mumford 3:12.53, 2002 | 4x400m | Oak Park 3:36.72, 2015 |
Milford 7:36.26, 2012 | 4x800m | Grosse Pointe South 8:48.29, 2012 |
Rockford 17:33.9, 2000 | 4x1600m | Rockford 20:14.89, 2001 |
Novi 17:20.92, 2001 | 4xMile | Rockford 20:24.34, 2001 |
East Kentwood 3:22.99, 2010 | Sprint Med | Oak Park 3:56.35, 2015 |
Saline 10:03.02, 2014 | Distant Med | Clarkston 11:41.67, 2006 |
Dartis Willis (Country Day) 7-2, 2011 | High Jump | Gwen Wentland (Grand Blanc) 6-0, 1990 |
Marcel Richardson (Everett) 25-2.50/25-3.25w, 1988 | Long Jump | Chris Boehmer (Lapeer West) 19-9.50, 1982 |
Gary Stanford (Mumford) 46-3.25, 2000 | Triple Jump | Shelby Allen (Berkeley) 39-8, 2014 |
Geoff Fairbanks (Tecumseh) 16-8.75, 1998 | Pole Vault | Mackenzie Shell (Port Huron Northern) 13-9, 2015 |
Zack Hill (Allendale) 67-1.25, 2009 | Shot Put | Mary Angell (Byron Center) 49-6, 2007 |
Cullen Prena (Walled Lake Central) 210-1, 2013 | Discus | Alana Robinson (Grosse Ile) 166-5, 1998 |
Matthias Tayala (Ypsilanti) 177-1, 2010 | Javelin | Kortni Elsworth (Goodrich) 140-4, 2008 |
Art Kohler (Lansing) 170-3, 1909 | Hammer | Brook Pleger (Saline) 155-2, 2010 |
Scott Krupilski (Traverse City) 6895, 1982 | Dec/Hep | Aaron Howell (Farmington) 5071, 2012 |
Minnesota | ||
Boys | Event | Girls |
Ibrahim Kabia (Champlin Park) 10.45, 2003 | 100m | Taylor Anderson (Hopkins) 11.71, 2012 |
Jon Boyd (Mankato East) 20.92, 2004 | 200m | Vanessa Clarida (Kennedy) 23.93, 2001 |
Quinn Evans (Mounds View) 47.18, 2007 | 400m | Vanessa Clarida (Kennedy) 54.36, 2001 |
Zach Mellon (Buffalo) 1:48.64, 2008 | 800m | Ruby Stauber (Wayzata) 2:05.67, 2015 |
Ben Blankenship (Stillwater) 3:51.11, 2007 | 1500m | Elizabeth Yetzer (Lakeville) 4:25.88e, 2005 |
Rob Finnerty (Burnsville) 3:59.50c, 2008 | 1600m | Elizabeth Yetzer (Lakeville) 4:41.42, 2005 |
Rob Finnerty (Burnsville) 4:01.09, 2008 | Mile | Elizabeth Yetzer (Lakeville) 4:43.12, 2005 |
Elliott Heath (Winona) 8:14.20e, 2007 | 3000m | Elizabeth Yetzer (Lakeville) 9:32.68e, 2005 |
Elliott Heath (Winona) 8:42.81c, 2007 | 3200m | Elizabeth Yetzer (Lakeville) 10:16.59, 2005 |
Elliott Heath (Winona) 8:46.12, 2007 | 2 Mile | Bria Wetsch (Holy Family Cath) 10:10.50, 2006 |
Elliott Heath (Winona) 14:34.06, 2007 | 5000m | Danielle Anderson (Egan) 16:43.65, 2012 |
Luke Watson (Stillwater) 5:54.04, 1998 | 2000m Steeple | Anna Maurer (Hill-Murray) 7:19.88, 2013 |
Tim O’Donnell (Simley) 9:28.2, 1975 | 3000m Steeple | |
Rick Schroeder (Owatonna) 13.85, 1981 | 110m/100m H | Alexandra Williams (Blaine) 14.21, 2014 |
Riwan Alowonle (Park) 36.38, 2012 | 300m H | Meleah Biermaier (Thief River) 42.13, 2015 |
Clayton Johnson (Hastings) 54.20, 2014 | 400m H | Erin Huls (Roccori) 1:00.66, 2015 |
Eagan 41.52, 2015 | 4x100m | Hopkins 47.48, 2013 |
Eagan 1:26.91, 2015 | 4x200m | Osseo 1:40.22, 2012 |
Mounds View 3:14.47, 2007 | 4x400m | Lakeville South 3:50.12, 2015 |
Stillwater Area 7:41.94, 1998 | 4x800m | Minnetonka 9:00.99, 2005 |
Willmar 17:29.09, 2007 | 4xMile | |
Buffalo 3:25.60, 2009 | Sprint Med | Minnetonka 4:04.79, 1986 |
Willmar 10:10.68, 2007 | Distant Med | Eagan 12:45.97, 2015 |
Rod Raver (Rochester JM) and Jon Markuson (Chaska) 7-1, 1973/1993 | High Jump | Tressa Beckel (Waseca) 5-10.75, 2006 |
Von Shepard (St. Paul Central) 24-9.25, 1982 | Long Jump | Analisa Huschle (Bagley-Foston) 19-2.25, 2009/Mia Barron (Minnetonka) 19-10, 2014nwi |
Michael Sandle (Eden Prairie) 50-4.50, 2011 | Triple Jump | Jordan Helgren (Wayzata) 41-1.75, 2008 |
Grant Krieger (Blake School) 16-1.25, 2013 | Pole Vault | Stacie Manuel (Willmar) 13-4, 2000 |
Thomas Anderson (Andover) 65-8, 2012 | Shot Put | Liz Podominick (Lakeville) 51-7.50, 2002 |
Karl Erickson (Rochester County) 201-7, 2001 | Discus | Maggie Ewen (St. Francis) 179-6, 2013 |
Javelin | Shaina Burns (Lakeville South) 129-10, 2014 | |
Kieran McKeag (Apple Valley) 162-10, 2014 | Hammer | Hannah Steele (Windom Area) 121-8, 2011 |
Kevin Wolf (SLP-St. Anthony) 5418, 2007 | Dec/Hep | Shaina Burns (Lakeville South) 5163, 2014 |
Mississippi | ||
Boys | Event | Girls |
Calvin Smith (Sumner Hill) 10.36, 1979/James Shelton (Northeast Lauderdale) 10.22w, 1999 | 100m | Bianca Knight (Ridgeland) 11.28, 2006 |
Tavaris Tate (Starkville) 20.89, 2009 | 200m | Bianca Knight (Ridgeland) 22.94, 2006 |
Tavaris Tate (Starkville) 45.48, 2009 | 400m | Janice Davis (Natchez) 52.92, 2000 |
George Kersh (Pearl) 1:46.58, 1987 | 800m | Cory McGee (Pass Christian) 2:10.04, 2010 |
1500m | Cory McGee (Pass Christian) 4:25.66, 2009 | |
Matt Cameron (Ridgeland) 4:07.32, 2007 | Mile | Cory McGee (Pass Christian) 4:48.07, 2007 |
Jake Raines (East Central) 9:10.48, 2001 | 3200m | Cory McGee (Pass Christian) 10:39.57, 2007 |
Jake Raines (East Central) 9:07.62, 2002 | 2 Mile | Julia Cathcart (Starkville) 10:51.07, 2002 |
Curt Knight (Jackson Academy) 16:03.00, 2013 | 5000m | |
Godfrey Fayne (Byhalia) 6:27.71, 2012 | 2000m Steeple | |
DeAndre Eiland (Tupelo) 13.50, 2000 | 110m/100m H | Taryn Hartfield (Hattiesburg) 14.14, 2011 |
DeAndre Eiland (Tupelo) 36.85, 2000 | 300m H | Monica Mosley (Clinton) 41.87, 2015 |
Carson Blanks (Meridian) 53.08, 2008 | 400m H | Kiannah Alexander (Center Hill) 1:01.27, 2012 |
Madison Central 40.92, 1999 | 4x100m | Clinton 46.14, 2014 |
Madison Central 1:26.13, 2000 | 4x200m | Clinton 1:37.58, 2014 |
Meridian 3:13.31c, 1988 | 4x400m | Gentry 3:54.74, 1983 |
Ricky Robertson (Hernando) 7-3, 2008 | High Jump | Bria Rice (Madison Central) 5-11, 2009 |
Ronnie Tubbs (Yazoo City) 24-5, 2007 | Long Jump | Kimberly Jones (Southaven) 20-10, 1981 |
Danny Johnson (Carthage) 50-10.25, 1990 | Triple Jump | Brittany Reese (Gulfport) 40-4.25, 2004 |
Sam Kendricks (Oxford) 17-0, 2011 | Pole Vault | Carrielynn McCormick (Clinton) 11-7, 2013 |
Jonathan Lewis (Columbus) 60-7.50, 2001 | Shot Put | Sharon Davis (Wingfield) 45-0.75, 1997 |
Greg Martin (Pascagoula) 202-9, 1976 | Discus | Yakeishma McLaurin (Brandon) 153-4, 2011 |
Kyle Bynum (Pearl) 188-11, 2011 | Javelin | |
Hammer | Alycia Watkins (Leake Central) 123-1, 2014 | |
Missouri | ||
Boys | Event | Girls |
Maurice Mitchell (Raytown South) 10.40, 2008 | 100m | Muna Lee (Kansas City) 11.39, 2000 |
Maurice Mitchell (Raytown South) 20.77, 2007 | 200m | Anglerne Annelus (Grandview) 23.47, 2015 |
Quincy Hall (North Kansas City) 46.71, 2014 | 400m | Jennie Gorham (North KC) 51.94, 1979 |
Charles Jones Jr (Cardinal Ritter) 1:49.54, 2014 | 800m | Hannah Long (Eureka) 2:04.23, 2015 |
Jason Pyrah (Willard) 3:45.5e, 1987 | 1500m | Hannah Long (Eureka) 4:29.03, 2013 |
Jason Pyrah (Willard) 4:03.54, 1987 | 1600m | Hannah Long (Eureka) 4:40.15, 2015 |
Jason Pyrah (Willard) 4:04.25, 1987 | Mile | Hannah Long (Eureka) 4:44.01, 2014 |
Noah Kauppila (Marquette) 8:23.42, 2013 | 3000m | Emily Sisson (Parkway Central) 9:16.80, 2010 |
Matt Tegenkamp (Lee’s Summit) 8:52.90, 2000 | 3200m | Taylor Werner (Ste. Genevieve) 10:19.15, 2014 |
Maksim Korolev (Harrisonville) 8:58.85, 2010 | 2 Mile | Merideth Snow (Eureka) 10:15.49, 2006 |
Devin Meyrer (Lafayette) 15:28.28, 2015 | 5000m | Emily Sisson (Parkway Central) 15:48.91, 2010 |
Charles Johnson (Hazelwood East) 6:08.58, 2009 | 2000m Steeple | Alyssa Allison (Festus) 6:55.37, 2008 |
3000m Steeple | Alyssa Allison (Festus) 10:55.51, 2009 | |
Dapo Akinmoladun (Grandview) 13.56, 2012 | 110m/100m H | Tiffani McReynolds (Pembroke Hill) 13.75, 2009 |
Garland Martin (Poplar Bluff) 36.22, 1999 | 300m H | Jasmine Barge (McCluer North) 41.43, 2014 |
Quincy Hall (North Kansas City) 52.19, 2014 | 400m H | Shaelyn Grant (McCluer) 58.91, 2013 |
Hazelwood East 41.28, 2008 | 4x100m | Gateway 46.93, 2002 |
Hazelwood Central 1:25.62, 2007 | 4x200m | Hazelwood Central 1:38.05, 2004 |
Hazelwood East 3:14.04, 1986 | 4x400m | McCluer South-Berkeley 3:45.78, 2007 |
Liberty 7:41.62, 2002 | 4x800m | Eureka 9:00.16, 2004 |
4x1600m | Francis Howell 21:22.76, 2014 | |
Christian Brothers College 3:31.02, 2013 | Sprint Med | McCluer South-Berkeley 4:13.26, 2010 |
Liberty 10:22.99, 2002 | Distant Med | Eureka 11:33.87, 2004 |
James White (Grandview) 7-5.75, 2009 | High Jump | Andrea Jeseritz (Hutchinson) 5-10.25, 1994 |
Todd Trimble (Southeast) 26-1.50, 1989 | Long Jump | Jazmin McCoy (Blue Springs) 20-2.75, 2012 |
Ramon Sparks (Raytown South) 50-3.75, 2006 | Triple Jump | Nataliyah Friar (Emil E Holt) 40-9.75, 2012 |
Bruce Dial (Mt Vernnon) 17-2, 1993 | Pole Vault | Hannah Cooper (Excelsior Springs) 13-3, 2007 |
Corey Jones (Boonville) 66-3.75, 2008 | Shot Put | Sophia Rivera (Brentwood) 53-5.75, 2015 |
Carlos Davis (Blue Springs) 214-4, 2015 | Discus | Amarachi Ukabam (Marquette) 175-2, 2002 |
John Richardson (Miller) 230-9, 1987 | Javelin | Sophia Rivera (Brentwood) 175-10, 2015 |
Brian Cooper (Buchanan) 191-0, 2010 | Hammer | Erin Atkinson (Ladue Horton Watkins) 184-1, 2010 |
Richard York (St. Clair) 7007, 2009 | Dec/Hep | Martha Harris (Byron) 4999, 1991 |
Montana | ||
Boys | Event | Girls |
Chris Wilson (CMR) 10.48, 2009 | 100m | Christy Otte (Billings Central) 12.04c, 1993 |
Chris Wilson (CMR) 21.06, 2009 | 200m | Vicky Sturn (Billings West) 24.64c, 1975 |
Mike Guon (Great Falls) 48.04c, 1976 | 400m | Loni Perkins (Conrad) 54.62, 2003 |
Stacey Smiedala (Billings West) 1:50.70, 1986 | 800m | Christina Aragon (Billings) 2:04.00, 2015 |
