|
Our Media/Results from Mobile Challenge of Champions Cross Country
Our Results2014 Results - Mobile Challenge of Champions Cross CountryPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Sep 6th 2014, 2:27pm
Results by: CFPI Timing C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Mobile Challenge of Champions Invite 2014 - 9/6/2014
Results at www.cfpitiming.com
Langan Park in Mobile, AL
Last Completed Event
Event 1 Girls 5k Run CC Open Open
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cumbest, Caroline 11 COT. HILL ACAD. 20:17.93
2 Valenzuela, Isabel 7 ST. PAUL'S EPCL 20:20.13 1
3 Akers, Kaleigh 12 DAPHNE 20:27.35 2
4 Miller, Lissa 9 JAMES CLEMENS 20:30.42 3
5 Landry, Kirsten 10 ASCENSION EPISCOPAL 20:31.29
6 Holcomb, Liz 8 JAMES CLEMENS 20:44.24 4
7 Green, Sinclaire OAK GROVE HIGH S 21:03.15
8 Thomas, Mandaline 9 DAPHNE 21:35.00 5
9 Castille, Kelnisha 11 ST. THOMAS MORE 21:37.41 6
10 Shredick, Elise 11 JAMES CLEMENS 22:06.45 7
11 Thibodeaux, Anastasia 10 LONG BEACH, MS 22:16.56 8
12 Strawn, Mariana 9 OCEAN SPRINGS 22:18.02 9
13 Engstrom, Ella 11 JAMES CLEMENS 22:22.17 10
14 Santa-Cruz, Sarah 9 DAPHNE 22:26.82 11
15 Williams, Lexie 9 FAIRHOPE 22:27.46 12
16 Allred, Lauren 11 COT. HILL ACAD. 22:35.92
17 Garcia, Natalie 9 ST. PAUL'S EPCL 22:40.79 13
18 Leathers, Makena 9 JAMES CLEMENS 22:45.38 14
19 Roy, Kirby 12 ST. THOMAS MORE 22:46.55 15
20 Leblanc, Bailey 11 ST. THOMAS MORE 22:47.19 16
21 Zaynbrecher, Caroline 9 ST. THOMAS MORE 22:48.12 17
22 Casamatta, Katelynn 10 JAMES CLEMENS 22:49.77 18
23 Deshotels, Gabby 9 ST. THOMAS MORE 22:50.11 19
24 Chunn, Gabrielle 12 ROBERTSDALE 22:51.40
25 Nelson, Julia 7 SPANISH FORT 23:20.14 20
26 East, Brittany 11 ST. THOMAS MORE 23:27.11 21
27 Conwell, Lisee 10 ST. PAUL'S EPCL 23:28.71 22
28 Parkinson, Lauren 9 LONG BEACH, MS 23:31.21 23
29 Clayton, Sylvia 10 DEMOPOLIS 23:32.66 24
30 Smith, Emmie 8 SPANISH FORT 23:34.01 25
31 Boykin, Gracie 8 DEMOPOLIS 23:39.02 26
32 Hall, Amanda 12 MOBILE CHRISTIAN 23:39.90
33 Ryan, Savannah 9 FAIRHOPE 23:49.56 27
34 Hines, Katelyn 11 FOLEY 23:55.47 28
35 Langston, Peighton 9 GULF SHORES 23:55.90
36 Doyle, Marie 10 A.S.M.S. 23:56.58 29
37 Bullis, Eloise 9 ST. PAUL'S EPCL 23:59.86 30
38 East, Bailey 11 ST. THOMAS MORE 24:01.29 31
39 Bennett, Grace 10 LONG BEACH, MS 24:03.09 32
40 Lafleur, Anna 11 ST. THOMAS MORE 24:12.59
41 Deddens, Taylor 11 FAIRHOPE 24:17.84 33
42 Oden, Jenna 12 FAIRHOPE 24:21.72 34
43 Phillips, Alice 12 ST. PAUL'S EPCL 24:28.32 35
44 Winetrout, Sydney 10 MURPHY 24:28.70
45 Folse, Kaelyn 10 BAKER 24:29.58 36
46 Osness, Ashling 7 LONG BEACH, MS 24:34.73 37
47 Kostelecky, Lisa 11 FAIRHOPE 24:41.64 38
48 Arcenal, Mara 12 MURPHY 24:44.14
49 Ory, Adele 12 ST. THOMAS MORE 24:51.82
50 Stark, Lane 10 FAIRHOPE 24:53.32 39
51 Chandler, Alyssa 9 BAKER 24:56.21 40
52 Clark, Audrey 9 FAIRHOPE 24:59.21 41
53 Bearden, Emma 11 MURPHY 25:00.05
54 Endres, Alexis 12 THEODORE 25:02.65 42
55 Singleton, Mary Howard 7 ST. PAUL'S EPCL 25:08.95 43
56 Brennan, Hannah 11 BAKER 25:10.60 44
57 Cohen, Laura 10 FAIRHOPE 25:13.08
58 Crisp, Alexis 7 BAKER 25:16.67 45
59 Ward, Jessie 10 FAITH ACADEMY 25:17.39 46
60 Hale, Katie 11 CITRONELLE 25:30.64
61 Laney, Skyler 11 JAMES CLEMENS 25:37.65 47
62 Harrington, Victoria 10 VANCLEAVE 25:40.67 48
63 Laviolette, Megan 11 ST. THOMAS MORE 25:43.41
64 Romanos, Elizabeth 10 ST. PAUL'S EPCL 25:46.87 49
65 Landa, Alondra 11 MARY G MONTGOMERY 25:48.22 50
66 Peters, Haley 10 JAMES CLEMENS 25:52.15
67 Mixon, Hannah 10 VANCLEAVE 25:57.48 51
68 Landa, brenda 10 MARY G MONTGOMERY 25:58.93 52
69 Duren, Anna 10 MARY G MONTGOMERY 25:59.87 53
70 Smith, Mary Hannah 11 BAKER 26:01.96 54
71 Harris, Darneshia 9 DEMOPOLIS 26:05.21 55
72 Bertolino, Brenna 9 BAKER 26:07.97 56
73 Riley, Madison 8 LONG BEACH, MS 26:09.12 57
74 Peeler, Emily 11 ST. PAUL'S EPCL 26:11.62
75 Bradley, Mary-michael 10 DEMOPOLIS 26:12.24 58
76 Haydel, Madeline 11 ST. THOMAS MORE 26:15.40
77 Morris, Lilly 8 SPANISH FORT 26:17.96 59
78 Johnston, Tessa 11 FOLEY 26:18.74 60
79 Kindsvater, Sloan 10 OCEAN SPRINGS 26:20.82 61
80 Copeland, Madison 11 MCGILL-TOOLEN 26:24.12 62
81 McNeely, Brianna 8 ROBERTSDALE 26:24.84
82 Zieber, Karla 9 OCEAN SPRINGS 26:27.39 63
83 Salvage, Angelica 12 LONG BEACH, MS 26:43.09 64
84 Wells, Madelyn 9 ROBERTSDALE 26:44.12
85 Pham, Laura 12 ALMA BRYANT 26:45.52
86 Andrews, Emily 9 FAITH ACADEMY 26:51.48 65
87 Clardy, Rachel 11 JAMES CLEMENS 26:52.17
88 Boykin, Audrey 8 DEMOPOLIS 26:53.96 66
89 Davis, Peyton 10 BAKER 26:56.36 67
90 Lane, Lexi 10 VANCLEAVE 27:01.30 68
91 Travis, Claire 10 SARALAND 27:04.47
92 Boory, Heather 11 OCEAN SPRINGS 27:05.73 69
93 Street, Kate 11 FAIRHOPE 27:12.54
94 Toler, Emilie 10 MCGILL-TOOLEN 27:14.06 70
95 Hoffpauer, Laura 11 ST. THOMAS MORE 27:15.11
96 Pandolfi, Kylie 10 A.S.M.S. 27:17.09 71
97 Morgan, Trinity 9 FOLEY 27:20.61 72
98 Fuhrmann, Bailey 10 GULF SHORES 27:21.29
99 Wilson, Endeara 10 VANCLEAVE 27:26.20 73
100 Pierce, Mackenzie 8 VANCLEAVE 27:28.01 74
101 Weaver, Courtney 10 SATSUMA 27:33.55
102 Mclay, Isabella 12 JAMES CLEMENS 27:34.66
