Website:Click here
Howard Wood Dakota Relays 5/31/2014 - 2:07 PM
2014 SDHSAA State Track & Field Meet - 5/30/2014 to 5/31/2014
Sioux Falls, SD
Event 1 Girls 100 Meter Dash Class B
===================================================================
Meet Record: R 11.98 2009 Carly Carper, Oldham-Ramona/Rutl
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Heinz, Macy 9 Ipswich 12.65q 1
2 Stotz, Sierra 12 Eureka/Bowdle 12.84q 2
3 Heinz, Angela 10 Ipswich 12.88q 3
4 Kitchenmaster, Erica 10 Andes Central 12.90q 2
5 Engebretson, Reganne 10 Platte-Geddes 12.93q 1
6 Kuyper, Brianna 12 Corsica/Stickney 13.01q 3
7 Bradford, Bailey 10 Sully Buttes 13.08q 1
8 Wolf, Josie 9 Chester Area 13.11q 1
9 Buse, Kassidy 12 Canistota 13.12 2
10 Price, Shelby 10 Langford Area 13.17 2
11 Stephens, Dabrisha 11 Elkton-Lake Benton 13.22 3
12 Schrempp, Megan 10 Potter County 13.23 1
13 Hay, Morgan 12 Parker 13.24 2
14 Tebay, Morgan 11 Wessington Springs 13.36 2
15 Jahner, Darienne 9 RC Christian 13.39 3
16 Olson, Alexis 9 Parker 13.44 3
17 Maciejewski, Abbie 11 New Underwood 13.52 1
18 Sackmann, Katie 11 Lemmon 13.58 3
19 Bicek, Katie 11 Great Plains Lut 13.71 3
20 Brown, Rylie 8 Lake Preston 13.80 1
21 Engel, Teagan 10 Faith 14.11 2
Event 1 Girls 100 Meter Dash Class B
=======================================================================
Meet Record: R 11.98 2009 Carly Carper, Oldham-Ramona/Rutland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heinz, Macy 9 Ipswich 12.51 10
2 Stotz, Sierra 12 Eureka/Bowdle 12.73 8
3 Heinz, Angela 10 Ipswich 12.75 6
4 Kitchenmaster, Erica 10 Andes Central 12.84 5
5 Kuyper, Brianna 12 Corsica/Stickney 12.95 4
6 Wolf, Josie 9 Chester Area 13.02 3
7 Bradford, Bailey 10 Sully Buttes 13.06 2
8 Engebretson, Reganne 10 Platte-Geddes 13.14 1
Preliminaries
9 Buse, Kassidy 12 Canistota
10 Price, Shelby 10 Langford Area
11 Stephens, Dabrisha 11 Elkton-Lake Benton
12 Schrempp, Megan 10 Potter County
13 Hay, Morgan 12 Parker
14 Tebay, Morgan 11 Wessington Springs
15 Jahner, Darienne 9 RC Christian
16 Olson, Alexis 9 Parker
17 Maciejewski, Abbie 11 New Underwood
18 Sackmann, Katie 11 Lemmon
19 Bicek, Katie 11 Great Plains Lut
20 Brown, Rylie 8 Lake Preston
21 Engel, Teagan 10 Faith
Event 2 Girls 200 Meter Dash Class B
===================================================================
Meet Record: R 24.85 2009 Carly Carper, Oldham-Ramona/Rutl
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Heyn, Sara 11 Chester Area 26.71q 1
2 Wientjes, Remi 12 Sully Buttes 26.96q 4
3 Heinz, Angela 10 Ipswich 27.14q 2
4 Dolezal, Savannah 12 Estelline 27.61q 3
5 Olson, Brittany 11 Parker 27.02q 4
6 Kitchenmaster, Erica 10 Andes Central 27.23q 1
7 Kuyper, Brianna 12 Corsica/Stickney 27.45q 1
8 Stotz, Sierra 12 Eureka/Bowdle 27.55q 2
9 Buse, Kassidy 12 Canistota 27.79 4
10 Waldera, Tayah 9 Hanson 27.87 3
11 Jandahl, Sydney 11 Elkton-Lake Benton 27.98 2
11 Lee, Kelsey 11 Faulkton Area 27.98 4
13 Wolf, Josie 9 Chester Area 28.21 2
14 Tebay, Morgan 11 Wessington Springs 28.25 3
15 Bjerkaas, Emily 9 Viborg-Hurley 28.30 1
16 Wimer, Haili 12 Leola 28.31 1
17 Erickson, Brianna 12 Platte-Geddes 28.35 2
18 Sebern, Allison 10 Burke/South Central 28.39 3
19 Sackmann, Katie 11 Lemmon 28.43 1
20 Price, Shelby 10 Langford Area 28.52 1
21 Leber, Delaney 8 Newell 28.95 3
22 Maciejewski, Abbie 11 New Underwood 29.17 2
23 Crook, Grace 10 Potter County 29.43 4
24 DeBoer, Megan 11 Wilmot 29.61 2
25 Brindley, Taylor 11 New Underwood 29.63 3
26 Blue Arm, Julia 12 Lemmon 29.87 4
Event 2 Girls 200 Meter Dash Class B
=======================================================================
Meet Record: R 24.85 2009 Carly Carper, Oldham-Ramona/Rutland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heyn, Sara 11 Chester Area 26.61 10
2 Heinz, Angela 10 Ipswich 26.88 8
3 Wientjes, Remi 12 Sully Buttes 27.15 6
4 Kitchenmaster, Erica 10 Andes Central 27.18 5
5 Olson, Brittany 11 Parker 27.19 4
6 Stotz, Sierra 12 Eureka/Bowdle 27.20 3
7 Dolezal, Savannah 12 Estelline 27.28 2
8 Kuyper, Brianna 12 Corsica/Stickney 27.35 1
Preliminaries
9 Buse, Kassidy 12 Canistota
10 Waldera, Tayah 9 Hanson
11 Jandahl, Sydney 11 Elkton-Lake Benton
11 Lee, Kelsey 11 Faulkton Area
13 Wolf, Josie 9 Chester Area
14 Tebay, Morgan 11 Wessington Springs
15 Bjerkaas, Emily 9 Viborg-Hurley
16 Wimer, Haili 12 Leola
17 Erickson, Brianna 12 Platte-Geddes
18 Sebern, Allison 10 Burke/South Central
19 Sackmann, Katie 11 Lemmon
20 Price, Shelby 10 Langford Area
21 Leber, Delaney 8 Newell
22 Maciejewski, Abbie 11 New Underwood
23 Crook, Grace 10 Potter County
24 DeBoer, Megan 11 Wilmot
25 Brindley, Taylor 11 New Underwood
26 Blue Arm, Julia 12 Lemmon
Event 3 Girls 400 Meter Dash Class B
===================================================================
Meet Record: R 56.46 2003 Andrea Warnke, Bonesteel-Fairfax
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sebern, Allison 10 Burke/South Central 59.36q 3
1 Heinz, Macy 9 Ipswich 59.36q 1
3 Olson, Daylee 11 Arlington 59.53q 2
4 Buse, Kassidy 12 Canistota 59.55q 3
5 Dolezal, Savannah 12 Estelline 59.79q 2
6 Heath, Callie 9 Colome 1:01.62q 2
7 Williamson, Mandee 8 Newell 1:01.81q 3
8 Olson, Brittany 11 Parker 1:02.29q 1
9 Ortman, Kalli 9 Canistota 1:02.38 1
10 Fritze, Anna 8 Great Plains Lut 1:02.59 2
11 Crook, Grace 10 Potter County 1:03.71 3
12 Sackmann, Katie 11 Lemmon 1:03.95 2
13 Philipsen, Brianna 9 New Underwood 1:04.49 1
14 Roth, Dayna 7 Freeman 1:06.38 3
15 Nordine, Maddie 7 Frederick 1:06.93 1
Event 3 Girls 400 Meter Dash Class B
=======================================================================
Meet Record: R 56.46 2003 Andrea Warnke, Bonesteel-Fairfax
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heinz, Macy 9 Ipswich 57.10 10
2 Olson, Daylee 11 Arlington 58.92 8
3 Sebern, Allison 10 Burke/South Central 59.32 6
4 Dolezal, Savannah 12 Estelline 59.42 5
5 Buse, Kassidy 12 Canistota 1:00.08 4
6 Heath, Callie 9 Colome 1:00.74 3
7 Olson, Brittany 11 Parker 1:03.37 2
8 Williamson, Mandee 8 Newell 1:03.73 1
Preliminaries
9 Ortman, Kalli 9 Canistota
10 Fritze, Anna 8 Great Plains Lut
11 Crook, Grace 10 Potter County
12 Sackmann, Katie 11 Lemmon
13 Philipsen, Brianna 9 New Underwood
14 Roth, Dayna 7 Freeman
15 Nordine, Maddie 7 Frederick
Event 4 Girls 800 Meter Run Class B
==========================================================================
Meet Record: R 2:15.24 2003 Andrea Warnke, Bonesteel-Fairfax
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Heinz, Macy 9 Ipswich 2:17.09 2 10
2 Kopfmann, Shyanne 11 Wessington Springs 2:22.18 2 8
3 Roth, Cailey 11 Freeman 2:22.20 2 6
4 Sebern, Allison 10 Burke/South Central 2:24.19 2 5
5 Strait, Haley 11 Castlewood 2:26.29 2 4
6 Williamson, Mandee 8 Newell 2:27.14 1 3
7 Huether, Tayah 11 Wall 2:29.26 1 2
8 Loewen, Julie 11 James Valley Chr 2:29.33 2 1
9 Moffenbier, Hannah 10 Great Plains Lut 2:31.19 2
10 Nelson, Laura 9 Gayville-Volin 2:31.41 2
11 Heyn, Molly 10 Chester Area 2:31.90 1
12 Hennrich, Brylee 9 Arlington 2:32.02 1
13 Weber, Brooke 8 Bridgewater-Emery 2:32.20 1
14 Achen, Christy 11 Warner 2:32.90 1
15 Lane, Alexis 11 Sunshine Bible A 2:32.92 1
16 Gayton, Shayla 12 McLaughlin 2:35.79 1
17 Cap, Heidi 10 Avon 2:36.43 1
18 Herman, Sara 9 Lyman 2:38.60 1
Event 5 Girls 1600 Meter Run Class B
=======================================================================
Meet Record: R 5:04.51 2003 Melinda Zirbel, Summit
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heinz, Macy 9 Ipswich 5:13.53 10
2 Nelson, Laura 9 Gayville-Volin 5:17.54 8
3 Roth, Cailey 11 Freeman 5:25.41 6
4 Strait, Haley 11 Castlewood 5:26.95 5
5 Sampson, Janae 12 Arlington 5:27.43 4
6 Clark, Genevieve 10 Gayville-Volin 5:29.68 3
7 Huether, Tayah 11 Wall 5:34.17 2
8 Coyle, Ellie 10 Philip 5:34.40 1
9 Selby, Shanna 12 Faith 5:38.00
10 Moore, Tori 11 Ipswich 5:43.91
11 Zirbel, MaKayla 8 Summit 5:56.10
12 Groft, Peyton 8 Northwestern 5:56.75
13 Loken, Taylor 11 Ipswich 5:57.98
14 Garrett, Shamra 8 Dupree 6:00.49
15 Wolles, Anna 12 DR St. Mary 6:09.04
16 Vander Pol, Shayla 10 Dakota Christian 6:13.31
17 Laprath, Jaclyn 7 Colome 6:18.95
18 Voelker, Madison 7 Colman-Egan 6:23.04
19 Koerner, Clara 11 Freeman Academy 6:23.21
Event 6 Girls 3200 Meter Run Class B
=======================================================================
Meet Record: R 11:02.24 2003 Melinda Zirbel, Summit
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Moore, Tori 11 Ipswich 11:48.00 10
2 Nelson, Laura 9 Gayville-Volin 12:05.00 8
3 Loken, Taylor 11 Ipswich 12:10.41 6
4 Coyle, Ellie 10 Philip 12:20.64 5
5 Lulf, Quinn 9 Lyman 12:21.72 4
6 Huntley, Savannah 11 RC Christian 12:22.30 3
7 Clark, Genevieve 10 Gayville-Volin 12:30.37 2
8 Loewen, Julie 11 James Valley Chr 12:39.82 1
9 Wolles, Anna 12 DR St. Mary 12:40.11
10 Zirbel, MaKayla 8 Summit 12:42.27
11 Flatt, Hannah 9 Potter County 12:46.09
12 Groft, Peyton 8 Northwestern 12:56.14
13 Eberts, Rebecca 10 Freeman 13:01.43
14 Sampson, Janae 12 Arlington 13:01.81
15 Laprath, Jaclyn 7 Colome 13:16.57
16 Steger, Aleah 7 Ipswich 13:25.97
17 Garrett, Shamra 8 Dupree 13:34.76
18 Warnke, Megan 7 Gregory 13:38.17
19 Geraets, Cassandra 8 DR St. Mary 13:58.78
20 Burkhalter, Ruth 10 Bison 14:18.29
Event 7 Girls 100 Meter Hurdles Class B
===================================================================
Meet Record: R 14.80 1996 Rhonda Sheffield, Highmore
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sokolowski, Lauren 11 Irene-Wakonda 15.00q 1
2 Lee, Kelsey 11 Faulkton Area 15.59q 2
3 Dethlefsen, Jackie 12 Corsica/Stickney 16.08q 1
4 Blue Arm, Julia 12 Lemmon 16.23q 2
5 Selland, Myah 9 Sanborn Cent/Woo 16.29q 1
6 Mullaney, Ally 11 DR St. Mary 16.33q 1
7 Sokolowski, Shannon 7 Irene-Wakonda 16.63q 2
8 Verver, Callie 12 Colman-Egan 16.76q 1
9 Wilken, Tricia 12 Sunshine Bible A 16.90 2
10 Reuland, Nikki 9 Kimball/White Lake 17.09 2
11 Poppen, Kelsey 12 De Smet 17.12 2
12 Philipsen, Brianna 9 New Underwood 17.14 1
13 Williamson, Tera 10 Newell 17.88 1
14 Noeldner, Anna 11 Great Plains Lut 18.01 2
15 Duncan, Jeanna 12 Northwestern 18.39 1
16 Jones, Tori 9 Stanley County 18.68 2
Event 7 Girls 100 Meter Hurdles Class B
=======================================================================
Meet Record: R 14.80 1996 Rhonda Sheffield, Highmore
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sokolowski, Lauren 11 Irene-Wakonda 14.98 10
2 Lee, Kelsey 11 Faulkton Area 15.57 8
3 Dethlefsen, Jackie 12 Corsica/Stickney 15.74 6
4 Sokolowski, Shannon 7 Irene-Wakonda 16.04 5
5 Blue Arm, Julia 12 Lemmon 16.11 4
6 Mullaney, Ally 11 DR St. Mary 16.38 3
7 Selland, Myah 9 Sanborn Cent/Woo 17.39 2
8 Verver, Callie 12 Colman-Egan 17.71 1
Preliminaries
9 Wilken, Tricia 12 Sunshine Bible A
10 Reuland, Nikki 9 Kimball/White Lake
11 Poppen, Kelsey 12 De Smet
12 Philipsen, Brianna 9 New Underwood
13 Williamson, Tera 10 Newell
14 Noeldner, Anna 11 Great Plains Lut
15 Duncan, Jeanna 12 Northwestern
16 Jones, Tori 9 Stanley County
Event 8 Girls 300 Meter Hurdles Class B
===================================================================
Meet Record: R 44.63 1996 Rhonda Sheffield, Highmore
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lee, Kelsey 11 Faulkton Area 47.48q 2
2 Wimer, Haili 12 Leola 47.99q 1
3 Blue Arm, Julia 12 Lemmon 48.33q 3
4 Sokolowski, Shannon 7 Irene-Wakonda 49.34q 2
5 Hora, Abby 10 Viborg-Hurley 49.55q 1
6 Noeldner, Anna 11 Great Plains Lut 50.08q 3
7 Wolkow, Alex 11 De Smet 50.35q 3
8 Kayser, Kadra 9 Bridgewater-Emery 50.40q 2
9 Selland, Myah 9 Sanborn Cent/Woo 50.44 2
10 Bronson, Saraya 8 Wilmot 50.51 3
11 Guptill, Tia 9 Philip 50.92 3
12 Noonan, Hannah 10 Howard 50.95 2
13 Jones, Tori 9 Stanley County 51.05 2
14 Haines, Ivy 10 Kimball/White Lake 51.13 3
15 Sokolowski, Lauren 11 Irene-Wakonda 51.86 1
16 Enright, Bailly 12 Faith 52.82 1
17 Gallagher, Jade 9 Arlington 53.04 1
18 Mudder, Kacie 8 Avon 53.67 1
Event 8 Girls 300 Meter Hurdles Class B
=======================================================================
Meet Record: R 44.63 1996 Rhonda Sheffield, Highmore
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lee, Kelsey 11 Faulkton Area 47.17 10
2 Blue Arm, Julia 12 Lemmon 48.34 8
3 Wimer, Haili 12 Leola 48.66 6
4 Sokolowski, Shannon 7 Irene-Wakonda 48.92 5
5 Hora, Abby 10 Viborg-Hurley 49.08 4
6 Wolkow, Alex 11 De Smet 49.12 3
7 Noeldner, Anna 11 Great Plains Lut 50.23 2
8 Kayser, Kadra 9 Bridgewater-Emery 51.73 1
Preliminaries
9 Selland, Myah 9 Sanborn Cent/Woo
10 Bronson, Saraya 8 Wilmot
11 Guptill, Tia 9 Philip
12 Noonan, Hannah 10 Howard
13 Jones, Tori 9 Stanley County
14 Haines, Ivy 10 Kimball/White Lake
15 Sokolowski, Lauren 11 Irene-Wakonda
16 Enright, Bailly 12 Faith
17 Gallagher, Jade 9 Arlington
18 Mudder, Kacie 8 Avon
Event 9 Girls 4x100 Meter Relay Class B
===================================================================
Meet Record: R 49.93 2011 Oldham-Ramona/Rutland
Olson, Thurow, Hagemann, Carper
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sully Buttes 51.22q 3
1) Bradford, Bailey 10 2) Wientjes, Racquel 9
3) Stahl, Karlea 12 4) Wientjes, Remi 12
2 Eureka/Bowdle 51.55q 1
1) Wipf, Leah 10 2) Huettl, Alexis 9
3) Raile, Sam 9 4) Stotz, Sierra 12
3 Ipswich 52.25q 2
1) Heinz, Angela 10 2) Pitz, Autumn 10
3) Gauer, Maci 12 4) Heinz, Tara 11
4 Irene-Wakonda 51.69q 1
1) Sokolowski, Lauren 11 2) Hinseth, Bailey 12
3) Lee, Taylor 10 4) Sokolowski, Andrea 10
5 Chester Area 52.14q 3
1) Wolf, Josie 9 2) Campbell, Kariss 9
3) Heyn, Molly 10 4) Heyn, Sara 11
6 Parker 52.28q 2
1) Smith, Jenny 11 2) Olson, Alexis 9
3) Peters, Karley 7 4) Hay, Morgan 12
7 Hanson 52.72q 1
1) Schroeder, Katlyn 11 2) Kayser, Sarah 11
3) Kayser, Keather 8 4) Waldera, Tayah 9
8 Corsica/Stickney 52.75q 1
1) Dethlefsen, Jackie 12 2) Moser, Rachel 12
3) Moke, Brittni 12 4) Kuyper, Brianna 12
9 Northwestern 53.35 3
1) Sparling, Julia 11 2) Duncan, Jeanna 12
3) Duncan, Darby 9 4) Sparling, Kennedi 11
10 Great Plains Lutheran 53.45 3
1) Lendt, Angela 11 2) Bicek, Katie 11
3) Laney, Danielle 10 4) Wales, Moriah 12
11 Platte-Geddes 53.54 2
1) Erickson, Brianna 12 2) Holter, Ally 7
3) Erickson, Sarah 8 4) Engebretson, Reganne 10
12 New Underwood 53.61 1
1) Brindley, Taylor 11 2) Philipsen, Brianna 9
3) Gossard, Adrienne 10 4) Maciejewski, Abbie 11
13 Arlington 54.45 2
1) Zobel, Nikki 11 2) VanBockern, Kimberly 11
3) Boeck, Samantha 12 4) Christensen, Jadyn 11
14 Castlewood 54.47 3
1) Johnson, Sierra 11 2) Engels, Miranda 10
3) Strait, Abbey 8 4) Bruinsma, Brooke 9
15 Stanley County 54.52 3
1) Jones, Tori 9 2) Drageset, Andi 9
3) McQuistion, Allyson 7 4) Norman, Hailey 12
16 Lemmon 54.83 2
1) Evans, Kelli 12 2) Van Beer, Jenna 12
3) Blue Arm, Julia 12 4) Sackmann, Katie 11
17 Faith 59.54 2
1) Enright, Bailly 12 2) Enright, Brooke 12
3) Engel, Teagan 10 4) Enright, Brandi 10
Event 9 Girls 4x100 Meter Relay Class B
=======================================================================
Meet Record: R 49.93 2011 Oldham-Ramona/Rutland
Olson, Thurow, Hagemann, Carper
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sully Buttes 51.58 10
1) Bradford, Bailey 10 2) Wientjes, Racquel 9
3) Stahl, Karlea 12 4) Wientjes, Remi 12
2 Eureka/Bowdle 51.71 8
1) Wipf, Leah 10 2) Huettl, Alexis 9
3) Raile, Sam 9 4) Stotz, Sierra 12