Jake Turner (Sentinel) 4:04.86, 2011 | 1500m | Christina Aragon (Billings) 4:16.36, 2015 |
Zach Perrin (Flathead) 4:09.24, 2013 | 1600m | Christina Aragon (Billings) 4:46.34, 2015 |
David Vidal (Kalispell) 4:10.56, 2001 | Mile | Christina Aragon (Billings) 4:37.91, 2015 |
Zach Perrin (Flathead) 8:23.90e, 2012 | 3000m | Makena Morley (Bigfork) 9:40.56e, 2014 |
Zach Perrin (Flathead) 8:55.24, 2012 | 3200m | Makena Morley (Bigfork) 10:16.38, 2014 |
David Vidal (Kalispell) 9:32.24, 1999 | 2 Mile | Makena Morley (Bigfork) 10:15.37, 2014 |
5000m | Makena Morley (Flathead) 16:49.74, 2014 | |
Jake Turner (Sentinel) 6:13.46, 2011 | 2000m Steeple | Christina Aragon (Billings) 7:16.91, 2013 |
Jake Turner (Sentinel) 9:26.16, 2011 | 3000m Steeple | |
Kelly Davis (Butte) 13.92, 1982 | 110m/100m H | Morgan Sulser (Billings) 14.11, 2013 |
Jake Larson (Butte) 37.66, 2000 | 300m H | Liz Harper (Sentinel) 42.87, 2013 |
Josh Barrows (Helena) 55.65, 2014 | 400m H | |
Billings West 41.48, 2009 | 4x100m | Big Sky 48.38, 2014 |
Billings West 3:19.26, 1995 | 4x400m | Bozeman 3:52.46, 2002 |
Mark Reed (Great Falls) 7-2, 1983 | High Jump | Pam Spencer (Great Falls) 6-0, 1974 |
Kelly Friede (Huntley Project) 23-8, 1988 | Long Jump | Vicky Sturn (Billings West) 19-6.25, 1975 |
Mark Reed (Great Falls) 48-10.25, 1983 | Triple Jump | Kellee Glaus (Whitehall) 40-0.50, 2010 |
Chase Smith (Helena) 16-5, 2015 | Pole Vault | Shannon Agee (Helena) 13-2, 1998 |
Dennis Black (Great Falls) 70-7, 1991 | Shot Put | Kylee Zent (Bridger) 47-6, 2004 |
Dennis Black (Great Falls) 205-10, 1991 | Discus | Jessica Sharbono (Billings) 169-1, 2010 |
Chris Reno (Billings West) 222-4, 2005 | Javelin | Marissa Tschida (Loyola Sacred Heart) 158-5, 2007 |
Darby Maier (Big Sky) 182-6, 2012 | Hammer | |
Harry Clark (Cascade) 6860, 1984 | Dec/Hep | |
Nebraska | ||
Boys | Event | Girls |
Willie Vinson (Burke) 10.39, 1982 | 100m | Sarah Lyons (Brownell-Talbot) 11.68, 2006 |
Terry Williams (Omaha Central) 21.14c, 1962 | 200m | Sarah Lyons (Brownell-Talbot) 24.06, 2006 |
Kenzo Cotton (Papillon-LaVista) 46.83, 2014 | 400m | Clara Nichols (Millard South) 55.05, 2011 |
Brian Turner (Millard North) 1:50.82, 2000 | 800m | Alice Schmidt (Elkhorn) 2:08.6, 1999 |
Ben DeLay (Bellevue West) 3:59.80, 2003 | 1500m | Aubree Worden (Scottsbluff) 4:26.37, 2011 |
Colby Wissel (Kearney) 4:10.44, 2004 | 1600m | Elizabeth Lange (Pius X) 4:49.2, 2003 |
John Nownes (Creighton Prep) 4:14.50, 2015 | Mile | Elizabeth Lange (Pius X) 4:55.00, 2003 |
Mitchell Hunt (Fremont) 8:44.74, 2009 | 3000m | Emily Sisson (Millard North) 9:46.64, 2006 |
Colby Wissel (Kearney) 8:55.6c, 2004 | 3200m | Karlene Erickson (Wheeler Central) 10:19.0, 1982 |
Colby Wissel (Kearney) 8:58.95, 2004 | 2 Mile | Emily Sisson (Millard North) 10:29.97, 2007 |
Joseph Harter (Millard West) 15:54.18, 2013 | 5000m | Emily Sisson (Millard North) 16:38.25, 2008 |
Britt Jensen (Fremont) 6:05.54, 2011 | 2000m Steeple | Melissa Parks (Norfolk) 7:13.14, 2010 |
Randy Brooks (Creighton Prep) 13.64c, 1977 | 110m/100m H | LaQue Moen-Davis (Omaha North) 13.82, 2011 |
Aaron Brandt (Bishop Neumann) 37.29, 2006 | 300m H | Kianna Elahi (Millard North) 43.04, 2007 |
Danny Hill (Westside) 53.32, 2000 | 400m H | Erin Fogarty (Burke) 1:01.70, 2004 |
Papillion-La Vista 41.40, 2013 | 4x100m | Omaha North 46.84, 2010 |
Omaha Central 1:29.38, 2002 | 4x200m | Bellevue West 1:44.91, 2015 |
Millard West 3:16.48, 2013 | 4x400m | Millard South 3:52.92, 2012 |
North Start 7:40.11, 2005 | 4x800m | Lincoln East 9:18.36, 2014 |
Creighton Prep 3:38.13, 2015 | Sprint Med | Millard South 4:20.67, 2015 |
Creighton Prep 10:31.77, 2014 | Distant Med | Plattsmouth 12:50.89, 2015 |
Randal Carter (Papillion-La Vista) 7-4, 2007 | High Jump | Tammy Thurman (Fremont) 5-11.25, 1984 |
Robert Rands (Bellevue East) 25-0.25, 2005 | Long Jump | LaQue Moen-Davis (Omaha Central) 20-2.75, 2010 |
Todd Brown (Holdrege) 50-2.25, 1978 | Triple Jump | LaQue Moen-Davis (Omaha Central) 42-4, 2011 |
Gable Baldwin (Grand Island) 17-0.75, 2003 | Pole Vault | Jenny Green (Grand Island CC) 13-3, 2003 |
Marty Kobza (Schuyler) 66-11.50, 1981 | Shot Put | Becky Beachler (Fremont) 52-9.25, 1997 |
Andy Meyer (Superior) 203-6, 1989 | Discus | Melanie Uher (Wilber-Clatonia) 185-4, 2002 |
Ben Francis (Wilber-Clatonia) 203-4, 2003 | Javelin | Katelyn Gochenour (Marian) 167-2, 2015 |
Drew Staskiewicz (Millard North) 204-7, 2010 | Hammer | Leexa Henry (Scottsbluff) 122-3, 2008 |
Nevada | ||
Boys | Event | Girls |
Garic Wharton (Valley) 10.39, 2009 | 100m | Drea Austin (Foothill) 11.81, 2014 |
Jayveon Taylor (Bonanza) 20.90, 2014 | 200m | Sonja Green (Valley) 23.99, 1984 |
Dell Guy (Western) 46.60, 2006 | 400m | Kathy Weston (Reno) 53.13, 1974 |
Nick Hartle (Centennial) 1:49.48, 2012 | 800m | Kathy Weston (Reno) 2:02.9, 1975 |
Wade Meddles (Sierra Lutheran) 3:53.17, 2010 | 1500m | Marie Lawrence (Reno) 4:35.37, 2004 |
Wade Meddles (Sierra Lutheran) 4:08.76, 2010 | 1600m | Marie Lawrence (Reno) 4:46.72c, 2005 |
Wade Meddles (Sierra Lutheran) 4:08.76, 2010 | Mile | Marie Lawrence (Reno) 4:48.32, 2005 |
Wade Meddles (Sierra Lutheran) 8:18.25e, 2010 | 3000m | Marie Lawrence (Reno) 9:44.85, 2005 |
Kai Benedict (McQueen) 8:59.80, 2015 | 3200m | Marie Lawrence (Reno) 10:20.95, 2006 |
Wade Meddles (Sierra Lutheran) 8:52.87, 2010 | 2 Mile | Marie Lawrence (Reno) |
Dan Geib (Galena) 14:51.53, 2005 | 5000m | Marie Lawrence (Reno) 17:14.19, 2006 |
Martin Ponce (Liberty) 6:22.29, 2013 | 2000m Steeple | |
Rashaun Greer (North Las Vegas) 14.05, 2005 | 110m/100m H | Tiana Bonds (Centennial) 13.50, 2014 |
Nicholas Norton (Reno) 37.77, 2012 | 300m H | Tiana Bonds (Centennial) 40.90, 2014 |
Bradley Alexander (Canyon Springs) 55.29, 2015 | 400m H | Tiana Bonds (Centennial) 59.44, 2014 |
Rancho 41.00, 1997 | 4x100m | Western 46.63, 2010 |
Chaparral 1:26.36, 2009 | 4x200m | Cheyenne 1:38.88, 2005 |
Centennial 3:16.48, 2015 | 4x400m | Cheyenne 3:47.18, 2005 |
Centennial 7:42.52, 2013 | 4x800m | Centennial 9:17.85, 2015 |
McQueen 3:26.56, 2014 | Sprint Med | Centennial 3:59.66, 2014 |
Centennial 10:05.84, 2012 | Distant Med | Reno 11:59.60, 2004 |
Randall Cunningham Jr (B. Gorman) 7-3.25, 2013 | High Jump | Vashti Cunningham (Bishop Gorman) 6-4.25, 2015 |
Charles Smith (Las Vegas) 26-5.50, 1984 | Long Jump | Gretchen Giles (Western) 19-3.25, 1986 |
Aarik Wilson (Churchill County) 51-1.25, 2001 | Triple Jump | Rhonda Williams (Bonanza) 40-2.50, 2001 |
Cameron Kroll (Reno) 17-0, 2007 | Pole Vault | Madison Mills (Bishop Manogue) 13-0, 2012 |
Zach Lloyd (White Pine) 66-7.75, 2003 | Shot Put | Ashlie Blake (Liberty) 52-1, 2012 |
Kamy Keshmiri (Reno) 225-2, 1987 | Discus | Lara Saye (Silverado) 166-9, 2000 |
William Ashby (Liberty) 178-4, 2011 | Javelin | Avione Allgood (Legacy) 176-8, 2011 |
Tyler Johnson (Bishop Gorman) 203-9, 2004 | Hammer | Annalica Panackia (Las Vegas) 146-11, 2012 |
Corey Reid (Carson) 7191, 2015 | Dec/Hep | Tiana Bonds (Centennial) 5258, 2014 |
New Hampshire | ||
Boys | Event | Girls |
Dominique Worsely (Man. Central) 10.80, 2004 | 100m | Dominique Twombly (Oyster River) 12.01, 2014 |
Dominique Worsely (Man. Central) 20.92, 2006 | 200m | Kathie Lawson (Keene) 23.34c, 1971 |
Craig Lange (Man. Central) 48.00, 1999 | 400m | Anna Cioffredi (Lebanon) 54.84, 2008 |
Russell Brown (Hanover) 1:50.16, 2003 | 800m | Hannah Parker (Coe-Brown) 2:06.12, 2014 |
Harry Norton (Exeter) 3:52.06, 2001 | 1500m | Chantelle Dron (Manchester Central) 4:22.08, 2003 |
Francis Hernandez (B. Guertin) 4:07.76, 2010 | 1600m | Arianna Vailas (Manchester Central) 4:47.48, 2010 |
Francis Hernandez (B. Guertin) 4:09.21, 2010 | Mile | Chantelle Dron (Manchester Central) 4:49.58, 2003 |
Cory Thorne (Portsmouth) 8:33.70, 2004 | 3000m | Cathy Schiro (Dover) 9:15.3, 1985 |
Eli Moskowitz (Souhegan Coop) 8:44.79, 2015 | 3200m | Erica Palmer (Monadnock) 10:27.06, 1997 |
Cory Thorne (Portsmouth) 9:03.75, 2004 | 2 Mile | Georgia Griffin (Hanover) 10:28.89, 2008 |
Aaron Watanabe (Hanover) 14:54.79, 2010 | 5000m | Cathy Schiro (Dover) 16:41.7e, 1985/16:00.4 (oversized) |
Cory Thorne (Portsmouth) 5:49.11, 2005 | 2000m Steeple | Liz Gesel (Manchester) 6:52.25, 2001 |
Ben Wallis (Dover) 9:28.29, 2010 | 3000m Steeple | |
D’Mahl McFadden (Merrimack Vall.) 14.00, 2011 | 110m/100m H | Betsy Garnick (Bishop Guertin) 14.23, 2013 |
D’Mahl McFadden (Merrimack Vall.) 37.71, 2011 | 300m H | Corinne Kennedy (Lebanon) 43.04, 2015 |
Brian Freitas (Thayer) 53.53, 2006 | 400m H | Ann Sheehy (Winnacunnet) 1:03.59, 2014 |
Manchester Memorial 42.51, 2015 | 4x100m | Nashua 48.95, 1988 |
Nashua North 1:32.00, 2014 | 4x200m | |
Pinkerton Academy 3:23.34, 2014 | 4x400m | Bishop Guertin 3:53.87, 2013 |
Souhegan 7:47.39, 2013 | 4x800m | Manchester Central 8:57.49, 1999 |
Sprint Med | Bishop Guertin 4:19.88, 2013 | |
Exeter 10:22.97, 2000 | Distant Med | Manchester Central 11:57.48, 2000 |
Dwight Barbiasz (Milford) 7-1, 2008 | High Jump | Alison Poulin (Oyster River) 5-10, 1988 |
Taylor Smith (Timberlane) 23-5.25, 1998 | Long Jump | Bree Robinson (Pinkerton) 19-4.50, 2008 |
Ron Content (Man. Central) 47-5, 1982 | Triple Jump | Ellen Powers (Bishop Guertin) 40-2, 2007 |
