|
Our Media/Results from South Dakota SDHSAA Cross Country State Championships
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - South Dakota SDHSAA Cross Country State ChampionshipsPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Oct 25th 2014, 8:42pm
Website:Click here South Dakota H.S. Championship Meet HY-TEK's Meet Manager
2014 SDHSAA State Cross Country Meet - 10/25/2014
Huron, SD
Last Completed Event
Event 3 Girls 4k Run CC Class A
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 *5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. Thomas More 53 3 8 11 31 59 66
Total Time: 1:02:44.67
Average: 15:41.17
2 Madison 58 1 2 7 48 49 53
Total Time: 1:02:28.49
Average: 15:37.13
3 Mt. Vernon/Plankinton 74 4 19 23 28 38
Total Time: 1:03:38.91
Average: 15:54.73
4 Garretson 80 12 18 24 26 42 65
Total Time: 1:03:47.95
Average: 15:56.99
5 Ethan/Parkston 83 6 20 27 30 41 47
Total Time: 1:04:09.20
Average: 16:02.30
6 Custer 85 5 13 33 34 54 62
Total Time: 1:04:29.00
Average: 16:07.25
7 Todd County 112 14 25 36 37 67 83
Total Time: 1:05:26.44
Average: 16:21.61
8 Flandreau 132 16 17 44 55 64 72
Total Time: 1:05:53.08
Average: 16:28.27
9 Beresford 133 15 21 45 52 61 76
Total Time: 1:06:06.28
Average: 16:31.57
10 Canton 156 22 32 46 56 57 63
Total Time: 1:07:16.66
Average: 16:49.17
11 Redfield/Doland 173 9 43 50 71 78
Total Time: 1:07:47.40
Average: 16:56.85
12 Chamberlain 175 10 35 60 70 81 84
Total Time: 1:07:51.93
Average: 16:57.99
13 Hot Springs 235 29 40 80 86
Total Time: 1:14:26.60
Average: 18:36.65
14 Webster Area 253 39 58 77 79 82 85
Total Time: 1:11:32.17
Average: 17:53.05
15 Milbank 261 51 68 69 73 74 75
Total Time: 1:11:35.19
Average: 17:53.80
Girls 4k Run CC Class A
Comp# Name School Time Points
=========================================================================================
1 368 Hawkes, Emily 12 Madison 14:47.93 1
2 372 Streff, Hailey 10 Madison 15:07.53 2
3 399 Cooper, Kaci 7 St. Thomas More 15:16.74 3
4 381 Gregerson, Lorna 8 Mt. Vernon/Plankinton 15:16.99 4
5 329 Delmont, Mallory 7 Custer 15:23.37 5
6 343 Leischner, Lexy 8 Ethan/Parkston 15:24.49 6
7 371 Streff, Cami 8 Madison 15:24.76 7
8 401 Kirsch, Klaire 9 St. Thomas More 15:26.63 8
9 390 Schmidt, Nicolette 10 Redfield/Doland 15:26.79 9
10 320 Byers, Ella 8 Chamberlain 15:26.89 10
11 335 Schulz, Marisa 10 Dakota Valley 15:29.05
12 398 Bradsky, Samantha 8 St. Thomas More 15:29.59 11
13 354 Bohl, Carmen 9 Garretson 15:29.82 12
14 420 Wahl, Hanna 12 West Central 15:32.07
15 330 Glazier, Tori 9 Custer 15:36.53 13
16 404 Herman, Kelsie 7 Todd County 15:38.24 14
17 305 Atwood, Ashlynn 10 Beresford 15:38.64 15
18 348 Flute, Sinona 8 Flandreau 15:41.57 16
19 367 Bainbridge, Maisey 10 Lennox 15:41.97
20 349 Hursey, Madeline 8 Flandreau 15:44.84 17
21 411 Lavin, Madisen 9 Vermillion 15:47.78
22 357 Sage, Haley 11 Garretson 15:48.29 18
23 380 Gregerson, Lainey 8 Mt. Vernon/Plankinton 15:49.70 19
24 327 Prouty, Mikayla 12 Clark/Willow Lake 15:51.82
25 346 Wickersham, Sydney 7 Ethan/Parkston 15:58.73 20
26 308 Savey, Caitlyn 9 Beresford 16:03.03 21
27 366 Larsen, Maddisen 11 Lead-Deadwood 16:10.37
28 314 McMains, Halie 11 Canton 16:11.71 22
29 384 Westendorf, Tay 9 Mt. Vernon/Plankinton 16:11.92 23
30 356 Kindt, Rachel 7 Garretson 16:12.49 24
31 421 Bartels, Chloe 10 Winner Area 16:14.03
32 406 One Star, Oskate Win 12 Todd County 16:14.83 25
33 355 Carnicle, Teisha 12 Garretson 16:17.35 26
34 342 Heisinger, Taya 11 Ethan/Parkston 16:18.88 27
35 382 Risseeuw, Savannah 8 Mt. Vernon/Plankinton 16:20.30 28
36 363 Rue, Nicole 8 Hot Springs 16:20.38 29
37 340 Heeren, Josie 11 Elk Point-Jefferson 16:26.16
38 410 Hallman, Riley 10 Tri-Valley 16:27.06
39 345 Nesheim, Patience 8 Ethan/Parkston 16:27.10 30
40 397 Blote, Teresa 8 St. Thomas More 16:31.71 31
41 360 Adrain, Taleigh 8 Hill City 16:31.79
42 315 Peterson, Sally 12 Canton 16:32.50 32
43 338 Christianson, Jenna 12 Deubrook Area 16:33.42
44 302 Litzen, Isabel 10 Aberdeen Roncalli 16:36.91
45 392 Van Kalsbeek, Micah 8 Sioux Falls Christian 16:41.09
46 332 Sedlacek, Clara 8 Custer 16:44.40 33
47 328 Carlson, Tayler 9 Custer 16:44.70 34
48 319 Byers, Anna 12 Chamberlain 16:44.95 35
49 408 Prue, Karli 8 Todd County 16:45.58 36
50 407 Prue, Amory 10 Todd County 16:47.79 37
51 383 Schmidt, Savannah 10 Mt. Vernon/Plankinton 16:47.85 38
52 418 Volesky, Mariah 10 Webster Area 16:50.23 39
53 364 Sawyers, Vanessa 11 Hot Springs 16:51.79 40
54 341 Endres, Jessica 9 Ethan/Parkston 16:52.91 41
55 358 Sage, Peyton 9 Garretson 16:53.59 42
56 394 Haaland, Alyssa 10 Sioux Valley 16:54.84
57 423 Schuyler, Samantha 10 Winner Area 16:55.02
58 422 Laprath, Jaclyn 8 Winner Area 16:55.09
59 301 Gutenkauf, Mary 8 Aberdeen Roncalli 16:56.10
60 412 Barnet, Maggie 8 Wagner 16:57.17
61 311 Hajek, Maddison 11 Bon Homme 16:57.50
62 387 Croeni, Alley 7 Redfield/Doland 16:59.94 43
63 351 Parsley, Hannah 7 Flandreau 17:02.31 44
64 324 Gunville, Ranger 9 Cheyenne-Eagle Butte 17:05.76
65 307 Quartier, Grace 8 Beresford 17:06.20 45
66 337 Hoff, Shaylee 9 Dell Rapids 17:07.01
67 316 VanWyhe, Natalie 10 Canton 17:07.36 46
68 344 Miiller, Maddie 7 Ethan/Parkston 17:07.51 47
69 373 Theophilus, Anna 9 Madison 17:08.27 48
70 370 Rowland, Amanda 10 Madison 17:09.08 49
71 388 Gillette, Kate 11 Redfield/Doland 17:09.52 50
72 374 Cummins, Gabbi 8 Milbank 17:13.02 51
73 391 De Weerd, Megan 12 Sioux Falls Christian 17:13.61
74 306 Mochel, Julia 11 Beresford 17:18.41 52
75 361 Ross, Skylar 10 Hill City 17:19.79
76 339 DeBeer, Shaylee 8 Deubrook Area 17:20.63
77 369 Nipe, Madison 12 Madison 17:21.44 53
78 333 Thomsen, Julianne 10 Custer 17:21.55 54
79 312 Fosness, Ashley 10 Britton-Hecla 17:23.12
80 347 Allen, Marilyn 11 Flandreau 17:24.36 55
81 317 Waite, Elena 8 Canton 17:25.09 56
82 385 Cottier, Shyla 10 Pine Ridge 17:25.15