103 Peeler, Elise 10 ST. PAUL'S EPCL 27:35.50
104 House, addison 9 LONG BEACH, MS 27:36.44 75
105 Kiser, Payton 12 FOLEY 27:43.54 76
106 Harwell, Carra 10 LONG BEACH, MS 27:50.90
107 Brown, Katie 10 BAYSIDE ACADEMY 27:53.84
108 Grace Hellmich, Mary 10 BAYSIDE ACADEMY 27:54.90
109 Lewis, Christina 10 PARKVIEW BAPTIST 27:55.85
110 Montgomery, Abigail 9 OCEAN SPRINGS 27:56.31 77
111 Shirk, Callie 12 SPANISH FORT 28:07.39 78
112 Blanshan, Victoria 10 DAPHNE 28:13.13 79
113 Powell, Colleen 10 ST. THOMAS MORE 28:15.45
114 Reneman, Kai Leigh 12 DAVIDSON 28:32.32 80
115 Treubig, Carley 10 BAKER 28:35.19
116 Silva, Karla 12 THEODORE 28:35.70 81
117 Trifas, Maria 10 A.S.M.S. 28:37.62 82
118 Hungerford, Kylie 11 OCEAN SPRINGS 28:41.21 83
119 Smith, Katelin 10 ALMA BRYANT 28:49.32
120 Dubaz, Morgan 11 OCEAN SPRINGS 28:52.91 84
121 Toups, Rachel 9 ST. THOMAS MORE 28:55.81
122 Michel, Rebecca 12 A.S.M.S. 29:05.71 85
123 Byrd, Mildred 9 CITRONELLE 29:26.57
124 Shirk, Georgia 9 SPANISH FORT 29:28.81 86
125 Nobles, Kate 9 FAIRHOPE 29:43.05
126 Toombs, Caroline 9 FAIRHOPE 29:47.67
127 Rice, Kaylee 9 FAITH ACADEMY 29:54.08 87
128 Alphonse, Tia 11 DAPHNE 30:03.28 88
129 Newsome, Katie 10 BAKER 30:17.68
130 Perez, Darian 10 DAVIDSON 30:28.62 89
131 Dogget, Meagan 12 MARY G MONTGOMERY 30:29.12 90
132 Smelly, Heather 10 SATSUMA 30:34.83
133 Hanks, Payton 10 ST. THOMAS MORE 30:35.90
134 Grace, Madison 10 BAYSIDE ACADEMY 30:38.54
135 Sumerlin, Natasha 11 MARY G MONTGOMERY 30:39.24 91
136 Leonard, Jessica 11 OCEAN SPRINGS 30:45.01
137 Corvo, Morgan 12 ROBERTSDALE 30:45.54
138 Berry, Tatyana 9 SARALAND 30:48.95
139 Smith, Rachel 10 MCGILL-TOOLEN 30:49.97 92
140 Ortiz, Emily 12 DAVIDSON 30:53.60 93
141 Noland, Denna 12 GAUTIER 31:05.04
142 Haas, Joan 12 A.S.M.S. 31:20.90 94
143 Caver, Cierra 12 LEFLORE 31:26.80
144 Burge, Scarlet 10 MARY G MONTGOMERY 31:39.85 95
145 Palmire, Madison 11 MARY G MONTGOMERY 31:42.11 96
146 Santiago, Gem 11 A.S.M.S. 32:01.34 97
147 Baxter, Laura 10 VANCLEAVE 32:03.88 98
148 Miller, Gradie 9 DAVIDSON 32:05.59 99
149 Roca, Nicole 11 MCGILL-TOOLEN 32:17.50 100
150 Stovall, Marguerite 11 OCEAN SPRINGS 32:26.23
151 Tanner, Alyssa 12 VANCLEAVE 32:28.72 101
152 Hilliker, Jessica 9 BALDWIN COUNTY 32:43.60
153 Roy, Olivia 12 ST. THOMAS MORE 32:51.84
154 White, Allison 09 THEODORE 32:55.73 102
155 Bice, Mary 09 THEODORE 32:57.20 103
156 Guillory, Lexi 9 ST. THOMAS MORE 32:57.55
157 Manuel, Erica 12 LEFLORE 33:02.76
158 Warrick, Avery 9 OCEAN SPRINGS 33:15.96
159 Nguyen, Helen 12 DAVIDSON 33:16.54 104
160 Vesely, Taylor 11 MCGILL-TOOLEN 33:23.74 105
161 Dixon, Mila 12 MARY G MONTGOMERY 33:24.13
162 Stirm, Danielle 12 MARY G MONTGOMERY 33:26.75
163 Riis, Kathryn 11 MCGILL-TOOLEN 33:44.20 106
164 Ryan, Katelin 9 FOLEY 33:44.69 107
165 Rainer, Paige 10 MARY G MONTGOMERY 33:48.57
166 Hollins, Sydney 10 MCGILL-TOOLEN 33:49.79 108
167 Pryor, Virginia 7 FAITH ACADEMY 34:07.30 109
168 Lewis, Rose 11 GULF SHORES 34:08.05
169 Bryant, Dalejah 10 DEMOPOLIS 34:08.61 110
170 Bryant, Calejah 10 DEMOPOLIS 34:36.16 111
171 Watson, Hailey 11 DAVIDSON 35:05.74 112
172 Turner, Reaghan 12 MOBILE CHRISTIAN 35:39.05
173 Logan, Sarah 11 ST. THOMAS MORE 35:41.47
174 Fillingim, Rachel 12 FAITH ACADEMY 35:53.74 113
175 Santiago, Priscilia 11 JAMES CLEMENS 36:28.31
176 Connolly, Erin 12 BALDWIN COUNTY 36:35.19
177 Toomey, Grabby 09 THEODORE 37:00.22 114
178 Blanchard, Breanna 11 OCEAN SPRINGS 37:02.19
179 Berry, Anastasia 11 SARALAND 37:02.97
180 McInvale, Mia 9 SARALAND 37:58.19
181 Waite, Marissa 10 MARY G MONTGOMERY 38:02.46
182 Miranda, Petra 10 DEMOPOLIS 38:02.89
183 Tyler, Ashley 9 MARY G MONTGOMERY 38:09.11
184 Naquin, Amber 11 CITRONELLE 38:22.97
185 Gandy, Kirsten 11 MARY G MONTGOMERY 39:32.80
186 Williamson, Danielle 10 GAUTIER 40:01.06
187 Castillo, Lizzie 12 ST. PAUL'S EPCL 40:17.12
188 Silva, Jessica 11 THEODORE 40:20.12 115
189 Ladner, Lauren 10 OCEAN SPRINGS 40:25.21
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 JAMES CLEMENS 38 3 4 7 10 14 18 47
Total Time: 1:48:28.66
Average: 21:41.74
2 ST. THOMAS MORE 73 6 15 16 17 19 21 31
Total Time: 1:52:49.38
Average: 22:33.88
3 ST. PAUL'S EPISCOPAL 101 1 13 22 30 35 43 49
Total Time: 1:54:57.81
Average: 22:59.57
4 FAIRHOPE 144 12 27 33 34 38 39 41
Total Time: 1:59:38.22
Average: 23:55.65
5 LONG BEACH, MS 157 8 23 32 37 57 64 75
Total Time: 2:00:34.71
Average: 24:06.95
6 DAPHNE 185 2 5 11 79 88
Total Time: 2:02:45.58
Average: 24:33.12
7 BAKER 219 36 40 44 45 54 56 67
Total Time: 2:05:55.02
Average: 25:11.01
8 DEMOPOLIS 229 24 26 55 58 66 110 111
Total Time: 2:06:23.09
Average: 25:16.62
9 SPANISH FORT 268 20 25 59 78 86
Total Time: 2:10:48.31
Average: 26:09.67
10 OCEAN SPRINGS 279 9 61 63 69 77 83 84
Total Time: 2:10:08.27
Average: 26:01.66
11 VANCLEAVE 314 48 51 68 73 74 98 101
Total Time: 2:13:33.66
Average: 26:42.74
12 MARY G MONTGOMERY 336 50 52 53 90 91 95 96
Total Time: 2:18:55.38
Average: 27:47.08
13 FOLEY 343 28 60 72 76 107
Total Time: 2:19:03.05
Average: 27:48.61
14 ALABAMA/ MATH AND SCIENCE 361 29 71 82 85 94 97