3 Irene-Wakonda 51.72 6
1) Sokolowski, Lauren 11 2) Hinseth, Bailey 12
3) Lee, Taylor 10 4) Sokolowski, Andrea 10
4 Ipswich 52.14 5
1) Heinz, Angela 10 2) Pitz, Autumn 10
3) Gauer, Maci 12 4) Heinz, Tara 11
5 Chester Area 52.58 4
1) Wolf, Josie 9 2) Campbell, Kariss 9
3) Heyn, Molly 10 4) Heyn, Sara 11
6 Parker 52.60 3
1) Smith, Jenny 11 2) Olson, Alexis 9
3) Peters, Karley 7 4) Hay, Morgan 12
7 Corsica/Stickney 52.77 2
1) Dethlefsen, Jackie 12 2) Moser, Rachel 12
3) Moke, Brittni 12 4) Kuyper, Brianna 12
8 Hanson 53.04 1
1) Schroeder, Katlyn 11 2) Kayser, Sarah 11
3) Kayser, Keather 8 4) Waldera, Tayah 9
Preliminaries
9 Northwestern
10 Great Plains Lutheran
11 Platte-Geddes
12 New Underwood
13 Arlington
14 Castlewood
15 Stanley County
16 Lemmon
17 Faith
Event 10 Girls 4x200 Meter Relay Class B
===================================================================
Meet Record: R 1:44.88 2009 Rosholt/Fairmount, ND
Heesch, Meyer, Ca. Anderson, Co. Anderson
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Parker 1:48.34q 2
1) Hay, Morgan 12 2) Olson, Alexis 9
3) Smith, Jenny 11 4) Olson, Brittany 11
2 Chester Area 1:48.44q 1
1) Wolf, Josie 9 2) Campbell, Kariss 9
3) Heyn, Molly 10 4) Heyn, Sara 11
3 Irene-Wakonda 1:49.00q 1
1) Sokolowski, Lauren 11 2) Hinseth, Caitlin 10
3) Lee, Taylor 10 4) Sokolowski, Andrea 10
4 Sully Buttes 1:49.99q 2
1) Wientjes, Remi 12 2) Bradford, Brooklynn 7
3) Wientjes, Racquel 9 4) Bradford, Bailey 10
5 Ipswich 1:50.58q 2
1) Heinz, Angela 10 2) Gauer, Maci 12
3) Hammrich, Bailey 7 4) Heinz, Tara 11
6 Platte-Geddes 1:50.70q 1
1) Engebretson, Reganne 10 2) Nelson, Jada 9
3) Erickson, Sarah 8 4) Erickson, Brianna 12
7 Arlington 1:51.02q 1
1) Zobel, Nikki 11 2) VanBockern, Kimberly 11
3) Boeck, Samantha 12 4) Olson, Daylee 11
8 Avon 1:51.47q 2
1) Sees, Lauren 7 2) Reiff, Amanda 11
3) Nagel, Cheiney 12 4) Nagel, Cheylee 8
9 New Underwood 1:51.69 1
1) Brindley, Taylor 11 2) Philipsen, Brianna 9
3) Gossard, Adrienne 10 4) Maciejewski, Abbie 11
10 Northwestern 1:53.58 1
1) Borge, Kristin 10 2) Duncan, Jeanna 12
3) Duncan, Darby 9 4) Sparling, Kennedi 11
11 Great Plains Lutheran 1:54.40 2
1) Laney, Danielle 10 2) Lendt, Angela 11
3) Fritze, Anna 8 4) Noeldner, Anna 11
12 Elkton-Lake Benton 1:55.27 2
1) Huber, Bobbi 10 2) Jandahl, Sydney 11
3) Stoltenburg, Heidi 10 4) Landsman, Abby 8
13 Estelline 1:56.80 1
1) Bjorklund, Elizabeth 12 2) Hendrickson, Katie 12
3) TeKrony, Leannah 10 4) Dolezal, Savannah 12
14 Faith 1:57.48 1
1) Engel, Teagan 10 2) Bogue, Katie 10
3) Simonson, Tori 11 4) Enright, Brandi 10
15 McIntosh 1:58.12 2
1) Maher, Talour 7 2) Katus, Hailey 8
3) Nehl, Jessica 12 4) Baumberger, Tia 11
16 Stanley County 1:58.82 2
1) Drageset, Andi 9 2) VanDenHemel, Kelsey 10
3) Sweetman, Jennifer 8 4) Norman, Hailey 12
Event 10 Girls 4x200 Meter Relay Class B
=======================================================================
Meet Record: R 1:44.88 2009 Rosholt/Fairmount, ND
Heesch, Meyer, Ca. Anderson, Co. Anderson
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Parker 1:48.00 10
1) Hay, Morgan 12 2) Olson, Alexis 9
3) Smith, Jenny 11 4) Olson, Brittany 11
2 Chester Area 1:48.35 8
1) Wolf, Josie 9 2) Campbell, Kariss 9
3) Heyn, Molly 10 4) Heyn, Sara 11
3 Sully Buttes 1:50.38 6
1) Wientjes, Remi 12 2) Bradford, Brooklynn 7
3) Wientjes, Racquel 9 4) Bradford, Bailey 10
4 Irene-Wakonda 1:50.47 5
1) Sokolowski, Shannon 7 2) Hinseth, Caitlin 10
3) Lee, Taylor 10 4) Sokolowski, Andrea 10
5 Ipswich 1:50.58 4
1) Heinz, Angela 10 2) Gauer, Maci 12
3) Hammrich, Bailey 7 4) Heinz, Tara 11
6 Platte-Geddes 1:51.92 3
1) Engebretson, Reganne 10 2) Nelson, Jada 9
3) Erickson, Sarah 8 4) Erickson, Brianna 12
7 Avon 1:52.17 2
1) Sees, Lauren 7 2) Reiff, Amanda 11
3) Nagel, Cheiney 12 4) Nagel, Cheylee 8
8 Arlington 1:52.76 1
1) Zobel, Nikki 11 2) VanBockern, Kimberly 11
3) Boeck, Samantha 12 4) Olson, Daylee 11
Preliminaries
9 New Underwood
10 Northwestern
11 Great Plains Lutheran
12 Elkton-Lake Benton
13 Estelline
14 Faith
15 McIntosh
16 Stanley County
Event 11 Girls 4x400 Meter Relay Class B
===================================================================
Meet Record: R 4:02.72 2012 Ipswich
A. Heinz, Lloyd, Gauer, M. Heinz
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Arlington 4:13.01q 1
1) VanBockern, Kimberly 11 2) Boeck, Samantha 12
3) Steffensen, Bailee 10 4) Olson, Daylee 11
2 Parker 4:17.20q 3
1) Hay, Morgan 12 2) Mohr, Chastin 8
3) Peters, Karley 7 4) Olson, Brittany 11
3 Platte-Geddes 4:19.27q 2
1) Engebretson, Reganne 10 2) Nelson, Jada 9
3) Holter, Ally 7 4) Erickson, Brianna 12
4 Freeman 4:14.01q 1
1) Roth, Dayna 7 2) Fuhrmann, Josie 7
3) Jensen, Shelby 11 4) Roth, Cailey 11
5 Sully Buttes 4:17.78q 3
1) Weinheimer, Gracie 8 2) Wientjes, Racquel 9
3) Lamb, Chloe 9 4) Wientjes, Remi 12
6 Castlewood 4:21.12q 1
1) Strait, Haley 11 2) Johnson, Sierra 11
3) Bruinsma, Brooke 9 4) Strait, Abbey 8
7 Canistota 4:21.77q 2
1) Hofer, Jil 10 2) Korkow, Sammy 9
3) Ortman, Kalli 9 4) Buse, Kassidy 12
8 Jones County 4:21.90q 1
1) Waldron, Mikayla 12 2) Hight, Hannah 9
3) Buxcel, Rachel 11 4) Hespe, Kalli 11
9 Herreid/Selby Area 4:27.32 3
1) Thorstenson, Kara 9 2) Anderson, Courtney 9
3) Pflug, Annabell 11 4) Goehring, Grace 9
10 Baltic 4:27.97 3
1) Paszek, Makay 8 2) Hazel, Brittany 9
3) Hanisch, Mariah 12 4) Polzin, Maddie 9
11 Highmore-Harrold 4:28.41 2
1) Buchholz, Rebecca 8 2) Aasby, Josey 10
3) Kroeplin, Halle 8 4) Zilverberg, McKenzee 11
12 Rosholt 4:32.16 2
1) Madsen, Sydney 8 2) Hokanson, Sasha 10
3) Lick, Tana 8 4) Eggers, Anna 9
13 Philip 4:33.17 3
1) Guptill, Tia 9 2) Knutson, Katlin 11
3) Fillingim, Sam 7 4) Kuchenbecker, Peyton 9
14 Kimball/White Lake 4:33.62 1
1) Donald, Brooklyn 9 2) Pulse, Sage 8
3) Bosworth, Bailey 7 4) Haines, Ivy 10
15 McIntosh 4:35.35 1
1) Maher, Talour 7 2) Baumberger, Tia 11
3) Nehl, Jessica 12 4) Baumberger, Lauren 7
16 Frederick 4:35.74 2
1) Podoll, Michaela 8 2) Hinz, Savana 10
3) Hinz, Cassandra 8 4) Nordine, Maddie 7
17 Ipswich 4:40.65 2
1) Grabowska, Abby 7 2) Maurer, Taylor 7
3) Vetch, Jenna 8 4) Weig, Chelsea 9
18 Newell 4:45.75 3
1) Williamson, Mandee 8 2) Garner, Autumn 11
3) Williamson, Tera 10 4) Garner, Amber 11
Event 11 Girls 4x400 Meter Relay Class B
================================================================================
Meet Record: R 4:02.72 2012 Ipswich
A. Heinz, Lloyd, Gauer, M. Heinz
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Arlington 4:13.01 4:12.22 10
1) VanBockern, Kimberly 11 2) Boeck, Samantha 12
3) Hennrich, Brylee 9 4) Olson, Daylee 11
2 Freeman 4:14.01 4:14.64 8
1) Roth, Dayna 7 2) Fuhrmann, Josie 7
3) Jensen, Shelby 11 4) Roth, Cailey 11
3 Parker 4:17.20 4:17.53 6
1) Hay, Morgan 12 2) Mohr, Chastin 8
3) Peters, Karley 7 4) Olson, Brittany 11
4 Canistota 4:21.77 4:17.81 5
1) Hofer, Jil 10 2) Korkow, Sammy 9
3) Ortman, Kalli 9 4) Buse, Kassidy 12
5 Platte-Geddes 4:19.27 4:19.09 4
1) Engebretson, Reganne 10 2) Nelson, Jada 9
3) Holter, Ally 7 4) Erickson, Brianna 12
6 Sully Buttes 4:17.78 4:20.54 3
1) Weinheimer, Gracie 8 2) Wientjes, Racquel 9
3) Lamb, Chloe 9 4) Wientjes, Remi 12
7 Jones County 4:21.90 4:21.87 2
1) Waldron, Mikayla 12 2) Hight, Hannah 9
3) Buxcel, Rachel 11 4) Hespe, Kalli 11
8 Castlewood 4:21.12 4:24.76 1
1) Strait, Haley 11 2) Johnson, Sierra 11
3) Bruinsma, Brooke 9 4) Strait, Abbey 8
Preliminaries
9 Herreid/Selby Area 4:27.32
10 Baltic 4:27.97
11 Highmore-Harrold 4:28.41
12 Rosholt 4:32.16
13 Philip 4:33.17
14 Kimball/White Lake 4:33.62
15 McIntosh 4:35.35
16 Frederick 4:35.74
17 Ipswich 4:40.65
18 Newell 4:45.75
Event 12 Girls 4x800 Meter Relay Class B
==========================================================================
Meet Record: R 9:41.53 1980 Kadoka
M. Parke, Porch, T. Parke, Herber
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Arlington 9:55.09 2 10
1) Sampson, Janae 12 2) Heuer, Brett 12
3) Hennrich, Brylee 9 4) Olson, Daylee 11
2 Freeman 9:57.83 2 8
1) Roth, Dayna 7 2) Eberts, Hannah 7
3) Jensen, Shelby 11 4) Roth, Cailey 11
3 Gayville-Volin 9:59.65 2 6
1) Clark, Genevieve 10 2) Clark, Lanny 8
3) Hirsch, Megan 9 4) Nelson, Laura 9
4 James Valley Christian 10:16.40 2 5
1) Held, Khiree 10 2) Dowling, Samantha 9
3) Decker, Tierra 10 4) Loewen, Julie 11
5 Herreid/Selby Area 10:16.97 2 4
1) Thorstenson, Kara 9 2) Anderson, Courtney 9
3) Pflug, Annabell 11 4) Goehring, Grace 9
6 Howard 10:23.71 2 3
1) Lewis, Ellen 9 2) Erickson, Macy 9
3) Erickson, Josie 7 4) Noonan, Hannah 10
7 Jones County 10:29.62 1 2
1) Buxcel, Rachel 11 2) Hight, Hannah 9
3) Waldron, Mikayla 12 4) Hespe, Kalli 11
8 Potter County 10:29.83 2 1
1) Crook, Grace 10 2) Wieseler, Autumn 7
3) Flatt, Hannah 9 4) Wieseler, Sierra 9
9 Sully Buttes 10:33.18 1
1) Guthmiller, Rachel 8 2) Weinheimer, Hannah 9
3) Lamb, Chloe 9 4) Weinheimer, Gracie 8
10 Lyman 10:40.03 1
1) Herman, Sara 9 2) Smith, Ashton 9
3) Garnos, Chesney 12 4) Lulf, Quinn 9
11 Elkton-Lake Benton 10:50.71 1
1) DeRuyter, McKenzie 11 2) Otkin, Callie 8
3) Harming, Taylor 12 4) Stoltenburg, Heidi 10
12 Northwestern 10:52.96 1
1) Duncan, Darby 9 2) Groft, Peyton 8
3) Hoellein, Kaylee 10 4) Clemens, Josie 9
13 Colome 10:57.81 1
1) Heath, Callie 9 2) Week, Lauren 10
3) Laprath, Jaclyn 7 4) Hofeldt, Morgan 10
14 Rosholt 11:09.78 1
1) Eggers, Anna 9 2) Hokanson, Sasha 10
3) Lick, Tana 8 4) Lane, Bailey 12
15 Burke/South Central 11:30.55 1
1) Schweigert, Ryahna 8 2) Matucha, Lahna 7
3) Schweigert, Shailhyn 12 4) Johnson, Brianna 9
16 Bison 11:44.60 1
1) Seidel, Madelyn 9 2) Burkhalter, Rebekah 7
3) Burkhalter, Ruth 10 4) Senn, Sydney 9
17 Timber Lake 12:13.33 1
1) Ducheneaux, Morgan 8 2) Aberle, Mary 11
3) White, Lexi 7 4) Long, Lorinda 7
Event 13 Girls 1600 Sprint Medley Class B
===================================================================
Meet Record: R 4:17.36 2012 Castlewood
Little, Johnson, McEldowney, Strait
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Baltic 4:29.86q 1
1) Hanisch, Mariah 12 2) Walter, Allie 12
3) Paszek, Makay 8 4) Polzin, Maddie 9
2 Sully Buttes 4:30.14q 2
1) Bradford, Bailey 10 2) Wientjes, Racquel 9
3) Weinheimer, Gracie 8 4) Weinheimer, Hannah 9
3 Gayville-Volin 4:33.37q 3
1) Ulmer, Kara 8 2) Hirsch, Megan 9
3) Barta, Kelia 11 4) Clark, Genevieve 10
4 Potter County 4:30.79q 1
1) Schrempp, Megan 10 2) Genzler, Mercades 9
3) Hageman, Kalecia 11 4) Wieseler, Sierra 9
5 Castlewood 4:32.25q 1
1) Johnson, Sierra 11 2) Engels, Miranda 10
3) Bruinsma, Brooke 9 4) Strait, Abbey 8
6 Herreid/Selby Area 4:34.56q 2
1) Tisdall, Charlie 8 2) Anderson, Courtney 9
3) Pflug, Annabell 11 4) Goehring, Grace 9
7 Avon 4:35.63q 3
1) Sees, Lauren 7 2) Reiff, Amanda 11
3) Nagel, Cheylee 8 4) Nagel, Cheiney 12
8 Arlington 4:36.94q 2
1) Zobel, Nikki 11 2) Boeck, Samantha 12
3) VanBockern, Kimberly 11 4) Sampson, Janae 12
9 Elkton-Lake Benton 4:40.60 3
1) Lynn, Lexy 11 2) Huber, Bobbi 10
3) Jandahl, Sydney 11 4) Stoltenburg, Heidi 10
10 Freeman 4:40.85 2
1) Sage, Erika 9 2) Fuhrmann, Josie 7
3) Jensen, Shelby 11 4) Roth, Dayna 7
11 Philip 4:42.00 2
1) Guptill, Tia 9 2) Slovek, Paige 9
3) Kuchenbecker, Peyton 9 4) Coyle, Ellie 10
12 Dakota Christian 4:42.30 3
1) Berens, Katelyn 9 2) Brouwer, Brooklyn 8
3) Hansum, Lydia 10 4) Vander Pol, Shayla 10
13 Great Plains Lutheran 4:44.03 1
1) Lendt, Angela 11 2) Laney, Danielle 10
3) Fritze, Anna 8 4) Zeck, Jordan 10
14 Faith 4:44.41 1
1) Engel, Teagan 10 2) Schauer, Brooklyn 9
3) Bogue, Katie 10 4) Selby, Shanna 12
15 Viborg-Hurley 4:45.05 3
1) Jensen, Lexi 9 2) Lee, Angie 11
3) Hansen, Tori 7 4) Verdoorn, Jacque 10
16 Highmore-Harrold 4:50.18 3
1) Buchholz, Rebecca 8 2) Hamlin, Tyann 12
3) Kroeplin, Halle 8 4) Zilverberg, McKenzee 11
17 Newell 4:51.50 3
1) Williamson, Tera 10 2) Garner, Autumn 11
3) Garner, Amber 11 4) Leber, Delaney 8
18 Wessington Springs 4:58.40 3
1) Swenson, Sierra 8 2) Tebay, Morgan 11
3) Tebay, Devin 12 4) Schimke, Kayla 8
19 Colome 5:06.49 2
1) Hrabenek, Taylor 10 2) Moorhead, Becca 12
3) Hofeldt, Morgan 10 4) Heath, Callie 9
-- Jones County DNF 1
1) Glaze, Calli 10 2) Hight, Hannah 9
3) Hespe, Kalli 11 4) Buxcel, Rachel 11
-- Northwestern DNF 2
1) Duncan, Jeanna 12 2) Sparling, Kennedi 11
3) Duncan, Darby 9 4) Clemens, Josie 9
Event 13 Girls 1600 Sprint Medley Class B
=======================================================================
Meet Record: R 4:17.36 2012 Castlewood
Little, Johnson, McEldowney, Strait
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Baltic 4:25.56 10
1) Hanisch, Mariah 12 2) Walter, Allie 12
3) Paszek, Makay 8 4) Polzin, Maddie 9
2 Herreid/Selby Area 4:27.67 8
1) Tisdall, Charlie 8 2) Anderson, Courtney 9
3) Pflug, Annabell 11 4) Goehring, Grace 9
3 Potter County 4:29.65 6
1) Schrempp, Megan 10 2) Genzler, Mercades 9
3) Hageman, Kalecia 11 4) Wieseler, Sierra 9
4 Sully Buttes 4:32.82 5
1) Bradford, Bailey 10 2) Wientjes, Racquel 9
3) Weinheimer, Gracie 8 4) Weinheimer, Hannah 9
5 Avon 4:33.87 4
1) Sees, Lauren 7 2) Reiff, Amanda 11
3) Nagel, Cheylee 8 4) Nagel, Cheiney 12
6 Gayville-Volin 4:37.36 3
1) Ulmer, Kara 8 2) Barta, Kelia 11
3) Hirsch, Megan 9 4) Clark, Genevieve 10
7 Castlewood 4:38.39 2
1) Johnson, Sierra 11 2) Engels, Miranda 10
3) Bruinsma, Brooke 9 4) Strait, Abbey 8
8 Arlington 4:38.66 1
1) VanBockern, Kimberly 11 2) Boeck, Samantha 12
3) Steffensen, Bailee 10 4) Sampson, Janae 12
Preliminaries
9 Elkton-Lake Benton
10 Freeman
11 Philip
12 Dakota Christian
13 Great Plains Lutheran
14 Faith
15 Viborg-Hurley
16 Highmore-Harrold
17 Newell
18 Wessington Springs
19 Colome
-- Northwestern
-- Jones County
Event 14 Girls Shot Put Class B
=======================================================================
Meet Record: R 43-03.75 2003 Jocelyn Dockendorf, Corsica
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Begalka, Jamie 10 Estelline 39-06.00 10
2 Huntimer, Maria 12 De Smet 37-11.25 8
3 O'Connell, Alysha 12 Dupree 37-11.00 6
4 Astleford, Rachel 11 White River 37-07.25 5
5 Hendrickson, Katie 12 Estelline 37-06.25 4
6 Nielsen, Chloe 12 Canistota 37-03.50 3
7 Walter, Allie 12 Baltic 37-03.25 2
8 Skorepa, Carley 11 Scotland 35-11.00 1
9 Sawvell, Kyla 8 Wall 35-08.50
10 McKee, Courtney 12 Alcester-Hudson 35-04.00
11 Kneeland, Nicolette 10 Summit 35-00.50
12 Biel, Haylee 12 Herreid/Selby Area 34-04.50
13 Ristau, Miranda 12 Warner 34-03.75
14 Kayser, Sarah 11 Hanson 34-00.50
15 Opbroek, Courtney 12 Gregory 32-06.50
16 Stahl, Karlea 12 Sully Buttes 32-03.00
17 Leber, Briana 11 Gregory 31-07.75
18 Gilbert, Cassidy 11 Harding County 29-07.00
Event 15 Girls Discus Throw Class B
=======================================================================
Meet Record: R 145-06 2005 Amber Brodersen, Wolsey-Wessington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Skorepa, Carley 11 Scotland 127-03 10
2 Bierman, McKenzie 10 Warner 117-06 8
3 Ristau, Miranda 12 Warner 112-11 6
4 Huntimer, Maria 12 De Smet 110-05 5
5 Black, Kayla 12 Wolsey-Wessington J110-05 4
6 Morgan, Hannah 11 RC Christian 109-11 3
7 Hermsen, Taylor 10 Freeman 107-05 2
8 Lynn, Lexy 11 Elkton-Lake Benton 106-00 1
9 Benson, Erin 12 Chester Area 103-06
10 Thorstenson, Jana 11 Herreid/Selby Area 101-01
11 Opbroek, Courtney 12 Gregory 98-07
12 Haberer, Alyssa 10 Potter County 98-06
13 Jensen, DaNeila 10 Gayville-Volin 97-10