83 318 Wersal, Jaden 10 Canton 17:25.66 57
84 419 Volesky, McKenzie 10 Webster Area 17:25.89 58
85 326 Hallstrom, Saylor 7 Clark/Willow Lake 17:26.88
86 402 Landry, Caroline 9 St. Thomas More 17:27.57 59
87 393 Ford, Emily 9 Sioux Valley 17:27.78
88 395 Rawden, Cassie 9 Sioux Valley 17:28.20
89 325 Keckler, Dawnee 11 Cheyenne-Eagle Butte 17:29.46
90 322 Steckelberg, Alayna 11 Chamberlain 17:30.46 60
91 310 Worth, Caitlin 10 Beresford 17:35.48 61
92 303 Lawrence, Sierra 9 Belle Fourche 17:37.45
93 403 Schmitt, Cayley 11 Tea Area 17:41.55
94 413 Eitemiller, Sadie 11 Wagner 17:42.78
95 331 Kelley, Mattisen 12 Custer 17:45.65 62
96 313 Austin, Saylor 9 Canton 17:45.98 63
97 352 Parsley, Kathryn 9 Flandreau 17:46.87 64
98 353 Bly, Jaden 11 Garretson 17:47.03 65
99 334 Okine, Erica 8 Dakota Valley 17:51.37
100 400 Cooper, Kelly 12 St. Thomas More 17:52.86 66
101 409 Quick Bear, Haylee 8 Todd County 17:52.88 67
102 304 Two Bulls, Tasia 10 Bennett County 18:00.78
103 375 Oliver, Alexis 10 Milbank 18:04.34 68
104 378 Schwenn, Elisabeth 8 Milbank 18:06.49 69
105 323 Weston, Mikayden 8 Chamberlain 18:09.63 70
106 336 Hansen, Aspen 7 Dell Rapids 18:09.68
107 389 Mullenberg, Tana 10 Redfield/Doland 18:11.15 71
108 350 Lunday, Mara 9 Flandreau 18:11.15 72
109 377 Schulte, Danica 7 Milbank 18:11.34 73
110 359 Schaller, Jasmine 11 Groton Area 18:12.57
111 376 Pauli, Shauna 11 Milbank 18:13.88 74
112 379 Seffrood, Sophia 9 Milbank 18:17.21 75
113 309 Schaap, Kendra 10 Beresford 18:26.24 76
114 416 Rithmiller, Haley 10 Webster Area 18:35.10 77
115 386 Blume, Isabel 10 Redfield/Doland 18:38.68 78
116 414 Johnson, Kendra 8 Webster Area 18:40.95 79
117 396 Larvie, Emma 10 St. Francis Indian 18:43.61
118 365 Skrdlant, Cassidy 12 Hot Springs 19:13.95 80
119 552 Ristau, Jessie 10 Chamberlain 19:25.65 81
120 415 Mount, Brianna 9 Webster Area 19:47.56 82
121 405 Medicine Eagle, Brailei 7 Todd County 19:57.85 83
122 321 Goodlow, Brittany 12 Chamberlain 20:09.92 84
123 417 Schimmel, Kayla 11 Webster Area 20:58.64 85
124 362 McHargue, Abby 10 Hot Springs 22:00.48 86
South Dakota H.S. Championship Meet HY-TEK's Meet Manager
2014 SDHSAA State Cross Country Meet - 10/25/2014
Class A
Huron, SD
Last Completed Event
Event 4 Boys 5k Run CC Class A
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 *5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 West Central 56 9 11 16 20 31 36
Total Time: 1:09:46.51
Average: 17:26.63
2 Garretson 65 5 15 17 28 29 45
Total Time: 1:10:02.47
Average: 17:30.62
3 Sioux Falls Christian 69 6 14 24 25 41 50
Total Time: 1:10:08.30
Average: 17:32.08
4 Todd County 71 2 13 21 35 40 64
Total Time: 1:10:13.28
Average: 17:33.32
5 Miller 79 10 12 19 38 59 65
Total Time: 1:10:54.70
Average: 17:43.68
6 Lennox 103 18 22 30 33 57 77
Total Time: 1:11:38.91
Average: 17:54.73
7 Custer 123 7 8 47 61 71 88
Total Time: 1:12:02.10
Average: 18:00.53
8 St. Thomas More 137 1 4 60 72 82 90
Total Time: 1:12:09.39
Average: 18:02.35
9 Madison 140 23 26 37 54 66 68
Total Time: 1:12:55.73
Average: 18:13.94
10 Hot Springs 150 3 32 52 63 74 87
Total Time: 1:13:02.44
Average: 18:15.61
11 Ethan/Parkston 168 34 42 44 48 56 62
Total Time: 1:13:59.35
Average: 18:29.84
12 Redfield/Doland 217 39 53 55 70 84 89
Total Time: 1:15:54.04
Average: 18:58.51
13 Crow Creek 236 27 58 75 76 78 85
Total Time: 1:16:30.77
Average: 19:07.70
14 Webster Area 237 46 51 67 73 81 86
Total Time: 1:16:28.09
Average: 19:07.03
15 Aberdeen Roncalli 240 43 49 69 79 80 83
Total Time: 1:16:46.45
Average: 19:11.62
Boys 5k Run CC Class A
Comp# Name School Time Points
=========================================================================================
1 455 Paulsen, Hunter 12 Elk Point-Jefferson 16:29.70
2 525 Julian, Luke 10 St. Thomas More 16:32.40 1
3 534 Weddell, Tobias 12 Todd County 16:43.30 2
4 464 Youngbird, Ethan 11 Flandreau Indian 16:49.25
5 476 Old Horse, Tristian 10 Hot Springs 16:50.74 3
6 528 Trainor, Ty 9 St. Thomas More 16:52.27 4
7 465 Fick, Evan 11 Garretson 16:57.81 5
8 516 De Weerd, Caleb 10 Sioux Falls Christian 16:58.95 6
9 444 Dooley, Chance 11 Custer 17:05.46 7
10 445 Herman, Shane 12 Custer 17:07.51 8
11 547 Peters, Derick 9 West Central 17:09.85 9
12 436 Yost, Rawson 12 Clark/Willow Lake 17:17.92
13 507 Fast Wolf, Jack 11 Red Cloud 17:21.59
14 496 Breitling, Mason 12 Miller 17:24.36 10
15 549 Titus, Ryan 11 West Central 17:25.80 11
16 499 Sargent, Cole 10 Miller 17:26.03 12
17 531 Hacker, John 10 Todd County 17:26.98 13
18 462 Erickson, Dylan 11 Flandreau 17:27.21
19 518 Van Zee, Lance 9 Sioux Falls Christian 17:28.14 14
20 470 Powell, Josh 10 Garretson 17:29.15 15
21 546 Peters, Braden 8 West Central 17:29.93 16
22 430 Atwood, Alec 8 Beresford 17:34.10
23 550 Schuyler, Coleton 12 Winner Area 17:34.69
24 468 Liester, Josh 12 Garretson 17:35.62 17
25 485 Timmerman, Nathan 12 Lennox 17:37.29 18
26 500 Waldrop, Trey 11 Miller 17:38.48 19
27 548 Smith, Gabe 11 West Central 17:40.93 20
28 463 Julson, Anthony 11 Flandreau 17:45.03
29 530 Aquallo, Donald 9 Todd County 17:46.10 21
30 482 Langbehn, Brendan 10 Lennox 17:46.75 22
31 488 Hatch, Ethan 10 Madison 17:47.05 23
32 520 Watley, Connor 9 Sioux Falls Christian 17:50.58 24
33 517 Hitt, Cooper 9 Sioux Falls Christian 17:50.63 25
34 492 Streff, Hunter 11 Madison 17:51.52 26
35 439 Comes Flying, Chris 8 Crow Creek 17:54.83 27
36 508 Tobacco, Dylan 11 Red Cloud 17:55.25
37 469 Nordstrom, Riley 10 Garretson 17:59.89 28
38 479 Finster, Nathan 12 Lead-Deadwood 18:00.80
39 451 Hinderaker, Trevor 11 Deubrook Area 18:02.00
40 467 Johnson, Tait 12 Garretson 18:03.00 29
41 483 Peters, Mitchell 11 Lennox 18:03.39 30
42 545 Otheim, Taylor 11 West Central 18:04.80 31
43 473 Miller, Dustin 9 Hot Springs 18:08.22 32
44 484 Raabe, Creighton 12 Lennox 18:11.48 33