Total Time: 2:20:17.90
Average: 28:03.58
15 FAITH ACADEMY 420 46 65 87 109 113
Total Time: 2:32:03.99
Average: 30:24.80
16 MCGILL-TOOLEN CATHOLIC 429 62 70 92 100 105 106 108
Total Time: 2:30:09.40
Average: 30:01.88
17 THEODORE 442 42 81 102 103 114 115
Total Time: 2:36:31.50
Average: 31:18.30
18 DAVIDSON 465 80 89 93 99 104 112
Total Time: 2:35:16.67
Average: 31:03.34
C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Mobile Challenge of Champions Invite 2014 - 9/6/2014
Results at www.cfpitiming.com
Langan Park in Mobile, AL
Last Completed Event
Event 2 Boys 5k Run CC Open Open
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Frank, Jordan 10 FAIRHOPE 18:16.88 1
2 Shively, Korey 9 JAMES CLEMENS 18:21.15 2
3 Chalasani, Yasanka 12 JAMES CLEMENS 18:21.68 3
4 Ryan, Connor 11 FAIRHOPE 18:26.15 4
5 Patrick, Andrew 11 JAMES CLEMENS 18:29.35 5
6 Gonzalez, McClean 11 FAIRHOPE 18:29.78 6
7 Priest, Tyler 10 BALDWIN COUNTY 18:37.21 7
8 Schmidt, Raleigh 11 JAMES CLEMENS 18:40.32 8
9 Leblanc, Grant 12 ST. THOMAS MORE 18:57.67 9
10 Kreamer, Charles 10 ST. THOMAS MORE 19:03.12 10
11 Jackson, Cole 12 BAKER 19:09.08 11
12 Hale, Blayze 10 FAIRHOPE 19:11.90 12
13 Beane, Aaron 11 JAMES CLEMENS 19:18.75 13
14 Firlus, Jacob 9 FAIRHOPE 19:19.12 14
15 Reichley, Charles 11 FAIRHOPE 19:20.15 15
16 Dunne, Andrew 10 MCGILL-TOOLEN 19:20.53 16
17 Wilson, Tristan 10 DAPHNE 19:21.07
18 Fuhrmann, Bryce 10 GULF SHORES 19:25.41
19 Reusser, Collin 10 BAKER 19:28.70 17
20 Tingle, Cameron 11 GAUTIER 19:32.54 18
21 Rodrigue, Grant 10 ST. THOMAS MORE 19:37.80 19
22 Midyett, Ash 11 BAYSIDE ACADEMY 19:38.17 20
23 DeJong, Bretton 8 SPANISH FORT 19:39.01 21
24 Bartlett, Andrew 12 OPELIKA 19:39.80
25 Foltz, Datrion 12 DEMOPOLIS 19:40.32 22
26 Mixon, Walter 12 MURPHY 19:41.69
27 Steele, Logan 10 BALDWIN COUNTY 19:46.05 23
28 Mixon, Ryan 11 BAKER 19:47.25 24
29 Lawshe, Maison 11 MARY G MONTGOMERY 19:55.95 25
30 Darphin, Parker 12 OCEAN SPRINGS 20:00.97 26
31 Laney, Jacob 12 JAMES CLEMENS 20:02.20 27
32 Galle, Anthony 12 VANCLEAVE 20:03.63 28
33 Detombe, Dawson 12 FOLEY 20:04.13 29
34 Smith, Kaleb 11 OCEAN SPRINGS 20:05.92 30
35 Shell, Justin 11 BAKER 20:06.35 31
36 Smith, Caleb 8 MARY G MONTGOMERY 20:10.73 32
37 Pendleton, Tyler 11 BAKER 20:11.33 33
38 Harsch, James 9 OCEAN SPRINGS 20:12.35 34
39 Domingue, Ben 12 ST. THOMAS MORE 20:13.66 35
40 Lartigue, Jake 12 UMS-WRIGHT 20:21.32 36
41 Steele, Thomas 10 BALDWIN COUNTY 20:21.84 37
42 Pollock, Benjamin 12 MARY G MONTGOMERY 20:22.38 38
43 Filibeck, Michael 10 LONG BEACH, MS 20:26.26 39
44 Hoffren, Keevin 10 FAIRHOPE 20:27.66 40
45 Wilson, Dakota 10 BAKER 20:28.78 41
46 Stephens, Alex 10 A.S.M.S. 20:29.65 42
47 Jones, Nick 12 BAKER 20:31.26 43
48 Daigle, Austin 9 ST. THOMAS MORE 20:31.60 44
49 Pope, Lane 9 ROBERTSDALE 20:31.96
50 Miller, Walter 10 ST. THOMAS MORE 20:32.41 45
51 Daigle, Logan 9 ST. THOMAS MORE 20:32.86 46
52 Bretz, David OPELIKA 20:33.34
53 Crisler, Michael OPELIKA 20:34.30
54 Mediateur, Batevya 12 DAVIDSON 20:36.54 47
55 Hatfield, Zack 9 FAIRHOPE 20:37.14
56 Boruty, Kendle 11 BAKER 20:43.08
57 Brown, Noah 10 SPANISH FORT 20:45.76 48
58 Galle, David 10 VANCLEAVE 20:47.17 49
59 Peeler, Andrew 12 ST. PAUL'S EPCL 20:48.85
60 Michael, Nolan SAINT STANISLAUS 20:51.00 50
61 McDonald, Sam 11 GULF SHORES 20:51.85
62 Weede, Matthew 12 LONG BEACH, MS 20:52.93 51
63 Kirby, Mosie 9 OCEAN SPRINGS 20:53.24 52
64 Ellis, Zach 10 JAMES CLEMENS 20:59.28 53
65 Laurence, Jackson 11 UMS-WRIGHT 21:02.97 54
66 Grace, Alex 12 BAYSIDE ACADEMY 21:03.46 55
67 Nguyen, Adam 12 LONG BEACH, MS 21:05.81 56
68 Steed, Ehtan 8 SARALAND 21:06.41 57
69 Landry, Aaron 10 ST. THOMAS MORE 21:06.84
70 Courtney, Andrew 11 A.S.M.S. 21:07.25 58
71 Knipp-Greenwood, Laramie 11 FAIRHOPE 21:07.70
72 Kendrick, Taylor 11 OCEAN SPRINGS 21:08.09 59
73 Garcia, Alex 12 JAMES CLEMENS 21:10.74
74 Hungerford, Cody 12 OCEAN SPRINGS 21:12.60 60
75 Higby, Trey 12 UMS-WRIGHT 21:13.00 61
76 Hixson, William 11 BAYSIDE ACADEMY 21:13.73 62
77 Rosales, Ricardo 11 ALMA BRYANT 21:15.22
78 Cox, Terry 12 BALDWIN COUNTY 21:15.86 63
79 Walker, Austen 11 JAMES CLEMENS 21:16.28
80 Gill, Austin 10 VANCLEAVE 21:17.83 64
81 Ayres, Brewer 12 DAPHNE 21:21.57
82 Commerford, Jacob 12 A.S.M.S. 21:23.61 65
83 Stirm, Brenden 10 MARY G MONTGOMERY 21:24.02 66
84 Herron, Chase 9 BAKER 21:24.37
85 Glisson, Ross 10 BAKER 21:25.81
86 Banister, Jesse 12 OCEAN SPRINGS 21:26.20 67
87 Jackson, Taylor 10 OCEAN SPRINGS 21:26.63
88 Moore, Conner 08 SPANISH FORT 21:28.56 68
89 Whittington, Thomas 10 THEODORE 21:34.88 69
90 Wisdom, Anthony 12 OCEAN SPRINGS 21:35.36
91 Hinze, Deryck 10 JAMES CLEMENS 21:37.30
92 Gray, Matthew 9 BAKER 21:37.67
93 Taylor, Judson 9 SPANISH FORT 21:38.08 70
94 Clark, Paul 11 A.S.M.S. 21:45.00 71
95 Raymond, Michael 9 SAINT STANISLAUS 21:46.93 72
96 McQueen, Seth 11 BAKER 21:49.57
97 Gibbons, Trevor 12 BAYSIDE ACADEMY 21:50.31 73
98 Chen, Landon 10 OCEAN SPRINGS 21:52.04
99 Covington, Matthew 9 BALDWIN COUNTY 21:52.90 74
100 Brooks, Austin 12 DEMOPOLIS 21:56.46 75