14 O'Connell, Alysha 12 Dupree 97-02
15 Nelson, Jada 9 Platte-Geddes 91-03
16 Phillips, Natalie 9 Harding County 89-03
17 Gottsleban, Tyanna 11 Philip 76-02
Event 16 Girls High Jump Class B
=======================================================================
Meet Record: R 5-06.25 2011 Kelsey Kaufmann, Arlington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Biel, Haylee 12 Herreid/Selby Area 5-01.00 10
2 Johnannson, Payton 11 Andes Central J5-01.00 8
3 Mullaney, Ally 11 DR St. Mary J5-01.00 6
4 Buchholz, Kayli 12 De Smet 4-11.00 3.50
4 Sokolowski, Andrea 10 Irene-Wakonda 4-11.00 3.50
4 Selland, Myah 9 Sanborn Cent/Woo 4-11.00 3.50
4 Dethlefsen, Jackie 12 Corsica/Stickney 4-11.00 3.50
8 Poppen, Kelsey 12 De Smet J4-11.00 1
9 Spencer, Tara 10 Menno 4-09.00
9 Bergquist, Brittany 10 Wolsey-Wessington 4-09.00
9 Hofer, Jil 10 Canistota 4-09.00
9 Ordal, Sam 10 Chester Area 4-09.00
9 Renelt, Gabby 8 Wilmot 4-09.00
14 Peterson, Jordon 11 Northwestern 4-07.00
14 Hansen, McKenzie 11 RC Christian 4-07.00
14 Herlyn, Hannah 10 Parker 4-07.00
14 Pond, Kristi 11 Ipswich 4-07.00
14 Stugelmeyer, Sierra 12 Harding County 4-07.00
14 Porter, Kyla 12 Edgemont 4-07.00
14 Mosbrucker, Shayna 11 McIntosh 4-07.00
14 Baumberger, Tia 11 McIntosh 4-07.00
Event 17 Girls Long Jump Class B
=======================================================================
Meet Record: R 18-09.50 2009 Christy Schultz, RC Christian
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lynn, Lexy 11 Elkton-Lake Benton 16-01.50 10
2 Stugelmeyer, Sierra 12 Harding County 15-10.75 8
3 Haines, Ivy 10 Kimball/White Lake 15-07.75 6
4 Longville, Kristen 11 Lake Preston 15-07.00 5
5 Jensen, Shelby 11 Freeman 15-06.75 4
6 Reinhold, Molly 12 RC Christian 15-01.25 3
7 Schoenwald, Erica 12 Marion 15-01.00 2
8 Bergquist, Brittany 10 Wolsey-Wessington J15-01.00 1
9 McGowan, Sierra 8 White River 14-10.00
10 Schroeder, Katlyn 11 Hanson 14-07.00
11 Everson, Regan 11 Potter County 14-06.00
12 Stotz, Sierra 12 Eureka/Bowdle 14-05.75
13 Kampmann, Gabby 12 Elkton-Lake Benton 14-05.25
14 Ellingson, Peyton 8 Warner 14-03.50
15 Beck, Clara 11 Avon 14-01.25
16 Sees, Lauren 7 Avon 13-08.75
17 DeBoer, Megan 11 Wilmot 13-06.00
18 Leber, Delaney 8 Newell 13-01.00
Event 18 Girls Triple Jump Class B
=======================================================================
Meet Record: R 38-06.50 1994 Michelle Mellegaard, Bridgewater
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heyn, Sara 11 Chester Area 36-07.00 10
2 Stugelmeyer, Sierra 12 Harding County 36-00.50 8
3 Lynn, Lexy 11 Elkton-Lake Benton 34-00.25 6
4 Haines, Ivy 10 Kimball/White Lake 32-11.00 5
5 Popham, Sammie 11 Florence/Henry 32-10.50 4
6 Poppen, Kelsey 12 De Smet 32-07.25 3
7 Heidemann, Breanna 9 RC Christian 32-02.00 2
8 DeBoer, Megan 11 Wilmot 32-00.50 1
9 Eberts, Melissa 11 Freeman 31-08.75
10 Zilverberg, McKenzee 11 Highmore-Harrold 31-05.50
11 Terpstra, Lindsey 12 Alcester-Hudson 31-03.75
12 Flitner, Anna 12 Lyman 31-00.00
13 Johnannson, Payton 11 Andes Central 30-02.75
14 Genzler, Mercades 9 Potter County 30-02.25
15 Teigen, Maddie 10 Harding County 29-09.75
16 Bertolotto, Kaylee 9 McIntosh 27-09.00
Event 19 Girls Pole Vault Class B
=======================================================================
Meet Record: R 11-03 2009 Calley Worth, Gettysburg
Meet Record: R 11-03 2009 Brigitte Gross, Hanson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Pitz, Autumn 10 Ipswich 10-06.00 10
2 Pond, Kristi 11 Ipswich 9-06.00 8
3 Herrboldt, Christina 12 Menno 9-00.00 6
4 Hybertson, Rebecca 10 Centerville 8-06.00 4.50
4 Kampmann, Gabby 12 Elkton-Lake Benton 8-06.00 4.50
6 Bjorklund, Elizabeth 12 Estelline J8-06.00 3
7 Kilby, Karli 12 Faith J8-06.00 2
8 Brewer-Nysven, Rainy 12 Irene-Wakonda 8-00.00 1
9 Ronke, Tatum 11 Waverly-South Shore 7-06.00
9 Gross, Jessica 10 Waverly-South Shore 7-06.00
9 Pinney, Cheyenne 9 Philip 7-06.00
9 Kinner, Kelsey 12 Elkton-Lake Benton 7-06.00
9 Evans, Kelli 12 Lemmon 7-06.00
-- Duba, Mae 9 Platte-Geddes NH
-- Porter, Payton 12 Platte-Geddes NH
-- Wales, Moriah 12 Great Plains Lut NH
-- Zobel, Nikki 11 Arlington NH
-- Shoemaker, Jayden 7 Faith NH
-- Merchen, Taylor 12 Kadoka Area NH
-- Enright, Brandi 10 Faith NH
Event 101 Girls 100 Meter Dash Class A
===================================================================
Meet Record: R 12.14 2013 Stachia Reuwsaat, St. Thomas Mor
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 12.87q 2
2 Bertram, Keely 12 Elk Point-Jefferson 12.91q 3
3 Heggen, Liz 12 Canton 13.01q 1
4 VanDeBerg, Mara 11 Garretson 12.93q 2
5 Ulberg, Erica 12 Milbank 13.04q 1
6 Heusinkveld, Anna 10 Bon Homme 13.05q 1
7 Duff, Michaela 12 Madison 13.06q 2
8 Eckrick, Carolyn 9 St. Thomas More 13.07q 3
9 Stahl, Megan 11 Redfield/Doland 13.10 2
10 Vandermeer, Ashley 7 Deubrook Area 13.11 1
11 Lewis, Maria 11 West Central 13.15 3
12 Opdahl, Sam 12 Hamlin 13.25 3
13 O'Rourke, Sadie 12 Bennett County 13.28 1
14 Engbrecht, Mandy 10 Madison 13.33 3
15 Kirsch, Kassidy 9 St. Thomas More 13.39 2
16 Schmitt, Morgan 10 Milbank 13.49 2
17 Drew, Abby 11 Sisseton 13.65 1
18 Grimshaw, Eireann 11 Todd County 13.80 3
19 Schaefbauer, Alexa 10 Mobridge-Pollock 13.82 1
20 Bertram, Kylie 9 Chamberlain 13.90 2
Event 101 Girls 100 Meter Dash Class A
=======================================================================
Meet Record: R 12.14 2013 Stachia Reuwsaat, St. Thomas More
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 12.68 10
2 Bertram, Keely 12 Elk Point-Jefferson 12.78 8
3 VanDeBerg, Mara 11 Garretson 12.79 6
4 Heggen, Liz 12 Canton 12.82 5
5 Ulberg, Erica 12 Milbank 12.89 4
6 Heusinkveld, Anna 10 Bon Homme 12.92 3
7 Eckrick, Carolyn 9 St. Thomas More 12.93 2
8 Duff, Michaela 12 Madison 12.98 1
Preliminaries
9 Stahl, Megan 11 Redfield/Doland
10 Vandermeer, Ashley 7 Deubrook Area
11 Lewis, Maria 11 West Central
12 Opdahl, Sam 12 Hamlin
13 O'Rourke, Sadie 12 Bennett County
14 Engbrecht, Mandy 10 Madison
15 Kirsch, Kassidy 9 St. Thomas More
16 Schmitt, Morgan 10 Milbank
17 Drew, Abby 11 Sisseton
18 Grimshaw, Eireann 11 Todd County
19 Schaefbauer, Alexa 10 Mobridge-Pollock
20 Bertram, Kylie 9 Chamberlain
Event 102 Girls 200 Meter Dash Class A
===================================================================
Meet Record: R 25.15 1991 Althea Meeter, Cheyenne-Eagle Bu
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Bertram, Keely 12 Elk Point-Jefferson 26.60q 2
2 Velgersdyk, Miranda 12 SF Christian 26.68q 1
3 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 27.02q 3
4 Swedlund, Alexys 11 St. Thomas More 27.01q 2
5 Smidt, Stacy 12 SF Christian 27.16q 2
6 Gylten, Dru 9 St. Thomas More 27.28q 3
7 Vandermeer, Ashley 7 Deubrook Area 27.42q 3
8 VanDeBerg, Mara 11 Garretson 27.47q 1
9 Stahl, Megan 11 Redfield/Doland 27.83 2
10 O'Rourke, Sadie 12 Bennett County 28.02 2
11 Rud, Olivia 8 Madison 28.03 1
12 Heusinkveld, Anna 10 Bon Homme 28.05 3
13 Nesheim, Patience 7 Ethan/Parkston 28.17 2
14 Pfaff, Mallory 12 Tea Area 28.19 1
15 Ulberg, Erica 12 Milbank 28.38 1
16 Rowland, Keanna 12 Little Wound 28.41 1
17 Schnabel, Kailee 8 Ethan/Parkston 28.47 3
18 Wollman, Grace 9 Mobridge-Pollock 28.53 3
19 Fjelland, McKenzie 9 Sisseton 29.37 1
20 Schneider, Kayla 11 Mobridge-Pollock 29.98 2
Event 102 Girls 200 Meter Dash Class A
=======================================================================
Meet Record: R 25.15 1991 Althea Meeter, Cheyenne-Eagle Butte
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bertram, Keely 12 Elk Point-Jefferson 26.73 10
2 Velgersdyk, Miranda 12 SF Christian 26.83 8
3 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 27.26 6
4 Swedlund, Alexys 11 St. Thomas More 27.62 5
5 VanDeBerg, Mara 11 Garretson 27.75 4
6 Vandermeer, Ashley 7 Deubrook Area 27.82 3
7 Gylten, Dru 9 St. Thomas More 28.16 2
8 Smidt, Stacy 12 SF Christian 34.72 1
Preliminaries
9 Stahl, Megan 11 Redfield/Doland
10 O'Rourke, Sadie 12 Bennett County
11 Rud, Olivia 8 Madison
12 Heusinkveld, Anna 10 Bon Homme
13 Nesheim, Patience 7 Ethan/Parkston
14 Pfaff, Mallory 12 Tea Area
15 Ulberg, Erica 12 Milbank
16 Rowland, Keanna 12 Little Wound
17 Schnabel, Kailee 8 Ethan/Parkston
18 Wollman, Grace 9 Mobridge-Pollock
19 Fjelland, McKenzie 9 Sisseton
20 Schneider, Kayla 11 Mobridge-Pollock
Event 103 Girls 400 Meter Dash Class A
===================================================================
Meet Record: R 56.69 2006 Alicia Brown, Vermillion
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Swedlund, Alexys 11 St. Thomas More 59.36q 3
2 Rud, Olivia 8 Madison 59.49q 2
3 Velgersdyk, Miranda 12 SF Christian 1:00.67q 1
4 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 59.57q 3
5 Gylten, Dru 9 St. Thomas More 1:00.72q 2
6 Duffy, Ciara 10 St. Thomas More 1:01.24q 1
7 Carrels, Erica 11 Aberdeen Roncalli 1:01.26q 1
8 Nesheim, Patience 7 Ethan/Parkston 1:01.53q 3
9 Smidt, Stacy 12 SF Christian 1:01.92 2
10 Finnegan, Rachel 11 Vermillion 1:02.51 1
11 Walz, Camie 8 Mt. Vernon/Plank 1:02.72 3
12 Schmitt, Cayley 10 Tea Area 1:03.12 2
13 Rowland, Keanna 12 Little Wound 1:04.12 3
14 Wollman, Grace 9 Mobridge-Pollock 1:04.36 1
15 Gillette, Kate 10 Redfield/Doland 1:04.74 2
16 Fjelland, McKenzie 9 Sisseton 1:04.88 3
17 Lakness, Miranda 8 Hamlin 1:05.20 2
18 Beautiful Bald Eagle, De 11 Cheyenne-Eagle B 1:06.10 1
19 Ewart, Jami 7 Aberdeen Roncalli 1:06.90 2
-- Rama, Myriam 11 Red Cloud DQ 1
Event 103 Girls 400 Meter Dash Class A
=======================================================================
Meet Record: R 56.69 2006 Alicia Brown, Vermillion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Velgersdyk, Miranda 12 SF Christian 56.95 10
2 Rud, Olivia 8 Madison 59.16 8
3 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 59.18 6
4 Swedlund, Alexys 11 St. Thomas More 59.28 5
5 Duffy, Ciara 10 St. Thomas More 1:00.60 4
6 Gylten, Dru 9 St. Thomas More 1:00.73 3
7 Nesheim, Patience 7 Ethan/Parkston 1:01.03 2
8 Carrels, Erica 11 Aberdeen Roncalli 1:01.57 1
Preliminaries
9 Smidt, Stacy 12 SF Christian
10 Finnegan, Rachel 11 Vermillion
11 Walz, Camie 8 Mt. Vernon/Plank
12 Schmitt, Cayley 10 Tea Area
13 Rowland, Keanna 12 Little Wound
14 Wollman, Grace 9 Mobridge-Pollock
15 Gillette, Kate 10 Redfield/Doland
16 Fjelland, McKenzie 9 Sisseton
17 Lakness, Miranda 8 Hamlin
18 Beautiful Bald Eagle, De 11 Cheyenne-Eagle B
19 Ewart, Jami 7 Aberdeen Roncalli
-- Rama, Myriam 11 Red Cloud
Event 104 Girls 800 Meter Run Class A
==========================================================================
Meet Record: R 2:16.79 1996 Meg Larson, Aberdeen Roncall
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Glazier, Tori 8 Custer 2:19.40 2 10
2 Heeren, Josie 10 Elk Point-Jefferson 2:20.42 2 8
3 Hohn, Marion 8 Hill City 2:23.02 2 6
4 Kirsch, Klaire 8 St. Thomas More 2:24.14 2 5
5 Mechels, Halie 12 Lennox 2:24.18 2 4
6 Alpers, Erin 12 SF Christian 2:24.47 2 3
7 Sage, Haley 10 Garretson 2:24.85 2 2
8 Giles, Jenni 8 Madison 2:24.91 2 1
9 Carrels, Erica 11 Aberdeen Roncalli 2:29.53 1
10 Gillette, Kate 10 Redfield/Doland 2:30.62 1
11 Matthaei, Morgan 12 McCook Central/M 2:31.02 1
12 Kelley, Mattisen 11 Custer 2:34.99 1
13 Anderson, Alyssa 9 West Central 2:35.85 1
14 Rawden, Cassie 8 Sioux Valley 2:39.78 1
15 Volesky, Mariah 9 Webster Area 2:40.11 1
16 Rama, Myriam 11 Red Cloud 2:40.17 1
17 Prue, Amory 9 Todd County 2:41.94 1
18 Moriarty, Keely 11 Mobridge-Pollock 2:49.33 1
Event 105 Girls 1600 Meter Run Class A
=======================================================================
Meet Record: R 5:03.16 1991 Heidi Reed, Canton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Streff, Hailey 9 Madison 5:08.78 10
2 Hohn, Marion 8 Hill City 5:11.98 8
3 Lavin, Maddie 8 Vermillion 5:11.99 6
4 Kirsch, Klaire 8 St. Thomas More 5:25.59 5
5 Fairburn, Mattie 7 Lead-Deadwood 5:25.67 4
6 Heeren, Josie 10 Elk Point-Jefferson 5:25.95 3
7 Schmidt, Nicolette 9 Redfield/Doland 5:30.40 2
8 Prouty, Mikayla 11 Clark/Willow Lake 5:30.41 1
9 Bohl, Carmen 8 Garretson 5:30.45
10 Flute, Sinona 7 Flandreau 5:31.98
11 Bartels, Chloe 9 Winner 5:34.03
12 Streff, Cami 7 Madison 5:35.97
13 Wieczorek, McKayla 12 West Central 5:36.28
14 Schulz, Marisa 9 Dakota Valley 5:40.79
15 Larsen, Maddisen 10 Lead-Deadwood 5:43.83
16 Wahl, Hanna 11 West Central 5:46.09
17 Litzen, Isabel 9 Aberdeen Roncalli 5:46.78
18 Fosness, Ashley 9 Britton-Hecla 5:52.03
19 Eisemann, Madison 8 Mobridge-Pollock 6:04.20
20 Sioux Bob, Christi 12 Red Cloud 6:10.36
21 Hallman, Riley 9 Tri-Valley 6:20.90
Event 106 Girls 3200 Meter Run Class A
=======================================================================
Meet Record: R 11:08.85 1991 Heidi Reed, Canton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Streff, Hailey 9 Madison 11:32.06 10
2 Fairburn, Mattie 7 Lead-Deadwood 11:42.00 8
3 Lavin, Maddie 8 Vermillion 11:49.85 6
4 Wieczorek, McKayla 12 West Central 11:57.34 5
5 Bohl, Carmen 8 Garretson 11:57.80 4
6 Schmidt, Nicolette 9 Redfield/Doland 12:00.93 3
7 Streff, Cami 7 Madison 12:07.80 2
8 Deering, Leah 12 Hot Springs 12:16.86 1
9 Bartels, Chloe 9 Winner 12:17.20
10 Schulz, Marisa 9 Dakota Valley 12:22.82
11 Flute, Sinona 7 Flandreau 12:27.22
12 Hursey, Madie 7 Flandreau 12:27.43
13 Savey, Caitlyn 8 Beresford 12:28.29
14 Brooks, Audrey 12 SF Christian 12:29.15
15 Atwood, Ashlynn 9 Beresford 12:32.50
16 Gregerson, Lorna 7 Mt. Vernon/Plank 12:32.94
17 Wahl, Hanna 11 West Central 12:33.35
18 Prouty, Mikayla 11 Clark/Willow Lake 12:47.05
19 Hallman, Riley 9 Tri-Valley 12:49.69
20 Schaller, Jasmine 10 Groton Area 13:37.38
21 Muellenberg, Tana 9 Redfield/Doland 13:55.19
22 Prue, Amory 9 Todd County 14:00.41
23 Gutenhauf, Mary 7 Aberdeen Roncalli 14:06.44
24 Quick Bear, Haylee 7 Todd County 14:33.77
25 Kohlus, ReAnne 10 Mobridge-Pollock 14:43.83
Event 107 Girls 100 Meter Hurdles Class A
===================================================================
Meet Record: R 14.73 2004 Lindsay House, Lennox
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Duffy, Shannon 10 St. Thomas More 15.04q 1
2 Zomermaand, Shelby 10 SF Christian 15.26q 2
3 White, Avery 11 St. Thomas More 15.41q 3
4 Oostra, Jordyn 12 SF Christian 15.06q 1
5 Mathis, Katie 12 Winner 15.16q 1
6 McLouth, Caitlin 12 Bon Homme 15.52q 3
7 Mechels, Halie 12 Lennox 15.60q 2
8 Bohan, Sara 10 Dakota Valley 16.01q 1
9 Kline, Hailey 11 Aberdeen Roncalli 16.04 1
10 Red Willow Richards, Jam 11 Red Cloud 16.07 1
11 Kuehl, Madison 12 West Central 16.11 3
12 Skoglund, Brooke 9 Britton-Hecla 16.20 2
13 Thomsen, Julianne 9 Custer 16.38 2
14 Giles, Jessi 8 Madison 16.42 3
15 Young, Angela 10 Clark/Willow Lake 16.49 3
16 Doeden, Josie 10 Groton Area 16.67 2
17 Roe, Hanna 11 Hamlin 17.34 3
18 Knox, Shae 10 Miller 17.74 2
19 Benge, Julianna 9 St. Francis Indian 21.36 1
Event 107 Girls 100 Meter Hurdles Class A
=======================================================================
Meet Record: R 14.73 2004 Lindsay House, Lennox
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Oostra, Jordyn 12 SF Christian 14.94 10
2 Duffy, Shannon 10 St. Thomas More 15.13 8
3 Zomermaand, Shelby 10 SF Christian 15.14 6
4 McLouth, Caitlin 12 Bon Homme 15.52 5
5 White, Avery 11 St. Thomas More 15.68 4
6 Mechels, Halie 12 Lennox 15.92 3
7 Bohan, Sara 10 Dakota Valley 15.95 2