45 493 Karels, Noble 12 Milbank 18:13.96
46 461 Zolnowsky, Nick 12 Ethan/Parkston 18:15.07 34
47 535 Whirlwind Soldier, Daniel 12 Todd County 18:16.90 35
48 544 Miles, Benjamin 11 West Central 18:17.32 36
49 432 Barrett, Brandon 12 Britton-Hecla 18:17.79
50 431 Limmer, Jake 9 Beresford 18:18.36
51 489 Hubbell, Garrett 11 Madison 18:18.90 37
52 449 Long, Charlie 11 Dakota Valley 18:23.49
53 498 Russell, Hunter 9 Miller 18:25.83 38
54 509 Cosato, Trey 10 Redfield/Doland 18:26.24 39
55 435 Kuntz, Charles 11 Cheyenne-Eagle Butte 18:27.67
56 533 Sun Bear, Travis 10 Todd County 18:28.77 40
57 505 Cottier, Tyler 8 Pine Ridge 18:29.17
58 519 Vander Haar, Connor 8 Sioux Falls Christian 18:29.51 41
59 458 Murtha, Jonah 10 Ethan/Parkston 18:31.52 42
60 429 Knapp, Noah 9 Aberdeen Roncalli 18:32.14 43
61 457 Hohn, Tanner 9 Ethan/Parkston 18:32.28 44
62 466 Fitzgerald, Jacob 11 Garretson 18:34.03 45
63 539 Bauer, Jordan 11 Webster Area 18:39.38 46
64 446 Oesterling, Max 10 Custer 18:39.44 47
65 459 Murtha, Tucker 9 Ethan/Parkston 18:40.48 48
66 428 Geyer, Will 11 Aberdeen Roncalli 18:41.15 49
67 515 Clapper, Vince 11 Sioux Falls Christian 18:44.61 50
68 543 Leschisin, Alex 10 Webster Area 18:44.95 51
69 536 Covington, Parson 8 Vermillion 18:46.99
70 433 Lopez, Jacob 11 Chamberlain 18:50.41
71 529 Phelps, Bradan 11 Tea Area 18:50.44
72 475 Nelson, Adam 10 Hot Springs 18:51.89 52
73 521 Nielson, Max 7 Sioux Valley 18:53.92
74 513 Millar, Evin 12 Redfield/Doland 18:57.56 53
75 487 Fernau, Dallas 12 Madison 18:58.26 54
76 514 Noyes, John 12 Redfield/Doland 18:58.31 55
77 503 Krell, Justin 12 Mt. Vernon/Plankinton 18:58.67
78 460 Zolnowsky, AJ 11 Ethan/Parkston 18:58.90 56
79 472 Yeargen, Caleb 12 Hill City 19:01.18
80 504 Cedar Face, Mark 12 Pine Ridge 19:02.98
81 502 Bush, Logan 8 Mt. Vernon/Plankinton 19:03.96
82 480 Benning, Cooper 8 Lennox 19:04.91 57
83 537 Sorensen, Justin 8 Vermillion 19:05.08
84 438 Chief, Ethan 11 Crow Creek 19:05.82 58
85 453 Magedanz, Colin 12 Deuel 19:06.86
86 495 Bertsch, Connor 9 Miller 19:07.49 59
87 526 Koval-Scarlett, Jared 12 St. Thomas More 19:08.12 60
88 448 Witt, Patrick 11 Custer 19:09.69 61
89 456 Fuerniss, Erik 9 Ethan/Parkston 19:09.97 62
90 478 Stanley, Josh 9 Hot Springs 19:11.59 63
91 450 Schumaker, Zane 12 Dell Rapids 19:12.44
92 452 Carter, Jacob 10 Deuel 19:14.43
93 532 Sharpfish, Lee 9 Todd County 19:18.84 64
94 523 Boltz, Chase 9 St. Francis Indian 19:22.94
95 497 Manning, Jason 11 Miller 19:24.18 65
96 490 Iraheta, Edwin 11 Madison 19:26.29 66
97 540 Dunse, Ty 10 Webster Area 19:26.37 67
98 491 Kisor, Jordan 12 Madison 19:29.78 68
99 425 Holmstrom, Daniel 12 Aberdeen Roncalli 19:30.30 69
100 511 Jordan, Zach 8 Redfield/Doland 19:31.93 70
101 443 Block, Logan 9 Custer 19:36.22 71
102 524 Glenn, Jarek 7 St. Thomas More 19:36.60 72
103 538 Anderson, Tristan 7 Webster Area 19:37.39 73
104 522 Nieland, Michael 10 Sisseton 19:37.59
105 477 Root, Brenick 7 Hot Springs 19:37.63 74
106 441 Mestes, Tredgan 8 Crow Creek 19:39.97 75
107 501 Jacobs, Aaron 10 Mobridge-Pollock 19:46.47
108 437 Big Eagle, Hunter 12 Crow Creek 19:50.15 76
109 471 Sternhagen, Lucas 12 Groton Area 19:51.23
110 481 Landon, Jacob 11 Lennox 19:56.67 77
111 454 Ronne, Isaac 9 Deuel 19:57.90
112 442 Skunk, Trey 12 Crow Creek 19:58.75 78
113 426 Goetz, Lucas 9 Aberdeen Roncalli 20:02.86 79
114 424 Cihak, Austin 9 Aberdeen Roncalli 20:06.94 80
115 542 Hortness, Jayden 10 Webster Area 20:12.14 81
116 434 Brown Wolf, Elijah 11 Cheyenne-Eagle Butte 20:12.32
117 527 Krump, Ryan 11 St. Thomas More 20:16.25 82
118 427 Hammrich, Zach 12 Aberdeen Roncalli 20:24.09 83
119 510 Howe, Dalton 9 Redfield/Doland 20:29.05 84
120 494 Magilke, Elias 9 Milbank 20:32.60
121 440 Howe, Daniel 8 Crow Creek 20:35.69 85
122 541 Fischer, Connor 9 Webster Area 20:36.98 86
123 474 Miller, Garret 11 Hot Springs 20:37.10 87
124 447 Wahlstrom, Ben 9 Custer 20:47.85 88
125 512 McNeil, Caleb 11 Redfield/Doland 20:54.61 89
126 486 Old Horse, Trenton 9 Little Wound 21:33.44
127 506 Pulliam, Jesse 12 Pine Ridge 21:45.73
128 551 Maher, Sean 11 St. Thomas More 22:14.36 90
Event 1 Girls 4k Run CC Class B
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 *4 *5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Ipswich 12 1 5 6 12 19
Total Time: 47:06.84
Average: 15:42.28
2 Gayville-Volin 24 2 9 13 15 20
Total Time: 48:30.34
Average: 16:10.12
3 Freeman 56 4 17 35 57 60
Total Time: 50:05.25
Average: 16:41.75
4 Wolsey-Wessington 59 7 23 29 66
Total Time: 50:25.39
Average: 16:48.47
5 Northwestern 62 16 21 25 43 44
Total Time: 50:41.89
Average: 16:53.97
6 Potter County 68 14 18 36 42 65
Total Time: 50:54.08
Average: 16:58.03
7 De Smet 88 24 26 38
Total Time: 51:50.52
Average: 17:16.84
8 Viborg-Hurley 97 11 32 54 69 72
Total Time: 52:12.56
Average: 17:24.19
9 Philip 103 3 33 67 80 82
Total Time: 52:13.70
Average: 17:24.57
10 Timber Lake 107 27 34 46
Total Time: 52:28.89
Average: 17:29.63
11 James Valley Christian 108 8 39 61 62 76
Total Time: 52:39.40
Average: 17:33.14
12 Dupree 121 22 48 51 70 78
Total Time: 53:00.57
Average: 17:40.19
13 Newell 121 10 37 74 75 77
Total Time: 54:00.81
Average: 18:00.27
14 DR St. Mary 123 28 40 55 59 79
Total Time: 53:21.16
Average: 17:47.06
15 Bison 130 31 49 50 63
Total Time: 53:11.82
Average: 17:43.94
16 Howard 133 41 45 47 53 71
Total Time: 53:33.12
Average: 17:51.04
17 Hanson 154 30 56 68 73 81
Total Time: 54:42.92
Average: 18:14.31
18 Elkton-Lake Benton 174 52 58 64
Total Time: 55:26.76
Average: 18:28.92
Girls 4k Run CC Class A
Comp# Name School Time Points
=========================================================================================
1 368 Hawkes, Emily 12 Madison 14:47.93 1
2 372 Streff, Hailey 10 Madison 15:07.53 2
3 399 Cooper, Kaci 7 St. Thomas More 15:16.74 3