101 Lewis, Cameron 12 BALDWIN COUNTY 21:58.60 76
102 Smith, Jake 10 VANCLEAVE 21:59.69 77
103 Steadham, Cory 12 BALDWIN COUNTY 22:06.51 78
104 Paige, Elijah 9 LONG BEACH, MS 22:06.83 79
105 Henserling, Matthew 11 ST. THOMAS MORE 22:07.25
106 Tenney, William 9 LONG BEACH, MS 22:07.69 80
107 Coleman, Dalton 10 BALDWIN COUNTY 22:08.15
108 Christofer, Dakota 12 THEODORE 22:10.09 81
109 Hendrix, Ethan 11 COT. HILL ACAD. 22:11.26
110 Griffith, Joel 10 THEODORE 22:11.65 82
111 Monaghan, Ryan 10 OCEAN SPRINGS 22:12.08
112 Rapier, Chase 11 FAITH ACADEMY 22:13.25 83
113 Grier, Nathaniel 11 MURPHY 22:14.54
114 Martin, Zack 12 BALDWIN COUNTY 22:15.13
115 Kusch, Connor 11 MCGILL-TOOLEN 22:16.37 84
116 Stringer, Alex 10 BALDWIN COUNTY 22:17.57
117 Lewis, Jacob 11 MARY G MONTGOMERY 22:19.72 85
118 Dale, Jacob 9 BAKER 22:21.47
119 Holland, Jackson 10 OCEAN SPRINGS 22:24.73
120 Burkley, Chase 10 LONG BEACH, MS 22:25.71 86
121 Halford, Hal 10 OCEAN SPRINGS 22:26.58
122 Santa Cruz, Caleb 11 FOLEY 22:27.73 87
123 Hartley, Jacob 10 BAYSIDE ACADEMY 22:29.32 88
124 Reid, Sam 10 BAKER 22:29.90
125 Sanderson, Ryan 9 BALDWIN COUNTY 22:30.96
126 Bray, Walker 9 FAITH ACADEMY 22:31.40 89
127 Levis, Joshua 11 ST. THOMAS MORE 22:31.81
128 Hoskins, Hunter 9 BAKER 22:32.24
129 Melendez, Jake 12 BAYSIDE ACADEMY 22:32.91 90
130 Turner, Harrison 11 BAKER 22:33.22
131 Kavula, Daniel 11 ST. PAUL'S EPCL 22:33.64
132 Clower, Sean 8 SPANISH FORT 22:36.28 91
133 Ramirez, Jesse 12 A.S.M.S. 22:38.22 92
134 Stoots, Myles 8 FAITH ACADEMY 22:39.27 93
135 Harvell, Harrison 11 MARY G MONTGOMERY 22:41.52 94
136 Thornton, Jackson 10 MCGILL-TOOLEN 22:42.21 95
137 Freeman, Jake 11 OCEAN SPRINGS 22:43.02
138 Osman, Andrew 10 OCEAN SPRINGS 22:44.11
139 Watson, Benjamin 10 DAVIDSON 22:44.98 96
140 Oster, Matthew 12 OCEAN SPRINGS 22:45.47
141 Dickerson, James 9 LONG BEACH, MS 22:48.61 97
142 Compton, Banks 8 DEMOPOLIS 22:54.66 98
143 Graham, Bryce 11 GAUTIER 22:55.16 99
144 Elmore, Noah 11 JAMES CLEMENS 22:56.20
145 Hudson, Matthew 11 UMS-WRIGHT 22:58.14 100
146 Holley, Andrew 10 BALDWIN COUNTY 22:58.55
147 Smith, Brice 9 VANCLEAVE 23:00.09 101
148 Bowman, Jacquez 11 DAPHNE 23:00.83
149 Alarcon, Richard SAINT STANISLAUS 23:01.41 102
150 Knight, Justin 10 VANCLEAVE 23:03.13 103
151 Lord, Colton 11 FOLEY 23:06.22 104
152 Zarr, Payton 12 BALDWIN COUNTY 23:08.25
153 Hammond, Matthew 12 GAUTIER 23:08.96 105
154 Goodin, Austin 10 ALMA BRYANT 23:11.36
155 Davis, Trevor 10 OCEAN SPRINGS 23:16.01
156 Howard, Ryan 12 A.S.M.S. 23:17.78 106
157 Fillingim, Jacob 9 FAITH ACADEMY 23:19.63 107
158 Warren, Carson 7 SATSUMA 23:20.54
159 Haskin, Brett 11 JAMES CLEMENS 23:21.30
160 Smith, Matthew 10 VANCLEAVE 23:21.79 108
161 Hatchett, Jesse 12 ALMA BRYANT 23:28.16
162 Baxter, Aaron 11 SATSUMA 23:32.24
163 Miles, Blakely 12 SATSUMA 23:34.70
164 Samson, John 9 SAINT STANISLAUS 23:36.93 109
165 Moody, Ethan 10 MCGILL-TOOLEN 23:37.31 110
166 Victor, Lett 11 DAVIDSON 23:43.34 111
167 Chandler, Tucker 12 SARALAND 23:44.49 112
168 Schmidt, Will 11 SAINT STANISLAUS 23:48.27 113
169 Hoover, Jonathan 12 GAUTIER 23:50.90 114
170 Madison, Grindall 8 SAINT STANISLAUS 23:52.22 115
171 Lewis, Jake 12 MURPHY 23:56.00
172 Woodley, Joe 9 GULF SHORES 23:58.22
173 Godwin, Jay 10 ST. PAUL'S EPCL 23:58.60
174 Benoit, Caleb 9 SARALAND 23:59.02 116
175 Martinez, Jason 9 ROBERTSDALE 23:59.98
176 Hempen, Luke 10 ST. THOMAS MORE 24:00.71
177 Eggert, Jonathan 11 MARY G MONTGOMERY 24:03.66 117
178 Downey, Nathan 11 COT. HILL ACAD. 24:10.07
179 McIlwain, Parker 10 MOBILE CHRISTIAN 24:10.89
180 Cole, Alex 12 MURPHY 24:12.54
181 Ludwig, Steven 10 GAUTIER 24:16.43 118
182 Dodd, Christian 12 THEODORE 24:18.87 119
183 Ramanauskas, Colby 10 MOBILE CHRISTIAN 24:19.41
184 McGowin, Patrick 10 UMS-WRIGHT 24:19.92 120
185 Lee, Charles 12 DAVIDSON 24:22.61 121
186 Paul, Jacob 10 BAYSIDE ACADEMY 24:23.21 122
187 Pound, Peyton 9 GAUTIER 24:28.59 123
188 Pierce, Michael 12 MARY G MONTGOMERY 24:31.46
189 Tecum Gonon, Nicholas 11 CITRONELLE 24:32.80
190 Malone, Ben 9 GULF SHORES 24:33.43
191 Davis, Kenneth 11 A.S.M.S. 24:35.56 124
192 Byrd, Wesley 10 MARY G MONTGOMERY 24:38.90
193 Anshumali, Avinash 9 DAVIDSON 24:43.01 125
194 Boland, Jacob 9 DEMOPOLIS 24:45.41 126
195 Bushey, Joey 12 SARALAND 24:48.63 127
196 Young, Travis 10 FOLEY 24:50.83 128
197 Smith, Zack 12 MOBILE CHRISTIAN 24:53.28
198 Yalamati, Rohit 11 A.S.M.S. 24:53.91
199 Clay, Tanner 10 BALDWIN COUNTY 24:55.86
200 Cropper, Michael 11 LONG BEACH, MS 24:56.73
201 Hare, Michael 11 FOLEY 24:57.45 129
202 Kennedy, Brian 11 JAMES CLEMENS 24:59.67
203 McKee, Cole 10 MARY G MONTGOMERY 25:07.66
204 Chucks, Joshua 12 BALDWIN COUNTY 25:09.03
205 Watson, Wyatt 8 MARY G MONTGOMERY 25:09.80
206 Woods, James 11 DEMOPOLIS 25:10.28 130
207 Ellis, Jared 11 JAMES CLEMENS 25:20.25
208 Hudson, Nicolas 11 LONG BEACH, MS 25:20.76
209 Sterling, Jason 12 ROBERTSDALE 25:28.34
210 Kaiser, Michael 9 FOLEY 25:30.17 131
211 Leadbetter, Michael 10 BAKER 25:34.49
212 Whatley, Caleb 11 GAUTIER 25:41.87 132
213 Harris, Jordan 9 BAKER 25:42.62