8 Mathis, Katie 12 Winner 16.88 1
Preliminaries
9 Kline, Hailey 11 Aberdeen Roncalli
10 Red Willow Richards, Jam 11 Red Cloud
11 Kuehl, Madison 12 West Central
12 Skoglund, Brooke 9 Britton-Hecla
13 Thomsen, Julianne 9 Custer
14 Giles, Jessi 8 Madison
15 Young, Angela 10 Clark/Willow Lake
16 Doeden, Josie 10 Groton Area
17 Roe, Hanna 11 Hamlin
18 Knox, Shae 10 Miller
19 Benge, Julianna 9 St. Francis Indian
Event 108 Girls 300 Meter Hurdles Class A
===================================================================
Meet Record: R 44.60 1981 Amy Allard, Jefferson
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Zomermaand, Shelby 10 SF Christian 45.78q 2
2 Oostra, Jordyn 12 SF Christian 46.55q 1
3 Thomsen, Julianne 9 Custer 46.89q 3
4 Zylstra, Justine 11 Canton 47.34q 2
5 McMains, Halie 10 Canton 47.81q 3
6 Duffy, Shannon 10 St. Thomas More 47.84q 1
7 Weiss, Mikayla 10 Mt. Vernon/Plank 47.96q 2
8 White, Avery 11 St. Thomas More 47.97q 3
9 Bohan, Sara 10 Dakota Valley 48.32 1
10 Mechels, Halie 12 Lennox 48.41 3
11 Giles, Jessi 8 Madison 49.59 2
12 Skoglund, Brooke 9 Britton-Hecla 50.62 1
13 Roe, Hanna 11 Hamlin 50.79 3
14 Faulhaber, Stephanie 9 Mt. Vernon/Plank 50.84 3
15 Bauman, Cortney 8 Deubrook Area 52.64 1
16 Kenobbie, Sierra 8 Chamberlain 52.97 2
17 Kline, Hailey 11 Aberdeen Roncalli 53.16 2
18 Long, Avany 7 Chamberlain 54.20 1
19 Red Willow Richards, Jam 11 Red Cloud 1:01.34 1
20 Bull Bear, Dionna 10 Little Wound 1:05.20 2
Event 108 Girls 300 Meter Hurdles Class A
=======================================================================
Meet Record: R 44.60 1981 Amy Allard, Jefferson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Oostra, Jordyn 12 SF Christian 44.89 10
2 Zomermaand, Shelby 10 SF Christian 45.60 8
3 Thomsen, Julianne 9 Custer 46.39 6
4 White, Avery 11 St. Thomas More 46.87 5
5 Duffy, Shannon 10 St. Thomas More 47.12 4
6 Zylstra, Justine 11 Canton 47.52 3
7 Weiss, Mikayla 10 Mt. Vernon/Plank 47.61 2
8 McMains, Halie 10 Canton 48.22 1
Preliminaries
9 Bohan, Sara 10 Dakota Valley
10 Mechels, Halie 12 Lennox
11 Giles, Jessi 8 Madison
12 Skoglund, Brooke 9 Britton-Hecla
13 Roe, Hanna 11 Hamlin
14 Faulhaber, Stephanie 9 Mt. Vernon/Plank
15 Bauman, Cortney 8 Deubrook Area
16 Kenobbie, Sierra 8 Chamberlain
17 Kline, Hailey 11 Aberdeen Roncalli
18 Long, Avany 7 Chamberlain
19 Red Willow Richards, Jam 11 Red Cloud
20 Bull Bear, Dionna 10 Little Wound
Event 109 Girls 4x100 Meter Relay Class A
===================================================================
Meet Record: R 49.73 2005 Madison (Prelims)
Bri. Postma, Hatting, Dailing, Bro. Postma
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sioux Falls Christian 50.11q 1
1) Yoder, Julia 9 2) Stern, Kristin 12
3) Oostra, Jordyn 12 4) Zomermaand, Shelby 10
2 St. Thomas More 50.23q 2
1) Kirsch, Kassidy 9 2) White, Avery 11
3) Eckrick, Carolyn 9 4) Carlson, Bailey 8
3 West Central 51.15q 3
1) Lewis, Maria 11 2) Eickman, Ashley 10
3) Hanisch, Kylie 11 4) Kuehl, Madison 12
4 Tea Area 51.00q 1
1) Piper, Brooke 9 2) Hanson, Kaitlin 12
3) Wevik, Mikayla 8 4) Pfaff, Mallory 12
5 Lead-Deadwood 51.58q 3
1) Sulentic, Kaitlin 12 2) Stagner, Steph 9
3) Derby, Jade 10 4) Gallagher, Miranda 10
6 Milbank 51.66q 2
1) Street, Mikayla 10 2) Ulberg, Erica 12
3) Leddy, Kate 12 4) Schmitt, Morgan 10
7 Madison 51.73q 1
1) Engbrecht, Mandy 10 2) Duff, Michaela 12
3) Hopf, Serena 10 4) Stoller, Coley 12
8 Canton 52.26q 2
1) Heggen, Liz 12 2) Toft, Hailey 10
3) Twedt, Kris 12 4) Wiley, Tyanna 8
9 Hamlin 52.56 1
1) Varga, Chey 10 2) Opdahl, Brooke 10
3) Roe, Hanna 11 4) Opdahl, Sam 12
10 Mt. Vernon/Plankinton 52.93 3
1) O'Day, Payleen 10 2) Risseeuw, Savannah 7
3) Walz, Camie 8 4) Weiss, Mikayla 10
11 Groton Area 53.16 2
1) Kurtz, Courtney 11 2) Lone, Heather 9
3) Profeta, Madison 12 4) Stange, Harleigh 8
12 Flandreau 53.56 3
1) Orlick, Quinn 12 2) Parsley, Kathy 8
3) Behrens, Brooklyn 10 4) Williams, Hannah 10
13 Redfield/Doland 53.67 1
1) Stahl, Megan 11 2) Turck, Autumn 8
3) Gall, Rylie 8 4) Heer, Joslyn 11
14 Bennett County 55.05 3
1) Winter, Carli 11 2) Ireland, Rachel 8
3) Makerzel, Autumn 11 4) O'Rourke, Sadie 12
15 Sisseton 55.20 2
1) Drew, Abby 11 2) Haanen, Savanna 12
3) Frederick, Makenzy 9 4) Rinas, Kailee 10
16 Miller 55.29 3
1) Werdel, Shaley 9 2) Hasart, Allison 10
3) Fiala, Megan 10 4) Knox, Shae 10
17 Mobridge-Pollock 55.38 1
1) Schlomer, Autumn 9 2) Looyenga, Aryn 9
3) Schneider, Kayla 11 4) Wagner, Maranda 11
18 Todd County 56.46 2
Event 109 Girls 4x100 Meter Relay Class A
=======================================================================
Meet Record: R 49.73 2005 Madison (Prelims)
Bri. Postma, Hatting, Dailing, Bro. Postma
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sioux Falls Christian 50.23 10
1) Yoder, Julia 9 2) Stern, Kristin 12
3) Oostra, Jordyn 12 4) Zomermaand, Shelby 10
2 West Central 50.25 8
1) Lewis, Maria 11 2) Eickman, Ashley 10
3) Hanisch, Kylie 11 4) Kuehl, Madison 12
3 St. Thomas More 50.43 6
1) Kirsch, Kassidy 9 2) White, Avery 11
3) Eckrick, Carolyn 9 4) Carlson, Bailey 8
4 Tea Area 50.99 5
1) Piper, Brooke 9 2) Hanson, Kaitlin 12
3) Wevik, Mikayla 8 4) Pfaff, Mallory 12
5 Lead-Deadwood 51.50 4
1) Sulentic, Kaitlin 12 2) Stagner, Steph 9
3) Derby, Jade 10 4) Gallagher, Miranda 10
6 Canton 51.61 3
1) Heggen, Liz 12 2) Toft, Hailey 10
3) Twedt, Kris 12 4) Wiley, Tyanna 8
7 Milbank 51.79 2
1) Street, Mikayla 10 2) Ulberg, Erica 12
3) Leddy, Kate 12 4) Schmitt, Morgan 10
8 Madison 53.05 1
1) Engbrecht, Mandy 10 2) Duff, Michaela 12
3) Hopf, Serena 10 4) Stoller, Coley 12
Preliminaries
9 Hamlin
10 Mt. Vernon/Plankinton
11 Groton Area
12 Flandreau
13 Redfield/Doland
14 Bennett County
15 Sisseton
16 Miller
17 Mobridge-Pollock
18 Todd County
Event 110 Girls 4x200 Meter Relay Class A
===================================================================
Meet Record: R 1:44.21 2014 Sioux Falls Christian (Prelims
K Koth, S Smidt, K Stern, M Velgersdyk
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sioux Falls Christian R 1:44.21q 1
1) Koth, Kara 12 2) Smidt, Stacy 12
3) Stern, Kristin 12 4) Velgersdyk, Miranda 12
2 St. Thomas More 1:46.96q 2
1) Duffy, Shannon 10 2) White, Avery 11
3) Gylten, Dru 9 4) Swedlund, Alexys 11
3 Lead-Deadwood 1:47.63q 3
1) Sulentic, Kaitlin 12 2) Derby, Jade 10
3) Stagner, Steph 9 4) Gallagher, Miranda 10
4 Madison 1:47.99q 1
1) Engbrecht, Mandy 10 2) Duff, Michaela 12
3) Nipe, Maddie 11 4) Giles, Jessi 8
5 West Central 1:48.14q 3
1) Lewis, Maria 11 2) Eickman, Ashley 10
3) Lindskov, Kamryn 9 4) Kuehl, Madison 12
6 Mt. Vernon/Plankinton 1:48.93q 2
1) O'Day, Payleen 10 2) Risseeuw, Savannah 7
3) Walz, Camie 8 4) Weiss, Mikayla 10
7 Canton 1:49.37q 2
1) Heggen, Liz 12 2) Glenn, Katie 10
3) Anderson, Chloe 9 4) Wiley, Tyanna 8
8 Bon Homme 1:49.88q 1
1) Rothschadl, Jaclyn 11 2) Mesman, Sierra 9
3) Kubal, Liz 11 4) Heusinkveld, Anna 10
9 Tea Area 1:51.85 2
1) Kersh, Jennifer 12 2) Hanson, Kaitlin 12
3) Wevik, Mikayla 8 4) Pfaff, Mallory 12
10 Deubrook Area 1:52.36 3
1) Berndt, Maria 10 2) Rogness, Leah 11
3) Bauman, Cortney 8 4) Vandermeer, Ashley 7
11 Milbank 1:52.39 3
1) Schmitt, Morgan 10 2) Leddy, Kate 12
3) Street, Mikayla 10 4) Ulberg, Erica 12
12 Mobridge-Pollock 1:52.80 1
1) Schaefbauer, Alexa 10 2) Schneider, Kayla 11
3) Heumiller, Cassandra 10 4) Wollman, Grace 9
13 Redfield/Doland 1:52.82 2
1) Stahl, Megan 11 2) Turck, Autumn 8
3) Tebben, Jamie 10 4) Heer, Joslyn 11
14 Groton Area 1:52.96 1
1) Kurtz, Courtney 11 2) Stange, Harleigh 8
3) Profeta, Madison 12 4) Sippel, Camille 12
15 Flandreau 1:53.66 3
1) Behrens, Brooklyn 10 2) Pavlis, Marianna 7
3) Parsley, Kathy 8 4) Williams, Hannah 10
16 Winner 1:57.91 3
1) Sherman, Rachel 9 2) Horstman, Kylie 10
3) Mathis, Katie 12 4) Schuyler, Sydney 11
17 Bennett County 2:00.66 1
1) Smith, Hannah 10 2) Kratovil, Taylor 12
3) Makerzel, Autumn 11 4) Ireland, Rachel 8
18 Todd County 2:00.99 2
1) Win One Star, Oskate 10 2) Birdinground, Tate 11
3) Patton, Raven 10 4) Grimshaw, Eireann 11
Event 110 Girls 4x200 Meter Relay Class A
=======================================================================
Meet Record: R 1:44.21 2014 Sioux Falls Christian (Prelims)
K Koth, S Smidt, K Stern, M Velgersdyk
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sioux Falls Christian 1:44.74 10
1) Koth, Kara 12 2) Smidt, Stacy 12
3) Stern, Kristin 12 4) Velgersdyk, Miranda 12
2 St. Thomas More 1:47.76 8
1) Duffy, Shannon 10 2) White, Avery 11
3) Gylten, Dru 9 4) Swedlund, Alexys 11
3 Lead-Deadwood 1:48.17 6
1) Sulentic, Kaitlin 12 2) Derby, Jade 10
3) Stagner, Steph 9 4) Gallagher, Miranda 10
4 West Central 1:48.34 5
1) Lewis, Maria 11 2) Eickman, Ashley 10
3) Lindskov, Kamryn 9 4) Kuehl, Madison 12
5 Canton 1:49.09 4
1) Heggen, Liz 12 2) Glenn, Katie 10
3) Anderson, Chloe 9 4) Wiley, Tyanna 8
6 Madison 1:49.88 3
1) Engbrecht, Mandy 10 2) Duff, Michaela 12
3) Nipe, Maddie 11 4) Giles, Jessi 8
7 Bon Homme 1:52.37 2
1) Rothschadl, Jaclyn 11 2) Mesman, Sierra 9
3) Kubal, Liz 11 4) Heusinkveld, Anna 10
-- Mt. Vernon/Plankinton DQ
1) O'Day, Payleen 10 2) Risseeuw, Savannah 7
3) Walz, Camie 8 4) Weiss, Mikayla 10
Preliminaries
9 Tea Area
10 Deubrook Area
11 Milbank
12 Mobridge-Pollock
13 Redfield/Doland
14 Groton Area
15 Flandreau
16 Winner
17 Bennett County
18 Todd County
Event 111 Girls 4x400 Meter Relay Class A
===================================================================
Meet Record: R 4:01.25 2013 Sioux Falls Christian
Koth, Stern, Oostra, Velgersdyk
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 St. Thomas More 4:05.08q 2
1) Gylten, Dru 9 2) Duffy, Ciara 10
3) Kirsch, Kassidy 9 4) Swedlund, Alexys 11
2 Sioux Falls Christian 4:09.40q 1
1) Koth, Kara 12 2) Stern, Kristin 12
3) DeWeerd, Megan 11 4) Oostra, Jordyn 12
3 Lead-Deadwood 4:07.47q 2
1) Sulentic, Kaitlin 12 2) Simpson, Alexis 9
3) Stagner, Steph 9 4) Gallagher, Miranda 10
4 Madison 4:11.88q 1
1) Giles, Jessi 8 2) Nipe, Maddie 11
3) Giles, Jenni 8 4) Rud, Olivia 8
5 Bon Homme 4:14.91q 1
1) Heusinkveld, Anna 10 2) Kubal, Liz 11
3) Rothschadl, Morgan 10 4) Mesman, Sierra 9
6 Canton 4:15.78q 1
1) McMains, Halie 10 2) Johnson, Bailey 10
3) Merkle, Ellie 12 4) Twedt, Kris 12
7 Mt. Vernon/Plankinton 4:15.86q 2
1) O'Day, Payleen 10 2) Risseeuw, Savannah 7
3) Walz, Camie 8 4) Weiss, Mikayla 10
8 Deubrook Area 4:17.03q 2
1) DeBeer, Shaylee 7 2) Berndt, Maria 10
3) Bauman, Cortney 8 4) Vandermeer, Ashley 7
9 Vermillion 4:22.05 1
1) Finnegan, Rachel 11 2) Peters, Sydney 11
3) Kost, Katie 10 4) Koble, MaKenna 9
10 Aberdeen Roncalli 4:25.37 2
1) Malsam, Mikayla 12 2) Lorenz, Kennedy 9
3) Ewart, Jami 7 4) Carrels, Erica 11
11 Webster Area 4:29.33 1
1) Vogl, Lindsey 11 2) Rithmiller, Haley 9
3) Volesky, Mariah 9 4) Volesky, McKenzie 9
12 Redfield/Doland 4:29.85 2
1) Gillette, Kate 10 2) Anderson, Katie 12
3) Gall, Rylie 8 4) Schmidt, Nicolette 9
13 Mobridge-Pollock 4:30.25 2
1) Heumiller, Cassandra 10 2) Martin, Becca 11
3) Wiederholt, Ashton 12 4) Wollman, Grace 9
14 Winner 4:40.13 1
1) Bartels, Chloe 9 2) Horstman, Kylie 10
3) Mathis, Katie 12 4) Schuyler, Sam 9
15 Red Cloud 4:53.14 2
1) Iatala, Kylie 12 2) Ghost Bear, Brooke 10
3) Sioux Bob, Christi 12 4) Rama, Myriam 11
16 Bennett County 5:03.23 1
1) Smith, Hannah 10 2) Rose, Cortne 12
3) McDonnel, angie 10 4) Ireland, Rachel 8
Event 111 Girls 4x400 Meter Relay Class A
================================================================================
Meet Record: R 4:01.25 2013 Sioux Falls Christian
Koth, Stern, Oostra, Velgersdyk
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sioux Falls Christian 4:09.40 3:59.52R 10
1) Koth, Kara 12 2) Stern, Kristin 12
3) Oostra, Jordyn 12 4) Velgersdyk, Miranda 12
2 St. Thomas More 4:05.08 4:06.44 8
1) Gylten, Dru 9 2) Duffy, Ciara 10
3) Kirsch, Kennedy 10 4) Swedlund, Alexys 11
3 Lead-Deadwood 4:07.47 4:08.71 6
1) Sulentic, Kaitlin 12 2) Simpson, Alexis 9
3) Stagner, Steph 9 4) Gallagher, Miranda 10
4 Madison 4:11.88 4:15.06 5
1) Giles, Jessi 8 2) Nipe, Maddie 11
3) Giles, Jenni 8 4) Rud, Olivia 8
5 Bon Homme 4:14.91 4:15.55 4
1) Heusinkveld, Anna 10 2) Kubal, Liz 11
3) Rothschadl, Morgan 10 4) Mesman, Sierra 9
6 Mt. Vernon/Plankinton 4:15.86 4:16.09 3
1) O'Day, Payleen 10 2) Risseeuw, Savannah 7
3) Walz, Camie 8 4) Weiss, Mikayla 10
7 Canton 4:15.78 4:16.33 2
1) McMains, Halie 10 2) Johnson, Bailey 10
3) Merkle, Ellie 12 4) Twedt, Kris 12
8 Deubrook Area 4:17.03 4:23.33 1
1) DeBeer, Shaylee 7 2) Berndt, Maria 10
3) Bauman, Cortney 8 4) Vandermeer, Ashley 7
Preliminaries
9 Vermillion 4:22.05
10 Aberdeen Roncalli 4:25.37
11 Webster Area 4:29.33
12 Redfield/Doland 4:29.85
13 Mobridge-Pollock 4:30.25
14 Winner 4:40.13
15 Red Cloud 4:53.14
16 Bennett County 5:03.23
Event 112 Girls 4x800 Meter Relay Class A
==========================================================================
Meet Record: R 9:31.37 1997 Aberdeen Roncalli
J. Cameron, K. Cameron, Pierce, Larson
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Madison 9:38.76 2 10
1) Giles, Jenni 8 2) Nipe, Maddie 11
3) Streff, Cami 7 4) Streff, Hailey 9
2 St. Thomas More 9:51.18 2 8
1) Kirsch, Klaire 8 2) Kirsch, Kennedy 10
3) Blote, Brigit 8 4) Duffy, Ciara 10
3 Custer 9:55.27 2 6
1) Thomsen, Julianne 9 2) Kelley, Mattisen 11
3) Wicks, Billie 11 4) Glazier, Tori 8
4 Hill City 10:00.83 2 5
1) Ross, Skylar 9 2) Becker, McKenzie 8
3) Adrian, Taleigh 7 4) Hohn, Marion 8
5 West Central 10:02.33 2 4
1) Wieczorek, McKayla 12 2) Wahl, Hanna 11
3) Anderson, Alyssa 9 4) Watkins, Gillian 9
6 Sioux Falls Christian 10:07.17 2 3
1) DeWeerd, Megan 11 2) Alpers, Lauren 10
3) Brooks, Audrey 12 4) Alpers, Erin 12
7 Garretson 10:12.75 2 2
1) Bohl, Carmen 8 2) Carnicle, Teisha 11
3) Bly, Jaden 10 4) Sage, Haley 10
8 Canton 10:17.48 1 1
1) Van Wyhe, Natalie 9 2) Peterson, Karryn 7
3) Peterson, Sally 11 4) McMains, Halie 10
9 Wagner 10:20.73 2
1) Freier, Abby 8 2) Eitemiller, Taylor 8
3) Brunsing, Emily 10 4) Koupal, Kim 12
10 Sioux Valley 10:24.88 1
1) Rawden, Cassie 8 2) Bjorklund, Tiffany 10
3) Nelson, Brooke 10 4) Haaland, Alyssa 9
11 Aberdeen Roncalli 10:25.58 1
1) Gutenhauf, Mary 7 2) Ewart, Jami 7
3) Litzen, Isabel 9 4) Carrels, Erica 11
12 Webster Area 10:25.62 1
1) Vogl, Lindsey 11 2) Mount, Brianna 8
3) Volesky, Mariah 9 4) Volesky, McKenzie 9
13 Tea Area 10:35.26 1
1) Klarenbeek, Tyra 9 2) Mouw, Sydney 8
3) Hofer, Joni 9 4) Schmitt, Cayley 10
14 Deubrook Area 10:40.41 1
1) DeBeer, Shaylee 7 2) Petersen, Rachel 10
3) Christianson, Maddison 7 4) Bauman, Cortney 8
15 Mobridge-Pollock 11:07.19 1
1) Martin, Becca 11 2) Kohlus, ReAnne 10
3) Moriarty, Keely 11 4) Henderson, Lauren 9
16 Winner 11:09.42 1
1) Schuyler, Sam 9 2) Richey, Alexis 7
3) Lc Compte, Hanna 8 4) Schuyler, Sydney 11
17 Todd County 11:14.69 1
1) Prue, Amory 9 2) Quick Bear, Haylee 7
3) Prue, Karli 8 4) Win One Star, Oskate 10
18 St. Francis Indian 12:49.54 1
1) Phelps, Autumn 7 2) Cordier, Jancita 10
3) Miller, Victoria 10 4) Benge, Julianna 9
Event 113 Girls 1600 Sprint Medley Class A
===================================================================
Meet Record: R 4:15.30 1984 Custer (Prelims)
Young, Uttecht, Tretheway, Darley
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Madison 4:19.63q 1
1) Nipe, Maddie 11 2) Duff, Michaela 12