Jake Radzevich (Pinkerton) 15-8, 2002 | Pole Vault | Jacilyn Briggs (Keene) 12-9, 2012 |
Dominic Filiano (Lebanon) 64-1, 2010 | Shot Put | Laura Gerraughty (Nashua) 51-11.25, 2000 |
Ryan Caswell (Merrimack Valley) 179-5, 2002 | Discus | Laura Gerraughty (Nashua) 160-1, 2001 |
Richard Bradley (St. Paul’s) 197-11, 2013 | Javelin | Danika Ham (Somersworth) 149-9, 2007 |
Adam Hamilton (Milford) 212-10, 2002 | Hammer | Laura Gerraughty (Nashua) 179-0, 2001 |
Mike Ahern (Stevens) 6635, 1983 | Dec/Hep | Hillary Holmes (Exeter) 4582, 2012 |
New Jersey | ||
Boys | Event | Girls |
Jamar Ervin (Camden) 10.35, 2000/Danny Johnson (Rahway) 10.30w, 2001 | 100m | Michelle Glover (Willingboro) 11.42, 1981 |
Danny Johnson (Rahway) 20.93, 2001 | 200m | Wendy Vereen (Trenton Central) 22.99/22.75w, 1983/4 |
Clayton Parros (Seton Hall Prep) 45.71, 2009 | 400m | Oliva Baker (Columbia) 52.46, 2014 |
John Marshall (Plainfield) 1:48.44, 1980 | 800m | Ajee Wilson (Neptune) 2:00.91, 2012 |
Ben Malone (Pascack Valley) 3:46.97, 2013 | 1500m | Michelle Rowen (Washington Twp) 4:19.34, 1983 |
Marty Liquori (Essex Catholic) 3:59.8, 1967 | Mile | Danielle Tauro (Southern Regional) 4:39.25, 2006 |
Joe Rosa (W. Windsor-Plainsboro) 8:08.86e, 2010 | 3000m | Jodie Bilotta (North Hunterdon) 9:37.1, 1987 |
Craig Forys (Colts Neck) 8:46.04, 2007 | 3200m | Michelle Rowen (Washington Twp) 10:12.8, 1983 |
Joe Rosa (W. Windsor-Plainsboro) 8:44.06, 2010 | 2 Mile | Dana Giordano (Bernards) 10:16.30, 2012 |
Edward Cheserek (St. Benedict’s) 14:02.33, 2011 | 5000m | Meghan Curham (Villa Walsh) 16:45.86, 2013 |
Steve Slattery (Mt Olive) 5:49.92, 1998 | 2000m Steeple | Amanda Bakley (Pennsauken) 6:57.49, 2015 |
Edward Cheserek (St. Benedict’s) 9:00.11, 2011 | 3000m Steeple | Amanda Bakley (Pennsauken) 11:25.79, 2015 |
Renaldo Nehemiah (SP-Fanwood) 13.14c, 1977 | 110m/100m H | Dawn Bowles (Neptune) 13.30/13.10w, 1988 |
Renaldo Nehemiah (SP-Fanwood) 35.74c, 1977 | 300m H | Krystal Cantey (Winslow Twp) 41.19, 2005 |
Taylor McLaughlin (Union Catholic) 50.20, 2015 | 400m H | Sydney McLaughlin (Union Catholic) 55.63, 2014 |
Winslow Township 40.92, 2003 | 4x100m | Montclair 45.50, 1998 |
Winslow Township 1:24.49, 2003 | 4x200m | Franklin 1:37.77, 2003 |
Camden 3:09.91, 2001 | 4x400m | Union Catholic 3:35.90, 2015 |
Morris Hills 7:31.60, 2009 | 4x800m | Columbia 8:45.37, 2014 |
Essex Catholic 17:12.2, 1966 | 4xMile | Roxbury 19:58.07, 2006 |
Vineland 3:22.71, 2002 | Sprint Med | Columbia 3:50.82, 2014 |
St. Benedict’s Prep 9:51.97, 2011 | Distant Med | Red Bank 11:32.29, 2011 |
Paul Klemic (Mainland Reg) 7-4.50, 2000 | High Jump | Tatiana Smolin (Randolph) 5-11, 1983 |
Carl Lewis (Willingboro) 26-8.25, 1979 | Long Jump | Carol Lewis (Willingboro) 21-7.75, 1980 |
Dominique Irons (Haddon Heights) 50-6.75, 2013 | Triple Jump | Kedurah Orji (Mount Olive) 44-11, 2013 |
Adam Sarafian (Ocean Twp) 17-4.50, 2004 | Pole Vault | Danielle O’Reilly (Shawnee) 13-3, 2004 |
Nick Vena (Morristown) 75-10.25, 2011 | Shot Put | Nickolette Dunbar (Whippany Park) 51-2.75, 2015 |
Sam Mattis (E. Brunswick) 218-4, 2012 | Discus | Jocelyn White (Delsea) 172-2, 2004 |
Curtis Thompson (Florence) 224-10, 2014 | Javelin | Maria Jimenez (Vineland) 160-8, 2012 |
Manny Silverio (North Bergen) 231-11, 1976 | Hammer | Alyssa Wilson (Donovan Catholic) 164-5, 2015 |
Kevin McGorty (Westfield) 7198 (intl), 1983 | Dec/Hep | Anne Bansemir (Nutley) 4797, 1986 |
New Mexico | ||
Boys | Event | Girls |
Bobby Newcombe (Highland) 10.50, 1997 | 100m | Skye Barnett (Cibola) 11.72, 2008 |
James Hillard (Lovington) 21.20, 1984 | 200m | Tiffany Garcia (Santa Fe) 24.17, 2014 |
Pedro Tunon (Highland) 47.34, 2000 | 400m | Donita Harmon (Eldorado) 55.31, 2000 |
Cody Harper (Abq Academy) 1:50.71, 2005 | 800m | Carol Hudson (Highland) 2:05.6, 1972 |
Shadrack Kiptoo-Biwott (La Cueva) 3:51.51, 2004 | 1500m | Regan Ward (Ruidoso) 4:34.27e, 2013 |
Alex Herring (Abq Academy) 4:10.70, 2010 | 1600m | Amy Swier (Aztec) 4:51.68, 1997 |
Shadrack Kiptoo-Biwott (La Cueva) 4:02.65, 2004 | Mile | Regan Ward (Ruidoso) 4:54.01, 2013 |
Shadrack Kiptoo-Biwott (LaCueva) 8:13.27e, 2004 | 3000m | Lynn Bjorklund (Los Alamos) 9:08.6, 1975 |
Matt Tebo (Eldorado) 8:52.23, 2007 | 3200m | Julia Foster (Abq Academy) 10:19.79,2009 |
Shadrack Kiptoo-Biwott (LaCueva) 8:45.44, 2004 | 2 Mile | Regan Ward (Ruidoso) 11:10.92, 2012 |
Alan Weeth (Abq Academy) 16:15.23, 2002 | 5000m | |
Patrick Zacharias (Abq Academy) 6:12.44, 2010 | 2000m Steeple | Caroline Lewiecki (Manzano) 7:23.60 |
Abdul Foster (Valley) 13.98, 2002 | 110m/100m H | Shannon Ryan (Sandia) 14.20, 1980 |
Rolando Trammell (Highland) 37.24, 2009 | 300m H | Krista Armstead (Rio Rancho) 43.06, 2010 (Zhianna Flores 42.89 Piedra Vista 2014) |
Charles Lewis (Highland) 53.60, 2010 | 400m H | Krista Armstead (Rio Rancho) 1:01.22, 2010 |
Cleveland 41.17, 2013 | 4x100m | Santa Fe 47.60, 2014 |
Hobbs 1:26.00, 1981 | 4x200m | Cleveland 1:40.71, 2015 |
Highland 3:16.62, 2009 | 4x400m | Cleveland 3:54.80, 2014 |
Albuquerque Academy 3:28.94, 2005 | Sprint Med | Rio Rancho 4:07.74, 2014 |
Albuquerque Academy 10:21.85, 2004 | Distant Med | |
Carlos Hernandez (Santa Teresa) 7-3, 2011 | High Jump | Jana Geisler (Los Alamos) 5-10.25, 1991 |
David Powdrell (Highland) 24-3.25, 1970 | Long Jump | Emily Weeks (Los Alamos) 19-4.25, 2010 |
Tydree Lewis (Lovington) 48-9, 2004 | Triple Jump | Deanna Young (Highland) 39-9.50, 2006 |
Mario Sategna (Bloomfield) 17-1.50, 1991 | Pole Vault | Lauren Martinez (Eldorado) 13-3, 2014 |
Fred Mady (Sandia) 62-11.50, 1983 | Shot Put | Carla Garrett (Santa Fe) 50-1.75, 1983 |
Philip Harrison (Highland) 185-9, 2005 | Discus | Carla Garrett (Santa Fe) 168-2, 1983 |
Anthony Fairbanks (Highland) 212-4, 2005 | Javelin | Kendall Munoz (Carlsbad) 151-5, 2012 |
Matt Priest (Del Norte) 154-0, 2002 | Hammer | Michelle Nelson (Valley) 86-6, 2002 |
Curtis Beach (Abq Academy) 7907, 2009 | Dec/Hep | |
New York | ||
Boys | Event | Girls |
Edino Steele (Pacific) 10.40, 2004 | 100m | Keyon Soley (Uniondale) 11.40, 1997 |
Jermaine Stafford (Franklin) 20.70, 1993 | 200m | Shana Cox (Holy Trinity) 23.24, 2003 |
Elzie Coleman (Newburgh Free) 45.93, 2004 | 400m | Kadecia Baird (Medgar Evers) 51.04, 2012 |
Jeff Van Wie (Suffern) 1:48.56, 1983 | 800m | Mary Cain (unattached) 1:59.51, 2013 |
Matt Centrowitz (Power Memorial) 3:43.4, 1973 | 1500m | Mary Cain (unattached) 4:04.62, 2013 |
Nick Ryan (Fayetteville-Manlius) 4:05.24, 2012 | 1600m | Aisling Cuffe (Cornwall) 4:40.56, 2011 |
Matt Centrowitz (Power Memorial) 4:02.7, 1973 | Mile | Mary Cain 4:39.28, 2012 |
John Trautmann (Mon-Woodbury) 8:05.8, 1986 | 3000m | Mary Cain 8:58.48, 2014 |
Mikey Brannigan (Northport) 8:42.92, 2015 | 3200m | Aisling Cuffe (Cornwall) 9:56.16, 2011 |
Josh McDougal (unattached) 8:48.11, 2004 | 2 Mile | Aisling Cuffe (Cornwall) 9:54.22, 2011 |
Josh McDougal (unattached) 14:07.55, 2004 | 5000m | Mary Cain (unattached) 15:45.46, 2013 |
John Gregorek (St. Anthony’s) 5:47.1, 1978 | 2000m Steeple | Briana Nerud (North Shore) 6:29.56, 2011 |
Jim Shields (Chaminade) 8:52.6, 1976 | 3000m Steeple | Briana Nerud (North Shore) 10:00.72, 2012 |
Joe Galeano (Centereach) 13.46, 1987 | 110m/100m H | Ronetta Alexander (Williamsville South) 13.49, 2003 |
Rai Benjamin (Mt Vernon) 49.97, 2015 | 400m H | Dalilah Muhammed (Benj Cardozo) 57.09, 2007 |
Franklin (Rochester) 40.73, 1993 | 4x100m | Medgar Evers 46.01, 2013 |
Newburgh Free Academy 1:25.45, 2003 | 4x200m | Paul Robeson 1:38.39, 2001 |
White Plains 3:11.6c, 1966 | 4x400m | Boys and Girls 3:39.77, 2008 |
Andrew Jackson/Boys 7:33.0c, 1966 | 4x800m | Fayetteville-Manlius 8:46.98, 2010 |
Northport 17:10.3c, 2014 | 4xMile/1600 | Suffern 19:56.75, 2006 |
Boys 3:22.8c, 1967 | Sprint Med | Rush-Henrietta 3:47.65, 2015 |
Warwick Valley 9:59.03, 2010 | Distant Med | Fayetteville-Manlius 11:25.13, 2011 |
Dan Olsen (Albany Academy) 7-3, 2001 | High Jump | Shelly Choppa (Glens Falls) 6-0.75, 1990 |
Bob Beamon (Jamaica) 25-3.50/25-6.75w, 1965 | Long Jump | Whitney Fountain (Columbus) 20-11.25nwi, 2008 |
Sanya Owolabi (Sleepy Hollow) 53-4.25, 1978 | Triple Jump | Josee-Marie Ebwea-Bile (Benjamin Cardozo) 42-1.25, 2015 |
Jordan Yamoah (Arlington) 16-8.75, 2011 | Pole Vault | Tiffany Maskulinski (Iroquois) 14-0, 2005 |
Walter Henning (St. Anthony’s) 68-11.75, 2007 | Shot Put | Melissa Kurzdorfer (Lancaster) 49-9.50, 2010 |
Andy Bloom (Niskayuna) 202-9, 1991 | Discus | Stacy Schroeder (Grand Island) 172-0, 1992 |
Tommy Viskari (Amsterdam) 241-11, 1988 | Javelin | Morgan Wheeler (Averill Park) 133-2, 2009 |
Rudy Winkler (Averill Park) 260-5, 2013 | Hammer | Melissa Kurzdorfer (Lancaster) 192-8, 2010 |
Alvin Pearman (Roosevelt) 6779(int), 1966 | Dec/Hep | Whitney Fountain (Columbus) 5197, 2010 |
North Carolina | ||
Boys | Event | Girls |
Trentavis Friday (Cherryville) 10.00, 2014 | 100m | Gabby Mayo (SE Raleigh) 11.16/11.14w, 2006 |
J'Mee Samuels (Mt Tabor) 20.32, 2005/Trentavis Friday ( Cherryville) 20.03w, 2014 | 200m | Gabby Mayo (SE Raleigh) 22.88, 2006 |
Delton Hall (Grimsley) 46.41, 1983 | 400m | Demetria Washington (Fayetteville Sanford) 52.74, 1997 |
John Crossley (West Carteret) 1:48.01, 2013 | 800m | Mackenzie Pierce (Forsyth Country Day) 2:06.67, 2003 |