214 McFarland, Dylan 8 SARALAND 25:45.38 133
215 Wilson, Gavan 10 OCEAN SPRINGS 25:48.85
216 Straight, Cody 12 GAUTIER 25:52.06
217 Brooks, Brandon 11 A.S.M.S. 26:02.00
218 Brooks, Parker 10 MCGILL-TOOLEN 26:03.30 134
219 Bailey, Justin 11 GAUTIER 26:06.83
220 Helton, Jared 12 FOLEY 26:16.83 135
221 Maloy, Logan 12 FOLEY 26:20.41
222 Steade, Chandler 9 FAITH ACADEMY 26:21.66 136
223 Janes, Hunter 11 OCEAN SPRINGS 26:31.84
224 Miller, Brennan 9 ST. THOMAS MORE 26:37.59
225 Sovann, Pisa 10 BALDWIN COUNTY 26:40.54
226 Bell, Michael 11 DAVIDSON 26:53.02 137
227 Ayres, Liam 10 DAPHNE 27:03.54
228 Kahalley, Spencer 11 SARALAND 27:21.94 138
229 Mcvay, Clay 9 DEMOPOLIS 27:22.84 139
230 Johnson, George 10 PARKVIEW BAPTIST 27:40.14
231 Henn, Alexander 12 DAVIDSON 27:58.20 140
232 Browning, Robert 10 DAVIDSON 28:02.58
233 Brown, Maslin 9 SARALAND 28:07.17 141
234 Weeks, Charlie 11 ST. PAUL'S EPCL 28:08.84
235 Price, Terrell 10 MOBILE CHRISTIAN 28:10.73
236 Meredith, David 12 THEODORE 28:28.37 142
237 Sharp, James 10 SAINT STANISLAUS 29:07.19 143
238 Wurm, Cameron 9 OCEAN SPRINGS 29:30.73
239 Vultaggio, Hakan 9 CITRONELLE 29:32.99
240 Aviles, Joshua 10 CITRONELLE 29:35.28
241 Badve, Rohan 9 DAVIDSON 29:38.43
242 Banser, Riley 9 FAIRHOPE 30:14.84
243 Steward, Austin 9 BALDWIN COUNTY 30:20.18
244 Ellison, Logan 10 ROBERTSDALE 30:29.77
245 Morrison, Gage 12 A.S.M.S. 30:40.45
246 Flores, Jason 9 LONG BEACH, MS 30:40.99
247 Super, Ian 12 SARALAND 31:45.65
248 Chapman, Ashton 9 FAITH ACADEMY 32:18.62 144
249 Kunche, Jeetesh 9 DAVIDSON 32:48.62
250 Mansul, Faisal 11 DAVIDSON 32:51.68
251 Cardenas, Jose 12 DEMOPOLIS 32:58.06 145
252 McFarland, Dalton 10 SARALAND 33:03.82
253 Shirley, Micah 9 SARALAND 33:23.46
254 Mcdonald, Victor 10 SARALAND 33:49.95
255 Hudson, Hunter 11 DAVIDSON 34:02.41
256 Brown, Teddy 9 SARALAND 34:11.02
257 Phillips, Walker 11 SPANISH FORT 35:00.00 146
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 JAMES CLEMENS 31 2 3 5 8 13 27 53
Total Time: 1:33:11.25
Average: 18:38.25
2 FAIRHOPE 37 1 4 6 12 14 15 40
Total Time: 1:33:43.83
Average: 18:44.77
3 BAKER 116 11 17 24 31 33 41 43
Total Time: 1:38:42.71
Average: 19:44.55
4 ST. THOMAS MORE 117 9 10 19 35 44 45 46
Total Time: 1:38:23.85
Average: 19:40.77
5 OCEAN SPRINGS 201 26 30 34 52 59 60 67
Total Time: 1:42:20.57
Average: 20:28.12
6 BALDWIN COUNTY 204 7 23 37 63 74 76 78
Total Time: 1:41:53.86
Average: 20:22.78
7 MARY G MONTGOMERY 246 25 32 38 66 85 94 117
Total Time: 1:44:12.80
Average: 20:50.56
8 BAYSIDE ACADEMY 298 20 55 62 73 88 90 122
Total Time: 1:46:14.99
Average: 21:15.00
9 SPANISH FORT 298 21 48 68 70 91 146
Total Time: 1:46:07.69
Average: 21:13.54
10 LONG BEACH, MS 305 39 51 56 79 80 86 97
Total Time: 1:46:39.52
Average: 21:19.91
11 VANCLEAVE 319 28 49 64 77 101 103 108
Total Time: 1:47:08.41
Average: 21:25.69
12 ALABAMA/ MATH AND SCIENCE 328 42 58 65 71 92 106 124
Total Time: 1:47:23.73
Average: 21:28.75
13 UMS-WRIGHT 371 36 54 61 100 120
Total Time: 1:49:55.35
Average: 21:59.07
14 MCGILL-TOOLEN CATHOLIC 439 16 84 95 110 134
Total Time: 1:53:59.72
Average: 22:47.95
15 SAINT STANISLAUS 446 50 72 102 109 113 115 143
Total Time: 1:53:04.55
Average: 22:36.91
16 DEMOPOLIS 451 22 75 98 126 130 139 145
Total Time: 1:54:27.13
Average: 22:53.43
17 GAUTIER 454 18 99 105 114 118 123 132
Total Time: 1:53:43.99
Average: 22:44.80
18 FOLEY 477 29 87 104 128 129 131 135
Total Time: 1:55:26.36
Average: 23:05.28
19 THEODORE 493 69 81 82 119 142
Total Time: 1:58:43.86
Average: 23:44.78
20 DAVIDSON 500 47 96 111 121 125 137 140
Total Time: 1:56:10.48
Average: 23:14.10
21 FAITH ACADEMY 508 83 89 93 107 136 144
Total Time: 1:57:05.21
Average: 23:25.05
22 SARALAND 545 57 112 116 127 133 138 141
Total Time: 1:59:23.93
Average: 23:52.79
C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Mobile Challenge of Champions Invite 2014 - 9/6/2014
Results at www.cfpitiming.com
Langan Park in Mobile, AL
Last Completed Event
Event 3 Girls 5k Run CC Invite Invite
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mattox, Kate 10 STARKVILLE, MS 19:29.80 1
2 Warner, Abigail 9 BAYSIDE ACADEMY 19:51.88 2
3 Pickens, Carsandra 12 BAKER 19:52.41 3
4 Tanner, Kaitlin LOYOLA COLLEGE PREP 20:09.70
5 Branyon, Mary Catherine 9 BAYSIDE ACADEMY 20:17.85 4
6 Funderburk, Sara 11 PARKWAY 20:18.66 5
7 Mattox, Walker 12 STARKVILLE, MS 20:22.56 6
8 Carter, Ellie 12 UMS-WRIGHT 20:27.99 7
9 Koch, Amber 9 OCEAN SPRINGS 20:43.60 8
10 Mattox, Caroline 8 STARKVILLE, MS 20:50.13 9
11 Musser, Shanika 10 STARKVILLE, MS 21:12.91 10
12 Taylor, Laura Beth 8 STARKVILLE, MS 21:34.04 11
13 Klutes, Delaney 10 BAYSIDE ACADEMY 21:36.97 12
14 Jones, Carissa 8 SPANISH FORT 21:49.30 13
15 Doiron, Anna Kate 10 OCEAN SPRINGS 21:53.41 14
16 Musser, Abigail 9 STARKVILLE, MS 22:02.76 15
17 Wheeler, Andrea 9 OCEAN SPRINGS 22:11.11 16
18 Williams, Kirstyn 11 OCEAN SPRINGS 22:25.23 17
19 Harris, Anslee 9 OCEAN SPRINGS 22:47.71 18
20 Stoute, Tierra 12 DAVIDSON 23:04.62 19
21 Cummings, Cassidy 11 PARKWAY 23:12.84 20
22 Roughsedge, Victoria 12 DAVIDSON 23:26.77 21
23 Cordova, Celeste 11 PARKWAY 23:37.36 22