4 381 Gregerson, Lorna 8 Mt. Vernon/Plankinton 15:16.99 4
5 329 Delmont, Mallory 7 Custer 15:23.37 5
6 343 Leischner, Lexy 8 Ethan/Parkston 15:24.49 6
7 371 Streff, Cami 8 Madison 15:24.76 7
8 401 Kirsch, Klaire 9 St. Thomas More 15:26.63 8
9 390 Schmidt, Nicolette 10 Redfield/Doland 15:26.79 9
10 320 Byers, Ella 8 Chamberlain 15:26.89 10
11 335 Schulz, Marisa 10 Dakota Valley 15:29.05
12 398 Bradsky, Samantha 8 St. Thomas More 15:29.59 11
13 354 Bohl, Carmen 9 Garretson 15:29.82 12
14 420 Wahl, Hanna 12 West Central 15:32.07
15 330 Glazier, Tori 9 Custer 15:36.53 13
16 404 Herman, Kelsie 7 Todd County 15:38.24 14
17 305 Atwood, Ashlynn 10 Beresford 15:38.64 15
18 348 Flute, Sinona 8 Flandreau 15:41.57 16
19 367 Bainbridge, Maisey 10 Lennox 15:41.97
20 349 Hursey, Madeline 8 Flandreau 15:44.84 17
21 411 Lavin, Madisen 9 Vermillion 15:47.78
22 357 Sage, Haley 11 Garretson 15:48.29 18
23 380 Gregerson, Lainey 8 Mt. Vernon/Plankinton 15:49.70 19
24 327 Prouty, Mikayla 12 Clark/Willow Lake 15:51.82
25 346 Wickersham, Sydney 7 Ethan/Parkston 15:58.73 20
26 308 Savey, Caitlyn 9 Beresford 16:03.03 21
27 366 Larsen, Maddisen 11 Lead-Deadwood 16:10.37
28 314 McMains, Halie 11 Canton 16:11.71 22
29 384 Westendorf, Tay 9 Mt. Vernon/Plankinton 16:11.92 23
30 356 Kindt, Rachel 7 Garretson 16:12.49 24
31 421 Bartels, Chloe 10 Winner Area 16:14.03
32 406 One Star, Oskate Win 12 Todd County 16:14.83 25
33 355 Carnicle, Teisha 12 Garretson 16:17.35 26
34 342 Heisinger, Taya 11 Ethan/Parkston 16:18.88 27
35 382 Risseeuw, Savannah 8 Mt. Vernon/Plankinton 16:20.30 28
36 363 Rue, Nicole 8 Hot Springs 16:20.38 29
37 340 Heeren, Josie 11 Elk Point-Jefferson 16:26.16
38 410 Hallman, Riley 10 Tri-Valley 16:27.06
39 345 Nesheim, Patience 8 Ethan/Parkston 16:27.10 30
40 397 Blote, Teresa 8 St. Thomas More 16:31.71 31
41 360 Adrain, Taleigh 8 Hill City 16:31.79
42 315 Peterson, Sally 12 Canton 16:32.50 32
43 338 Christianson, Jenna 12 Deubrook Area 16:33.42
44 302 Litzen, Isabel 10 Aberdeen Roncalli 16:36.91
45 392 Van Kalsbeek, Micah 8 Sioux Falls Christian 16:41.09
46 332 Sedlacek, Clara 8 Custer 16:44.40 33
47 328 Carlson, Tayler 9 Custer 16:44.70 34
48 319 Byers, Anna 12 Chamberlain 16:44.95 35
49 408 Prue, Karli 8 Todd County 16:45.58 36
50 407 Prue, Amory 10 Todd County 16:47.79 37
51 383 Schmidt, Savannah 10 Mt. Vernon/Plankinton 16:47.85 38
52 418 Volesky, Mariah 10 Webster Area 16:50.23 39
53 364 Sawyers, Vanessa 11 Hot Springs 16:51.79 40
54 341 Endres, Jessica 9 Ethan/Parkston 16:52.91 41
55 358 Sage, Peyton 9 Garretson 16:53.59 42
56 394 Haaland, Alyssa 10 Sioux Valley 16:54.84
57 423 Schuyler, Samantha 10 Winner Area 16:55.02
58 422 Laprath, Jaclyn 8 Winner Area 16:55.09
59 301 Gutenkauf, Mary 8 Aberdeen Roncalli 16:56.10
60 412 Barnet, Maggie 8 Wagner 16:57.17
61 311 Hajek, Maddison 11 Bon Homme 16:57.50
62 387 Croeni, Alley 7 Redfield/Doland 16:59.94 43
63 351 Parsley, Hannah 7 Flandreau 17:02.31 44
64 324 Gunville, Ranger 9 Cheyenne-Eagle Butte 17:05.76
65 307 Quartier, Grace 8 Beresford 17:06.20 45
66 337 Hoff, Shaylee 9 Dell Rapids 17:07.01
67 316 VanWyhe, Natalie 10 Canton 17:07.36 46
68 344 Miiller, Maddie 7 Ethan/Parkston 17:07.51 47
69 373 Theophilus, Anna 9 Madison 17:08.27 48
70 370 Rowland, Amanda 10 Madison 17:09.08 49
71 388 Gillette, Kate 11 Redfield/Doland 17:09.52 50
72 374 Cummins, Gabbi 8 Milbank 17:13.02 51
73 391 De Weerd, Megan 12 Sioux Falls Christian 17:13.61
74 306 Mochel, Julia 11 Beresford 17:18.41 52
75 361 Ross, Skylar 10 Hill City 17:19.79
76 339 DeBeer, Shaylee 8 Deubrook Area 17:20.63
77 369 Nipe, Madison 12 Madison 17:21.44 53
78 333 Thomsen, Julianne 10 Custer 17:21.55 54
79 312 Fosness, Ashley 10 Britton-Hecla 17:23.12
80 347 Allen, Marilyn 11 Flandreau 17:24.36 55
81 317 Waite, Elena 8 Canton 17:25.09 56
82 385 Cottier, Shyla 10 Pine Ridge 17:25.15
83 318 Wersal, Jaden 10 Canton 17:25.66 57
84 419 Volesky, McKenzie 10 Webster Area 17:25.89 58
85 326 Hallstrom, Saylor 7 Clark/Willow Lake 17:26.88
86 402 Landry, Caroline 9 St. Thomas More 17:27.57 59
87 393 Ford, Emily 9 Sioux Valley 17:27.78
88 395 Rawden, Cassie 9 Sioux Valley 17:28.20
89 325 Keckler, Dawnee 11 Cheyenne-Eagle Butte 17:29.46
90 322 Steckelberg, Alayna 11 Chamberlain 17:30.46 60
91 310 Worth, Caitlin 10 Beresford 17:35.48 61
92 303 Lawrence, Sierra 9 Belle Fourche 17:37.45
93 403 Schmitt, Cayley 11 Tea Area 17:41.55
94 413 Eitemiller, Sadie 11 Wagner 17:42.78
95 331 Kelley, Mattisen 12 Custer 17:45.65 62
96 313 Austin, Saylor 9 Canton 17:45.98 63
97 352 Parsley, Kathryn 9 Flandreau 17:46.87 64
98 353 Bly, Jaden 11 Garretson 17:47.03 65
99 334 Okine, Erica 8 Dakota Valley 17:51.37
100 400 Cooper, Kelly 12 St. Thomas More 17:52.86 66
101 409 Quick Bear, Haylee 8 Todd County 17:52.88 67
102 304 Two Bulls, Tasia 10 Bennett County 18:00.78
103 375 Oliver, Alexis 10 Milbank 18:04.34 68
104 378 Schwenn, Elisabeth 8 Milbank 18:06.49 69
105 323 Weston, Mikayden 8 Chamberlain 18:09.63 70
106 336 Hansen, Aspen 7 Dell Rapids 18:09.68
107 389 Mullenberg, Tana 10 Redfield/Doland 18:11.15 71
108 350 Lunday, Mara 9 Flandreau 18:11.15 72
109 377 Schulte, Danica 7 Milbank 18:11.34 73
110 359 Schaller, Jasmine 11 Groton Area 18:12.57
111 376 Pauli, Shauna 11 Milbank 18:13.88 74
112 379 Seffrood, Sophia 9 Milbank 18:17.21 75
113 309 Schaap, Kendra 10 Beresford 18:26.24 76
114 416 Rithmiller, Haley 10 Webster Area 18:35.10 77
115 386 Blume, Isabel 10 Redfield/Doland 18:38.68 78
116 414 Johnson, Kendra 8 Webster Area 18:40.95 79
117 396 Larvie, Emma 10 St. Francis Indian 18:43.61
118 365 Skrdlant, Cassidy 12 Hot Springs 19:13.95 80
119 552 Ristau, Jessie 10 Chamberlain 19:25.65 81
120 415 Mount, Brianna 9 Webster Area 19:47.56 82
121 405 Medicine Eagle, Brailei 7 Todd County 19:57.85 83
122 321 Goodlow, Brittany 12 Chamberlain 20:09.92 84