Blake Williams (Northern) 3:50.12e, 2011 | 1500m | Wesley Frazier (Ravencroft) 4:22.19e, 2013 |
Jack Bolas (Chapel Hill) 4:04.38, 2006 | 1600m | Ryen Frazier (Ravencroft) 4:43.22, 2015 |
Craig Engels (Reagan) 4:03.96, 2012 | Mile | Ryen Frazier (Ravencroft) 4:38.59, 2015 |
Ian Milder (Mt Tabor) 8:21.63e, 2014 | 3000m | Julie Shea (Cardinal Gibbons) 9:13.56, 1979 |
Jake Hurysz (Eastern Alamance) 8:49.76, 2010 | 3200m | Wesley Frazier (Ravencroft) 9:57.70, 2013 |
Thomas Graham (Cary) 8:56.56, 2012 | 2 Mile | Mary Shea (Cardinal Gibbons) 10:03.5, 1979 |
Thomas Graham (Cary) 14:11.23, 2012 | 5000m | Wesley Frazier (Ravencroft) 15:55.94, 2013 |
Kalib Wilkinson (N. Mechlenburg) 6:06.07, 2002 | 2000m Steeple | Nelly Anderson (Cordillera) 7:02.05, 2002 |
Wayne Davis II (SE Raleigh) 13.08, 2009 | 110m/100m H | Anna Cockrell (Providence Day) 13.21, 2015 |
Spencer Adams (Mathews Butler) 36.04, 2007 | 300m H | Keni Harrison (Clayton) 41.41, 2011 |
Johnny Dutch (Clayton) 50.07, 2007 | 400m H | Anna Cockrell (Providence Day) 56.67, 2015 |
Knightdale 40.93, 2011 | 4x100m | Wakefield 46.47, 2013 |
New Bern 1:24.80, 2009 | 4x200m | Wakefield 1:35.98, 2012 |
New Bern 3:08.05, 2009 | 4x400m | Wakefield 3:43.58, 2013 |
Eastern Alamance 7:43.89, 2010 | 4x800m | Cary 9:01.23, 2011 |
New Bern 3:19.58, 2009 | Sprint Med | Cary 3:58.13, 2014 |
West Johnston 10:20.80, 2009 | Distant Med | Ravencroft 11:58.84, 2012 |
Tanner Anderson (East Burke) 7-3.25, 2010 | High Jump | Adriane Sims (Fayetteville Byrd) 6-1, 1997 |
Brian Ellis (North Rowan) 25-6.50, 1991/Chris Brooks (Broughton) 25-9w, 1982 | Long Jump | Kathy McMillan (Hoke County) 22-3, 1976 |
Greg Yeldell (North Rowan) 53-11.25, 1998 | Triple Jump | DeAnne Davis (Burlington Cummings) 42-6, 1996 |
Drew Pedersen (Apex) 16-5, 2015 | Pole Vault | Kristen Lee (Wakefield) 13-5, 2013 |
Dennis Barron (W. Beddingfield ) 63-6.50, 1982 | Shot Put | Kamorean Hayes (Harding) 52-2, 2007 |
Harlis Meaders (Sun Valley) 197-10, 1988 | Discus | Aslynn Halvorson (Matthews Butler) 169-5, 2009 |
Leigh Smith (Cardinal Gibbons) 216-0, 2000 | Javelin | Jza-Quashia Chavis (Durham Academy) 128-4, 2014 |
Colin Minor (S. Brunswick) 232-4, 2014 | Hammer | Aslynn Halvorson (Matthews Butler) 155-6, 2009 |
Dec/Hep | Teri LeBlanc (South Mecklenburg) 5124, 1984 | |
North Dakota | ||
Boys | Event | Girls |
Weston Dressler (Bismarck) 10.44, 2004 | 100m | Tiffany Long (Minot) 11.74c, 1992 |
Mike Eckroth (Mandan) 21.44c, 1987 | 200m | Laura Roesler (Fargo South) 24.01, 2010 |
Landon Jochim (Century) 47.78, 2014 | 400m | Laura Roesler (Fargo South) 53.25, 2010 |
Brandon Barnes (Bismarck) 1:51.21, 2010 | 800m | Laura Roesler (Fargo South) 2:03.08, 2008 |
Jake Leingang (Bismarck) 3:56.55e, 2012 | 1500m | Becki Wells (Dickinson) 4:21.77, 1993 |
Jake Leingang (Bismarck) 4:05.63, 2013 | 1600m | Becki Wells (Dickinson) 4:42.84, 1993 |
Jake Leingang (Bismarck) 4:07.16, 2013 | Mile | Carly Emil (Mandan) 4:55.86, 2001 |
Jake Leingang (Bismarck) 8:21.69e, 2013 | 3000m | Krista Anderson (Leeds) 9:44.27e, 2005 |
Jake Leingang (Bismarck) 8:51.23, 2012 | 3200m | Krista Anderson (Leeds) 10:20.81e, 2005 |
Jake Leingang (Bismarck) 9:04.82, 2011 | 2 Mile | Krista Anderson (Leeds) 10:24.61, 2005 |
Jake Leingang (Bismarck) 14:11.61, 2013 | 5000m | Lindsay Anderson (Leeds) 17:29.57, 2007 |
Weston Leutz (Century) 13.91, 2007 | 110m/100m H | Whitney Carlson (Carrington) 14.37, 2006 |
Drew Wiseman (Century) 37.06, 2012 | 300m H | Whitney Carlson (Carrington) 42.20, 2005 |
Drew Wiseman (Century) 52.12, 2013 | 400m H | Ellie Grooters (West Fargo) 59.82, 2010 |
Bismarck 42.20, 2011 | 4x100m | Bismarck 48.76, 2010 |
Century 1:28.27, 2013 | 4x200m | Bismarck 1:42.69, 2014 |
Century 3:16.18, 2014 | 4x400m | Fargo South 3:53.61, 2010 |
Bismarck 7:36.62, 2010 | 4x800m | Dickinson 9:21.14, 1993 |
St. Mary’s 3:37.83, 2015 | Sprint Med | Shanley 4:18.94, 2011 |
Scott Schiller (GFRR) 1983, Charles Pokladnik (Bismarck) 1990, Shawn Gabbert (Dickinson) 1999, 7-0 | High Jump | Halley Odegaard (Kindred) 5-10, 2005; Lexy Wittmayer (Rollette) 5-10, 2014 |
Nate Keller (Valley City) 24-6, 1998 | Long Jump | Kristen Killoran (Maple Valley) 20-3, 2008 |
Mike Backes (GFRR) 47-7.75, 1998 | Triple Jump | Kristen Killoran (Maple Valley) 39-8.25, 2008 |
Brock Larson (Fargo South) 16-0, 2011 | Pole Vault | Lauren Gietzen (Century) 12-5, 2014 |
Howard Hausauer (Bismarck) 67-11, 1987 | Shot Put | Briona Reynolds (GFRR) 50-1.50, 2001 |
Bryan Bjerk (GFRR) 198-1, 2012 | Discus | Briona Reynolds (GFRR) 179-1, 2000 |
Riley Dolezal (Stanley) 208-3, 2004 | Javelin | Katie Wilson (GFRR) 152-1, 2002 |
Ohio | ||
Boys | Event | Girls |
Jonathan Burrell (John Marshall) 1993 and Brandon Saine (Piqua) 2006, 10.38 | 100m | Khalilah Carpenter (Brookhaven) 11.39, 2000 |
Chris Nelloms (Dunbar) 20.47/20.36w, 1990 | 200m | Khalilah Carpenter (Brookhaven) 23.16, 2000 |
Chris Nelloms (Dunbar) 45.36, 1990 | 400m | Jessica Beard (Euclid) 51.63, 2007 |
Marc Sylvester (St. Ignatius) 1:48.76, 2001 | 800m | Nancy Schafer (Hoover) 2:04.5, 1969 |
Samuel Borchers (Yellow Springs) 3:46.32, 2006 | 1500m | Brenda Webb (Kettering) 4:27.4, 1972 |
Jeff See (Middletown) 4:03.53e, 2005 | 1600m | Emily Infeld (Beaumont) 4:41.37, 2007 |
Brannon Kidder (Lancaster) 4:03.12, 2012 | Mile | Stephanie Morgan (Barnesville) 4:41.22, 2008 |
Scott Fry (Perkins) 8:08.1, 1985 | 3000m | Kristy Orre (Northmont) 9:29.36, 1985 |
Rick Pittman (East Tech) 8:46.3, 1980 | 3200m | Annie Heffernan (St. Ursula) 10:14.91, 2013 |
Alan Scharsu (Fitch) 8:44.03, 1978 | 2 Mile | Annie Heffernan (St. Ursula) 10:13.58, 2013 |
John Zishka (Lancaster) 13:55.65, 1980 | 5000m | Kristy Orre (Northmont) 16:56.3, 1985 |
Josh Tormasi (Perry) 5:56.24, 2009 | 2000m Steeple | Kristen Roth (Celina) 7:04.48, 2001 |
Bob Mau (Rocky River) 9:34.3, 1982 | 3000m Steeple | |
Chris Nelloms (Dunbar) 13.30, 1990 | 110m/100m H | Carmen Banks (Adams) 13.50, 1994/Dalanda Jackson (Shaker Heights) 13.37w, 2000 |
Donovan Robertson (Berea) 35.96, 2012 | 300m H | Tiffany Flomo (Groveport-Madison) 40.79, 2000 |
Derrick Williams (Glenoak) 51.23, 2001 | 400m H | Esther Alfonso (Wayne) 58.24c, 1979 |
Glenville 40.51, 2004 | 4x100m | Withrow 45.58, 2009 |
Glenville 1:23.78, 2004 | 4x200m | Withrow 1:37.00, 2009 |
Glenville 3:10.66, 2003 | 4x400m | Collinwood 3:43.19, 1997 |
St. Xavier 7:36.33, 2014 | 4x800m | Geneva 8:59.83, 2015 |
Davidson 17:30.45, 2003 | 4xMile | Turpin 20:44.22, 2003 |
Ridgewood 3:27.58, 2000 | Sprint Med | Beaumont 3:55.95, 2002 |
St. Xavier 10:04.59, 2014 | Distant Med | Beaumont 11:45.82, 2002 |
Erik Kynard (Rogers) 7-3.50, 2009 | High Jump | Taylor Burke (Medina) 6-1.25, 2011 |
Ramon Johnson (Warrensville Hts) 25-9.50, 1996 | Long Jump | Tianna Madison (Elyria) 20-7.25, 2003 |
Milan Tiff (Shaker Heights) 49-11, 1969 | Triple Jump | Jalesha Jarmon (Withrow) 42-1.50, 2009 |
Jacob Blankenship (Lincoln) 17-2, 2012 | Pole Vault | Kristen Denk (North Royalton) 13-6, 2015 |
Charles Moye (Ellet) 72-8, 1987 | Shot Put | Katelyn Daniels (Olentangy Orange) 51-2, 2013 |
Jason Caldwell (Mentor) 208-5, 2000 | Discus | Emily Pendleton (Woodmore) 183-3, 2007 |
Gregory Fisher (Chaminade) 198-5, 2008 | Javelin | Val Zajac (Cardinal Mooney) 141-10, 2001 |
Justin Welch (Eastwood) 245-4, 2010 | Hammer | Gabby Figueroa (Austintown Fitch) 180-1, 2014 |
David Yimsumruay (Westrville S.) 6723 (hs), 1994 | Dec/Hep | Peggy Odita (Upper Arlington) 5163, 1986 |
Oklahoma | ||
Boys | Event | Girls |
Marcus Pugh (Jenks) 10.37, 2004 | 100m | Carissa Levingston (Midwest City) 11.48, 2009 |
Gil Roberts (Millwood) 20.77, 2007 | 200m | Carissa Levingston (Midwest City) 23.67, 2009 |
Gil Roberts (Millwood) 46.16, 2007 | 400m | Jhavonne Pope (Millwood) 54.88, 2004 |
Marcus Mayes (Charles Page) 1:51.53, 2003 | 800m | Jessica Eldridge (Broken Arrow) 2:10.72, 2003 |
Ben Barrett (Norman North) 3:53.48, 2015 | 1500m | Brianna McLeod (Jenks) 4:34.89, 2001 |
Ben Barrett (Norman North) 4:09.97, 2015 | 1600m | Jessica Eldridge (Broken Arrow) 4:54.23, 2003 |
Bryce Balenseifen (Deer Creek) 4:11.27, 2015 | Mile | Brianna McLeod (Jenks) 4:50.90, 2003 |
Ben Barrett (Norman North) 8:27.18, 2015 | 3000m | Brianna McLeod (Jenks) 9:46.66, 2003 |
Ben Barrett (Norman North) 8:57.97, 2015 | 3200m | Alex Davis (Plainview) 10:36.35, 2013 |
Noah Gade (Stillwater) 14:59.62, 2013 | 5000m | |
Chris Ebert (Edmond Memorial) 6:21.16, 2015 | 2000m Steeple | Abby Hoover (Sapulpa) 7:26.45, 2013 |
Gunnar Nixon (Santa Fe) 13.83, 2011 | 110m/100m H | Thelma Franks (John Marshall) 13.81, 1989 |
Victor Moore (Bixby) 36.80, 1983 | 300m H | Emily Waible (Jenks) 42.78, 1999 |
Pat Brown (Lawton) 53.15, 2001 | 400m H | Danielle Gilchrist (Union) 1:01.27, 2005 |
MacArthur 40.96, 1983 | 4x100m | John Marshall 46.62, 1983 |
Booker T. Washington 1:25.21, 2001 | 4x200m | John Marshall 1:38.49, 1984 |
Jenks 3:15.27, 2004 | 4x400m | John Marshall 3:46.71, 1983 |
Putnam City 7:47.07, 1994 | 4x800m | Jenks 9:13.29, 2002 |
Edmond Memorial 3:24.68, 2012 | Sprint Med | Edmond Memorial 4:08.52, 2014 |
Jenks 10:33.58, 2001 | Distant Med | Jenks 12:06.43, 2003 |
Alfred Neale (Muskogee) 7-3.50, 2000 | High Jump | Toni Young (Del City) 6-4, 2009 |