24 Vegas, Caroline 8 SPANISH FORT 23:44.55 23
25 Smith, Shamika 12 OPELIKA 23:46.43 24
26 Kindsvater, Jade 12 OCEAN SPRINGS 23:50.71 25
27 Ersoff, Morgan 10 PARKWAY 23:53.28 26
28 Walker, Cameron 9 OPELIKA 23:58.81 27
29 Snyder, Carys 12 STARKVILLE, MS 24:10.12 28
30 Frazier, Tayla 8 BAKER 24:39.66 29
31 King, Mary Franklin 12 UMS-WRIGHT 24:51.81 30
32 Smith, Olivia 8 SPANISH FORT 24:53.38 31
33 Meeks, Kensley 7 BAKER 24:54.15 32
34 Patterson, Julianne 12 BAKER 24:55.50 33
35 Copeland, Anderson 8 SPANISH FORT 24:55.90 34
36 bryant, ambriah 10 OPELIKA 24:56.14 35
37 Mcconnell, Rylie 11 PARKWAY 24:56.55 36
38 Desselle, Amber 10 PARKVIEW BAPTIST 25:15.92
39 Hrabovsky, Linsey 11 SPANISH FORT 25:21.22 37
40 Mcgaffey, Ariel 10 PARKWAY 25:24.04 38
41 Roland, Sydney 8 BAKER 25:24.64 39
42 Morgan, Savannah 8 SPANISH FORT 25:28.70 40
43 Brogan, Madison 11 PARKWAY 25:47.48 41
44 Caldwell, Catie 11 BAYSIDE ACADEMY 25:48.70 42
45 Huettemann, Caitlin 12 UMS-WRIGHT 25:53.86 43
46 Daniels, Allison 10 UMS-WRIGHT 25:55.87 44
47 Kemper, Darby 9 BAYSIDE ACADEMY 26:12.28 45
48 Dale, Emme 12 UMS-WRIGHT 26:20.72 46
49 Smith, Anna 8 BAKER 26:42.67 47
50 Carrico, Sarah 11 SPANISH FORT 27:16.19 48
51 Naman, Sarah 10 UMS-WRIGHT 27:26.64 49
52 Douglas, Caroline 10 UMS-WRIGHT 27:27.89 50
53 Milne, Mia 11 DAVIDSON 28:31.28 51
54 Royal, Emma 11 OPELIKA 28:46.57 52
55 Brewer, Sarah 10 OPELIKA 31:29.22 53
56 Phan, Tammy 12 DAVIDSON 31:58.43 54
57 Key, Tiara 12 DAVIDSON 32:19.40 55
58 Church, Madison 12 DAVIDSON 32:21.59 56
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 STARKVILLE, MS 37 1 6 9 10 11 15 28
Total Time: 1:43:29.44
Average: 20:41.89
2 OCEAN SPRINGS 73 8 14 16 17 18 25
Total Time: 1:50:01.06
Average: 22:00.22
3 BAYSIDE ACADEMY 105 2 4 12 42 45
Total Time: 1:53:47.68
Average: 22:45.54
4 PARKWAY 109 5 20 22 26 36 38 41
Total Time: 1:55:58.69
Average: 23:11.74
5 BAKER 136 3 29 32 33 39 47
Total Time: 1:59:46.36
Average: 23:57.28
6 SPANISH FORT 138 13 23 31 34 37 40 48
Total Time: 2:00:44.35
Average: 24:08.87
7 UMS-WRIGHT 170 7 30 43 44 46 49 50
Total Time: 2:03:30.25
Average: 24:42.05
8 OPELIKA 191 24 27 35 52 53
Total Time: 2:12:57.17
Average: 26:35.44
9 DAVIDSON 200 19 21 51 54 55 56
Total Time: 2:19:20.50
Average: 27:52.10
C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Mobile Challenge of Champions Invite 2014 - 9/6/2014
Results at www.cfpitiming.com
Langan Park in Mobile, AL
Last Completed Event
Event 4 Boys 5k Run CC Invite Invite
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hope, Robert 12 UMS-WRIGHT 16:21.68 1
2 Bryant, Ben 12 OPELIKA 16:35.24 2
3 Kingfisher, Hayden 12 PARKWAY 16:50.93 3
4 Casolaro, Caleb 12 FAIRHOPE 16:52.93
5 Barrett, kane 12 OPELIKA 17:03.14 4
6 Stevens, Reece 12 ST. PAUL'S EPCL 17:24.38 5
7 Little, Patton 11 STARKVILLE, MS 17:27.78 6
8 Bolner, Nathan 12 OCEAN SPRINGS 17:31.00 7
9 Rawson, Leith 12 SATSUMA 17:37.08
10 Fant, Anthony 12 UMS-WRIGHT 17:40.36 8
11 Morgan, Jack 10 SPANISH FORT 17:43.21 9
12 Garner, Ben 10 OPELIKA 17:50.75 10
13 Erickson, Brett 11 ST. PAUL'S EPCL 17:54.88 11
14 Lazenby, Kevin 11 OPELIKA 17:56.21 12
15 Hammons, Jacob 11 PARKWAY 17:58.53 13
16 Day, Jay 9 BAKER 17:59.60 14
17 McQueen, Will 10 BAKER 18:04.03 15
18 Milling, Jeb 10 ST. PAUL'S EPCL 18:16.78 16
19 Mion, Raymond 11 SAINT STANISLAUS 18:20.72 17
20 Garcia, Royce 10 SAINT STANISLAUS 18:24.20 18
21 Bennett, Tyler 11 COT. HILL ACAD. 18:24.92 19
22 Whitton, Nathan 10 BAKER 18:25.40 20
23 Borazjani, Arman 12 STARKVILLE, MS 18:25.85 21
24 Pocreva, Joey 11 OCEAN SPRINGS 18:28.85 22
25 Washburn, Hayden 11 OPELIKA 18:30.96 23
26 Luker, Kenny 12 BAKER 18:31.43 24
27 Kent, Will 10 SPANISH FORT 18:34.09 25
28 Jones, Kevin 10 SPANISH FORT 18:38.95 26
29 Bizilia, Jonathan 11 OPELIKA 18:39.97 27
30 Davis, Jonathan 8 BAKER 18:41.11 28
31 Holloway, Braden OPELIKA 18:49.97 29
32 D'Alonzo, Matthew 12 ST. PAUL'S EPCL 18:50.43 30
33 Myers, Zachary 11 COT. HILL ACAD. 18:52.37 31
34 Sewell, Cooper 10 SPANISH FORT 19:00.69 32
35 Fant, Prynceton 12 PARKWAY 19:02.87 33
36 Verdin, Blake 11 COT. HILL ACAD. 19:03.62 34
37 Morgan, David 10 PARKWAY 19:05.11 35
38 Poovey, Nathan 12 PARKWAY 19:16.61 36
39 Butler, Danner 10 UMS-WRIGHT 19:20.72 37
40 Davis, Alex 11 PARKWAY 19:26.39 38
41 Surgenor, Rich 12 COT. HILL ACAD. 19:31.26 39
42 Moradel, Simon 12 PARKWAY 19:39.26 40
43 Hirsch, Steven 10 UMS-WRIGHT 19:40.13 41
44 Quimby, Seth 11 SPANISH FORT 19:41.95 42
45 Powers, Nolan 10 SPANISH FORT 19:42.35 43
46 Monaghan, Owen 11 OCEAN SPRINGS 19:45.26 44
47 Ballinger, Calean 10 BAKER 19:46.61 45
48 Bell, Patrick 11 STARKVILLE, MS 19:47.14 46
49 McGowin, Will 10 UMS-WRIGHT 19:52.94 47
50 Chapman, Richard 12 UMS-WRIGHT 19:55.12 48
51 Strickland, Braxton 11 BAKER 19:57.07 49
52 Dotson, Stephan 11 STARKVILLE, MS 19:57.77 50
53 Kengeye, Clairy 10 DAVIDSON 20:01.32 51
54 Richardson, Slater 9 STARKVILLE, MS 20:04.10 52
55 Allred, Connor 11 COT. HILL ACAD. 20:10.16 53
56 Comish, Matthew 11 STARKVILLE, MS 20:12.60 54
57 Radcliff, Webb 12 ST. PAUL'S EPCL 20:17.24 55