123 417 Schimmel, Kayla 11 Webster Area 20:58.64 85
124 362 McHargue, Abby 10 Hot Springs 22:00.48 86
South Dakota H.S. Championship Meet HY-TEK's Meet Manager
2014 SDHSAA State Cross Country Meet - 10/25/2014
Class B
Huron, SD
Last Completed Event
Event 2 Boys 5k Run CC Class B
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 *4 *5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Philip 21 4 8 9 52 67
Total Time: 54:25.12
Average: 18:08.38
2 James Valley Christian 37 1 2 34 56 63
Total Time: 54:28.78
Average: 18:09.60
3 Freeman Academy 38 5 15 18 19 22
Total Time: 55:13.60
Average: 18:24.54
4 Rapid City Christian 67 12 26 29 37 45
Total Time: 56:25.69
Average: 18:48.57
5 Ipswich 68 16 24 28 46 51
Total Time: 56:30.08
Average: 18:50.03
6 Great Plains Lutheran 72 10 20 42 50 53
Total Time: 56:51.56
Average: 18:57.19
7 McCrossan 73 13 27 33 54 64
Total Time: 56:52.41
Average: 18:57.47
8 Lyman 78 3 36 39 55 65
Total Time: 57:13.16
Average: 19:04.39
9 Viborg-Hurley 83 17 31 35 59 66
Total Time: 57:26.26
Average: 19:08.76
10 Stanley County 84 21 23 40 41 71
Total Time: 57:19.63
Average: 19:06.55
11 Aberdeen Christian 87 25 30 32 44 57
Total Time: 57:31.56
Average: 19:10.52
12 Canistota 93 7 38 48
Total Time: 57:50.52
Average: 19:16.84
13 Baltic 110 14 47 49 58 72
Total Time: 58:23.53
Average: 19:27.85
14 Burke/South Central 114 11 43 60 68 69
Total Time: 59:04.75
Average: 19:41.59
15 Newell 129 6 61 62 70 73
Total Time: 1:00:06.62
Average: 20:02.21
Boys 5k Run CC Class B
Comp# Name School Time Points
=========================================================================================
1 182 Waldner, Jayden 11 James Valley Christian 17:08.24 1
2 132 Burkhalter, Daniel 9 Bison 17:16.61
3 208 Boekelheide, Derek 10 Northwestern 17:30.32
4 155 Harming, Cameron 11 Elkton-Lake Benton 17:36.63
5 249 Schlicht, Rex 11 Woonsocket 17:46.19
6 180 Brantner, Kedric 10 James Valley Christian 17:49.33 2
7 168 Voigt, Aaron 9 Gregory 17:52.92
8 188 Grassrope, Iren 10 Lyman 17:56.01 3
9 216 Snook, Garrett 11 Philip 18:00.06 4
10 160 Haggerty, Ryan 11 Freeman Academy 18:03.69 5
11 205 Rolph, Garret 9 Newell 18:07.06 6
12 149 Clair, Caleb 9 De Smet 18:08.61
13 233 Weinheimer, Ethan 12 Sully Buttes 18:09.42
14 141 Decker, Mason 11 Canistota 18:09.99 7
15 215 Rush, Tristen 12 Philip 18:10.62 8
16 244 Huether, Austin 12 Wall 18:12.68
17 214 Holman, Nelson 12 Philip 18:14.44 9
18 165 Maertz, Ethan 11 Great Plains Lutheran 18:16.69 10
19 136 Person, Kray 9 Burke/South Central 18:18.58 11
20 221 Smith, Cole 12 Rapid City Christian 18:19.43 12
21 194 Brave Hawk, John 9 McCrossan 18:20.90 13
22 148 Medicine, Owen 12 Dakota Christian 18:21.62
23 130 Skadsen, Matthew 12 Baltic 18:22.56 14
24 158 Allison, Dane 10 Freeman Academy 18:30.18 15
25 177 Weeldreyer, Colton 9 Ipswich 18:30.82 16
26 144 Wixon, Nick 12 Centerville 18:35.25
27 241 Meyers, Layne 12 Viborg-Hurley 18:35.74 17
28 162 Schroeder, Thaniel 8 Freeman Academy 18:39.73 18
29 159 Haggerty, Brennan 9 Freeman Academy 18:40.74 19
30 166 Maertz, Ryan 9 Great Plains Lutheran 18:43.39 20
31 228 Brown, Austin 12 Stanley County 18:44.89 21
32 234 Burma, Jace 8 Sunshine Bible Academy 18:47.36
33 161 Jundt, Daniel 12 Freeman Academy 18:49.70 22
34 231 VanDenHemel, Shay 9 Stanley County 18:49.83 23
35 175 Haux, Wyatt 9 Ipswich 18:51.89 24
36 123 Grebner, Matt 7 Aberdeen Christian 18:56.10 25
37 246 Wirth, Michael 8 Warner 18:58.12
38 219 Hagemann, Derek 12 Rapid City Christian 18:58.69 26
39 157 Wanner, Jeff 10 Florence/Henry 19:03.57
40 154 DeRuyter, Cole 11 Elkton-Lake Benton 19:06.14
41 195 Brazzi, Dillon 10 McCrossan 19:06.15 27
42 173 Geditz, Matthew 12 Ipswich 19:07.37 28
43 220 Roberts, Ethan 7 Rapid City Christian 19:07.57 29
44 210 Brown, Cole 12 Oldham-Ramona/Rutland 19:07.90
45 236 Jewett, Gage 11 Timber Lake 19:08.21
46 124 Iwerks, Tucker 12 Aberdeen Christian 19:11.54 30
47 172 Mallon, Craig 10 Hitchcock-Tulare 19:11.88
48 240 Hansen, Logan 10 Viborg-Hurley 19:17.80 31
49 150 Clair, Noah 12 De Smet 19:21.92
50 146 Buhr, Sam 12 Colman-Egan 19:22.18
51 134 Herrick, Camron 12 Bridgewater-Emery 19:22.63
52 170 Ferry, Drew 8 Hanson 19:22.77
53 121 Bauer, Hunter 8 Aberdeen Christian 19:23.92 32
54 197 Two Lance, Donovan 9 McCrossan 19:25.36 33
55 187 Hayes, Tristan 11 Kimball 19:26.56
56 171 Hughes, Kyle 9 Herreid/Selby Area 19:27.12
57 185 Olson, Austin 8 Jones County 19:27.23
58 218 Cronin, Carl 10 Potter County 19:29.71
59 184 Waldner, Michael 9 James Valley Christian 19:31.21 34
60 242 Slack, Logan 10 Viborg-Hurley 19:32.72 35
61 191 McManigal, Derek 11 Lyman 19:32.84 36
62 151 Farmer, Matt 12 DR St. Mary 19:33.69
63 237 White Eyes, Andrew 10 Tiospaye Topa 19:33.76
64 248 Witte, John 9 Wessington Springs 19:37.80
65 145 Baumberger, Evan 11 Chester Area 19:38.56
66 222 Vanden Bos, Levi 8 Rapid City Christian 19:38.84 37
67 201 Nelson, Alec 8 Mitchell Christian 19:39.13
68 217 Brink, Josiah 12 Platte-Geddes 19:39.32
69 143 Weber, Andrew 9 Canistota 19:40.50 38
70 156 Pomrenke, Seth 10 Estelline 19:41.95
71 247 Paulson, Nick 11 Wessington Springs 19:43.59
72 178 Sees, Joe 8 Irene-Wakonda 19:44.15
73 192 Milton, Phyzon 11 Lyman 19:44.31 39
74 229 Kramme, Shale 11 Stanley County 19:44.91 40
75 230 Meiners, Cale 9 Stanley County 19:45.26 41
76 243 Bintliff, David 10 Wall 19:50.57
77 163 Bitter, Caleb 12 Great Plains Lutheran 19:51.48 42
78 152 Roemen, Micah 12 DR St. Mary 19:52.36
79 138 Vogt, Tyson 12 Burke/South Central 19:52.52 43
80 245 Hansen, Niklas 11 Warner 19:52.86
81 125 Williams, Ben 11 Aberdeen Christian 19:53.43 44
82 223 Wollman, Parker 10 Rapid City Christian 19:55.57 45
83 176 Marsh, Alex 12 Ipswich 19:55.61 46
84 169 Ferry, Blake 9 Hanson 19:56.08
85 127 DeLoy, Tanner 10 Baltic 19:58.69 47
86 142 Ortman, Trey 7 Canistota 20:00.03 48