3) Rud, Olivia 8 4) Streff, Hailey 9
2 Dakota Valley 4:22.50q 3
1) Ohm, Olivia 11 2) Bohan, Sara 10
3) Rasmussen, Anna 9 4) Schulz, Marisa 9
3 Sioux Falls Christian 4:25.64q 2
1) Zomermaand, Shelby 10 2) Korn, Sydney 11
3) Stern, Kristin 12 4) DeWeerd, Megan 11
4 Vermillion 4:23.17q 1
1) Schulz, Ashley 9 2) Peters, Sydney 11
3) Koble, MaKenna 9 4) Lavin, Maddie 8
5 West Central 4:25.27q 3
1) Lewis, Maria 11 2) Kuehl, Madison 12
3) Lindskov, Kamryn 9 4) Watkins, Gillian 9
6 St. Thomas More 4:29.50q 1
1) Eckrick, Carolyn 9 2) Sullivan, Savanneh 11
3) Kirsch, Kassidy 9 4) Blote, Brigit 8
7 Custer 4:33.20q 2
1) Johnson, Tyrae 7 2) Snyder, Sidney 11
3) Thomsen, Julianne 9 4) Wicks, Billie 11
8 Lead-Deadwood 4:37.05q 2
1) Petsch, Jaci 8 2) Simpson, Alexis 9
3) Anderson, Stacey 11 4) Larsen, Maddisen 10
9 Garretson 4:37.34 3
1) VanDeBerg, Mara 11 2) Gloe, Morgan 9
3) Luke, Lara 10 4) Carnicle, Teisha 11
10 Belle Fourche 4:37.77 2
1) Rosales, Sierra 9 2) Hanson, Jordan 10
3) Hanson, Taylor 8 4) Willard, Kassie 12
11 Hill City 4:38.23 1
1) Weiderhold, Michal 11 2) Qualm, Jenni 11
3) Becker, McKenzie 8 4) Ross, Skylar 9
12 Clark/Willow Lake 4:38.85 3
1) Hartley, Taylor 7 2) Kolden, Kandace 11
3) Kolden, Janae 7 4) Prouty, Mikayla 11
13 Webster Area 4:40.84 3
1) Shoemaker, Faith 9 2) Rithmiller, Haley 9
3) Vogl, Lindsey 11 4) Volesky, McKenzie 9
14 Sioux Valley 4:42.23 2
1) Pepperman, Jessica 10 2) Ringhelmer, Jordyn 11
3) Strasburg, Logan 12 4) Bjorklund, Tiffany 10
15 Mt. Vernon/Plankinton 4:43.22 1
1) Clark, Hannah 9 2) Risseeuw, Savannah 7
3) Tobin, Shaylee 10 4) Gregorsen, Lainey 7
16 Mobridge-Pollock 4:46.52 2
1) Wagner, Maranda 11 2) Schlomer, Autumn 9
3) Heumiller, Cassandra 10 4) Henderson, Lauren 9
17 Milbank 4:49.17 1
1) Biersbach, Gretchen 11 2) Wendland, Mikayla 11
3) Leddy, Kate 12 4) Thue, Taylor 7
18 Flandreau 4:50.07 2
1) Behrens, Brooklyn 10 2) Williams, Hannah 10
3) Pavlis, Marianna 7 4) Parsley, Kathy 8
19 Winner 4:50.27 1
1) Horstman, Kylie 10 2) Mathis, Katie 12
3) Richey, Alexis 7 4) Schuyler, Sam 9
20 Bennett County 4:55.62 3
1) O'Rourke, Sadie 12 2) Makerzel, Autumn 11
3) Winter, Carli 11 4) Ireland, Rachel 8
21 Elk Point-Jefferson 4:59.42 3
1) Mickelson, Emily 9 2) Keuck, Drew 11
3) Klunder, Lynsey 9 4) Flynn, Morgan 10
22 Red Cloud 5:02.71 3
1) Iatala, Kylie 12 2) Iatala, Matagi 10
3) Sioux Bob, Christi 12 4) Knutson, Cathryn 9
Event 113 Girls 1600 Sprint Medley Class A
=======================================================================
Meet Record: R 4:15.30 1984 Custer (Prelims)
Young, Uttecht, Tretheway, Darley
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sioux Falls Christian 4:14.72R 10
1) Zomermaand, Shelby 10 2) Smidt, Stacy 12
3) Stern, Kristin 12 4) Alpers, Erin 12
2 Madison 4:17.24 8
1) Engbrecht, Mandy 10 2) Nipe, Maddie 11
3) Giles, Jenni 8 4) Streff, Hailey 9
3 Vermillion 4:18.90 6
1) Schulz, Ashley 9 2) Peters, Sydney 11
3) Finnegan, Rachel 11 4) Lavin, Maddie 8
4 Dakota Valley 4:24.50 5
1) Ohm, Olivia 11 2) Bohan, Sara 10
3) Rasmussen, Anna 9 4) Schulz, Marisa 9
5 West Central 4:24.67 4
1) Lewis, Maria 11 2) Kuehl, Madison 12
3) Lindskov, Kamryn 9 4) Watkins, Gillian 9
6 Custer 4:27.04 3
1) Johnson, Tyrae 7 2) Snyder, Sidney 11
3) Thomsen, Julianne 9 4) Wicks, Billie 11
7 St. Thomas More 4:27.16 2
1) Eckrick, Carolyn 9 2) Sullivan, Savanneh 11
3) Kirsch, Klaire 8 4) Blote, Brigit 8
8 Lead-Deadwood 4:46.76 1
1) Petsch, Jaci 8 2) Simpson, Alexis 9
3) Anderson, Stacey 11 4) Larsen, Maddisen 10
Preliminaries
9 Garretson
10 Belle Fourche
11 Hill City
12 Clark/Willow Lake
13 Webster Area
14 Sioux Valley
15 Mt. Vernon/Plankinton
16 Mobridge-Pollock
17 Milbank
18 Flandreau
19 Winner
20 Bennett County
21 Elk Point-Jefferson
22 Red Cloud
Event 114 Girls Shot Put Class A
=======================================================================
Meet Record: R 46-03.50 2005 Lynnae Fox, Newell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Qualm, Jenni 11 Hill City 40-04.75 10
2 Huber, Mackenzie 11 Clark/Willow Lake 39-07.00 8
3 Tebben, Jamie 10 Redfield/Doland 37-09.25 6
4 Gustafson, Darbi 11 Ethan/Parkston 37-08.00 5
5 Gemar, Stephanie 12 Mobridge-Pollock 37-02.25 4
6 Johnson, Emma 11 Tri-Valley 37-00.00 3
7 Esser, Lauren 11 Custer 36-03.50 2
8 Siemonsma, Brittney 11 Dell Rapids 35-08.50 1
9 Bell, Kalli 12 Clark/Willow Lake 35-08.25
10 Windeshausen, Kendra 12 Dakota Valley 35-02.00
11 Stofferahn, Mikaela 10 Dell Rapids 34-11.25
12 Renner, Christy 12 Aberdeen Roncalli 34-09.25
13 Herman, Deloris 11 Winner 33-06.75
14 Lone, Karie 11 Webster Area 32-09.00
15 Dosdall, Lauren 10 Elk Point-Jefferson 30-11.00
16 New Holy, Katie 10 Pine Ridge 27-05.00
-- Cox, Allison 10 Todd County ND
Event 115 Girls Discus Throw Class A
=======================================================================
Meet Record: R 151-08 2001 Sarah Stevens, Hot Springs
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gemar, Stephanie 12 Mobridge-Pollock 136-00 10
2 Delzer, Jordin 12 Madison 126-11 8
3 Bullert, Breanna 12 Webster Area 118-08 6
4 Johnson, Emma 11 Tri-Valley 115-02 5
5 Bell, Kalli 12 Clark/Willow Lake 113-11 4
6 Renner, Christy 12 Aberdeen Roncalli 112-04 3
7 Voss, Missy 10 West Central 112-02 2
8 Huber, Mackenzie 11 Clark/Willow Lake 111-08 1
9 Stofferahn, Mikaela 10 Dell Rapids 107-07
10 McCreary, Jobi 11 Webster Area 103-05
11 Short, Taylor 12 Canton 99-07
12 Dailey, Jenny 11 Elk Point-Jefferson 97-02
13 Esser, Lauren 11 Custer 96-11
14 Stover, Harlynn 11 Hot Springs 89-04
15 VanderWal, Mariah 11 Sioux Valley 87-10
16 Hallock, Hallie 9 Chamberlain 84-11
-- Blue Thunder, Sannita 10 St. Francis Indian ND
-- Cox, Allison 10 Todd County ND
-- Lone, Karie 11 Webster Area ND
Event 116 Girls High Jump Class A
=======================================================================
Meet Record: R 5-09 1985 Stacey Johnson, Platte
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johnson, Emma 11 Tri-Valley 5-04.00 10
2 Kirsch, Kennedy 10 St. Thomas More 5-01.00 7
2 Duffy, Shannon 10 St. Thomas More 5-01.00 7
4 Mechels, Halie 12 Lennox 4-11.00 4.50
4 Howell, Shayla 8 Belle Fourche 4-11.00 4.50
6 Wollman, Melissa 10 West Central J4-11.00 3
7 Skluzacek, Morgan 11 Madison J4-11.00 1.50
7 Kratovil, Taylor 12 Bennett County J4-11.00 1.50
9 Mortenson, Autumn 8 SF Christian 4-09.00
9 Henderson, Allison 11 Hill City 4-09.00
9 Brooks, Allison 11 SF Christian 4-09.00
9 Klostergaard, Morgan 11 Beresford 4-09.00
9 Glenn, Katie 10 Canton 4-09.00
9 Pepperman, Jessica 10 Sioux Valley 4-09.00
9 Strasburg, Logan 12 Sioux Valley 4-09.00
9 Petersen, Rachel 10 Deubrook Area 4-09.00
9 Ziegler, Nikole 8 Sioux Valley 4-09.00
9 Johnson, Bailey 10 Canton 4-09.00
19 Henderson, Lauren 9 Mobridge-Pollock 4-07.00
19 Martian, Brandi 11 Mobridge-Pollock 4-07.00
-- White Hat, Valentina 10 St. Francis Indian NH
-- Allen, Grace 10 Aberdeen Roncalli NH
-- Gengerke, Gia 8 Groton Area NH
Event 117 Girls Long Jump Class A
=======================================================================
Meet Record: R 18-09.50 2013 Stachia Reuwsaat, St. Thomas More
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Koth, Kara 12 SF Christian 17-03.75 10
2 McLouth, Caitlin 12 Bon Homme 17-02.50 8
3 Hanisch, Kylie 11 West Central 16-08.00 6
4 Lamer, Kamberlyn 11 Tri-Valley 16-05.75 5
5 Vietor, Maddie 12 Dell Rapids 16-05.25 4
6 Stoller, Coley 12 Madison 16-03.25 3
7 Derby, Jade 10 Lead-Deadwood 16-01.25 2
8 Strasser, Mahli 10 Lennox 15-10.25 1
9 Pepperman, Jessica 10 Sioux Valley 15-09.25
10 Terkildsen, Augusta 11 Red Cloud 15-08.00
11 Bohan, Sara 10 Dakota Valley 15-06.00
12 Williams, Emma 8 Beresford 15-05.00
12 Sulentic, Kaitlin 12 Lead-Deadwood 15-05.00
14 Goertel, Sydney 9 West Central 15-04.00
15 Cardella, Elise 9 Aberdeen Roncalli 15-01.00
16 Young, Angela 10 Clark/Willow Lake 15-00.50
17 Rabenberg, Mallori 12 Britton-Hecla 14-08.50
18 Nelson, Hannah 8 Beresford 14-06.75
19 Long, Avany 7 Chamberlain 13-10.50
20 Black Horn, Cassie 12 Pine Ridge 13-08.25
21 Schaefbauer, Alexa 10 Mobridge-Pollock 13-07.50
Event 118 Girls Triple Jump Class A
=======================================================================
Meet Record: R 37-04.75 2012 Coley Stoller, Madison
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Stoller, Coley 12 Madison 35-10.25 10
2 Zylstra, Justine 11 Canton 35-09.25 8
3 McLouth, Caitlin 12 Bon Homme 35-08.25 6
4 Lamer, Kamberlyn 11 Tri-Valley 35-06.50 5
5 Gallagher, Miranda 10 Lead-Deadwood 34-07.75 4
6 Berndt, Maria 10 Deubrook Area 34-05.25 3
7 Vietor, Maddie 12 Dell Rapids 34-04.00 2
8 Young, Angela 10 Clark/Willow Lake 33-11.00 1
9 Terkildsen, Augusta 11 Red Cloud 33-05.00
10 Cardella, Elise 9 Aberdeen Roncalli 33-01.00
11 Sheidt, Shania 11 Canton 33-00.75
12 Rabenberg, Mallori 12 Britton-Hecla 32-08.75
13 Goertel, Sydney 9 West Central 32-08.50
14 Koth, Kara 12 SF Christian 32-06.75
15 Derby, Jade 10 Lead-Deadwood 32-05.00
16 Schaefbauer, Alexa 10 Mobridge-Pollock 31-03.75
17 Werdel, Shaley 9 Miller 30-10.75
18 Red Willow Richards, Jam 11 Red Cloud 29-06.25
-- Twedt, Kris 12 Canton DQ
Event 119 Girls Pole Vault Class A
=======================================================================
Meet Record: R 11-04 2010 Jessica Koupal, Wagner
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Brooks, Allison 11 SF Christian 10-02.00 10
2 Merkwan, McKeely 9 Bon Homme 8-09.00 7
2 Frewaldt, Morgan 12 Garretson 8-09.00 7
4 Hodges, Brooklynn 12 Madison J8-09.00 5
5 Schwebach, Ashley 12 Madison J8-09.00 4
6 Willard, Kassie 12 Belle Fourche 8-03.00 3
7 Winthers, Shannon 12 Madison J8-03.00 2
8 Dungey, Tori 12 Belle Fourche J8-03.00 1
9 Sestak, Rachel 8 Bon Homme 7-09.00
10 Renner, Christy 12 Aberdeen Roncalli 7-03.00
-- Christopherson, Katie 10 Sisseton NH
Event 201 Girls 100 Meter Dash Class AA
===================================================================
Meet Record: R 11.9h 1996 Jill Theeler, Mitchell
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Dowling, Cortney 10 Pierre T.F. Riggs 12.27q 1
2 Klapperich, Alaina 11 Rapid City Central 12.47q 2
3 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown 12.64q 3
4 Denzer, Macy 10 Watertown 12.56q 1
5 DeWitt, Callie 9 SF O'Gorman 12.63q 2
6 Delzer, Emily 11 Rapid City Stevens 12.68q 2
7 Weidler, Alyssa 10 SF O'Gorman 12.83q 3
8 Russman, Madison 10 Aberdeen Central 12.83q 2
9 Ogle, Hailey 10 Rapid City Central 12.87 3
10 Jorgenson, Evelyn 12 Brandon Valley 12.87 2
11 McKenzie, Kyla 10 Douglas 12.88 1
12 Kersten, Mollie 8 Sioux Falls Lincoln 12.93 3
13 Maxon, Kiana 11 Rapid City Central 12.97 1
14 Sawyer, Jacey 9 Rapid City Stevens 13.03 1
15 Odenbach, Ashley 9 Spearfish 13.07 3
16 Williams, Latavia 10 Huron 13.10 1
17 Haas, Michelle 12 Sioux Falls Lincoln 13.11 1
18 Bren, Alison 9 SF Roosevelt 13.14 3
19 Boomsma, Anna 9 Brandon Valley 13.19 3
20 Yoway, Lovetee 10 Sioux Falls Lincoln 13.29 2
21 Wrightsman, Jennika 9 Brandon Valley 13.34 1
22 Scott, Whitney 9 Watertown 13.48 2
23 Anderson, Tomeka 10 SF Roosevelt 13.56 2
24 Benson, Tatiyanna 9 Rapid City Stevens 13.62 3
Event 201 Girls 100 Meter Dash Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 11.9h 1996 Jill Theeler, Mitchell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Dowling, Cortney 10 Pierre T.F. Riggs 12.15 10
2 Klapperich, Alaina 11 Rapid City Central 12.34 8
3 DeWitt, Callie 9 SF O'Gorman 12.51 6
4 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown 12.61 5
5 Denzer, Macy 10 Watertown 12.63 4
6 Delzer, Emily 11 Rapid City Stevens 12.64 3
7 Weidler, Alyssa 10 SF O'Gorman 12.87 2
8 Russman, Madison 10 Aberdeen Central 13.04 1
Preliminaries
9 Ogle, Hailey 10 Rapid City Central
10 Jorgenson, Evelyn 12 Brandon Valley
11 McKenzie, Kyla 10 Douglas
12 Kersten, Mollie 8 Sioux Falls Lincoln
13 Maxon, Kiana 11 Rapid City Central
14 Sawyer, Jacey 9 Rapid City Stevens
15 Odenbach, Ashley 9 Spearfish
16 Williams, Latavia 10 Huron
17 Haas, Michelle 12 Sioux Falls Lincoln
18 Bren, Alison 9 SF Roosevelt
19 Boomsma, Anna 9 Brandon Valley
20 Yoway, Lovetee 10 Sioux Falls Lincoln
21 Wrightsman, Jennika 9 Brandon Valley
22 Scott, Whitney 9 Watertown
23 Anderson, Tomeka 10 SF Roosevelt
24 Benson, Tatiyanna 9 Rapid City Stevens
Event 202 Girls 200 Meter Dash Class AA
===================================================================
Meet Record: R 24.67 2014 Cortney Dowling, Pierre T.F. Rig
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Dowling, Cortney 10 Pierre T.F. Riggs R 24.67q 1
2 Denzer, Macy 10 Watertown 25.56q 2
3 Sullivan, Maddison 9 Rapid City Central 25.67q 3
4 DeWitt, Callie 9 SF O'Gorman 25.70q 1
5 Klapperich, Alaina 11 Rapid City Central 25.87q 2
6 Delzer, Emily 11 Rapid City Stevens 25.94q 1
7 Jorgenson, Evelyn 12 Brandon Valley 25.94q 3
8 Miedema, Mearah 10 SF Washington 26.10q 2
9 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown 26.14 3
10 Stolle, Peyton 9 SF Roosevelt 26.19 1
11 Beckmann, Danielle 11 Yankton 26.23 3
12 Russman, Madison 10 Aberdeen Central 26.59 2
13 Peterson, Sammie 11 Brandon Valley 26.86 2
14 Moran, Jani 10 Watertown 26.99 3
15 Bickley, Courtney 10 Brandon Valley 27.04 1
16 Williams, Latavia 10 Huron 27.19 2
17 Gaetze, Amy 12 Mitchell 27.33 3
18 Scott, Whitney 9 Watertown 27.48 1
19 Benson, Tatiyanna 9 Rapid City Stevens 27.60 3
20 Behm, Grace 10 SF Roosevelt 27.61 2
21 Gary, Madison 10 Rapid City Central 27.91 1
22 Pistulka, Kristin 10 Mitchell 27.98 2
Event 202 Girls 200 Meter Dash Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 24.67 2014 Cortney Dowling, Pierre T.F. Riggs
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Dowling, Cortney 10 Pierre T.F. Riggs 25.37 10
2 Denzer, Macy 10 Watertown 26.48 8
3 DeWitt, Callie 9 SF O'Gorman 26.70 6
4 Klapperich, Alaina 11 Rapid City Central 27.07 5
5 Miedema, Mearah 10 SF Washington 27.26 4
6 Delzer, Emily 11 Rapid City Stevens 27.42 3
7 Jorgenson, Evelyn 12 Brandon Valley 27.50 2
-- Sullivan, Maddison 9 Rapid City Central DNF
Preliminaries
9 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown
10 Stolle, Peyton 9 SF Roosevelt
11 Beckmann, Danielle 11 Yankton
12 Russman, Madison 10 Aberdeen Central
13 Peterson, Sammie 11 Brandon Valley
14 Moran, Jani 10 Watertown
15 Bickley, Courtney 10 Brandon Valley
16 Williams, Latavia 10 Huron
17 Gaetze, Amy 12 Mitchell
18 Scott, Whitney 9 Watertown
19 Benson, Tatiyanna 9 Rapid City Stevens
20 Behm, Grace 10 SF Roosevelt
21 Gary, Madison 10 Rapid City Central
22 Pistulka, Kristin 10 Mitchell
Event 203 Girls 400 Meter Dash Class AA
===================================================================
Meet Record: R 55.49 1996 Jill Theeler, Mitchell
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sullivan, Maddison 9 Rapid City Central 58.26q 3
2 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown 58.57q 2
3 Dowling, Cortney 10 Pierre T.F. Riggs 58.91q 1
4 Bickley, Courtney 10 Brandon Valley 58.37q 3
5 DeVos, Brooke 11 SF Roosevelt 58.99q 2
6 Hight, Lauren 8 Spearfish 59.31q 3
7 Tingle, Tanya 9 Brandon Valley 59.41q 2
8 Stolle, Peyton 9 SF Roosevelt 59.94q 1
9 Tingle, Tiara 12 Brandon Valley 1:00.01 1
10 Beckmann, Danielle 11 Yankton 1:00.08 1
11 Fehrs, Morgan 11 Sioux Falls Lincoln 1:01.78 2
12 Schmidt, Emma 12 Mitchell 1:02.52 3
13 Warwick, Jenna 11 SF Washington 1:02.95 2