Derrick Locke (Hugo) 25-4.75, 2007 | Long Jump | Constance Ezugha (Santa Fe) 20-6.50, 2008 |
Justin Gunn (Midwest City) 48-3, 2005 | Triple Jump | Leah Kirklin (Marshall) 41-8, 1989 |
Joe Dial (Marlow) 18-1.25, 1981 | Pole Vault | Danielle Nowell (Plainview) 13-1, 2010 |
Kevin Bookout (Stroud) 71-1.50, 2001 | Shot Put | Amanda Warehime (Bartlesville) 46-4.50, 2001 |
Kevin Bookout (Stroud) 215-0, 2001 | Discus | Kylie Spurgeon (Owasso) 173-2, 2007 |
Gunnar Nixon (Santa Fe) 181-10, 2011 | Javelin | Kenny Meigs (Cleveland) 120-1, 2011 |
Hammer | Shaelyn Ward (Lincoln Christian) 129-7, 2015 | |
Gunnar Nixon (Santa Fe) 8035 (hs), 2011 | Dec/Hep | |
Oregon | ||
Boys | Event | Girls |
Thomas Tyner (Aloha) 10.35, 2011 | 100m | Margaret Johnson-Bailes (Churchill) 11.30, 1968 |
Ryan Bailey (McKay) 20.13/20.11w, 2007 | 200m | Margaret Johnson-Bailes (Churchill) 22.95, 1968 |
Nate Anderson (Benson) 46.47, 2005 | 400m | Sasha Spencer (North Salem) 53.93, 1997 |
Elijah Greer (Lake Oswego) 1:47.68, 2009 | 800m | Leann Warren (Crescent Valley) 2:03.02, 1979 |
Matthew Maton (unattached) 3:42.54, 2015 | 1500m | Ella Donaghu (Grant) 4:20.83, 2015 |
Matthew Maton (unattached) 3:59.38, 2015 | Mile | Ella Donaghu (Grant) 4:41.66, 2015 |
Galen Rupp (Central Catholic) 8:03.67, 2004 | 3000m | Ella Donaghu (Grant) 9:24.86, 2014 |
Steve Prefontaine (Marshfield) 8:41.5, 1969 | 2 Mile | Ella Donaghu (Grant) 10:25.12, 2014 |
Galen Rupp (Central Catholic) 13:37.91, 2004 | 5000m | Erin Clark (South Eugene) 16:41.36, 2013 |
Jeff Hess (South Eugene) 5:47.0, 1978 | 2000m Steeple | Erin Clark (South Eugene) 6:44.7, 2013 |
Jeff Hess (South Eugene) 8:50.1, 1979 | 3000m Steeple | Megan Fristoe (Summit) 11:16.10, 2009 |
Bob Gray (David Douglas) 13.73, 1988 | 110m/100m H | Bianca Mathabane (Lincoln) 13.97/13.57w, 2006 |
Ken Scott (Aloha) 36.10, 1979 | 300m H | Janelle Joy (Milwaukie) 42.58, 2001 |
Julian Body (Jesuit) 51.98, 2015 | 400m H | Teri Wierson (Sunset) 59.27, 1976 |
Sheldon 41.19, 2014 | 4x100m | Benson 46.53, 2003 |
McKay 1:28.25, 2007 | 4x200m | Benson 1:40.95, 2002 |
Benson 3:16.82, 1990 | 4x400m | Benson 3:49.97, 2003 |
Central Catholic 7:40.68, 2006 | 4x800m | Summit 9:05.88, 2009 |
South Eugene 17:06.6, 1976 | 4xMile | |
McKay 3:35.61, 2001 | Sprint Med | Summit 4:09.22, 2015 |
South Eugene 9:58.2c, 1977 | Distant Med | Grant 11:54.74, 2014 |
Damian Olson (Bend) 7-3.50, 1997 | High Jump | Rachel Proteau (West Albany) 6-1, 2013 |
Jordan Kent (Churchill) 25-1.25, 2001 | Long Jump | Michelle Reynolds (Churchill) 19-10, 1987/20-0.25w, 1988 |
Latin Berry (Putnam) 51-0, 1985 | Triple Jump | Sara Callier (Benson) 40-7.25, 2005 |
Tommy Skipper (Sandy) 18-3, 2003 | Pole Vault | Sarah Sasaki (North Clackamas Christian) 13-0, 1999 |
Ryan Crouser (Barlow) 73-5.25, 2011 | Shot Put | Stephanie Horton (Tigard) 52-7, 2005 |
Ryan Crouser (Barlow) 237-6, 2011 | Discus | Laura Bobek (Astoria) 162-1, 2009 |
Sam Crouser (Gresham) 255-4, 2010 | Javelin | Haley Crouser (Gresham) 181-2, 2012 |
Greg Skipper (Oregon City) 229-5, 2011 | Hammer | Audrey Oswald (Barlow) 165-11, 2004 |
Craig Bingham (South Eugene) 7359 (i), 1972 | Dec/Hep | Ellannee Richardson (Gladstone) 5104, 1998 |
Dakota Keys (Sweet Home) 7204 (hs), 2008 | ||
Pennsylvania | ||
Boys | Event | Girls |
William Reed (Central) 10.24c, 1986 | 100m | Dawn Sowell (Chester) 11.49, 1983 |
Clinton Davis (Steel Valley) 20.29, 1983 | 200m | Dasia Pressley (Pennsbury) 23.52, 2015 |
William Reed (Central) 45.17, 1987 | 400m | Sharon Dabney (Bartram) 51.55, 1977 |
John Lewis (Cheltenham) 1:48.33, 2015 | 800m | Kim Gallagher (Upper Dublin) 2:00.07, 1982 |
Paul Vandegrift (Arch. Kennedy) 3:47.27, 1987 | 1500m | Kim Gallagher (Upper Dublin) 4:16.6e, 1982 |
Paul Vandegrift (Arch. Kennedy) 4:03.22, 1987 | 1600m | Angel Piccirillo (Homer-Center) 4:39.42, 2012 |
Craig Miller (Manheim) 4:06.76, 2004 | Mile | Kim Gallagher (Upper Dublin) 4:36.94, 1982 |
Paul Springer (Unionville) 8:18.10e, 2007 | 3000m | Kim Gallagher (Upper Dublin) 9:19.67, 1981 |
Paul Springer (Unionville) 8:49.84e, 2007 | 3200m | Brianna Schwartz (Shaler Area) 10:10.03, 2014 |
Paul Springer (Unionville) 8:52.77, 2007 | 2 Mile | Martha White (State College) 10:12.6, 1978 |
Brendan Shearn (North Schuykill) 14:55.34, 2013 | 5000m | Kim Gallagher (Upper Dublin) 16:34.7, 1979 |
Alex Coburn (Cumberland Valley) 6:07.16, 2013 | 2000m Steeple | Amy Darlington (Liberty) 6:57.77, 2012 |
Carlos Gibbs (Waynesburg) 9:14.0, 1990 | 3000m Steeple | |
Rod Wilson (Bartram) 13.54c, 1979 | 110m/100m H | Candy Young (Beaver Falls) 12.95, 1979 |
Eric Futch (Penn Wood) 36.43, 2011 | 300m H | Leah Nugent (Abington) 41.10, 2011 |
Eric Futch (Penn Wood) 50.24, 2012 | 400m H | Ryann Krais (Methacton) 57.20, 2007 |
Harrisburg 41.14, 1998 | 4x100m | William Penn 46.26, 2003 |
Simon Gratz 1:25.98, 2005 | 4x200m | West Catholic 1:38.39, 2005 |
West Philadelphia 3:12.97, 1983 | 4x400m | William Penn 3:39.70, 2001 |
Central Bucks 7:33.48, 2009 | 4x800m | Central Bucks South 8:51.49, 2014 |
Franklin 3:23.8, 1980 | Sprint Med | West Catholic 3:52.22, 2004 |
Wissahickon 10:02.3, 1982 | Distant Med | Germantown Friends 11:55.99, 2013 |
Mike White (Bartram) 7-2, 1977 | High Jump | Cyre Virgo (Fleetwood) 6-1, 2013 |
Dion Bentley (Penn Hills) 26-9.25, 1989 | Long Jump | Cassandra Richards (Winchester Thurston) 20-6.75/20-9.75w, 2000 |
Ron Livers (Eisenhower) 51-7.75, 1973 | Triple Jump | Marshay Ryan (Chambersburg) 42-2.75, 2012 |
Andy Rademacher (Hickory) 16-8, 2004 | Pole Vault | Lindsay Regan (Easton) 13-6, 2005 |
Ron Semkiw (Baldwin) 70-1.75, 1972 | Shot Put | Heather Colyer (East Juanita) 50-11, 1997 |
Kyle Long (Hempfield) 202-10, 2011 | Discus | Heather Colyer (East Juanita) 176-4, 1996 |
Billy Stanley (South Park) 246-9, 2012 | Javelin | Madison Wiltrout (Connellsville) 185-8, 2015 |
Dick Wick (The Hill School) 195-0, 1936 | Hammer | Jennifer Slagus (North Pocono) 172-11, 2013 |
Brian Mondschein (Haverford) 6796 (i), 1972 | Dec/Hep | |
Rhode Island | ||
Boys | Event | Girls |
Kadeem Kushimo (LaSalle) 10.55, 2010 | 100m | Quashira McIntosh (Hope) 11.82, 2015 |
Bobby Young (Mt. Pleasant) 21.17, 2003 | 200m | Quashira McIntosh (Hope) 24.14, 2015 |
Delon Gomes (Hope) 46.42, 1992 | 400m | Quashira McIntosh (Hope) 55.44, 2015 |
Phil Kane (Rogers) 1:51.4c, 1973 | 800m | Maddy Berkson (Classical) 2:08.40, 2013 |
Andrew Springer (Westerly) 3:45.46e, 2009 | 1500m | Maddy Berkson (Classical) 4:26.88, 2014 |
Andrew Springer (Westerly) 4:01.06e, 2009 | 1600m | |
Andrew Springer (Westerly) 4:02.70, 2009 | Mile | Maddy Berkson (Classical) 4:52.08, 2014 |
Andrew Springer (Westerly) 8:23.3, 2009 | 3000m | Maddy Berkson (Classical) 9:44.72, 2014 |
Jack Salisbury (La Salle) 8:56.55, 2015 | 3200m | |
Mike Marsella (Chariho) 9:00.90, 2012 | 2 Mile | Eliza Rego (La Salle) 10:28.45, 2014 |
David Principe Jr (La Salle) 14:42.91, 2015 | 5000m | Sheridan Wilbur (La Salle) 17:11.32 (La Salle), 2015 |
Amilcar Tavaris (Shea) 6:43.5, 1993 | 2000m Steeple | Julianna Portelli (Barrington) 7:33.85, 2013 |
Andrew Fisher (East Providence) 9:46.0, 1974 | 3000m Steeple | |
Yudehweh Gbaa (Hope) 13.98, 2004 | 110m/100m H | Molly Reilly (South Kingstown) 14.44, 2010 |
Benjamin Stewart (N. Kingstown) 38.13, 2014 | 300m H | Molly Reilly (South Kingstown) 43.91, 2010 |
Jarell Forbes (Classical) 54.05, 2011 | 400m H | Emily Barrett (LaSalle) 1:03.16, 2008 |
Hope 42.20, 2007 | 4x100m | Hope 47.90, 2009 |
Hope 1:29.81, 2007 | 4x200m | Hope 1:42.95, 2009 |
Bishop Hendricken 3:18.7, 2004 | 4x400m | Westerly 3:53.73, 2003 |
North Kingstown 7:37.62, 2014 | 4x800m | Barrington 9:04.86, 2013 |
Bishop Hendricken 17:21.59, 2010 | 4xMile | La Salle 20:14.01, 2015 |
Central 1:33.06, 2010 | Sprint Med | LaSalle Academy 4:00.40, 2007 |
Westerly 10:01.13, 2009 | Distant Med | LaSalle Academy 11:57.15, 2015 |
Dave Arundel (S. Kingston) 7-1, 1997 | High Jump | Dakota Dailey-Harris (LaSalle) 5-10, 2012 |
Don Blount (Moses Brown) 24-0.50, 1936 | Long Jump | Pam Hughes (Hope) 19-2.50, 1985 |
Robert Howard (Shea) 51-5.75, 1994 | Triple Jump | Micky Jusme (Classical) 39-8.25, 2008 |
James Strawderman (West) 15-7, 2010 | Pole Vault | Jenna Poggi (Moses Brown) 11-9, 2009 |
Len Rao (LaSalle) 62-1, 1971 | Shot Put | Emily Carlsten (Veterans Memorial) 44-10, 1996 |
Alan Baginski (Classical) 198-7, 1979 | Discus | Alva Hicks (Classical) 147-9, 2015 |
Matt Maloney (La Salle) 231-5, 2005 | Javelin | Leigh Petranoff (West) 145-1, 2007 |
Jacob Freeman (Bishop Hendricken) 253-3, 1999 | Hammer | Alva Hicks (Classical) 180-0, 2013 |
Ben Stewart (North Kingstown) 5537, 2013 | Dec/Hep | Tammy Curtis (South Kingstown) 3920, 1994 |
South Carolina | ||
Boys | Event | Girls |
Marcus Rowland (Dorman) 10.28/10.19w, 2008 | 100m | Lakya Brookins (Seneca) 11.45, 2006 |
Marcus Rowland (Dorman) 21.07, 2008 | 200m | Monique Hennagan (Spring Valley) 23.63, 1993 |
Anthuan Maybank (Georgetown) 46.39, 1989 | 400m | Monique Hennagan (Spring Valley) 52.19, 1994 |
Terrence Harrington (Hartsville) 1:51.95, 1984 | 800m | Laurie Barton (DW Daniel) 2:08.93, 2015 |
James Quattlebaum (Christ Church) 4:02.34, 2013 | 1500m | Sarah Reeves (Stratford) 4:47.29, 2013 |
Terrence Harrington (Hartsville) 4:08.5, 1984 | 1600m | Kate Niehaus (Spring Valley) 4:55.45, 2006 |