87 199 Arnold, Kordell 11 McIntosh 20:02.09
88 128 Land, Isaac 9 Baltic 20:02.28 49
89 167 Renner, Kevin 9 Great Plains Lutheran 20:03.89 50
90 202 Venhuizen, Cade 10 New Underwood 20:04.39
91 235 Hass, Chris 9 Sunshine Bible Academy 20:08.17
92 147 Schwebach, Jared 12 Colman-Egan 20:11.19
93 174 Geditz, Maxwell 7 Ipswich 20:11.42 51
94 153 Eagle Chasing, Ethan 9 Dupree 20:14.98
95 213 Bierle, Kruse 12 Philip 20:17.81 52
96 226 Fuerst, Damien 10 Scotland 20:18.44
97 232 Feller, Reed 12 Sully Buttes 20:19.64
98 164 Jaeger, Ethan 11 Great Plains Lutheran 20:20.86 53
99 209 Groft, Isaac 11 Northwestern 20:23.62
100 196 Thompson, Denver 11 McCrossan 20:31.50 54
101 225 Baker, Nick 8 Scotland 20:31.55
102 190 Lebeda, Bradley 7 Lyman 20:33.04 55
103 183 Waldner, Karlus 7 James Valley Christian 20:33.13 56
104 122 Droog, Tanner 12 Aberdeen Christian 20:36.28 57
105 200 Klaudt, Logan 8 Menno 20:38.57
106 131 Stadem, Drew 10 Baltic 20:38.84 58
107 238 Doorn, Quinn 9 Viborg-Hurley 20:39.70 59
108 126 Pulscher, Brayden 8 Alcester-Hudson 20:41.92
109 211 Casanova, Justin 9 Oldham-Ramona/Rutland 20:48.76
110 133 McKinstry, Josh 10 Bison 20:53.45
111 137 Vaughn, Washake 7 Burke/South Central 20:53.65 60
112 206 Srstka, Ian 9 Newell 20:54.97 61
113 179 VanBeek, Levi 10 Irene-Wakonda 20:55.76
114 193 Iron Elk, Arian 11 Marty Indian 21:03.98
115 207 Vanderboom, Dylan 10 Newell 21:04.59 62
116 181 Held, Braden 8 James Valley Christian 21:04.71 63
117 224 Swartz, Tye 9 Rosholt 21:06.53
118 186 Anderson, Bobby 11 Kadoka Area 21:25.39
119 198 Brave, Brian 9 McCrossan 21:32.27 64
120 189 LaRoche, Marlowe 10 Lyman 21:33.76 65
121 239 Doorn, Ryan 9 Viborg-Hurley 21:57.15 66
122 212 Burnett, Keegan 11 Philip 22:05.76 67
123 139 Williams, Jesse 8 Burke/South Central 22:13.60 68
124 135 Crabb, Dustin 12 Burke/South Central 22:14.77 69
125 204 Kirby, Nathaniel 8 Newell 22:42.02 70
126 227 Brown, Adam 9 Stanley County 22:48.33 71
127 129 Mohr, Eric 10 Baltic 22:49.06 72
128 203 Anderson, Nick 9 Newell 23:47.53 73
Event 5 Girls 4k Run CC Class AA
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Rapid City Stevens 75 2 3 15 22 33 51 55
Total Time: 1:17:41.09
Average: 15:32.22
2 Sioux Falls Lincoln 94 1 11 14 24 44 47 59
Total Time: 1:18:15.08
Average: 15:39.02
3 Brandon Valley 96 5 16 21 25 29 37 38
Total Time: 1:18:34.55
Average: 15:42.91
4 Yankton 118 7 17 27 32 35 61 66
Total Time: 1:19:12.28
Average: 15:50.46
5 Sioux Falls Washington 136 8 10 28 36 54 69 75
Total Time: 1:19:42.81
Average: 15:56.57
6 Pierre T.F. Riggs 176 6 23 40 49 58 63 77
Total Time: 1:20:49.56
Average: 16:09.92
7 Rapid City Central 200 9 12 26 72 81 85 91
Total Time: 1:21:00.58
Average: 16:12.12
8 Sioux Falls O'Gorman 219 18 30 45 53 73 78 102
Total Time: 1:22:05.69
Average: 16:25.14
9 Sioux Falls Roosevelt 235 19 20 39 74 83 98 101
Total Time: 1:22:03.05
Average: 16:24.61
10 Sturgis Brown 264 13 41 42 82 86 87 103
Total Time: 1:22:39.61
Average: 16:31.93
11 Harrisburg 279 50 52 56 57 64 76 90
Total Time: 1:23:41.75
Average: 16:44.35
12 Aberdeen Central 310 43 46 48 79 94 96
Total Time: 1:24:10.74
Average: 16:50.15
13 Spearfish 314 31 65 67 71 80 88 106
Total Time: 1:24:09.32
Average: 16:49.87
14 Brookings 376 4 68 95 104 105
Total Time: 1:25:57.14
Average: 17:11.43
15 Mitchell 378 34 62 92 93 97 108 109
Total Time: 1:25:34.82
Average: 17:06.97
16 Watertown 402 60 70 84 89 99 100 107
Total Time: 1:26:07.53
Average: 17:13.51
Girls 4k Run CC Class AA
Comp# Name School Time Points
=========================================================================================
1 662 Cooper, Jasmyne 9 Sioux Falls Lincoln 14:50.06 1
2 660 Schweiss, Jamie 11 Rapid City Stevens 14:57.14 2
3 655 Dykstra, Kendra 11 Rapid City Stevens 15:08.06 3
4 615 Abraham, Ellie 7 Brookings 15:09.14 4
5 610 Klatt, Courtney 9 Brandon Valley 15:11.56 5
6 646 Propst, Rachel 12 Pierre T.F. Riggs 15:12.00 6
7 715 McClure, Madison 9 Yankton 15:12.06 7
8 686 Kearney, Kelsi 10 Sioux Falls Washington 15:19.84 8
9 649 Burgess, Shacey 11 Rapid City Central 15:24.80 9
10 688 Larson, Jennalee 9 Sioux Falls Washington 15:25.35 10
11 667 Patrick, Katie 10 Sioux Falls Lincoln 15:28.38 11
12 652 Parris, Ava 9 Rapid City Central 15:28.97 12
13 698 Green, Allison 9 Sturgis Brown 15:29.87 13
14 665 Infield, Brooke 11 Sioux Falls Lincoln 15:35.81 14
15 658 Person, Emily 12 Rapid City Stevens 15:36.13 15
16 611 Kocer, Danica 8 Brandon Valley 15:38.21 16
17 717 Woods, Savannah 11 Yankton 15:38.34 17
18 672 Ripperda, Abby 10 Sioux Falls O'Gorman 15:42.50 18
19 677 Bierwagen, Alyssa 10 Sioux Falls Roosevelt 15:45.46 19
20 682 Werner, Kylie 10 Sioux Falls Roosevelt 15:46.38 20
21 614 Wells, Lauren 8 Brandon Valley 15:48.00 21
22 659 Roskam, Felicia 11 Rapid City Stevens 15:48.24 22
23 645 Mikkelsen, Emily 8 Pierre T.F. Riggs 15:50.56 23
24 668 Sudbeck, Caroline 7 Sioux Falls Lincoln 15:53.59 24
25 609 Birath, Mikaela 9 Brandon Valley 15:54.16 25
26 648 Bunkers, Maria 9 Rapid City Central 15:56.88 26
27 713 Graves, Lauren 12 Yankton 15:57.26 27
28 687 Kray, Carlie 9 Sioux Falls Washington 15:58.77 28
29 613 Waterfall, Haylee 9 Brandon Valley 16:02.62 29
30 670 Bornhoft, Alyssa 12 Sioux Falls O'Gorman 16:07.97 30
31 694 Hovdenes, Angela 8 Spearfish 16:09.13 31
32 712 Folkers, Tessa 9 Yankton 16:10.98 32
33 657 Fine, Mallory 12 Rapid City Stevens 16:11.52 33
34 639 Krause, Mary 10 Mitchell 16:12.60 34
35 714 McClure, Emerson 7 Yankton 16:13.64 35
36 683 Fischer, Kaitlyn 10 Sioux Falls Washington 16:15.28 36
37 608 Birath, Jaidon 11 Brandon Valley 16:17.89 37
38 612 Rief, Allison 8 Brandon Valley 16:18.06 38
39 678 DeVos, Brooke 12 Sioux Falls Roosevelt 16:18.75 39
40 641 Dowling, Cortney 11 Pierre T.F. Riggs 16:22.60 40
41 699 Kehn, Reegin 9 Sturgis Brown 16:22.80 41