58 Farabee, Blake 12 OCEAN SPRINGS 20:18.73 56
59 Vanderheiden, Hayden 11 COT. HILL ACAD. 20:19.22 57
60 Morris, Keaton 11 SPANISH FORT 20:24.07 58
61 Coleman, Gabe 11 ST. PAUL'S EPCL 20:29.74 59
62 Ruff, Daniel 12 STARKVILLE, MS 20:33.11 60
63 Romano, Nicholas 12 SAINT STANISLAUS 20:36.95 61
64 Winchester, Sherman 12 DAVIDSON 20:39.02 62
65 Shaw, Jacob 12 COT. HILL ACAD. 20:45.03 63
66 Caliva, Brendon 11 SAINT STANISLAUS 20:45.69 64
67 Lanier, Hunter 12 UMS-WRIGHT 21:01.95 65
68 Carr, Suleiman 12 DAVIDSON 21:18.57 66
69 Cuadros, Diego 12 SAINT STANISLAUS 21:19.40 67
70 Carr, Mackenzie 12 DAVIDSON 21:26.90 68
71 Fuentes, Jorge 12 DAVIDSON 21:29.01 69
72 Hanks, Harrison 10 DAVIDSON 21:29.39 70
73 Garrett, Cameron 9 OCEAN SPRINGS 21:29.83 71
74 Oldenburg, Asher 11 ST. PAUL'S EPCL 22:13.81 72
75 Ghobar, Issam 11 DAVIDSON 22:59.38 73
76 Pocreva, Jackson 10 OCEAN SPRINGS 24:28.48 74
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 OPELIKA 51 2 4 10 12 23 27 29
Total Time: 1:27:56.30
Average: 17:35.26
2 BAKER 101 14 15 20 24 28 45 49
Total Time: 1:31:41.57
Average: 18:20.32
3 ST. PAUL'S EPISCOPAL 117 5 11 16 30 55 59 72
Total Time: 1:32:43.71
Average: 18:32.75
4 PARKWAY 120 3 13 33 35 36 38 40
Total Time: 1:32:14.05
Average: 18:26.81
5 SPANISH FORT 134 9 25 26 32 42 43 58
Total Time: 1:33:38.89
Average: 18:43.78
6 UMS-WRIGHT 134 1 8 37 41 47 48 65
Total Time: 1:32:55.83
Average: 18:35.17
7 STARKVILLE, MS 175 6 21 46 50 52 54 60
Total Time: 1:35:42.64
Average: 19:08.53
8 COTTAGE HILL CHRISTIAN AC 176 19 31 34 39 53 57 63
Total Time: 1:36:02.33
Average: 19:12.47
9 OCEAN SPRINGS 200 7 22 44 56 71 74
Total Time: 1:37:33.67
Average: 19:30.74
10 SAINT STANISLAUS 227 17 18 61 64 67
Total Time: 1:39:26.96
Average: 19:53.40
11 DAVIDSON 316 51 62 66 68 69 70 73
Total Time: 1:44:54.82
Average: 20:58.97
C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Challenge of Champions - 9/5/2014
Mobile, AL
Last Completed Event
Event 1 Girls 2 Mile Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lauber, Greer Ums-Wright 13:55.08 1
2 Douglas, Emily Ums-Wright 13:55.58 2
3 Sewell, Audrey Ums-Wright 14:18.57 3
4 Hunt, Anna Ums-Wright 14:23.11 4
5 Pedigo, Ariel Parkview Baptist 14:34.23 5
6 West, Lauren Bayside Academy 14:45.14 6
7 Bolton, Claire McGill-Toole 14:58.98 7
8 Wentworth, Anna McGill-Toole 15:22.97 8
9 Watson, Julia McGill-Toole 15:27.95 9
10 Fouty, Carolene McGill-Toole 15:31.38 10
11 Ackermann, Meghan McGill-Toole 15:40.03 11
12 Kuhn, Jackie Ums-Wright 15:43.20 12
13 Moore, Molly James Clemens 16:03.66 13
14 Garriz, Jeanne Marie McGill-Toole 16:18.50 14
15 Terreson, Virginia St. Paul's E 16:27.09 15
16 McDonald, Emily McGill-Toole 16:31.32 16
17 Blakely, Audriana James Clemens 16:32.03 17
18 Rosenthal, Alex St. Paul's E 16:36.03 18
19 Spier, Sydney James Clemens 16:37.08 19
20 Jernigan, Abigail St. Paul's E 16:57.89 20
21 Noletto, Danielle McGill-Toole 17:27.49
22 Nelson, Hillary Mobile Christian 17:33.88
23 Walks, Becca Cottage Hill 17:35.48
24 Rawson, Ryleigh Satsuma 17:46.40
25 Abshire, Landace Parkview Baptist 17:49.23 21
26 McPhillips, Emme Ums-Wright 17:51.16 22
27 Stuardi, Margaret McGill-Toole 17:52.93
28 Schmidt, Anna Bayside Academy 18:00.27 23
29 Kvicala, Reagan James Clemens 18:14.53 24
30 Crawford, Aspen St. Paul's E 18:18.18 25
31 Soto, Katy James Clemens 18:26.56 26
32 Stuardi, Lucy McGill-Toole 18:33.38
33 Melendez, Grace Bayside Academy 18:38.41 27
34 Mayson, Emmie Ums-Wright 18:39.16 28
35 Fellers, Ivy Bayside Academy 18:39.43 29
36 Broussard, Madison Parkview Baptist 18:42.67 30
37 Partridge, Rachel McGill-Toole 18:52.40
38 Loggins, Ellie James Clemens 19:04.74 31
39 Keevan, Baylee Bayside Academy 19:26.21 32
40 Griffith, McGowin St. Paul's E 19:37.91 33
41 Garner, Mallori Satsuma 19:43.18
42 Szmyd, Rose James Clemens 20:01.98 34
43 Sherman, McKinley Parkview Baptist 20:06.50 35
44 Monk, Kaylin Satsuma 20:12.42
45 Weil, Grace Bayside Academy 20:23.75 36
46 Harwell, Cadee Long Beach H 20:25.82
47 Renauld, Joyce Cottage Hill 20:51.68
48 Patel, Aneri James Clemens 21:06.62
49 Park, Kailey Parkview Baptist 21:14.00 37
50 Park, Kiersten Parkview Baptist 21:16.43 38
51 Domning, Jadyn McGill-Toole 21:19.18
52 Roberts, Ashley McGill-Toole 21:24.94
53 Ladner, Taylor Long Beach H 21:38.49
54 Phillips, Madison Demopolis 21:39.25
55 Johnson, Samantha Long Beach H 21:52.82
56 Brown, Brycyn Parkview Baptist 22:16.45 39
57 Whitsitt, Piper Long Beach H 22:20.97
58 Morgan, Kaitlyn James Clemens 22:58.30
59 Talbot, Adele Parkview Baptist 23:07.43
60 Tew, Taylor Parkview Baptist 23:37.25
61 Steelman, Charlotte Parkview Baptist 23:44.67
62 Robinson, Cedrielle LeFlore 24:12.48
63 Williams, Mechelle LeFlore 24:19.06
64 Jones, Parrish St. Paul's E 24:36.52 40
65 O'Neal, Grayson Parkview Baptist 25:02.73
66 Hoggle, Haley Demopolis 25:58.72
67 Reed, Heidi Parkview Baptist 26:06.97
68 Costanza, Rachel Parkview Baptist 26:10.32
69 Malone, virginia Demopolis 33:00.00
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Ums-Wright 22 1 2 3 4 12 22 28
Total Time: 1:12:15.54