Zack Langston (Lexington) 4:15.06, 2013 | Mile | Angelina Blackmon (Northwestern) 4:58.43, 2004 |
Ernie Shepard (Wren) 8:23.35, 1988 | 3000m | Kate Niehaus (Spring Valley) 9:37.60e, 2006 |
Ernie Shepard (Wren) 8:56.09, 1988 | 3200m | Kate Niehaus (Spring Valley) 10:18.29c, 2006 |
Ernie Shepard (Wren) 9:04.34, 1988 | 2 Mile | Kate Niehaus (Spring Valley) 10:21.90, 2006 |
Robert Sitton (Greenville) 14:57.5, 1983 | 5000m | Logan Morris (Spartanburg) 17:20.98, 2015 |
Larry Ryans (Greenwood) 13.47, 1989 | 110m/100m H | Jasmine Quinn (Fort Dorchester) 13.37, 2014 |
Norman Greene (Sumter) 36.74c, 1990 | 300m H | Jasmine Stowers (Pendleton) 43.00, 2006 |
Ricky Griddine (AC Flora) 51.93y or Marcus Pope (Andrews) 52.22, 2007 | 400m H | Nyoka Norman (Westside) 59.75, 2002 |
Dorman 41.13, 2008 | 4x100m | JL Mann 46.64, 2014 |
Orangeburg-Wilkinson 1:26.43, 1996 | 4x200m | Spartanburg 1:40.72, 2006 |
Ridge View 3:14.99, 2006 | 4x400m | JL Mann 3:48.43, 2014 |
Spring Valley 7:45.28, 2013 | 4x800m | Wando 9:25.22, 2012 |
Hilton Head 18:06.75, 2015 | 4x1600m | |
Spartanburg 18:39.5, 1985 | 4xMile | |
Orangeburg-Wilkinson 3:31.17, 1997 | Sprint Med | Spartanburg 4:11.08, 2005 |
Lexington 10:29.82, 2013 | Distant Med | Lexington 12:42.74, 2012 |
David Furman (Camden) 7-4, 1996 | High Jump | Patreece Copeland (Berkeley) 6-0, 1993 |
Anthuan Maybank (Georgetown) 25-8.50, 1989/Tyrone Gibson (Winnsboro) 26-0w, 1980 | Long Jump | Jasmine Quinn, Fort Dorchester, 20-2.25, 2014 |
Earnest Marvin (Spring Valley) 51-7/51-11w, 1978 | Triple Jump | Natasha Dicks (Aiken) 41-10, 2013 |
Chase Shealy (Brookland Cayce) 17-1, 2003 | Pole Vault | Sandi Morris (Greenville) 13-3.50, 2010 |
Gabriel Wilkins (Broome) 64-2.25, 1989 | Shot Put | Raven Saunders (Burke) 56-8.25, 2014 |
Griffie Loy (Bishop England) 196-6, 2013 | Discus | Brittney Waller (JL Mann) 161-4, 2009 |
Colton Hodge 174-2, 2000 | Hammer | |
South Dakota | ||
Boys | Event | Girls |
JaRon Harris (SF Washington) 10.41, 2004/Cole Tucker (RC Central) 10.32w, 2005 | 100m | Jasmyne King (RC Central) 11.84c, 2008 |
Chas DeMers (Winner) 21.22, 2006 | 200m | Jasmyne King (RC Central) 24.40, 2008 |
Brennan Schmidt (Freeman) 47.54, 2015 | 400m | Cortney Dowling (Riggs) 55.11, 2014 |
Jim Reinhart (SF Lincoln) 1:50.5, 1973 | 800m | Kay Stormo (Watertown) 2:07.9, 1978 |
Jan Cain (SF Lincoln) 4:03.4, 1978 | 1500m | Ramsey Kavan (Yankton) 4:27.99e, 2005 |
Jim Reinhart (SF Lincoln) 4:06.3c, 1973 | 1600m | Ramsey Kavan (Yankton) 4:43.79, 2005 |
Jim Reinhart (SF Lincoln) 4:07.9, 1973 | Mile | Ramsey Kavan (Yankton) 4:45.49, 2005 |
Tony Smoragiewicz (RC Central) 8:24.52e, 2012 | 3000m | Allison Eckert (SF Roosevelt) 9:43.75e, 2006 |
Erik Grumstrup (RC Stevens) 8:56.3c, 2001 | 3200m | Allison Eckert (SF Roosevelt) 10:19.74, 2006 |
Erik Grumstrup (RC Stevens) 8:59.57, 2001 | 2 Mile | Betsy Bies (Yankton) 10:32.44, 2007 |
Will Lauer (Sioux Falls Lincoln) 14:35.71, 2015 | 5000m | |
Mark Larscheid (Pierre) 14.34c, 1969 | 110m/100m H | Nevada Sorenson (SF Lincoln) 14.01/13.89w, 2009 |
Jason Greenway (Mitchell) 2011 and Tom Taylor (SF Lincoln) 1988, 37.89 | 300m H | Anne Vollmer (RC Central) 42.90, 1993 |
Sioux Falls Lincoln 42.46, 1997 | 4x100m | Rapid City Central 48.64, 2015 |
Sioux Falls Lincoln 1:28.14, 2012 | 4x200m | Watertown 1:41.05, 2006 |
Watertown 3:19.27, 2011 | 4x400m | Rapid City Stevens 3:53.25, 2006 |
Brandon Valley 7:48.31, 2010 | 4x800m | Yankton 9:01.19, 2005 |
Sioux Falls Lincoln 3:27.9, 1973 | Sprint Med | Yankton 4:04.7, 2005 |
Scott Benson (RC Stevens) 1988 and Nick Johannsen (Miller) 1991, 7-2 | High Jump | Joan Brockhaus (Rosholt) 5-10.50, 1977 |
Jared Vlastuin (Lennox) 23-8, 2008 | Long Jump | Kari Heck (SF Washington) 19-11.50, 2012 |
Bud Hamilton (Hot Springs) 47-11, 1991 | Triple Jump | Alexis Gannon (Brookings) 41-4.50nwi, 2014 |
Andy Henrichsen (RC Stevens) 16-1, 1995 | Pole Vault | Leslie Brost (Watertown) 13-5.25, 2008 |
Tyler Schultz (Custer) 70-6, 2012 | Shot Put | Kris Schaffer (Custer) 48-1, 2006 |
George Amundson (Aberdeen Cent) 211-4, 1969 | Discus | Karen McDonald (Pierre) 163-0, 1979 |
Robert Nelson (Britton-Hecla) 133-8, 2003 | Javelin | |
Eric Flores (Custer) 183-8, 2004 | Hammer | |
Lyle Grate (School for the Deaf) 6237, 1977 | Dec/Hep | |
Tennessee | ||
Boys | Event | Girls |
Marquis Davis (Hamilton) 10.38/10.19w, 1999 | 100m | Laquisha Jackson (Howard Academy) 11.46, 2010 |
Marquis Davis (Hamilton) 20.84, 1999 | 200m | Laquisha Jackson (Howard Academy) 23.74, 2010 |
Ramon Clay (Hunters Lane) 45.82, 1994 | 400m | Laquisha Jackson (Howard Academy) 53.63, 2009 |
Carlton Orange (Memphis U) 1:47.67, 2015 | 800m | Tonya Wells (Melrose) 2:09.2, 1979 |
Jamey Gifford (Baylor) 3:52.75, 1997 | 1500m | Margaret Groos (Harpeth Hall) 4:18.6, 1977 |
Andrew Bumbalough (Brentwood) 4:05.03, 2005 | 1600m | Margaret Groos (Harpeth Hall) 4:45.2c, 1977 |
Wesley Pectol (Greeneville) 4:05.25, 2014 | Mile | Margaret Groos (Harpeth Hall) 4:46.9, 1977 |
Brock Baker (Oakland) 8:20.71e, 2013 | 3000m | Emma Mashburn (Hardin Valley Acad) 10:11.45e, 2014 |
Andrew Bumbalough (Brentwood) 8:46.47, 2004 | 3200m | Kathy Kroeger (Independence) 10:33.02, 2006 |
Andrew Bumbalough (Brentwood) 8:49.87, 2004 | 2 Mile | Kathy Kroeger (Independence) 10:24.53, 2008 |
Michael Mansey (Science Hill) 14:55.35, 2010 | 5000m | Joanna Thompson (Knoxville Catholic) 17:01.65, 2011 |
Dartanian Oakley (Hardin V.A.) 6:07.59, 2014 | 2000m Steeple | Caroline Cook (St. Agnes) 7:25.34, 2014 |
Jeff Powell (Whites Creek) 13.84, 1981 | 110m/100m H | Jacqueline Coward (West) 13.26, 2008 |
Harrison Williams (Memphis U) 36.40, 2014 | 300m H | Jacqueline Coward (West) 40.83, 2008 |
Lee Moore (Memphis U) 51.38, 2007 | 400m H | Jacqueline Coward (West) 57.21, 2008 |
Oakland 41.24, 1983 | 4x100m | East 46.92, 2000 |
Southwind 1:26.01, 2012 | 4x200m | Oak Ridge 1:38.05, 2008 |
Memphis University 3:16.15, 2014 | 4x400m | Knoxville West 3:51.12, 2008 |
Hillsboro 7:44.5, 1982 | 4x800m | Farragut 9:12.4, 1979 |
University School 3:31.63, 2015 | Sprint Med | Stratford Comprehensive 4:09.71, 2005 |
Brentwood 10:18.98, 2008 | Distant Med | Science Hill 12:33.50, 2014 |
Eric Draper (White Station) 7-2, 1996 | High Jump | Lauren Stewart (Brentwood) 6-0, 2004/Tyra Gittens (Ensworth) 6-0, 2015 |
Cameron Howard (Tullahoma) 25-7.25/25-10w, 1997 | Long Jump | Judy Pollion (Kingsbury) 20-6, 1979 |
Dominique Smith (Memphis Central) 49-10, 2003 | Triple Jump | Cassie Gullickson (Brentwood) 43-0.25, 2003 |
Harrison Williams (Memphis U) 16-6, 2014 | Pole Vault | Kelsey Delapp (Gibbs) 12-4, 2014 |
Scott Denbo (Montgomery-Bell) 68-6, 1997 | Shot Put | Angie Barker (Elizabethton) 47-1, 1984 |
Brett Neelly (Gallatin) 189-1, 2015 | Discus | Angie Barker (Elizabethton) 155-8, 1984 |
Ben Davis (Brentwood) 204-1, 2007 | Javelin | Kanellar Carney (E. Nashville Magnet) 128-10, 2010 |
Cameron Brown (Ravenwood) 195-6, 2012 | Hammer | Savannah Marlow (Cherokee) 150-9, 2015 |
Harrison Williams (Memphis U) 7525 (HS)/7760 (Jr), 2014 | Dec/Hep | |
Texas | ||
Boys | Event | Girls |
Derrick Florence (Ball) 10.13, 1986 | 100m | Victoria Jordan (Dunbar) 11.16, 2008 |
Roy Martin (Roosevelt) 20.13, 1985 | 200m | Tiffany Townsend (Killeen) 22.84, 2007 |
Aldrich Bailey (Timberview) 45.19, 2012 | 400m | Brandi Cross (Ft Bend Marshall) 51.96, 2006 |
Jonathan Johnson (Abilene) 1:48.21, 2001 | 800m | Raevyn Rogers (Kinkaid) 2:03.32, 2013 |
Steve Magness (Klein Oak) 3:43.87e, 2003 | 1500m | Chelsey Sveinsson (Greenhill) 4:18.13, 2009 |
Steve Magness (Klein Oak) 4:01.58, 2003 | 1600m | Julia Heymach (Lamar) 4:40.97, 2015 |
Steve Magness (Klein Oak) 4:01.02, 2003 | Mile | Chelsey Sveinsson (Greenhill) 4:40.24, 2009 |
Colby Lowe (Southlake Carroll) 8:12.47e, 2008 | 3000m | Chelsey Sveinsson (Greenhill) 9:27.29e, 2009 |
Craig Nowak (Cypress Woods) 8:49.12, 2012 | 3200m | Chelsey Sveinsson (Greenhill) 10:07.15, 2009 |
Colby Lowe (Southlake Carroll) 8:47.07, 2008 | 2 Mile | Chelsey Sveinsson (Greenhill) 10:04.85, 2009 |
Neal Smith (Southlake Carroll) 14:42.35, 2010 | 5000m | Sarah Andrews (The Woodlands) 16:42.38, 2009 |
Zach Ornelas (Vista Ridge) 5:53.87, 2009 | 2000m Steeple | Marissa Flournoy (Bowie) 7:17.69, 2015 |
Zach Ornelas (Vista Ridge) 9:17.29, 2009 | 3000m Steeple | |
Jason Richardson (Cedar Hill) 13.38, 2004 and Tony Brown (Ozen) 13.38, 2013 | 110m/100m H | Ashlee Williams (Bishop Dunne) 13.23, 2001 |
Robert Griffin III (Copperas Cove) 35.33, 2007 | 300m H | Samantha Gonzalez (Creekview) 40.81, 2015 |
Robert Griffin III (Copperas Cove) 49.56, 2007 | 400m H | Melissa Gonzalez (Creekview) 58.65, 2011 |
Wyatt 39.76, 1998 | 4x100m | Skyline 44.60, 2004 |
Wyatt 1:23.31, 1998 | 4x200m | Alief Elsik 1:34.51, 2003 |
West Brook 3:08.55, 1994 | 4x400m | Skyline 3:38.35, 2003 |
Kingwood 7:44.57, 2015 | 4x800m | Mesquite 9:11.19, 1999 |
McCullough 17:10.7, 1986 | 4xMile | |
Spring Branch Memorial 3:22.2, 1967 | Sprint Med | A&M Consolidated 3:55.74, 2006 |
McCullough 9:53.31, 1987 | Distant Med | Carroll 11:51.32, 2004 |
Andra Manson (Brenham) 7-7, 2002 | High Jump | Amy Acuff (Calallen) 6-4, 1993 |
Marquise Goodwin (Rowlett) 26-10, 2009 | Long Jump | Ychlindria Spears (Luling) 21-1.50, 2000 |