14 Emerson, Leah 10 Rapid City Central 1:03.19 2
15 Bates, Sammi 9 Rapid City Stevens 1:03.52 3
16 Colhoff, Alexis 10 Rapid City Stevens 1:04.93 1
Event 203 Girls 400 Meter Dash Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 55.49 1996 Jill Theeler, Mitchell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Dowling, Cortney 10 Pierre T.F. Riggs 55.11R 10
2 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown 55.77 8
3 Hight, Lauren 8 Spearfish 58.39 6
4 Bickley, Courtney 10 Brandon Valley 58.69 5
5 DeVos, Brooke 11 SF Roosevelt 58.88 4
6 Stolle, Peyton 9 SF Roosevelt 1:00.86 3
7 Tingle, Tanya 9 Brandon Valley 1:00.97 2
-- Sullivan, Maddison 9 Rapid City Central DNF
Preliminaries
9 Tingle, Tiara 12 Brandon Valley
10 Beckmann, Danielle 11 Yankton
11 Fehrs, Morgan 11 Sioux Falls Lincoln
12 Schmidt, Emma 12 Mitchell
13 Warwick, Jenna 11 SF Washington
14 Emerson, Leah 10 Rapid City Central
15 Bates, Sammi 9 Rapid City Stevens
16 Colhoff, Alexis 10 Rapid City Stevens
Event 204 Girls 800 Meter Run Class AA
==========================================================================
Meet Record: R 2:11.24 2006 Allison Eckert, SF Roosevelt
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Gray, Madison 9 Brookings 2:18.27 2 10
2 Ireland, Brooke 12 Sturgis Brown 2:18.93 2 8
3 Dykstra, Renae 12 Rapid City Stevens 2:19.02 2 6
4 DeVos, Brooke 11 SF Roosevelt 2:19.08 2 5
5 Dykstra, Kendra 10 Rapid City Stevens 2:19.43 2 4
6 Cooper, Jasmyne 8 Harrisburg 2:19.93 1 3
7 Schweiss, Jamie 10 Rapid City Stevens 2:21.09 2 2
8 Larson, Whitlee 12 Yankton 2:21.33 2 1
9 Klatt, Courtney 8 Brandon Valley 2:24.20 1
10 Weisbeck, Lexi 11 Aberdeen Central 2:24.32 1
11 Gehner, Caitlin 12 Spearfish 2:25.28 2
12 Broderick, Bailey 12 Rapid City Central 2:34.80 1
13 Akers, Erika 10 Rapid City Central 2:35.87 1
14 Gutknecht, Sarra 8 Rapid City Central 2:39.79 1
15 Presler, Sarah 9 Brandon Valley 2:41.83 1
Event 205 Girls 1600 Meter Run Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 4:46.84 2005 Ramsey Kavan, Yankton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kruse, Annie 12 Yankton 5:05.18 10
2 Gorman, Tamara 12 Rapid City Stevens 5:08.20 8
3 Cooper, Jasmyne 8 Harrisburg 5:12.43 6
4 Person, Emily 11 Rapid City Stevens 5:12.66 5
5 Waterfall, Haylee 8 Brandon Valley 5:17.48 4
6 Green, Allison 8 Sturgis Brown 5:18.04 3
7 Klatt, Courtney 8 Brandon Valley 5:18.09 2
8 Straatmeyer, Adeline 12 Rapid City Central 5:18.32 1
9 Dykstra, Renae 12 Rapid City Stevens 5:21.77
10 Childers, Savannah 12 Spearfish 5:22.53
11 Woods, Savannah 10 Yankton 5:24.49
12 Kearney, Kelsi 9 SF Washington 5:25.17
13 Waterman, Sydney 12 Aberdeen Central 5:28.31
14 Peterson, Kahlie 12 Sturgis Brown 5:30.13
15 Kocer, Dannika 7 Brandon Valley 5:32.18
16 Simmons, Gwyneth 7 Sturgis Brown 5:32.51
17 Kelly, Mollie 8 Sioux Falls Lincoln 5:33.15
18 Infied, Brooke 10 Sioux Falls Lincoln 5:34.18
19 McClure, Madison 8 Yankton 5:39.02
20 Bierwagen, Alyssa 9 SF Roosevelt 5:44.90
21 Heaton, Ronna 9 Brookings 5:50.14
22 Kray, Carlie 8 SF Washington 5:52.82
23 Kappes, Kaylee 11 Aberdeen Central 5:56.90
Event 206 Girls 3200 Meter Run Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 10:38.66 2005 Allison Eckert, SF Roosevelt
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gorman, Tamara 12 Rapid City Stevens 11:07.58 10
2 Kruse, Annie 12 Yankton 11:23.08 8
3 Person, Emily 11 Rapid City Stevens 11:27.90 6
4 Woods, Savannah 10 Yankton 11:32.77 5
5 Green, Allison 8 Sturgis Brown 11:33.54 4
6 Klatt, Courtney 8 Brandon Valley 11:40.97 3
7 Straatmeyer, Adeline 12 Rapid City Central 11:42.62 2
8 Bailey, Jessica 12 Rapid City Stevens 11:56.80 1
9 McClure, Madison 8 Yankton 12:02.71
10 Burgess, Shacey 10 Rapid City Central 12:07.07
11 Childers, Savannah 12 Spearfish 12:14.34
12 Bornhoft, Alyssa 11 SF O'Gorman 12:14.34
13 Wells, Lauren 7 Brandon Valley 12:19.75
14 Mikkelsen, Emily 7 Pierre T.F. Riggs 12:26.99
15 Bierwagen, Alyssa 9 SF Roosevelt 12:38.06
16 Kray, Carlie 8 SF Washington 12:55.48
17 Waage, Madisyn 11 Aberdeen Central 13:02.85
-- Propst, Rachel 11 Pierre T.F. Riggs DNF
Event 207 Girls 100 Meter Hurdles Class AA
===================================================================
Meet Record: R 14.12 2009 Neveda Sorenson, SF Lincoln
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Miedema, Mearah 10 SF Washington 15.28q 1
2 Luken, Hailey 12 Yankton 15.28q 2
3 Moos, Valerie 12 SF Roosevelt 15.51q 3
4 Rew, Ellie 11 Mitchell 15.32q 2
5 Bruggeman, Haley 11 Harrisburg 15.35q 1
6 Solano, Ashley 11 Rapid City Central 15.39q 1
7 Johnson, Tess 12 Pierre T.F. Riggs 15.83q 3
8 Teslow, Julie 10 Sioux Falls Lincoln 15.96q 3
9 Demarce, Gabbi 9 Rapid City Stevens 16.01 1
10 Berg, Katie 12 Pierre T.F. Riggs 16.14 2
11 White, Bridget 12 Aberdeen Central 16.18 1
12 Tessier, Madason 9 Yankton 16.21 3
13 Poelstra, Darien 10 Harrisburg 16.22 2
14 Koehn, Becca 9 Brandon Valley 16.31 1
15 Deuter, Claire 11 Rapid City Stevens 16.31 3
16 Durland, Hayley 11 SF Washington 16.58 2
17 Llara, Courtney 12 Sturgis Brown 16.59 2
18 Salvatori, Danielle 10 Yankton 16.73 1
19 Christensen, Chelsey 9 Rapid City Central 16.76 3
20 Thue, Kalli 12 Watertown 16.85 3
21 Pourier, Kylee 11 Douglas 16.94 3
22 Anderson, Alex 10 SF O'Gorman 17.73 2
Event 207 Girls 100 Meter Hurdles Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 14.12 2009 Neveda Sorenson, SF Lincoln
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rew, Ellie 11 Mitchell 14.89 10
2 Bruggeman, Haley 11 Harrisburg 14.99 8
3 Miedema, Mearah 10 SF Washington 15.14 6
4 Luken, Hailey 12 Yankton 15.17 5
5 Moos, Valerie 12 SF Roosevelt 15.31 4
6 Johnson, Tess 12 Pierre T.F. Riggs 15.76 3
7 Solano, Ashley 11 Rapid City Central 15.88 2
8 Teslow, Julie 10 Sioux Falls Lincoln 16.39 1
Preliminaries
9 Demarce, Gabbi 9 Rapid City Stevens
10 Berg, Katie 12 Pierre T.F. Riggs
11 White, Bridget 12 Aberdeen Central
12 Tessier, Madason 9 Yankton
13 Poelstra, Darien 10 Harrisburg
14 Koehn, Becca 9 Brandon Valley
15 Deuter, Claire 11 Rapid City Stevens
16 Durland, Hayley 11 SF Washington
17 Llara, Courtney 12 Sturgis Brown
18 Salvatori, Danielle 10 Yankton
19 Christensen, Chelsey 9 Rapid City Central
20 Thue, Kalli 12 Watertown
21 Pourier, Kylee 11 Douglas
22 Anderson, Alex 10 SF O'Gorman
Event 208 Girls 300 Meter Hurdles Class AA
===================================================================
Meet Record: R 43.44 1992 Anne Vollmer, RC Central
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Moos, Valerie 12 SF Roosevelt 45.85q 1
2 Bruggeman, Haley 11 Harrisburg 46.27q 2
3 Solano, Ashley 11 Rapid City Central 46.46q 4
4 Koch, Taylor 10 Spearfish 46.49q 3
5 Fierro, Berkley 12 Rapid City Stevens 46.29q 2
6 Rew, Ellie 11 Mitchell 46.67q 2
7 Miedema, Mearah 10 SF Washington 47.27q 1
8 Tessier, Madason 9 Yankton 47.70q 1
9 Demarce, Gabbi 9 Rapid City Stevens 47.83 3
10 Heier, Ryley 8 Sioux Falls Lincoln 47.85 1
11 Deuter, Claire 11 Rapid City Stevens 48.06 4
12 Gerberding, Holly 9 Sturgis Brown 48.17 3
13 Durland, Hayley 11 SF Washington 48.67 4
14 Allen, Rashay 8 Brandon Valley 48.70 2
15 White, Bridget 12 Aberdeen Central 48.89 3
16 Thue, Kalli 12 Watertown 49.18 3
17 Honner, Danni 11 Harrisburg 49.44 1
18 Moran, Jani 10 Watertown 49.61 2
19 Green, Lauren 9 SF Washington 49.77 3
20 Jacobson, Arika 10 Brandon Valley 49.79 1
21 Llara, Courtney 12 Sturgis Brown 50.09 1
22 Bad Moccasin, Chelsey 9 Aberdeen Central 50.22 2
23 Halverson, Macy 10 Pierre T.F. Riggs 50.90 4
24 Pourier, Kylee 11 Douglas 51.51 4
Event 208 Girls 300 Meter Hurdles Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 43.44 1992 Anne Vollmer, RC Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Solano, Ashley 11 Rapid City Central 45.46 10
2 Bruggeman, Haley 11 Harrisburg 46.01 8
3 Moos, Valerie 12 SF Roosevelt 46.37 6
4 Koch, Taylor 10 Spearfish 46.40 5
5 Miedema, Mearah 10 SF Washington 46.59 4
6 Fierro, Berkley 12 Rapid City Stevens 47.13 3
7 Tessier, Madason 9 Yankton 47.48 2
8 Rew, Ellie 11 Mitchell 47.58 1
Preliminaries
9 Demarce, Gabbi 9 Rapid City Stevens
10 Heier, Ryley 8 Sioux Falls Lincoln
11 Deuter, Claire 11 Rapid City Stevens
12 Gerberding, Holly 9 Sturgis Brown
13 Durland, Hayley 11 SF Washington
14 Allen, Rashay 8 Brandon Valley
15 White, Bridget 12 Aberdeen Central
16 Thue, Kalli 12 Watertown
17 Honner, Danni 11 Harrisburg
18 Moran, Jani 10 Watertown
19 Green, Lauren 9 SF Washington
20 Jacobson, Arika 10 Brandon Valley
21 Llara, Courtney 12 Sturgis Brown
22 Bad Moccasin, Chelsey 9 Aberdeen Central
23 Halverson, Macy 10 Pierre T.F. Riggs
24 Pourier, Kylee 11 Douglas
Event 209 Girls 4x100 Meter Relay Class AA
===================================================================
Meet Record: R 48.89 1998 RC Central (Prelims)
Rhodes, Maguire, Svalstad, Abrams
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rapid City Central 49.15q 2
1) Ogle, Hailey 10 2) Maxon, Kiana 11
3) Christensen, Colette 12 4) Klapperich, Alaina 11
2 Watertown 49.62q 3
1) Scott, Whitney 9 2) Walder, Mateya 9
3) Gloe, Lexi 9 4) Denzer, Macy 10
3 Sioux Falls O'Gorman 49.78q 1
1) Swanson, Myria 11 2) Bilal, Gozeila 9
3) Weidler, Alyssa 10 4) DeWitt, Callie 9
4 Rapid City Stevens 49.26q 2
1) Haar, Emily 11 2) Sawyer, Jacey 9
3) Daane, Sydney 11 4) Delzer, Emily 11
5 Brookings 49.86q 3
1) Fahrenwald, Holly 9 2) Hadley, Kaitlyn 12
3) Maher, Sydney 9 4) Gannon, Alexis 12
6 Brandon Valley 50.37q 1
1) Wrightsman, Jennika 9 2) Peterson, Sammie 11
3) Bickley, Krista 7 4) Jorgenson, Evelyn 12
7 Sioux Falls Lincoln 50.40q 1
1) Haas, Michelle 12 2) Kersten, Mollie 8
3) Mohr, Michaela 8 4) Yoway, Lovetee 10
8 Yankton 50.48q 3
1) Luken, Hailey 12 2) Moser, Rebecca 9
3) Luken, Erin 10 4) Fitzsimmons, Brenna 12
9 Sioux Falls Washington 50.78 2
1) Aware, Aveen 11 2) Kinzer, Isabel 9
3) Vandebrake, Peyton 12 4) Walker, Amy 9
10 Mitchell 51.33 2
1) Hanson, Kara 12 2) Schmidt, Emma 12
3) Gaetze, Amy 12 4) Pistulka, Kristin 10
11 Spearfish 51.53 3
1) Odenbach, Ashley 9 2) Koch, Taylor 10
3) Heairet, Brooke 8 4) Riley, Hannah 11
12 Aberdeen Central 51.56 1
1) Weisbeck, Lexi 11 2) Padgett, Aimee 11
3) Larson, Jamie 11 4) Russman, Madison 10
13 Huron 52.08 3
1) Little, Deyona 9 2) Kranzler, Madeline 9
3) Shillingstad, Sydney 9 4) Williams, Latavia 10
14 Harrisburg 52.08 2
1) Poelstra, Darien 10 2) Halling, Hailey 12
3) Westerman, Sarah 10 4) Halling, Sydney 8
15 Douglas 52.17 2
1) Merritt, Chonteh 11 2) Roberts, Jazmyne 10
3) Medler, Kiley 11 4) McKenzie, Kyla 10
16 Sioux Falls Roosevelt 52.57 3
1) Bren, Alison 9 2) Anderson, Tomeka 10
3) LeeBurton, Megan 9 4) Rademacher, Ashley 11
17 Sturgis Brown 53.52 1
1) Prosser, Lynsey 12 2) Llara, Courtney 12
3) Engbretcht, Marie 11 4) Lyon, Klara 11
Event 209 Girls 4x100 Meter Relay Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 48.89 1998 RC Central (Prelims)
Rhodes, Maguire, Svalstad, Abrams
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rapid City Stevens 49.50 10
1) Haar, Emily 11 2) Sawyer, Jacey 9
3) Daane, Sydney 11 4) Delzer, Emily 11
2 Rapid City Central 49.55 8
1) Ogle, Hailey 10 2) Maxon, Kiana 11
3) Christensen, Colette 12 4) Klapperich, Alaina 11
3 Brookings 49.94 6
1) Fahrenwald, Holly 9 2) Hadley, Kaitlyn 12
3) Maher, Sydney 9 4) Gannon, Alexis 12
4 Sioux Falls O'Gorman 50.01 5
1) Swanson, Myria 11 2) Bilal, Gozeila 9
3) Weidler, Alyssa 10 4) DeWitt, Callie 9
5 Yankton 50.43 4
1) Luken, Hailey 12 2) Moser, Rebecca 9
3) Luken, Erin 10 4) Fitzsimmons, Brenna 12
6 Sioux Falls Lincoln 50.79 3
1) Haas, Michelle 12 2) Kersten, Mollie 8
3) Mohr, Michaela 8 4) Lackay, Tunia 12
7 Brandon Valley 51.00 2
1) Wrightsman, Jennika 9 2) Peterson, Sammie 11
3) Bickley, Krista 7 4) Jorgenson, Evelyn 12
-- Watertown DNF
1) Scott, Whitney 9 2) Walder, Mateya 9
3) Gloe, Lexi 9 4) Denzer, Macy 10
Preliminaries
9 Sioux Falls Washington
10 Mitchell
11 Spearfish
12 Aberdeen Central
13 Huron
14 Harrisburg
15 Douglas
16 Sioux Falls Roosevelt
17 Sturgis Brown
Event 210 Girls 4x200 Meter Relay Class AA
===================================================================
Meet Record: R 1:41.29 2006 Watertown (Prelims)
Lauseng, Cox, Hauck, Page
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brandon Valley 1:44.29q 2
1) Peterson, Sammie 11 2) Jorgenson, Evelyn 12
3) Bickley, Krista 7 4) Bickley, Courtney 10
2 Sioux Falls Lincoln 1:45.37q 1
1) Kersten, Mollie 8 2) Mohr, Michaela 8
3) Lackay, Tunia 12 4) Murray, Savannah 12
3 Rapid City Stevens 1:45.38q 3
1) Haar, Emily 11 2) Demarce, Gabbi 9
3) Daane, Sydney 11 4) Delzer, Emily 11
4 Sioux Falls Roosevelt 1:44.46q 2
1) DeVos, Brooke 11 2) Stolle, Peyton 9
3) Moos, Valerie 12 4) Bren, Alison 9
5 Sioux Falls Washington 1:45.40q 2
1) Miedema, Mearah 10 2) Madsen, Mariah 11
3) Kinzer, Isabel 9 4) Vandebrake, Peyton 12
6 Rapid City Central 1:46.28q 3
1) Solano, Ashley 11 2) Sullivan, Maddison 9
3) Jeffries, Kelsie 10 4) Klapperich, Alaina 11
7 Brookings 1:46.70q 1
1) Fahrenwald, Holly 9 2) Hadley, Kaitlyn 12
3) Maher, Sydney 9 4) Gray, Madison 9
8 Yankton 1:47.40q 3
1) Stewart, Emma 9 2) Tessier, Madason 9
3) Fitzsimmons, Brenna 12 4) Beckmann, Danielle 11
9 Watertown 1:47.75 1
1) Scott, Whitney 9 2) Walder, Mateya 9
3) Gloe, Lexi 9 4) DeSpiegler, Molly 12
10 Aberdeen Central 1:48.02 2
1) Weisbeck, Lexi 11 2) Padgett, Aimee 11
3) White, Bridget 12 4) Russman, Madison 10
11 Spearfish 1:48.63 1
1) Odenbach, Ashley 9 2) Koch, Taylor 10
3) Wood, Sam 8 4) Riley, Hannah 11
12 Pierre T.F. Riggs 1:48.70 1
1) Farnsworth, Nikky 10 2) Berg, Katie 12
3) Schmitz, Kelsey 11 4) Leong, Eileen 12
13 Mitchell 1:50.19 2
1) Herll, Quincy 10 2) Limberg, Tess 7
3) Gaetze, Amy 12 4) Pistulka, Kristin 10
14 Harrisburg 1:51.05 2
1) Poelstra, Darien 10 2) Halling, Hailey 12
3) Westerman, Sarah 10 4) Beiswanger, Jordan 11
15 Sturgis Brown 1:52.55 3
1) Prosser, Lynsey 12 2) Engbretcht, Marie 11
3) Gerberding, Holly 9 4) Eddington, Tara 10
16 Douglas 1:54.15 3
1) Merritt, Chonteh 11 2) Roberts, Jazmyne 10
3) Medler, Kiley 11 4) McKenzie, Kyla 10
17 Huron 1:55.77 3
1) Little, Deyona 9 2) Shillingstad, Sydney 9
3) Moon, Cassidy 9 4) Lichty, Brianna 9
Event 210 Girls 4x200 Meter Relay Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 1:41.29 2006 Watertown (Prelims)
Lauseng, Cox, Hauck, Page
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rapid City Stevens 1:44.20 10
1) Haar, Emily 11 2) Demarce, Gabbi 9
3) Daane, Sydney 11 4) Delzer, Emily 11
2 Brandon Valley 1:44.89 8
1) Peterson, Sammie 11 2) Bickley, Krista 7
3) Jorgenson, Evelyn 12 4) Bickley, Courtney 10
3 Sioux Falls Roosevelt 1:45.82 6
1) DeVos, Brooke 11 2) Stolle, Peyton 9
3) Moos, Valerie 12 4) Bren, Alison 9
4 Rapid City Central 1:46.27 5
1) Solano, Ashley 11 2) Sullivan, Maddison 9
3) Jeffries, Kelsie 10 4) Klapperich, Alaina 11
5 Brookings 1:46.32 4
1) Fahrenwald, Holly 9 2) Hadley, Kaitlyn 12
3) Gannon, Alexis 12 4) Gray, Madison 9
6 Sioux Falls Washington 1:46.55 3
1) Miedema, Mearah 10 2) Madsen, Mariah 11
3) Kinzer, Isabel 9 4) Vandebrake, Peyton 12
7 Yankton 1:47.21 2
1) Stewart, Emma 9 2) Tessier, Madason 9
3) Fitzsimmons, Brenna 12 4) Beckmann, Danielle 11
8 Sioux Falls Lincoln 1:50.72 1
1) Kersten, Mollie 8 2) Mohr, Michaela 8
3) Lackay, Tunia 12 4) Haas, Michelle 12
Preliminaries
9 Watertown
10 Aberdeen Central