42 703 Simmons, Gwyneth 8 Sturgis Brown 16:24.43 42
43 602 Holland, Hailey 8 Aberdeen Central 16:25.98 43
44 666 Johnson, Peyton 7 Sioux Falls Lincoln 16:27.24 44
45 669 Althoff, Oliva 8 Sioux Falls O'Gorman 16:30.41 45
46 605 Shields, Sami 11 Aberdeen Central 16:33.68 46
47 663 Dekkenga, Anna 8 Sioux Falls Lincoln 16:35.34 47
48 607 Weisbeck, Lexi 12 Aberdeen Central 16:35.64 48
49 644 Keyes, Kyla 7 Pierre T.F. Riggs 16:36.35 49
50 626 VanHolland, Lauren 9 Harrisburg 16:36.97 50
51 632 Shoultz, Samantha 8 Huron 16:38.18
52 661 Smith, Sydney 9 Rapid City Stevens 16:38.35 51
53 622 Boyd, Josephine 7 Harrisburg 16:38.66 52
54 674 Vavra, Ashton 7 Sioux Falls O'Gorman 16:42.52 53
55 689 Stoick, Cassandra 12 Sioux Falls Washington 16:43.57 54
56 656 Fine, Erin 9 Rapid City Stevens 16:46.04 55
57 627 VanHolland, Taylor 11 Harrisburg 16:46.49 56
58 624 Lanier, Mallory 12 Harrisburg 16:46.73 57
59 647 Shaffer, Hannah 10 Pierre T.F. Riggs 16:48.05 58
60 664 Hooker, Lydia 10 Sioux Falls Lincoln 16:49.43 59
61 708 Lenssen, Abby 8 Watertown 16:50.06 60
62 716 Westerman, Erica 12 Yankton 16:51.05 61
63 636 Hart, Tyann 8 Mitchell 16:51.10 62
64 643 Herman, Allycen 7 Pierre T.F. Riggs 16:51.57 63
65 625 Smithback, Austyn 7 Harrisburg 16:52.90 64
66 691 Dittman, Shelby 11 Spearfish 16:54.92 65
67 711 Eidsness, Lauren 7 Yankton 16:55.97 66
68 690 Briggs, Mackinzie 8 Spearfish 16:58.85 67
69 617 Derra, Sierra 8 Brookings 16:59.33 68
70 685 Johnson, Coryn 12 Sioux Falls Washington 16:59.95 69
71 709 Redlin, Taylor 12 Watertown 17:00.02 70
72 693 Hight, Lauren 9 Spearfish 17:00.92 71
73 651 Mayforth, RaeAnn 10 Rapid City Central 17:02.08 72
74 671 Houwman, Emma 8 Sioux Falls O'Gorman 17:02.29 73
75 676 Bauers, Isabelle 9 Sioux Falls Roosevelt 17:02.69 74
76 684 Henderson, Reagan 9 Sioux Falls Washington 17:02.83 75
77 628 Yager, Leigha 8 Harrisburg 17:03.86 76
78 642 Fuchs, Mariah 11 Pierre T.F. Riggs 17:04.47 77
79 673 Sugrue, Georgina 7 Sioux Falls O'Gorman 17:04.61 78
80 604 Malsom, Brooke 8 Aberdeen Central 17:04.78 79
81 696 West, Jaden 8 Spearfish 17:05.50 80
82 650 Gutknecht, Sarra 9 Rapid City Central 17:07.85 81
83 697 Frost, Paige 12 Sturgis Brown 17:08.38 82
84 679 Ketcham, Jessalyn 10 Sioux Falls Roosevelt 17:09.77 83
85 704 Cummings, Anni 8 Watertown 17:11.60 84
86 654 Young, Hayleigh 8 Rapid City Central 17:12.72 85
87 700 Peterson, Hannah 12 Sturgis Brown 17:14.13 86
88 702 Shuck, Illianna 12 Sturgis Brown 17:20.08 87
89 692 Grout, Brooke 11 Spearfish 17:22.46 88
90 706 Holter, Abbie 10 Watertown 17:24.13 89
91 623 Kippes, Taylor 7 Harrisburg 17:25.73 90
92 653 Straatmeyer, Elaura 10 Rapid City Central 17:27.25 91
93 634 Brinkman, Jazmyn 9 Mitchell 17:29.38 92
94 637 Kaul, Ashlyn 7 Mitchell 17:29.47 93
95 601 Erickson, Katherine 9 Aberdeen Central 17:30.66 94
96 616 Baggett, Bastienne 10 Brookings 17:30.76 95
97 606 Waage, Madisyn 12 Aberdeen Central 17:31.44 96
98 638 Kaul, Kaelyn 11 Mitchell 17:32.27 97
99 633 Thomas, Braylee 7 Huron 17:34.90
100 681 Giles, Laramie 10 Sioux Falls Roosevelt 17:38.08 98
101 705 Holinka, Marissa 9 Watertown 17:41.72 99
102 710 Schulte, Megan 8 Watertown 17:43.23 100
103 680 Pearson, Bethany 12 Sioux Falls Roosevelt 17:45.99 101
104 675 Vockler, Katie 8 Sioux Falls O'Gorman 17:49.99 102
105 701 Schuster, Isabel 9 Sturgis Brown 18:01.73 103
106 621 Phelps, Kelsey 10 Brookings 18:08.03 104
107 620 Kindvall, Haley 10 Brookings 18:09.88 105
108 695 Sandness, Shalaya 9 Spearfish 18:13.10 106
109 707 Jensen, Maria 12 Watertown 18:13.22 107
110 629 Adams, Jordan 9 Huron 18:16.88
111 635 Hart, Kaylee 9 Mitchell 18:19.30 108
112 640 Resendiz, Karla 12 Mitchell 18:21.01 109
113 630 Gauer, Alissa 9 Huron 18:39.23
South Dakota H.S. Championship Meet HY-TEK's Meet Manager
2014 SDHSAA State Cross Country Meet - 10/25/2014
Class AA
Huron, SD
Last Completed Event
Event 6 Boys 5k Run CC Class AA
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Sioux Falls Lincoln 35 1 2 5 11 16 18 21
Total Time: 1:20:13.11
Average: 16:02.63
2 Sioux Falls Roosevelt 88 4 13 17 25 29 32 38
Total Time: 1:22:46.11
Average: 16:33.23
3 Rapid City Stevens 96 6 7 12 35 36 46 58
Total Time: 1:23:10.67
Average: 16:38.14
4 Sioux Falls Washington 156 9 20 26 48 53 95 96
Total Time: 1:25:10.95
Average: 17:02.19
5 Brandon Valley 188 14 28 33 34 79 93 105
Total Time: 1:25:48.95
Average: 17:09.79
6 Brookings 212 23 39 41 47 62 90 107
Total Time: 1:26:44.49
Average: 17:20.90
7 Sioux Falls O'Gorman 220 27 37 40 51 65 78 88
Total Time: 1:27:04.94
Average: 17:24.99
8 Aberdeen Central 237 8 31 52 57 89 92 110
Total Time: 1:27:24.06
Average: 17:28.82
9 Harrisburg 244 10 22 56 71 85 94 100
Total Time: 1:27:22.60
Average: 17:28.52
10 Yankton 265 30 55 59 60 61 63 82
Total Time: 1:28:12.42
Average: 17:38.49
11 Pierre T.F. Riggs 282 19 43 70 74 76 81 84
Total Time: 1:28:09.00
Average: 17:37.80
12 Rapid City Central 290 24 45 69 72 80 83 86
Total Time: 1:28:24.62
Average: 17:40.93
13 Sturgis Brown 296 3 50 67 77 99
Total Time: 1:28:37.03
Average: 17:43.41
14 Spearfish 304 15 49 68 75 97 103 112
Total Time: 1:28:59.87
Average: 17:47.98
15 Watertown 310 42 44 64 73 87 91 98
Total Time: 1:29:15.80
Average: 17:51.16
16 Mitchell 434 54 66 102 104 108 111 113
Total Time: 1:34:06.08
Average: 18:49.22
17 Huron 545 101 106 109 114 115 116
Total Time: 1:40:49.99
Average: 20:10.00
Boys 5k Run CC Class AA
Comp# Name School Time Points
=========================================================================================
1 783 Lauer, Will 12 Sioux Falls Lincoln 15:13.20 1
2 785 Peters, Gabe 10 Sioux Falls Lincoln 15:55.09 2
3 820 Simmons, Jacob 12 Sturgis Brown 15:56.40 3
4 802 Urtusuastegui, Jesus 12 Sioux Falls Roosevelt 16:04.28 4
5 787 Schroeder, Nathan 12 Sioux Falls Lincoln 16:10.27 5
6 776 Haaland, Connor 12 Rapid City Stevens 16:12.00 6