Chris Carter (Hearne) 52-1.25, 2007 | Triple Jump | Ychlindria Spears (Luling) 44-2.25, 2001 |
Shawn Barber (Kingwood Park) 18-3.50, 2012 | Pole Vault | Freier, Desiree (Justin Northwest, TX) 14-7.25, 2014 |
Michael Carter (Jefferson) 81-3.50, 1979 | Shot Put | Michelle Carter (Red Oak) 54-10.75, 2003 |
Brian Robinson (Splendora) 215-2, 2002 | Discus | Shelbi Vaughan (Legacy) 198-9, 2012 |
Sam Humphreys (Alexander) 230-8, 2009 | Javelin | Emalie Humphreys (Alexander) 155-10, 2007 |
Michael Yow (Ft Worth Lake Co.), 218-3 2015 | Hammer | Jennifer Dahlgren (Klein) 195-2, 2002 |
Wolf Mahler (Belton) 7065, 2013 | Dec/Hep | Kendra Reimer (New Braunfels) 5493, 1998 |
Travis Toliver (Bellaire Episcopal) 7440 jr, 2015 | ||
Utah | ||
Boys | Event | Girls |
Rod Wilkerson (Orem) 10.53, 1997 | 100m | Kaysha Love (Herriman) 11.75, 2014 |
Rod Wilkerson (Orem) 21.09, 1997 | 200m | Kaysha Love (Herriman) 24.11, 2014 |
Trevor Leavitt (Davis) 47.00, 2014 | 400m | Natalie Stewart (Spanish Fork) 53.07, 2008 |
Ben Saarel (Park City) 1:51.13, 2013 | 800m | Heidi Magill (Mountain View) 2:06.34, 2001 |
Seth Pilkington (Roy) 3:52.37, 2001 | 1500m | Laura Zeigle (Bingham) 4:25.24, 2002 |
Ben Saarel (Park City) 4:07.95, 2013 | 1600m | Sarah Feeny (Ogden) 4:45.13, 2014 |
Ben Saarel (Park City) 4:02.72, 2013 | Mile | Sarah Feeny (Ogden) 4:39.23, 2014 |
Ben Saarel (Park City) 8:18.98e, 2013 | 3000m | Rosy Gardner (East) 9:31.99, 1994 |
Ben Saarel (Park City) 8:45.74, 2013 | 3200m | Laura Zeigle (Bingham) 10:11.25, 2002 |
Luke Puskedrea (Judge Memorial) 8:46.41, 2008 | 2 Mile | Natalie Shields (East) 10:14.16, 2012 |
Jared Ward (Davis) 14:39.10, 2007 | 5000m | Laura Zeigle (Bingham) 16:46.32, 2002 |
Jacob Heslington (Timpanagos) 6:02.50, 2013 | 2000m Steeple | Sierra Malm (Salem Hills) 7:21.19, 2013 |
Matt Godfrey (Weber) 9:13.7, 1988 | 3000m Steeple | |
Jake Garlick (West Jordan) 13.71, 2000 | 110m/100m H | Jeanine Wimberly (Ogden) 13.90, 1986 |
Cam Dopp (Woods Cross) 36.30, 2014 | 300m H | Brenna Porter (Sky View) 41.54, 2009 |
Jake Garlick (West Jordan) 51.47, 2000 | 400m H | Elsja Mecham (Summit Academy) 58.27, 2015 |
Orem 41.46, 2015 | 4x100m | Herriman 47.33, 2014 |
Copper Hills 1:31.24, 2015 | 4x200m | Davis 1:46.52, 2011 |
Riverton 3:16.22, 2014 | 4x400m | Kearns 3:53.37, 1999 |
Davis 7:58.55, 2013 | 4x800m | Davis 9:18.56, 2013 |
Timpanagos 17:33.05, 2015 | 4x1600m | |
Lone Peak 3:30.27, 2011 | Sprint Med | Ogden 4:03.22, 2013 |
Davis 10:20.31, 2015 | Distant Med | Davis 12:16.38, 2012 |
Adam Timo (Snow Canyon) 7-2, 2008 | High Jump | Julie Waters (Mountain View) 6-1, 1981 |
France Davis (Skyline) 24-2.75, 1995 | Long Jump | Amy Menlove (Alta) 20-1.25, 2002 |
France Davis (Skyline) 47-7.75, 1995 | Triple Jump | Candace Moyes (Ogden) 36-1.50, 2010 |
Dixon Brown (Davis) 16-2.25, 1995 | Pole Vault | Kaija Bramwell (American Leadership Acad) 12-0, 2015 |
Leif Arrhenius (Mountain View) 66-6.50, 2004 | Shot Put | Kelli Burton (Davis) 51-6, 2002 |
Nik Arrhenius (Mountain View) 234-3, 2001 | Discus | Candice Workman (Clearfield), 160-10, 2000 |
Austin Kafentzis (Jordan) 217-9, 2014 | Javelin | Megan Glasmann (Park City) 176-11, 2013 |
James Parker (Northridge) 221-5, 1994 | Hammer | Michelle Bowen (Skyview) 155-1, 2002 |
Keith Robinson (American Fork) 7567, 1982 | Dec/Hep | Shauna Rohbock (Mountain View) 5113, 1994 |
Vermont | ||
Boys | Event | Girls |
Eric Groce (Rutland) 10.82, 2002 | 100m | Molly Gribbin (South Burlington) 12.10, 2012 |
Makahill Abdinoor (Burlington) 22.05, 2014 | 200m | Hannah Merriam (Peoples Academy) 24.94, 2014 |
David Kennedy (Lamoille) 48.55, 2007 | 400m | Kayla Gilding (South Burlington) 56.49, 2012 and Lucy Higgins (Lamoille) 56.49, 2007 |
Jacob Ellis (Brattleboro) 1:54.01, 2012 | 800m | Rayna Deniord (Putney) 2:09.58, 1994 |
Andrew Wheating (Kimball Union) 3:54.28, 2006 | 1500m | Erin Sullivan (Mount Mansfield) 4:30.90, 1998 |
1600m | Eileen Ellig (Rutland) 4:47.3, 1985 | |
Adron Pitmon (Mt Mansfield) 4:22.72, 2009 | Mile | Megan Malgeri (Undershill) 4:56.44, 2009 |
William (Mint) Henk (U-32) 8:24.52, 2002 | 3000m | Erin Sullivan (Mt Mansfield) 9:40.51, 1999 |
Daniel Grosvenor (Montpelier) 9:17.52, 2013 | 3200m | Autumn Eastman (Champlain Valley) 10:36.16, 2014 |
Hayden Bunnell (St. Johnsbury) 9:44.93, 2011 | 2 Mile | Erin Sullivan (Mt Mansfield) 10:17.67, 1999 |
Daniel Grosvenor (Montpelier) 15:36.80, 2012 | 5000m | |
Marc Brandmeyer (Mt Anthony) 6:16.40, 2012 | 2000m Steeple | Haley Gray (Saint Johnsbury) 7:18.27, 2009 |
Alec Eschholz (Mt Mansfield) 14.31, 2014 | 110m/100m H | Kasey Hill (North Country) 14.71, 2003 |
Alec Eschholz (Mt Mansfield) 37.52, 2015 | 300m H | Katie Polakowski (Essex) 44.38, 2010 |
Alec Eschholz (Mt Mansfield) 53.50, 2015 | 400m H | Mount, Juliana (Notre Dame, CA) 1:04.98 |
Rutland 43.28, 2002 | 4x100m | South Burlington 49.30, 2011 |
Mt Anthony 1:30.93, 2010 | 4x200m | |
Saint Johnsbury 3:27.26, 2013 | 4x400m | Essex 4:02.26, 2007 |
Champlain Valley 8:01.65, 2007 | 4x800m | Champlain Valley 9:29.75, 2013 |
David Ball (Spaulding) 6-8.25, 2002 | High Jump | Beth Pratico (Rutland) 5-8, 1996 |
Tom Titus (Champlain Valley) 22-6.25, 1969 | Long Jump | Molly Gribbin (South Burlington) 19-0, 2012 |
Dean TanCreti (Windsor) 46-6.50, 2007 | Triple Jump | Molly Gribbin (South Burlington) 40-9.50, 2011 |
Kyle Baker (Essex) 14-9, 2014 | Pole Vault | Karleigh Manfredi (Milton) 11-3, 2012 |
Steve Yates (Burlington) 61-6, 1987 | Shot Put | Sara Lovell (Bellows Falls) 43-2.50, 1999 |
Steve Yates (Burlington) 189-2, 1987 | Discus | Cheryl Miller (U-32) 149-9, 1997 |
Garrett Calkins (Saint Johnsbury) 194-3, 2005 | Javelin | Sarah Mattern (South Royalton) 141-2, 2002 |
Virginia | ||
Boys | Event | Girls |
Noah Lyles (TC Williams) 10.14, 2015 | 100m | Keilah Tyson (Western Branch) 11.39, 2011 |
Noah Lyles (TC Williams) 20.18, 2015 | 200m | Francena McCorory (Bethel) 23.22, 2005 |
LaShawn Merritt (Woodrow Wilson) 45.25, 2004 | 400m | Alyssa Aiken (Chantilly) 53.45, 1999 |
Alan Webb (South Lakes) 1:47.74, 2001 | 800m | Sarah Bowman (Fauquier) 2:04.94, 2004 |
Alan Webb (South Lakes) 3:38.26e, 2001 | 1500m | Kate Murphy (Lake Braddock) 4:16.98, 2015 |
Alan Webb (South Lakes) 4:03.52, 2000 | 1600m | Sarah Bowman (Fauquier) 4:35.25, 2005 |
Alan Webb (South Lakes) 3:53.43, 2001 | Mile | Sarah Bowman (Fauquier) 4:36.95, 2005 |
Sean McGorty (Chantilly) 8:10.81e, 2013 | 3000m | Erin Keogh (Langley) 9:24.6, 1986 |
Sean McGorty (Chantilly) 8:46.07, 2013 | 3200m | Erin Keogh (Langley) 10:03.07, 1987 |
Andrew Hunter (Loudoun Valley) 8:42.51, 2015 | 2 Mile | Carolina Alcorta (West Springfield) 10:11.71, 2014 |
Robbie Perkins (Collegiate) 14:08.4, 1973 | 5000m | Erin Keogh (Langley) 16:14.69, 1986 |
Cameron Francis (Veritas) 6:15.16, 2014 | 2000m Steeple | Anne Menefee (Mills Godwin) 7:27.33, 2011 |
Tim Lloyd (Hermitage) 9:10.4, 1976 | 3000m Steeple | |
Rickey Harris (Centreville) 13.50, 2000 | 110m/100m H | LaTasha Colander (Wilson) 13.30, 1994 |
Patrick Mann (Gar-Field) 35.74c, 1984 | 300m H | Sheena Johnson (Gar-Field) 40.74, 2000 |
Patrick Mann (Gar-Field) 50.02, 1984 | 400m H | Sheena Johnson (Gar-Field) 56.82, 2000 |
Forest Park 40.55, 2013 | 4x100m | Bayside 45.79, 1997 |
Bethel 1:24.6c, 1977 | 4x200m | Western Branch 1:38.06, 2011 |
Western Branch 3:11.09, 2013 | 4x400m | Western Branch 3:38.53, 2015 |
Albemarle 7:30.67, 2009 | 4x800m | Western Branch 8:52.38, 2014 |
Deep Creek 3:23.15, 2003 | Sprint Med | Cosby 3:55.17, 2012 |
South Lakes 9:49.78, 2001 | Distant Med | Blacksburg 11:38.69, 2010 |
Jason Woodard (Norview) 7-4, 1992 | High Jump | Paula Girven (Gar-Field) 6-1.75, 1976 |
Justin Hunter (Ocean Lakes) 25-10.75, 2010 | Long Jump | Piper Bressant (JHW) 20-6.50, 1981 |
Roger Bennett (Gar-Field) 53-0, 1983 | Triple Jump | Yvette Lewis (Menchville) 42-3.25, 2003 |
Michael Morrison (Great Bridge) 17-6.50, 2006 | Pole Vault | Lizzie Powell (Patrick Henry) 13-0, 2010 |
Dan Krueger (Bayside) 68-5.50, 1978 | Shot Put | Kiara Howell (Grassfield) 49-11.50, 2012 |
Matt Zajac (EC Glass) 200-9, 2014 | Discus | Natalie Baird (Park View-Sterling), 161-7, 2008 |
Brian Kollar (First Colonial) 232-9, 1998 | Javelin | Brittanie Williams (John F. Kennedy) 143-9, 2005 |
Nick Welihozkiy (West Springfield) 228-2, 1996 | Hammer | Ashlen Veatch (Cave Spring) 161-4, 2011 |
Dec/Hep | ||
Washington | ||
Boys | Event | Girls |
Ja’Warren Hooker (Ellensburg) 10.27, 1997/Tatum Taylor (unattached) 10.26w, 2013 | 100m | Danielle Marshall (Lake Washington) 11.36, 1992 |
Ja’Warren Hooker (Ellensburg) 21.02, 1997/Tatum Taylor (unattached) 20.78w, 2013 | 200m | Donna Dennis (Clover Park) 23.39, 1982/Hannah Cunliffe (unattached) 23.10w, 2013 |
Darrell Robinson (Wilson) 44.69, 1982 | 400m | Ericka Harris (Peninsula) 51.45, 1981 |
Tanner Sork (Union) 1:48.74, 2012 | 800m | Alexa Efraimson (Camas) 2:01.13, 2015 |
John Quade (Woodinville) 3:44.43, 1985 | 1500m | Alexa Efraimson (Camas) 4:03.39, 2015 |
Gerry Lindgren (Rogers) 4:00.1c, 1964 | 1600m | Alexa Efraimson (Camas) 4:33.29, 2014 |
Gerry Lindgren (Rogers) 4:01.5, 1964 | Mile | Brianna Felnagle (Bellarmine Prep) 4:39.71, 2005 |
Jesse Fayant (Mead) 8:19.56, 2002 | 3000m | Sarah Schwald (Rogers) 9:22.57, 1990 |