11 Spearfish
12 Pierre T.F. Riggs
13 Mitchell
14 Harrisburg
15 Sturgis Brown
16 Douglas
17 Huron
Event 211 Girls 4x400 Meter Relay Class AA
===================================================================
Meet Record: R 3:53.49 2006 RC Stevens
Pagel, DeVries, Jansen, Garner
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brandon Valley 4:00.05q 1
1) Tingle, Tanya 9 2) Tingle, Tiara 12
3) Hendrick, Hannah 8 4) Bickley, Courtney 10
2 Watertown 4:03.73q 2
1) Gloe, Lexi 9 2) DeSpiegler, Molly 12
3) Wettestad, Jessica 12 4) Denzer, Macy 10
3 Pierre T.F. Riggs 4:03.94q 1
1) Schmitz, Kelsey 11 2) Farnsworth, Nikky 10
3) Leong, Eileen 12 4) Dowling, Cortney 10
4 Yankton 4:05.44q 1
1) Larson, Whitlee 12 2) Luken, Erin 10
3) Graves, Lauren 11 4) Beckmann, Danielle 11
5 Sioux Falls Roosevelt 4:05.52q 2
1) Hein, Kiana 12 2) Moos, Valerie 12
3) Stolle, Peyton 9 4) DeVos, Brooke 11
6 Rapid City Stevens 4:06.17q 2
1) Fine, Mallory 11 2) Fierro, Berkley 12
3) Daane, Sydney 11 4) Dykstra, Renae 12
7 Sioux Falls Lincoln 4:06.85q 2
1) Mohr, Michaela 8 2) Metz, Sarah 12
3) Leach, Ellie 11 4) Lackay, Tunia 12
8 Brookings 4:10.43q 1
1) Livingston, Mariah 10 2) Sebern, Jacalyn 9
3) Thornton, Jenna 11 4) Gray, Madison 9
9 Mitchell 4:13.50 2
1) Kaul, Kaelyn 10 2) Munsen, Naomi 10
3) Limberg, Tess 7 4) Schmidt, Emma 12
10 Spearfish 4:15.97 1
1) Koch, Taylor 10 2) Hinch, Kaitlyn 12
3) Gehner, Caitlin 12 4) Hight, Lauren 8
11 Rapid City Central 4:16.55 2
1) Jeffries, Kelsie 10 2) Hearn, Hannah 12
3) Emerson, Leah 10 4) Werner, Paige 10
12 Harrisburg 4:18.30 2
1) Bruggeman, Haley 11 2) Van Holland, Lauren 8
3) Honner, Danni 11 4) Johnson, Alex 12
13 Sturgis Brown 4:19.37 1
1) Engbretcht, Marie 11 2) Peterson, Kahlie 12
3) Peterson, Hannah 11 4) Gerberding, Holly 9
14 Aberdeen Central 4:22.15 2
1) White, Bridget 12 2) Kusler, Brianna 10
3) Waage, Morghan 12 4) Bad Moccasin, Chelsey 9
-- Sioux Falls Washington DQ 1
1) Vandebrake, Peyton 12 2) Madsen, Mariah 11
3) Kinzer, Isabel 9 4) Kearney, Kelsi 9
Event 211 Girls 4x400 Meter Relay Class AA
================================================================================
Meet Record: R 3:53.49 2006 RC Stevens
Pagel, DeVries, Jansen, Garner
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Brandon Valley 4:00.05 3:57.32 10
1) Tingle, Tanya 9 2) Tingle, Tiara 12
3) Hendrick, Hannah 8 4) Bickley, Courtney 10
2 Pierre T.F. Riggs 4:03.94 3:59.93 8
1) Schmitz, Kelsey 11 2) Farnsworth, Nikky 10
3) Leong, Eileen 12 4) Dowling, Cortney 10
3 Watertown 4:03.73 4:02.33 6
1) Gloe, Lexi 9 2) DeSpiegler, Molly 12
3) Wettestad, Jessica 12 4) Denzer, Macy 10
4 Yankton 4:05.44 4:03.87 5
1) Larson, Whitlee 12 2) Luken, Erin 10
3) Graves, Lauren 11 4) Beckmann, Danielle 11
5 Rapid City Stevens 4:06.17 4:04.49 4
1) Fine, Mallory 11 2) Fierro, Berkley 12
3) Daane, Sydney 11 4) Dykstra, Renae 12
6 Sioux Falls Roosevelt 4:05.52 4:05.46 3
1) DeVos, Brooke 11 2) Stolle, Peyton 9
3) Moos, Valerie 12 4) Hein, Kiana 12
7 Sioux Falls Lincoln 4:06.85 4:07.09 2
1) Leach, Ellie 11 2) Mohr, Michaela 8
3) Metz, Sarah 12 4) Lackay, Tunia 12
8 Brookings 4:10.43 4:15.39 1
1) Livingston, Mariah 10 2) Gray, Madison 9
3) Sebern, Jacalyn 9 4) Thornton, Jenna 11
Preliminaries
9 Mitchell 4:13.50
10 Spearfish 4:15.97
11 Rapid City Central 4:16.55
12 Harrisburg 4:18.30
13 Sturgis Brown 4:19.37
14 Aberdeen Central 4:22.15
-- Sioux Falls Washington DQ
Event 212 Girls 4x800 Meter Relay Class AA
==========================================================================
Meet Record: R 9:10.26 2004 RC Stevens
Blackler, Pagel, Hattervig, Schwengler
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Rapid City Stevens 9:20.63 2 10
1) Schweiss, Jamie 10 2) Dykstra, Kendra 10
3) Person, Emily 11 4) Dykstra, Renae 12
2 Rapid City Central 9:30.93 2 8
1) Hearn, Hannah 12 2) Straatmeyer, Adeline 12
3) Gutknecht, Sarra 8 4) Sullivan, Maddison 9
3 Yankton 9:36.11 2 6
1) Woods, Savannah 10 2) Kruse, Annie 12
3) Graves, Lauren 11 4) Larson, Whitlee 12
4 Pierre T.F. Riggs 9:50.20 2 5
1) Shaffer, Hannah 9 2) Mikkelsen, Emily 7
3) Leong, Eileen 12 4) Propst, Rachel 11
5 Spearfish 9:50.49 2 4
1) Dittman, Shelby 10 2) Hinch, Kaitlyn 12
3) Childers, Savannah 12 4) Gehner, Caitlin 12
6 Sioux Falls Lincoln 9:53.49 2 3
1) Nykamp, Emma 11 2) Metz, Sarah 12
3) Leach, Ellie 11 4) Kelly, Mollie 8
7 Sturgis Brown 9:59.78 1 2
1) Green, Allison 8 2) Peterson, Hannah 11
3) Simmons, Gwyneth 7 4) Peterson, Kahlie 12
8 Brandon Valley 10:05.44 2 1
1) Presler, Sarah 9 2) Kocer, Dannika 7
3) Klatt, Courtney 8 4) Waterfall, Haylee 8
9 Aberdeen Central 10:05.91 1
1) Weisbeck, Lexi 11 2) Waterman, Sydney 12
3) Holland, Hailey 7 4) Shields, Sami 10
10 Sioux Falls Washington 10:06.82 1
1) Goetz, Rachel 12 2) Fischer, Kaitlyn 9
3) Kearney, Kelsi 9 4) Kray, Carlie 8
11 Sioux Falls Roosevelt 10:08.54 2
1) Hein, Kiana 12 2) Werner, Kylie 9
3) Loger, Megan 12 4) Hahne, Mariah 11
12 Harrisburg 10:30.22 1
1) Van Holland, Taylor 10 2) Van Holland, Lauren 8
3) Lanier, Mallory 11 4) Cooper, Jasmyne 8
13 Watertown 10:37.73 1
1) Walder, Mateya 9 2) Hemiller, Tatum 10
3) Holter, Abbie 9 4) Redlin, Taylor 11
Event 213 Girls 1600 Sprint Medley Class AA
===================================================================
Meet Record: R 4:10.91 2009 SF Washington
Houseman, Fantroy, Smith, O'Diel
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Brandon Valley 4:16.04q 2
1) Wrightsman, Jennika 9 2) Peterson, Sammie 11
3) Bickley, Krista 7 4) Waterfall, Haylee 8
2 Pierre T.F. Riggs 4:20.81q 1
1) Farnsworth, Nikky 10 2) Schmitz, Kelsey 11
3) Leong, Eileen 12 4) Shaffer, Hannah 9
3 Rapid City Central 4:26.00q 3
1) Jeffries, Kelsie 10 2) Lang, Regina 9
3) Werner, Paige 10 4) Hearn, Hannah 12
4 Sioux Falls Washington 4:19.22q 2
1) Madsen, Mariah 11 2) Kinzer, Isabel 9
3) Vandebrake, Peyton 12 4) Kearney, Kelsi 9
5 Watertown 4:24.45q 1
1) Gloe, Lexi 9 2) Bergsbaken, Hannah 12
3) DeSpiegler, Molly 12 4) Wettestad, Jessica 12
6 Rapid City Stevens 4:24.83q 1
1) Haar, Emily 11 2) Sawyer, Jacey 9
3) Norris, Rylea 10 4) Fine, Mallory 11
7 Yankton 4:25.02q 2
1) Fitzsimmons, Brenna 12 2) Moser, Rebecca 9
3) Luken, Erin 10 4) Graves, Lauren 11
8 Sioux Falls Lincoln 4:27.74q 2
1) Haas, Michelle 12 2) Mohr, Michaela 8
3) Kelly, Mollie 8 4) Nykamp, Emma 11
9 Sioux Falls O'Gorman 4:29.06 2
1) Weidler, Alyssa 10 2) Bilal, Gozeila 9
3) Blanchard, Madison 10 4) Bornhoft, Alyssa 11
10 Brookings 4:30.21 1
1) Hadley, Kaitlyn 12 2) Thornton, Jenna 11
3) Livingston, Mariah 10 4) Heaton, Ronna 9
11 Sioux Falls Roosevelt 4:30.61 3
1) Bren, Alison 9 2) Anderson, Tomeka 10
3) Behm, Grace 10 4) Hein, Kiana 12
12 Spearfish 4:31.77 3
1) Burditt, Ashton 10 2) Riley, Hannah 11
3) Dunn, Hannah 10 4) Dittman, Shelby 10
13 Sturgis Brown 4:31.97 3
1) Prosser, Lynsey 12 2) Engbretcht, Marie 11
3) Peterson, Hannah 11 4) Peterson, Kahlie 12
14 Mitchell 4:32.44 3
1) Schmidt, Emma 12 2) Gaetze, Amy 12
3) Kaul, Kaelyn 10 4) Munsen, Naomi 10
15 Huron 4:42.01 1
1) Williams, Latavia 10 2) Shillingstad, Sydney 9
3) Wehde, Jecelyn 12 4) Little, Deyona 9
16 Harrisburg 4:46.24 2
1) Loos, Hannah 11 2) Severy, Brooke 11
3) Lanier, Mallory 11 4) Selchert, Cheyenne 9
-- Aberdeen Central DQ 3
1) Kusler, Brianna 10 2) Padgett, Aimee 11
3) Holland, Hailey 7 4) Waterman, Sydney 12
Event 213 Girls 1600 Sprint Medley Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 4:10.91 2009 SF Washington
Houseman, Fantroy, Smith, O'Diel
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rapid City Stevens 4:14.09 10
1) Haar, Emily 11 2) Sawyer, Jacey 9
3) Fine, Mallory 11 4) Dykstra, Kendra 10
2 Yankton 4:14.44 8
1) Fitzsimmons, Brenna 12 2) Moser, Rebecca 9
3) Luken, Erin 10 4) Larson, Whitlee 12
3 Brandon Valley 4:19.29 6
1) Wrightsman, Jennika 9 2) Peterson, Sammie 11
3) Bickley, Krista 7 4) Waterfall, Haylee 8
4 Pierre T.F. Riggs 4:19.50 5
1) Farnsworth, Nikky 10 2) Schmitz, Kelsey 11
3) Leong, Eileen 12 4) Shaffer, Hannah 9
5 Watertown 4:23.27 4
1) Gloe, Lexi 9 2) Bergsbaken, Hannah 12
3) DeSpiegler, Molly 12 4) Wettestad, Jessica 12
6 Sioux Falls Washington 4:24.83 3
1) Madsen, Mariah 11 2) Kinzer, Isabel 9
3) Vandebrake, Peyton 12 4) Kearney, Kelsi 9
7 Sioux Falls Lincoln 4:25.66 2
1) Haas, Michelle 12 2) Kersten, Mollie 8
3) Kelly, Mollie 8 4) Nykamp, Emma 11
8 Rapid City Central 4:30.20 1
1) Jeffries, Kelsie 10 2) Lang, Regina 9
3) Werner, Paige 10 4) Hearn, Hannah 12
Preliminaries
9 Sioux Falls O'Gorman
10 Brookings
11 Sioux Falls Roosevelt
12 Spearfish
13 Sturgis Brown
14 Mitchell
15 Huron
16 Harrisburg
-- Aberdeen Central
Event 214 Girls Shot Put Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 46-00 1996 Lisa Griebel, SF Roosevelt
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mayer, Michaela 12 SF Washington 44-11.25 10
2 Palmer, Sydney 11 Pierre T.F. Riggs 39-06.00 8
3 VanVeldhuizen, Izzy 10 Sioux Falls Lincoln 38-02.75 6
4 Hertz, Emma 10 SF O'Gorman 37-03.25 5
5 Tippmann, Samantha 12 Rapid City Central 37-02.25 4
6 Arrington, Sydney 10 SF Washington 36-10.25 3
7 Sudbeck, Abby 11 Mitchell 36-09.00 2
8 Iburg, Shelly 12 Mitchell 36-05.75 1
9 Cermak, Michaela 11 Spearfish 36-03.25
10 LeBlanc, Brooke 10 Watertown 35-08.00
11 Rook, Tara 12 Aberdeen Central 35-01.00
12 Burket, Alexis 11 Spearfish 34-05.50
13 Reinke, Maddie 9 Pierre T.F. Riggs 34-04.00
14 Henrich, Callie 9 Rapid City Stevens 34-02.00
15 Murphy, Allie 12 Yankton 33-07.25
16 Kusek, Adrienne 10 Yankton 31-00.00
Event 215 Girls Discus Throw Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 151-11 1980 Karen McDonald, Watertown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mayer, Michaela 12 SF Washington 129-10 10
2 Palmer, Sydney 11 Pierre T.F. Riggs 124-05 8
3 Sudbeck, Abby 11 Mitchell 121-10 6
4 Henrich, Callie 9 Rapid City Stevens 120-05 5
5 VanVeldhuizen, Izzy 10 Sioux Falls Lincoln 120-00 4
6 Hoffman, Paige 12 Aberdeen Central 119-00 3
7 Mieras, Jessica 11 SF O'Gorman 118-03 2
8 Siegfried, Jacey 10 Watertown 115-08 1
9 Schoenfelder, Katie 10 Huron 115-07
10 Tippmann, Samantha 12 Rapid City Central 111-10
11 LeBlanc, Brooke 10 Watertown 110-06
12 Cermak, Michaela 11 Spearfish 108-06
13 Meier, Shania 12 Sioux Falls Lincoln 107-07
14 Werner, McKenzie 11 Watertown 107-03
15 Lewis, Chantal 11 Pierre T.F. Riggs 103-10
16 Rook, Tara 12 Aberdeen Central 103-03
17 Clark, Brittani 12 Douglas 102-10
18 Iburg, Shelly 12 Mitchell 102-04
19 Kusek, Adrienne 10 Yankton 96-06
20 Ochs, Tasia 10 Aberdeen Central 90-00
21 Lembcke, Katie 11 SF Roosevelt 89-01
-- Vanderwerff, Halie 9 Rapid City Stevens ND
-- Hertz, Emma 10 SF O'Gorman ND
-- Nolz, Kaley 11 Mitchell ND
Event 216 Girls High Jump Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 5-09.25 1993 Beth Wahl, Pierre
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Christensen, Colette 12 Rapid City Central 5-07.00 10
2 Clark, Alexis 12 Aberdeen Central 5-06.00 8
3 Quinlivan, Sarah 12 Sioux Falls Lincoln 5-02.00 6
4 Goodhope, Anna 10 SF Washington J5-02.00 5
5 Waddell, Tevyn 10 Mitchell 5-00.00 3.50
5 Paauw, Hannah 10 Brandon Valley 5-00.00 3.50
7 Bain, Morgan 9 SF O'Gorman J5-00.00 1.50
7 Johnson, Michelle 9 Rapid City Central J5-00.00 1.50
9 Gottseleben, Danielle 10 Watertown J5-00.00
10 Molstad, Taylor 11 Rapid City Stevens 4-10.00
10 Rightman, Ashlee 10 Douglas 4-10.00
10 Prosser, Lynsey 12 Sturgis Brown 4-10.00
10 Three Stars, Jorden 12 Rapid City Stevens 4-10.00
14 Burch, Eden 11 Brandon Valley 4-08.00
14 Larsen, Madison 12 Rapid City Stevens 4-08.00
14 Thorpe, Tori 9 Pierre T.F. Riggs 4-08.00
14 Mohamed, Doha 10 Brookings 4-08.00
14 Visker, Jade 10 SF Washington 4-08.00
14 Stewart, Emma 9 Yankton 4-08.00
14 Johnson, Kaycee 10 Spearfish 4-08.00
-- Luken, Hailey 12 Yankton NH
-- Waltjer, Madisyn 10 SF Roosevelt NH
-- Gleason, Alisha 9 Douglas NH
-- Darrow, Mayson 8 Rapid City Central NH
-- Schmidt, Hallie 10 Spearfish NH
Event 217 Girls Long Jump Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 18-10.75 2008 Jasmyne King, RC Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gannon, Alexis 12 Brookings 18-04.75 10
2 Christensen, Colette 12 Rapid City Central 17-03.75 8
3 Weidler, Alyssa 10 SF O'Gorman 16-09.25 6
4 Lackay, Tunia 12 Sioux Falls Lincoln 16-08.75 5
5 Volesky, Taylor 11 Mitchell 16-02.25 4
6 Stewart, Emma 9 Yankton 16-02.00 3
7 Clark, Alexis 12 Aberdeen Central 16-01.50 2
8 Schoenhard, Mallory 9 Rapid City Stevens 15-08.75 1
9 Sundstrom, Jessica 9 Rapid City Stevens J15-08.75
10 Wahl, Abby 12 Rapid City Central 15-06.75
11 Larson, Jamie 11 Aberdeen Central 15-05.50
11 VanBockern, Emily 9 SF Washington 15-05.50
13 Burke, Emily 10 Rapid City Central 15-02.75
14 Nieman, Hannah 12 SF Washington 15-00.75
15 Terveer, Emma 9 Brandon Valley 14-07.00
16 Gottseleben, Danielle 10 Watertown 14-05.00
17 Hale, Lindsey 9 Yankton 14-01.75
18 DeWitt, Callie 9 SF O'Gorman 14-00.50
-- Bones, Morgan 11 Watertown ND
Event 218 Girls Triple Jump Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 40-03.75 2014 Alexis Gannon, Brookings
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gannon, Alexis 12 Brookings 40-03.75R 10
2 Christensen, Colette 12 Rapid City Central 40-00.00 8
3 Tingle, Tiara 12 Brandon Valley 35-10.00 6
4 Quinlivan, Sarah 12 Sioux Falls Lincoln 35-04.50 5
5 Volesky, Taylor 11 Mitchell 35-03.75 4
6 King, Asia 12 Huron 34-02.75 3
7 Teslow, Julie 10 Sioux Falls Lincoln 33-11.75 2
8 Johnson, Bailey 8 Rapid City Central 33-10.00 1
9 Bones, Morgan 11 Watertown 33-08.50
10 Nieman, Hannah 12 SF Washington 33-07.00
11 Wahl, Abby 12 Rapid City Central 33-06.75
12 Thorpe, Tori 9 Pierre T.F. Riggs 33-05.50
13 Eddington, Tara 10 Sturgis Brown 33-05.00
14 Heier, Ryley 8 Sioux Falls Lincoln 33-02.50
15 Grismer, Jenna 9 Aberdeen Central 32-08.25
16 Stewart, Emma 9 Yankton 32-07.25
17 Daane, Sydney 11 Rapid City Stevens 32-04.50
18 Dierks, Josie 9 Mitchell 32-03.00
19 Bruget, Courtney 12 Brandon Valley 32-01.50
-- Halverson, McKenna 11 Pierre T.F. Riggs ND
Event 219 Girls Pole Vault Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 12-10 2008 Leslie Brost, Watertown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lyon, Klara 11 Sturgis Brown 11-03.00 10
2 Schneider, Kamelia 12 Huron 10-09.00 8
3 Waddell, Tevyn 10 Mitchell J10-09.00 6
4 Clark, Alexis 12 Aberdeen Central J10-09.00 5
5 Jurgens, Morgan 10 Watertown 10-03.00 4
6 Hendrick, Hannah 8 Brandon Valley 9-09.00 3
7 Stadheim, Allison 9 Watertown J9-09.00 2
8 Riley, Hannah 11 Spearfish J9-09.00 0.50
8 Dale, Sydney 10 Watertown J9-09.00 0.50
10 Katz, Shannon 9 Huron J9-09.00
11 Rickertsen, Vanessa 12 Rapid City Stevens 9-03.00
11 Stotz, Shelby 11 Rapid City Stevens 9-03.00
11 Thomas, Sydney 10 Brookings 9-03.00
11 Padgett, Aimee 11 Aberdeen Central 9-03.00
-- Murray, Hailey 11 Brandon Valley NH
-- Gehner, Caitlin 12 Spearfish NH
Event 21 Boys 100 Meter Dash Class B
===================================================================
Meet Record: R 10.96 1998 Josh Schluesner (Prelims), New U
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Heller, Kole 12 Platte-Geddes 11.23q 1
2 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 11.35q 2
3 O'Malley, Seamus 12 Centerville 11.55q 3
4 Kocmich, Brandon 12 Avon 11.37q 2
5 Baloun, Cole 11 Faulkton Area 11.53q 1