Average: 14:27.11
2 McGill-Toolen Catholic 45 7 8 9 10 11 14 16
Total Time: 1:17:01.31
Average: 15:24.27
3 James Clemens 99 13 17 19 24 26 31 34
Total Time: 1:25:53.86
Average: 17:10.78
4 St. Paul's Episcopal 111 15 18 20 25 33 40
Total Time: 1:27:57.11
Average: 17:35.42
5 Bayside Academy 117 6 23 27 29 32 36
Total Time: 1:29:29.46
Average: 17:53.90
6 Parkview Baptist 128 5 21 30 35 37 38 39
Total Time: 1:32:26.63
Average: 18:29.33
Event 2 Boys 2 Mile Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Williams, John McGill-Toole 11:42.90 1
2 Holcomb, Nicholas James Clemens 12:07.21 2
3 Mclay, Jacob James Clemens 12:10.10 3
4 Kvicala, Cannon James Clemens 12:11.02 4
5 Steiner, Christian McGill-Toole 12:14.21 5
6 Neeley, Patrick James Clemens 12:24.27 6
7 Shah, Alex James Clemens 12:27.66 7
8 Wentworth, Miles McGill-Toole 12:33.86 8
9 Wentworth, Andrew McGill-Toole 12:43.64 9
10 Boening, Leonard St. Paul's E 12:50.53 10
11 Cook, Myles Bayside Academy 12:51.95 11
12 Dismukes, Andrew Ums-Wright 12:56.55 12
13 Ehrhardt, Benno St. Paul's E 12:58.44 13
14 Green, Brooks McGill-Toole 12:58.81 14
15 Munyon, Alan Cottage Hill 13:00.53
16 Vega, Alex Parkview Baptist 13:05.62 15
17 Palumbo, Jackson Parkview Baptist 13:06.14 16
18 Brumfield, Reese Parkview Baptist 13:20.20 17
19 Pilcher, Joshua Parkview Baptist 13:26.32 18
20 Appel, Jared James Clemens 13:28.87 19
21 Green, Hallett McGill-Toole 13:29.39 20
22 Brooks, Garrett McGill-Toole 13:30.23 21
23 Sheets, Andrew McGill-Toole 13:31.94
24 Collins, Graham McGill-Toole 13:34.40
25 Caudill, Joshua James Clemens 13:37.23 22
26 Blades, Samuel James Clemens 13:37.67
27 McDonald, Charles Bayside Academy 13:39.85 23
28 McMillan, Thomas Ums-Wright 13:40.88 24
29 Smith, Addison St. Paul's E 13:41.64 25
30 Ericson, David Ums-Wright 13:43.67 26
31 Lane, Benjamin Bayside Academy 13:54.64 27
32 Prang, Josh James Clemens 13:55.09
33 Park, Bryce Parkview Baptist 13:55.92 28
34 McMurphy, Rivers Ums-Wright 13:58.52 29
35 Leland, Thomas Ums-Wright 14:01.25 30
36 Assaf, Nathan James Clemens 14:02.27
37 Perkins, Maxwell James Clemens 14:03.14
38 Dobbins, Luke Bayside Academy 14:06.39 31
39 Arras, Cade Ums-Wright 14:06.90 32
40 Bell, David Ums-Wright 14:09.67 33
41 Hensley, Kai Parkview Baptist 14:12.77 34
42 Aguirre, David McGill-Toole 14:14.99
43 Qushair, Laith James Clemens 14:16.58
44 Gibson, Jared James Clemens 14:23.26
45 Bowen, Christopher St. Paul's E 14:24.79 35
46 Mitchell, Jonathan James Clemens 14:25.21
47 Ham, David Bayside Academy 14:26.63 36
48 Kaufman, Gates St. Paul's E 14:29.46 37
49 Ponder, Isaac Parkview Baptist 14:30.57 38
50 McKey, Matthew Parkview Baptist 14:31.15
51 Esses, Charles Ums-Wright 14:31.62
52 Brooks, Jacob McGill-Toole 14:32.88
53 Roberts, Drew McGill-Toole 14:36.33
54 Patel, Rajesh James Clemens 14:36.78
55 Afzalirad, Hunter Mobile Christian 14:40.41
56 Higdon, Ben Cottage Hill 14:43.30
57 Weede, Kyle Long Beach H 14:44.63 39
58 Houston, Chris Bayside Academy 14:53.06 40
59 Appel, Daegan James Clemens 14:53.96
60 Webster, Evan Ums-Wright 15:00.10
61 Schmidt, Bradley Bayside Academy 15:01.31 41
62 Herrington, Brett Mobile Christian 15:03.04
63 McDonald, Rylan McGill-Toole 15:04.69
64 Hammele, Bobby Bayside Academy 15:10.85
65 Cuevas, Landon Long Beach H 15:13.25 42
66 Hartley, Taylor Bayside Academy 15:14.49
67 Noe, Nick Parkview Baptist 15:16.66
68 Laney, Mason James Clemens 15:22.25
69 McAnnally, Jack Ums-Wright 15:24.61
70 Shively, Kody James Clemens 15:30.00
71 Watson, Ty Parkview Baptist 15:52.74
72 Esposito, Jacob James Clemens 15:53.06
73 Steele, Isaac Long Beach H 15:55.01 43
74 Rish, Jacob Parkview Baptist 16:18.45
75 Whiting, Palmer Ums-Wright 16:27.55
76 McClay, Joshua James Clemens 16:34.09
77 Maculan, Spencer Long Beach H 16:59.32 44
78 Cunningham, Ryan Parkview Baptist 17:05.05
79 Barker, Joshua Long Beach H 17:22.77 45
80 Elia, Trey McGill-Toole 17:29.28
81 Jones, Ethan McGill-Toole 17:32.70
82 Payne, Patrick Satsuma 17:58.84
83 Sellers, Dalton Satsuma 18:10.14
84 Sheard, Brennan Long Beach H 18:36.94 46
85 Thibodeaux, Logan Long Beach H 18:49.12 47
86 Scott, Luke James Clemens 19:24.46
87 Douglas, Murphy McGill-Toole 20:22.58
88 Favret, Robert McGill-Toole 20:27.12
89 Repoll, Rip McGill-Toole 20:29.87
90 Nguyen, Chandler James Clemens 20:31.26
91 Pesson, Peyton Parkview Baptist 20:50.16
92 Workman, Landon Satsuma 22:47.59
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 James Clemens 22 2 3 4 6 7 19 22
Total Time: 1:01:20.26
Average: 12:16.06
2 McGill-Toolen Catholic 37 1 5 8 9 14 20 21
Total Time: 1:02:13.42
Average: 12:26.69
3 Parkview Baptist 94 15 16 17 18 28 34 38
Total Time: 1:06:54.20
Average: 13:22.84
4 St. Paul's Episcopal 120 10 13 25 35 37
Total Time: 1:08:24.86
Average: 13:40.98
5 Ums-Wright 121 12 24 26 29 30 32 33
Total Time: 1:08:20.87
Average: 13:40.18
6 Bayside Academy 128 11 23 27 31 36 40 41
Total Time: 1:08:59.46
Average: 13:47.90
7 Long Beach High School 213 39 42 43 44 45 46 47
Total Time: 1:20:14.98
Average: 16:03.00
Like·Comment·Share·E-mail·98099 views
|