7 781 Poston, Mark 12 Rapid City Stevens 16:12.97 7
8 721 Peltier, Tanner 12 Aberdeen Central 16:16.69 8
9 807 Sadi, Yonas 9 Sioux Falls Washington 16:23.10 9
10 747 Zamora, Greyson 12 Harrisburg 16:24.17 10
11 788 Selzler, Dreux 12 Sioux Falls Lincoln 16:24.57 11
12 780 Pfeifle, Tom 12 Rapid City Stevens 16:27.91 12
13 796 Armstrong, Daniel 11 Sioux Falls Roosevelt 16:28.71 13
14 727 Hanna, Jakob 10 Brandon Valley 16:29.18 14
15 810 Barnes, Joseph 12 Spearfish 16:29.18 15
16 782 Dobson, Tyler 12 Sioux Falls Lincoln 16:29.98 16
17 800 Nelson, Lukas 12 Sioux Falls Roosevelt 16:30.06 17
18 784 Loudon, Dale 11 Sioux Falls Lincoln 16:32.62 18
19 764 Keyes, Jebben 11 Pierre T.F. Riggs 16:35.75 19
20 808 Swenson, Logan 12 Sioux Falls Washington 16:36.33 20
21 786 Rasmussen, Anders 12 Sioux Falls Lincoln 16:40.39 21
22 741 Auch, Alex 10 Harrisburg 16:44.09 22
23 735 Munsterman, Ray 11 Brookings 16:44.63 23
24 768 Cottier, Andrew 10 Rapid City Central 16:46.14 24
25 798 Iverson, Seth 10 Sioux Falls Roosevelt 16:46.41 25
26 806 Oluak, Alipo 12 Sioux Falls Washington 16:50.06 26
27 794 Schmidt, Joseph 12 Sioux Falls O'Gorman 16:54.13 27
28 729 Hegland, Jacob 11 Brandon Valley 16:55.32 28
29 801 Slaba, Tyler 12 Sioux Falls Roosevelt 16:56.65 29
30 831 Fanta, Paul 12 Yankton 16:58.34 30
31 723 Tiede, Alex 11 Aberdeen Central 16:59.22 31
32 797 Hein, Thane 10 Sioux Falls Roosevelt 16:59.42 32
33 726 Dutson, Cody 12 Brandon Valley 17:05.48 33
34 730 Selken, Mitchell 12 Brandon Valley 17:06.99 34
35 775 Christoffer, Tristan 10 Rapid City Stevens 17:07.48 35
36 779 Jones, Andrew 12 Rapid City Stevens 17:10.31 36
37 789 Knobloch, Ethan 12 Sioux Falls O'Gorman 17:10.43 37
38 799 Johnson, Davis 10 Sioux Falls Roosevelt 17:12.52 38
39 732 DeHaven, Graham 11 Brookings 17:14.31 39
40 790 Knobloch, Preston 10 Sioux Falls O'Gorman 17:24.00 40
41 733 Getting, Josh 11 Brookings 17:24.85 41
42 826 Reiffenberger, Nick 12 Watertown 17:25.30 42
43 766 McKinley, Seth 11 Pierre T.F. Riggs 17:25.42 43
44 828 Syhre, Gabe 9 Watertown 17:27.23 44
45 769 Deming, Tristan 10 Rapid City Central 17:29.42 45
46 778 Johnson, Charles 12 Rapid City Stevens 17:30.32 46
47 738 Rynearson, Michael 11 Brookings 17:30.97 47
48 809 Zahn, Christopher 9 Sioux Falls Washington 17:35.51 48
49 812 Harris, Justin 11 Spearfish 17:37.81 49
50 817 Harms, Gabe 12 Sturgis Brown 17:41.92 50
51 795 Westendorf, Ryan 11 Sioux Falls O'Gorman 17:45.50 51
52 724 Woods, Patrick 12 Aberdeen Central 17:45.80 52
53 803 Beck, Ethan 12 Sioux Falls Washington 17:45.95 53
54 754 Cowins, Riley 11 Mitchell 17:46.08 54
55 830 Dannenbring, Gabe 11 Yankton 17:46.83 55
56 744 Lanier, Zach 10 Harrisburg 17:47.30 56
57 719 Harrison, Jackson 9 Aberdeen Central 17:47.56 57
58 777 Harrison, Parker 12 Rapid City Stevens 17:47.85 58
59 833 Jaquith, Brady 9 Yankton 17:48.73 59
60 834 Peitz, Andrew 11 Yankton 17:48.86 60
61 832 Gusso, Sam 11 Yankton 17:49.66 61
62 736 Olson, John 11 Brookings 17:49.73 62
63 835 Zimmerman, Nathan 8 Yankton 17:49.98 63
64 824 Bollinger, Dillon 10 Watertown 17:50.24 64
65 793 Pierson, Dylan 9 Sioux Falls O'Gorman 17:50.88 65
66 755 Larson, Caleb 11 Mitchell 17:51.30 66
67 821 Takahashi, Matt 12 Sturgis Brown 17:52.07 67
68 815 Parker, Matt 10 Spearfish 17:55.05 68
69 771 Stephens, Tod 9 Rapid City Central 17:55.78 69
70 763 Jones, Porter 10 Pierre T.F. Riggs 17:55.81 70
71 743 Johnson, Will 10 Harrisburg 17:58.59 71
72 773 Vollmer, Taran 11 Rapid City Central 17:59.33 72
73 827 Suter, James 12 Watertown 18:00.73 73
74 761 Eisenbeisz, Bennett 12 Pierre T.F. Riggs 18:05.38 74
75 811 Broeder, Logan 10 Spearfish 18:06.40 75
76 762 Howard, Micah 12 Pierre T.F. Riggs 18:06.64 76
77 818 Noble, Cayden 12 Sturgis Brown 18:08.68 77
78 791 Lawler, Rudy 10 Sioux Falls O'Gorman 18:11.64 78
79 731 Wilde, Max 9 Brandon Valley 18:11.98 79
80 772 Stiles, Ryan 12 Rapid City Central 18:13.95 80
81 767 Mikkelsen, Ryan 11 Pierre T.F. Riggs 18:15.10 81
82 829 Bergeson, Kyle 12 Yankton 18:16.25 82
83 774 Williams, Albert 9 Rapid City Central 18:21.25 83
84 765 Lusk, Caleb 9 Pierre T.F. Riggs 18:25.32 84
85 745 Medrano, Olis 9 Harrisburg 18:28.45 85
86 770 Garcia, Henry 9 Rapid City Central 18:31.36 86
87 823 Bollinger, Brady 10 Watertown 18:32.30 87
88 792 Lindner, Tiegen 11 Sioux Falls O'Gorman 18:32.94 88
89 718 Fisk, Jonathan 11 Aberdeen Central 18:34.79 89
90 734 Opdahl, Greg 10 Brookings 18:39.37 90
91 825 Curley, Sean 12 Watertown 18:40.98 91
92 720 Moore, Josh 11 Aberdeen Central 18:45.77 92
93 725 Cheever, Eli 7 Brandon Valley 18:46.26 93
94 746 Suhr, Taylor 11 Harrisburg 18:49.46 94
95 804 DeLange, Spencer 10 Sioux Falls Washington 18:51.00 95
96 805 Heck, Andrew 12 Sioux Falls Washington 18:51.39 96
97 814 Hovdenes, Matt 11 Spearfish 18:51.43 97
98 822 Bach, Solomon 8 Watertown 18:52.79 98
99 819 Relf, Zach 10 Sturgis Brown 18:57.95 99
100 740 McDaniel, Kerry 11 Douglas 19:03.77
101 742 Brown, Tanner 10 Harrisburg 19:04.98 100
102 750 Corbett, Brenden 10 Huron 19:05.93 101
103 756 Lee, Caleb 8 Mitchell 19:14.59 102
104 813 Holben, Stran 9 Spearfish 19:20.20 103
105 757 Lee, Coby 11 Mitchell 19:25.63 104
106 728 Hedman, John 12 Brandon Valley 19:31.78 105
107 749 Claeys, Landon 10 Huron 19:32.09 106
108 737 Pedersen, Eric 11 Brookings 19:46.86 107
109 759 Munsen, Rusty 10 Mitchell 19:48.48 108
110 751 Hines, Frank 8 Huron 19:55.98 109
111 722 Ritter, Shane 9 Aberdeen Central 19:59.31 110
112 760 Nelson, Gage 9 Mitchell 19:59.88 111
113 816 Thorman, Carter 9 Spearfish 20:06.01 112
114 758 Max, Carson 8 Mitchell 20:32.11 113
115 739 Jones, Anthony 9 Douglas 20:51.72
116 748 Chase, Ryan 11 Huron 21:06.18 114
117 753 Wehde, Jacob 8 Huron 21:09.81 115
118 752 Theus, Tyrese 8 Huron 21:31.72 116
Like·Comment·Share·E-mail·421610 views
|