Carl Moe (Auburn Riverside) 8:48.03, 2003 | 3200m | Alexa Efraimson (Camas) 9:55.92, 2014 |
Rick Riley (Ferris) 8:48.3, 1966 | 2 Mile | Katie Knight (North Central) 10:19.59, 2013 |
Gerry Lindgren (Rogers) 13:44.0, 1964 | 5000m | Megan O’Reilly (Mt. Spokane) 16:10.05, 2006 |
Gerry Lindgren (Rogers) 29:17.6, 1964 | 10,000m | Irene Griffith (Port Townsend) 35:47.3, 1977 |
Robert Price (Carroll) 5:55.33,1986 | 2000m Steeple | Madeleine Meyers (Northwest School) 6:29.20, 2011 |
Karl VanCalcar (Edmonds) 9:05.6, 1983 | 3000m Steeple | Amy-Eloise Neale (Glacier Peak) 10:13.74, 2013 |
Daniel Zmuda (Steilacoom) 13.84, 2013 | 110m/100m H | Virginia Powell (Rainier Beach) 13.39, 2001 |
Mark Phillips (Garfield) 36.57, 1986 | 300m H | Darhian Mills (Inglemoor) 42.06, 2015 |
Mark Phillips (Garfield) 52.02, 1986 | 400m H | Cecelia Jackson (Holy Names) 59.92, 2013 |
Garfield 41.34, 1986 | 4x100m | Federal Way 46.90, 2014 |
Franklin 1:27.1y, 1967 | 4x200m | Garfield 1:39.12, 1983 |
Federal Way 3:15.26, 2010 | 4x400m | Sammamish 3:48.3, 1978 |
Auburn 7:32.89, 2002 | 4x800m | Glacier Peak 9:22.07, 2010 |
North Central 17:20.77, 2011 | 4xMile | Bellarmine Prep 21:18.95, 2013 (4x1600) |
Kent Meridian 3:32.33, 2010 | Sprint Med | Skyline 4:05.07, 2014 |
Auburn 9:50.98, 2002 | Distant Med | Camas 11:54.19, 2014 |
Rick Noji (Franklin) 7-4.50, 1984 | High Jump | Mary Moore (Issaquah) 6-2, 1981 |
Peller Phillips (Garfield) 25-9.75/27-0.25w, 1988 | Long Jump | Sherron Walker (Everett) 21-3.25, 1975 |
Kasen Williams (Skyline) 50-9.25, 2011/Rashad Toussaint (West Valley) 52-0.25w, 2005 | Triple Jump | Andrea Geubelle (Curtis), 42-10.25, 2009/Lashonda Christopher (River Ridge) 43-1w, 1995 |
Casey Carrigan (Orting) 17-4.75, 1969 | Pole Vault | Laura Marty (Bishop Blanchet) 13-7, 2015 |
Vince Goldsmith (Mt. Tahoma) 69-11, 1977 | Shot Put | Lynette Matthews (Shorecrest) 51-4, 1971 |
Vinnie Pecht (West Valley) 207-2, 1997 | Discus | Mandy Borschowa (Mt. Si) 182-0, 1998 |
Sean Keller (Heritage) 253-0, 2012 | Javelin | Christine Kirkwood (Othello) 173-9, 2011 |
Adam Midles (Capital) 242-1, 2002 | Hammer | Olivia Midles (Capital) 175-10, 2010 |
Gabe Garrett (River Ridge) 7407 (HS), 1995 | Dec/Hep | Kelly Blair (Prosser) 5231, 1988 |
West Virginia | ||
Boys | Event | Girls |
Derrick Florence (Ball) 10.13, 1986 | 100m | Stephanie Arline (Woodrow Wilson) 11.94c, 1988 |
Dante Price (Jefferson) 21.10, 2013 | 200m | Ciara Chic (Riverside) 24.74, 2000 |
Bob Rieves (Wheeling) 47.64c, 1969/James Jett (Jefferson) 47.84, 1989 | 400m | Kristy Beans (Fairmont Senior) 56.11, 1985 |
Wilson Smith (Huntington) 1:49.66c, 1968 | 800m | Amelia Paladino (University) 2:08.49, 2014 |
Jacob Burcham (Cabell Midland) 3:46.55, 2011 | 1500m | Maggie Drazba (St. Mary’s) 4:33.80e, 2013 |
Jacob Burcham (Cabell Midland) 4:08.80, 2011 | 1600m | Amelia Paladino (University) 4:47.29, 2014 |
Jacob Burcham (Cabell Midland) 4:02.73, 2012 | Mile | Amelia Paladino (University) 4:45.34, 2014 |
Jacob Burcham (Cabell Midland) 8:22.62e, 2013 | 3000m | Maggie Drazba (St. Mary’s) 9:37.37, 2013 |
Jeff Adkins (Woodrow Wilson) 8:49.1, 1979 | 3200m | Amelia Paladino (University) 10.00.42, 2014 |
Jeff Adkins (Woodrow Wilson) 8:52.4, 1979 | 2 Mile | Maggie Drazba (St. Mary’s) 10:37.81, 2012 |
Chris Fox (Martinsburg) 14:21.9, 1976 | 5000m | Maggie Drazba (St. Mary’s) 17:11.49, 2013 |
Clint Hayes (Huntington) 14.10, 1990 | 110m/100m H | Chelsea Carrier (Buckhannon-Upshur) 14.33, 2007 |
Clint Hayes (Huntington) 37.64c, 1990 | 300m H | Safiyyah Mitchell (Huntington) 43.67, 2015 |
Cameron Viney (Elkins) 53.78, 2010 | 400m H | |
Jefferson 42.20, 2012 | 4x100m | Morgantown 48.42, 2012 |
Woodrow Wilson 1:27.16, 1987 | 4x200m | Jefferson 1:43.54c, 1980 |
Wheeling Park 3:22.9, 1980 | 4x400m | Buckhannon-Upshur 4:02.07, 1990 |
Cabell Midland 7:46.29, 2012 | 4x800m | Hurricane 9:31.14, 2009 |
Cabell Midland 10:29.75, 2013 | Distant Med | Morgantown 12:54.87, 2013 |
Nathan Fields (Elkins) 7-3, 1998 | High Jump | Emily Godwin (Buckhannon-Upshur) 5-10, 2011-12/Rhonda Rogombe (Washington) 5-10, 2015 |
Mike Tyson (Charleston) 24-0.50, 1973 | Long Jump | Chelsea Carrier (Buckhannon-Upshur) 18-11, 2007 |
Casey Freed (Parkersburg) 17-0, 1995 | Pole Vault | Jennifer Hansen (Capital) 12-3, 2004 |
Randy Barnes (St. Albans) 66-9.50, 1985 | Shot Put | Crystal Hypes (Winfield) 45-3, 1992 |
Christian Buckley (Huntington) 186-9, 2015 | Discus | Erin Compton (Oak Hill) 153-4, 1999 |
Donald Gwinn (St. Mary’s) 171-0, 1923 | Hammer | |
Dec/Hep | ||
Wisconsin | ||
Boys | Event | Girls |
Floyd Heard (Marshall) 10.27, 1985 | 100m | Tasha Allen (Milwaukee North) 11.36, 2009 |
Floyd Heard (Marshall) 20.61, 1985 | 200m | Dezerea Bryant (Bradley Tech) 23.01, 2011 |
Bryan Jones (Nicolet) 47.12, 1990 | 400m | Tasha Allen (Milwaukee North) 54.33, 2009 |
Andrew Perkins (Watertown) 1:50.17, 2007 | 800m | Jami Hill (Onalaska) 2:09.14, 2007 |
Gabe Jennings (Madison East) 3:45.98, 1997 | 1500m | Suzy Favor (Stevens Point) 4:18.62, 1985 |
Gabe Jennings (Madison East) 4:04.97, 1997 | 1600m | Brooke Novak (Kaukauna) 4:43.00, 2001 |
Gabe Jennings (Madison East) 4:02.81, 1997 | Mile | Molly Seidel (University Lake) 4:46.08, 2011 |
Chris Rombough (New London) 8:17.94e, 2005 | 3000m | Katie Ishmael (Memorial) 9:26.50, 1982 |
Chris Solinsky (Stevens Pt) 8:43.04, 2003 | 3200m | Allie Woodward (Notre Dame) 10:11.48, 2011 |
Chris Rombough (New London) 8:53.94, 2005 | 2 Mile | Molly Seidel (University Lake) 10:20.59, 2011 |
Spencer Agnew (Fort Atkinson) 15:10.12, 2009 | 5000m | Katie Cumming (Hudson) 17:45.72, 2007 |
2000m Steeple | Delaney FitzPatrick (Lakeland) 7:19.07, 2011 | |
Matt Widule (Menomonee Falls) 13.96, 2010 | 110m/100m H | Danielle Riggins (Tremper) 13.67, 2014 |
Terry Davis (Beloit Memorial) 37.24c, 1991 | 300m H | Valerie Thames (Riverside) 43.04, 2013 |
Eric Fogltanz (Manitowoc Lincoln) 52.37, 2015 | 400m H | Marianne Junck (Oregon) 1:02.61, 2002 |
Vincent 41.32, 2001 | 4x100m | Bradley Tech 46.02, 2011 |
Racine Park 1:26.84, 2015 | 4x200m | Bradley Tech 1:38.46, 2008 |
Nicolet 3:16.09, 1990 | 4x400m | Riverside 3:50.23, 2013 |
Wisconsin Lutheran 7:39.39, 2014 | 4x800m | Neenah 9:00.42, 2012 |
Arrowhead 3:28.19, 2009 | Sprint Med | Onalaska 4:10.20, 2005 |
Brookfield East 10:26.77, 2012 | Distant Med | Wauwatosa East 12:34.12, 2012 |
David Greenwood (Chequamegon) 7-1.75, 1979 | High Jump | Wendy Markham (Cedarburg) 6-0, 1980 |
Marcus Jenkins (Bradley Tech) 25-2.25, 2008 | Long Jump | Sharon Dollins (Parker) 20-6, 1980 |
Ken Harrison (Brookfield Central) 52-4.50, 1983 | Triple Jump | Mikayla Robertson (Menomonee Falls) 40-4, 2013 |
Todd Verbick (Waukesha North) 16-7, 1984 | Pole Vault | Bonnie Draxler (Wrightstown) 13-11.25, 2014 |
Steve Marcelle (Preble) 68-0.25, 2005 | Shot Put | Jessica Maroszek (Seymour) 49-4.25, 2010 |
Sean Pruitt (Valders) 215-7, 2005 | Discus | Jill Pedretti (Vernona) 174-1, 1999 |
Javelin | Sydney Otto (De Pere) 138-3, 2015 | |
Spencer Prince (Abbotsford) 192-11, 2010 | Hammer | Sidnie Wilder (Cameron) 181-8, 2014 |
Dec/Hep | ||
Wyoming | ||
Boys | Event | Girls |
Stephen Michel (Laramie) 10.50, 2008 | 100m | Jerayah Davis (Kelly Walsh) 11.63, 2013 |
Carlos Salcido (Rock Springs) 21.34, 2015 | 200m | Jerayah Davis (Kelly Walsh) 23.79, 2013 |
Mario Harris (Natrona County) 47.63, 2009 | 400m | Shanelle Porter (Cheyenne East) 54.78, 1990 |
Ricky Faure (Rock Springs) 1:48.14, 2014 | 800m | Stacy Slight (Cody) 2:10.93, 2006 |
Ricky Faure (Rock Springs) 4:08.05e, 2014 | 1600m | Alicia Craig (Campbell County) 4:46.29, 2001 |
Ricky Faure (Rock Springs) 4:08.64, 2014 | Mile | Alicia Craig (Campbell County) 4:46.57, 2001 |
Jonah Henry (Laramie) 8:34.59e, 2014 | 3000m | |
Jonah Henry (Laramie) 9:03.26, 2014 | 3200m | Alicia Craig (Campbell County) 10:33.15, 2001 |
Ed Bundy (Cheyenne Central) 9:24.9, 1975 | 2 Mile | Alicia Craig (Campbell County) 10:22.34, 2000 |
Laine Parish (Cheyenne Central) 15:16.70, 2008 | 5000m | |
Brendan Ames (Cheyenne Central) 13.73, 2007 | 110m/100m H | Shaunna Smith (Sheridan) 14.36, 2001 |
Joe Czellecz (Kelly Walsh) 37.04, 2014 | 300m H | Shaunna Smith (Sheridan) 42.52, 2001 |
Joe Czellecz (Kelly Walsh) 54.88, 2013 | 400m H | Shaunna Smith (Sheridan) 59.70, 2001 |
Natrona County 41.94, 2014 | 4x100m | Campbell County 48.30, 2006 |
4x200m | Cheyenne Central 1:46.07, 2012 | |
Natrona County 3:20.07, 2014 | 4x400m | Rock Springs 3:56.72, 2014 |
Rock Springs 7:56.17, 1994 | 4x800m | Cody 9:30.85, 2005 |
Kelly Walsh 3:34.29, 2014 | Sprint Med | |
Charles Clinger (Star Valley) 7-0, 1995 | High Jump | Ann Wingeleth (Lyman) 5-9, 2013 |
Brendan Ames (Chey. Central) 24-6.75, 2007 | Long Jump | Jerayah Davis (Kelly Walsh) 19-2.75, 2014/Emily Moore (Campbell County) 19-6nwi, 2009 |
Stephen Michel (Laramie) 48-9.50, 2008 | Triple Jump | Emily Moore (Campbell County) 40-0.50, 2008 |
Ben Peterson (Cody) 16-6, 2006 and Justin Gebicki (Cheyenne East) 16-6, 2007 | Pole Vault | Morgan Hartigan (Cheyenne East) 12-4, 2008 |
John Godina (Central) 63-1, 1990 | Shot Put | Baillie Gibson (Natrona County) 48-10.50, 2010 |
John Godina (Central) 210-4, 1990 | Discus | Baillie Gibson (Natrona County) 171-4, 2010 |
Tristan Bush (Saratoga) 156-2, 2015 | Hammer |