6 Clark, Sam 10 Sunshine Bible A 11.55q 2
7 Coats, Jeremy 12 RC Christian 11.59q 3
7 Buer, Seth 12 Sunshine Bible A 11.59q 3
9 Blanchard, Donte' 12 Langford Area 11.60 3
10 Koch, Brandon 11 New Underwood 11.65 1
11 Row, Austin 10 Baltic 11.67 1
12 Tuszka, Derrek 11 Warner 11.71 1
13 Williams, Lorenzo 11 Wolsey-Wessington 11.77 1
14 Malsam, Bryce 10 Edmunds Central 11.80 2
15 Tvedt, Jacob 11 Castlewood 11.83 1
15 Lehr, Dylan 12 Menno 11.83 3
17 Lutz, Shane 11 Faith 11.85 2
18 Wenande, Aaron 10 Hanson 11.97 3
19 Hofer, Nick 12 Canistota 11.99 2
20 Koch, Clayton 10 Harding County 12.28 2
Event 21 Boys 100 Meter Dash Class B
=======================================================================
Meet Record: R 10.96 1998 Josh Schluesner (Prelims), New Under
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heller, Kole 12 Platte-Geddes 11.11 10
2 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 11.20 8
3 Kocmich, Brandon 12 Avon 11.28 6
4 Baloun, Cole 11 Faulkton Area 11.47 5
5 Coats, Jeremy 12 RC Christian 11.53 4
6 Buer, Seth 12 Sunshine Bible A 11.56 3
7 Clark, Sam 10 Sunshine Bible A 11.57 2
8 O'Malley, Seamus 12 Centerville 11.59 1
Preliminaries
9 Blanchard, Donte' 12 Langford Area
10 Koch, Brandon 11 New Underwood
11 Row, Austin 10 Baltic
12 Tuszka, Derrek 11 Warner
13 Williams, Lorenzo 11 Wolsey-Wessington
14 Malsam, Bryce 10 Edmunds Central
15 Lehr, Dylan 12 Menno
15 Tvedt, Jacob 11 Castlewood
17 Lutz, Shane 11 Faith
18 Wenande, Aaron 10 Hanson
19 Hofer, Nick 12 Canistota
20 Koch, Clayton 10 Harding County
Event 22 Boys 200 Meter Dash Class B
===================================================================
Meet Record: R 21.9h 1981 Jeff Tiefenthaler, Armour
Meet Record: R 22.09 2000 Justin Noteboom, Corsica
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Heller, Kole 12 Platte-Geddes 23.67q 3
2 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 23.71q 1
3 Kocmich, Brandon 12 Avon 23.91q 2
4 Cropsey, Korder 10 Lyman 23.86q 1
5 Weier, Joseph 12 Freeman 24.35q 2
6 Baloun, Cole 11 Faulkton Area 24.42q 2
7 Dossett, Austin 12 Chester Area 24.44q 1
7 O'Malley, Seamus 12 Centerville 24.44q 3
9 Tuszka, Derrek 11 Warner 24.46 3
10 Larvie, Tanner 11 White River 24.53 1
11 Row, Austin 10 Baltic 24.66 3
12 Sudbeck, Chandlier 12 Kadoka Area 24.69 1
13 Williams, Lorenzo 11 Wolsey-Wessington 24.73 1
13 Nelson, Cody 10 Sully Buttes 24.73 2
15 Tvedt, Jacob 11 Castlewood 24.83 3
16 Storer, Dalton 11 Potter County 24.85 1
17 Weber, Luke 10 Arlington 24.95 2
18 Thorn, Deontae 10 Kadoka Area 24.97 2
19 Gibbs, Lincoln 9 Langford Area 25.10 2
20 Lehr, Dylan 12 Menno 25.18 3
21 Hulm, Rio 11 Faith 25.66 3
22 Bronson, Chase 12 Wilmot 26.21 2
23 Kennedy, Sam 11 Faith 26.39 1
Event 22 Boys 200 Meter Dash Class B
=======================================================================
Meet Record: R 21.9h 1981 Jeff Tiefenthaler, Armour
Meet Record: R 22.09 2000 Justin Noteboom, Corsica
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 23.47 10
2 Kocmich, Brandon 12 Avon 23.78 8
3 Heller, Kole 12 Platte-Geddes 23.79 6
4 Cropsey, Korder 10 Lyman 24.06 5
5 Baloun, Cole 11 Faulkton Area 24.39 4
6 Dossett, Austin 12 Chester Area 24.71 3
7 O'Malley, Seamus 12 Centerville 25.29 2
8 Weier, Joseph 12 Freeman 52.23 1
Preliminaries
9 Tuszka, Derrek 11 Warner
10 Larvie, Tanner 11 White River
11 Row, Austin 10 Baltic
12 Sudbeck, Chandlier 12 Kadoka Area
13 Nelson, Cody 10 Sully Buttes
13 Williams, Lorenzo 11 Wolsey-Wessington
15 Tvedt, Jacob 11 Castlewood
16 Storer, Dalton 11 Potter County
17 Weber, Luke 10 Arlington
18 Thorn, Deontae 10 Kadoka Area
19 Gibbs, Lincoln 9 Langford Area
20 Lehr, Dylan 12 Menno
21 Hulm, Rio 11 Faith
22 Bronson, Chase 12 Wilmot
23 Kennedy, Sam 11 Faith
Event 23 Boys 400 Meter Dash Class B
===================================================================
Meet Record: R 47.8h 1982 Larry Miller (Prelims), Freeman
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Erickson, Tristen 12 Parker 50.76q 2
2 Lemon, Aaron 12 Mitchell Christian 51.02q 3
3 Schmidt, Brennan 11 Freeman 51.07q 1
4 Kocmich, Brandon 12 Avon 51.01q 2
5 Kraft, Jase 12 Wessington Springs 51.30q 2
6 Cropsey, Korder 10 Lyman 51.68q 3
7 Schaefbauer, Logan 9 Herreid/Selby Area 52.30q 3
8 Diop, Thierno 12 Tripp-Delmont/Ar 52.39q 1
9 Kinzer, Terrance 12 Colome 52.53 1
10 Wedel, Nathan 12 James Valley Chr 52.57 3
11 Maas, Michael 10 Dakota Christian 52.66 2
12 Mollman, Kyle 11 McIntosh 52.70 3
13 Dossett, Austin 12 Chester Area 53.68 1
14 Holman, Nelson 11 Philip 53.81 2
15 Hoerner, Austin 12 Frederick 53.99 1
16 Storer, Tanner 9 Potter County 54.14 1
17 Eng, Dalton 9 Castlewood 54.96 2
18 Hulm, Rio 11 Faith 55.72 1
19 Moffenbier, Nick 12 Great Plains Lut 56.36 2
Event 23 Boys 400 Meter Dash Class B
=======================================================================
Meet Record: R 47.8h 1982 Larry Miller (Prelims), Freeman Acad
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Schmidt, Brennan 11 Freeman 50.02 10
2 Erickson, Tristen 12 Parker 50.70 8
3 Lemon, Aaron 12 Mitchell Christian 50.83 6
4 Kocmich, Brandon 12 Avon 51.90 5
5 Diop, Thierno 12 Tripp-Delmont/Ar 52.16 4
6 Cropsey, Korder 10 Lyman 52.40 3
7 Schaefbauer, Logan 9 Herreid/Selby Area 54.13 2
8 Kraft, Jase 12 Wessington Springs 56.35 1
Preliminaries
9 Kinzer, Terrance 12 Colome
10 Wedel, Nathan 12 James Valley Chr
11 Maas, Michael 10 Dakota Christian
12 Mollman, Kyle 11 McIntosh
13 Dossett, Austin 12 Chester Area
14 Holman, Nelson 11 Philip
15 Hoerner, Austin 12 Frederick
16 Storer, Tanner 9 Potter County
17 Eng, Dalton 9 Castlewood
18 Hulm, Rio 11 Faith
19 Moffenbier, Nick 12 Great Plains Lut
Event 24 Boys 800 Meter Run Class B
==========================================================================
Meet Record: R 1:53.51 1997 Troy Weiland, Canistota
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Kraft, Jase 12 Wessington Springs 1:59.64 3 10
2 Lemon, Aaron 12 Mitchell Christian 2:01.28 3 8
3 Olson, Michael 12 Parker 2:01.95 3 6
4 Delgado, Steven 9 McCrossan 2:03.74 3 5
5 Koch, Brandon 11 New Underwood 2:03.94 3 4
6 Hansen, Logan 9 Viborg-Hurley 2:04.21 2 3
7 Stadem, Nate 12 Baltic 2:04.70 3 2
8 Huether, Austin 11 Wall 2:05.05 3 1
9 Brockel, Jaden 11 Sunshine Bible A 2:05.46 3
10 Holman, Nelson 11 Philip 2:05.80 2
11 Voss, Luke 11 Ipswich 2:07.43 1
12 Schlicht, Rex 10 Sanborn Cent/Woo 2:08.03 2
13 Iwerks, Tucker 11 Aberdeen Christian 2:08.17 2
14 Johnson, Chad 12 Jones County 2:09.62 2
15 Bad Warrior, Nick 10 Timber Lake 2:09.71 1
16 Voigt, Sam 12 Gregory 2:11.01 1
17 Snook, Garrett 10 Philip 2:11.03 2
18 Mollman, Kyle 11 McIntosh 2:11.44 1
19 Sebern, Zach 10 Burke/South Central 2:12.28 1
20 Moffenbier, Nick 12 Great Plains Lut 2:12.50 2
Event 25 Boys 1600 Meter Run Class B
=======================================================================
Meet Record: R 4:18.44 1988 Harley Hanson, New Effington/Rosho
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kraft, Jase 12 Wessington Springs 4:19.00 10
2 Burkhalter, Daniel 8 Bison 4:37.56 8
3 Iwerks, Tucker 11 Aberdeen Christian 4:37.57 6
4 Fargen, Quinn 12 Elkton-Lake Benton 4:38.95 5
5 Sudtelgte, Justin 12 Elkton-Lake Benton 4:42.63 4
6 Huether, Austin 11 Wall 4:43.51 3
7 Brown, Austin 11 Stanley County 4:44.19 2
8 Voss, Luke 11 Ipswich 4:44.78 1
9 Schlicht, Rex 10 Sanborn Cent/Woo 4:51.04
10 Olson, Ryan 12 Parker 4:53.50
11 Haggerty, Ryan 10 Freeman Academy 4:54.71
12 Boekelheide, Derek 9 Northwestern 4:59.96
13 Vogt, Tyson 11 Burke/South Central 5:00.09
14 Voigt, Sam 12 Gregory 5:01.32
15 Gilliland, Josh 12 Sully Buttes 5:06.13
16 Lundeen, Seth 12 Aberdeen Christian 5:08.15
17 Conway, Curstin 9 Newell 5:23.74
Event 26 Boys 3200 Meter Run Class B
=======================================================================
Meet Record: R 9:12.53 1988 Harley Hanson, New Effington/Rosho
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kraft, Jase 12 Wessington Springs 10:18.09 10
2 Burkhalter, Daniel 8 Bison 10:24.37 8
3 Sudtelgte, Justin 12 Elkton-Lake Benton 10:28.22 6
4 Scholten, Jared 12 DR St. Mary 10:38.56 5
5 Olson, Ryan 12 Parker 10:46.53 4
6 Harming, Cameron 10 Elkton-Lake Benton 10:47.39 3
7 Haggerty, Ryan 10 Freeman Academy 10:48.89 2
8 Vogt, Tyson 11 Burke/South Central 10:53.98 1
9 VanDenHemel, Seth 12 Stanley County 10:54.42
10 Brantner, Kedric 9 James Valley Chr 11:00.64
11 Grassrope, Iren 9 Lyman 11:11.55
12 Voigt, Aaron 8 Gregory 11:20.96
13 Boekelheide, Derek 9 Northwestern 11:33.52
14 Peterson, Lane 12 Ipswich 11:34.17
15 Morlock, Landon 12 Eureka/Bowdle 11:39.27
16 Wixon, Nick 11 Centerville 11:49.72
17 Wieser, Andrew 10 Rosholt 12:19.83
Event 27 Boys 110 Meter Hurdles Class B
===================================================================
Meet Record: R 14.30 2000 Justin Noteboom, Corsica
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Malsam, Bryce 10 Edmunds Central 15.44q 2
2 Iverson, Austin 12 Herreid/Selby Area 15.51q 1
3 Lauck, Lee 12 Corsica/Stickney 15.75q 3
4 Pond, Cassius 12 Ipswich 16.22q 1
5 Knudson, Kruz 11 Corsica/Stickney 16.32q 2
6 Oakley, Cole 12 Highmore-Harrold 16.33q 3
7 Sudbeck, Chandlier 12 Kadoka Area 16.47q 3
8 Buyck, Kordell 10 Parker 16.54q 1
9 Weber, Nick 12 Baltic 16.85 1
10 Hunstad, Eric 12 Parker 16.89 3
11 Paulson, Cole 11 Freeman 17.01 2
12 Blom, Jonathon 10 James Valley Chr 17.06 3
13 Mohr-Eymer, Conrad 10 Lyman 17.17 2
14 Olivier, Walker 9 Colman-Egan 17.22 3
15 Erickson, Stetson 10 Sunshine Bible A 17.64 2
16 Shoemaker, Scott 12 Gregory 17.68 1
17 McKinstry, Joshua 9 Bison 17.83 2
18 Ohland, Ethan 12 Great Plains Lut 18.28 1
19 Paulson, Alec 9 Florence/Henry 19.39 1
20 Punt, Josh 10 Langford Area 19.43 3
21 Morgan, Tim 11 Lemmon 20.09 2
Event 27 Boys 110 Meter Hurdles Class B
=======================================================================
Meet Record: R 14.30 2000 Justin Noteboom, Corsica
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Malsam, Bryce 10 Edmunds Central 15.21 10
2 Iverson, Austin 12 Herreid/Selby Area 15.34 8
3 Lauck, Lee 12 Corsica/Stickney 15.84 6
4 Oakley, Cole 12 Highmore-Harrold 15.94 5
5 Pond, Cassius 12 Ipswich 16.16 4
6 Knudson, Kruz 11 Corsica/Stickney 16.23 3
7 Sudbeck, Chandlier 12 Kadoka Area 16.30 2
8 Buyck, Kordell 10 Parker 17.12 1
Preliminaries
9 Weber, Nick 12 Baltic
10 Hunstad, Eric 12 Parker
11 Paulson, Cole 11 Freeman
12 Blom, Jonathon 10 James Valley Chr
13 Mohr-Eymer, Conrad 10 Lyman
14 Olivier, Walker 9 Colman-Egan
15 Erickson, Stetson 10 Sunshine Bible A
16 Shoemaker, Scott 12 Gregory
17 McKinstry, Joshua 9 Bison
18 Ohland, Ethan 12 Great Plains Lut
19 Paulson, Alec 9 Florence/Henry
20 Punt, Josh 10 Langford Area
21 Morgan, Tim 11 Lemmon
Event 28 Boys 300 Meter Hurdles Class B
===================================================================
Meet Record: R 38.62 2005 Jesse Cantalope (Prelims), Eurek
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sudbeck, Chandlier 12 Kadoka Area 40.71q 2
2 Malsam, Bryce 10 Edmunds Central 41.29q 1
3 Paulson, Cole 11 Freeman 41.56q 3
4 Guptill, Paul 11 Philip 41.88q 3
5 Hunstad, Eric 12 Parker 42.23q 3
6 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 42.35q 2
7 Preheim, Grant 12 Freeman 42.71q 1
8 Iverson, Austin 12 Herreid/Selby Area 42.84q 1
9 Lauck, Lee 12 Corsica/Stickney 42.92 3
10 Shoemaker, Scott 12 Gregory 43.19 1
10 Ohland, Ethan 12 Great Plains Lut 43.19 1
12 Nelson, Matt 11 Irene-Wakonda 43.45 3
13 McLaughlin, Paul 10 RC Christian 43.48 2
14 Bronson, Chase 12 Wilmot 44.96 2
15 Menning, Clayton 9 Corsica/Stickney 45.11 2
16 McKinstry, Joshua 9 Bison 45.76 1
17 Morgan, Tim 11 Lemmon 47.82 3
18 Sonnenberg, Jack 9 Estelline 49.64 2
-- Schlicht, Rex 10 Sanborn Cent/Woo DQ 3
Event 28 Boys 300 Meter Hurdles Class B
=======================================================================
Meet Record: R 38.62 2005 Jesse Cantalope (Prelims), Eureka
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sudbeck, Chandlier 12 Kadoka Area 40.64 10
2 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 41.37 8
3 Guptill, Paul 11 Philip 41.53 6
4 Malsam, Bryce 10 Edmunds Central 42.37 5
5 Paulson, Cole 11 Freeman 42.67 4
6 Preheim, Grant 12 Freeman 42.78 3
7 Iverson, Austin 12 Herreid/Selby Area 42.85 2
8 Hunstad, Eric 12 Parker 43.75 1
Preliminaries
9 Lauck, Lee 12 Corsica/Stickney
10 Shoemaker, Scott 12 Gregory
10 Ohland, Ethan 12 Great Plains Lut
12 Nelson, Matt 11 Irene-Wakonda
13 McLaughlin, Paul 10 RC Christian
14 Bronson, Chase 12 Wilmot
15 Menning, Clayton 9 Corsica/Stickney
16 McKinstry, Joshua 9 Bison
17 Morgan, Tim 11 Lemmon
18 Sonnenberg, Jack 9 Estelline
-- Schlicht, Rex 10 Sanborn Cent/Woo
Event 29 Boys 4x100 Meter Relay Class B
===================================================================
Meet Record: R 44.14 1998 Freeman
Waltner, Schultz, E. Hofer, J. Hofer
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Corsica/Stickney 44.58q 2
1) Knudson, Kruz 11 2) Tilton, Austin 11
3) Van Roekel, Eli 10 4) Van Vuuren, Mason 12
2 Freeman 44.78q 1
1) Ashwell, Tristan 12 2) Schmidt, Brennan 11
3) Preheim, Grant 12 4) Weier, Joseph 12
3 Lyman 44.79q 2
1) McManus, Liam 12 2) Cropsey, Korder 10
3) Goodface, Kolayapi 12 4) Hoogendoorn, Harley 12
4 Herreid/Selby Area 44.84q 1
1) Opheim, Cade 12 2) Schaefbauer, Cooper 11
3) Schaefbauer, Logan 9 4) Iverson, Austin 12
5 Langford Area 45.23q 2
1) Gibbs, Lincoln 9 2) Olson, Chance 9
3) Planteen, Drew 12 4) Blanchard, Donte' 12
6 Sunshine Bible Academy 45.49q 1
1) Buer, Seth 12 2) Buer, Cody 10
3) Clark, Sam 10 4) Buer, Cole 10
7 Rapid City Christian 45.60q 1
1) Hunt, Jordan 12 2) Zylstra, Tom 12
3) Coats, Jeremy 12 4) McLaughlin, Paul 10
8 Chester Area 45.71q 2
1) Curtis, Josh 12 2) Kreutzfeldt, Jesse 9
3) Larson, Cade 9 4) Dossett, Austin 12
9 Warner 46.11 2
1) Evangelisto, Nick 9 2) Peck, Traiton 11
3) Fisher, Bryce 10 4) Hallenbeck, Brady 12
10 Baltic 46.19 1
1) Jensen, Lukas 12 2) Weber, Nick 12
3) Johnson, Kyler 12 4) Row, Austin 10
11 Faith 46.88 2
1) Lutz, Shane 11 2) Hohneberger, Tyler 11
3) Rhoden, Tristen 10 4) Uthe, Loni (Jaelani) 12
12 Centerville 47.09 2
1) DeRoad, Joshua 12 2) O'Malley, Seamus 12
3) O'Malley, Rory 10 4) Gruschin, Christian 11
13 Sanborn Central/Woonsocket 47.63 1
1) Schlicht, Rex 10 2) Kingsbury, Tucker 10
3) Swenson, Ty 11 4) Feistner, Wyatt 9
14 Arlington 47.70 1
1) Heuer, Alex 11 2) King, Andrew 11
3) Parker, Nathan 10 4) Lemme, Tanner 11
15 Lemmon 50.25 1
1) Peterson, Branden 11 2) Morgan, Tim 11
3) Baumgarten, Preston 10 4) Heil, Tyler 11
-- Gregory DQ 2
1) Vomacka, Robert 9 2) VanDerWerff, Jayd 8
3) Shoemaker, Scott 12 4) Stukel, Derek 12
Event 29 Boys 4x100 Meter Relay Class B
=======================================================================
Meet Record: R 44.14 1998 Freeman
Waltner, Schultz, E. Hofer, J. Hofer
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Corsica/Stickney 44.82 10
1) Knudson, Kruz 11 2) Tilton, Austin 11
3) Van Roekel, Eli 10 4) Van Vuuren, Mason 12
2 Herreid/Selby Area 45.08 8
1) Opheim, Cade 12 2) Schaefbauer, Cooper 11
3) Schaefbauer, Logan 9 4) Iverson, Austin 12
3 Freeman 45.09 6
1) Ashwell, Tristan 12 2) Schmidt, Brennan 11
3) Preheim, Grant 12 4) Weier, Joseph 12
4 Lyman 45.25 5
1) McManus, Liam 12 2) Cropsey, Korder 10
3) Goodface, Kolayapi 12 4) Hoogendoorn, Harley 12
5 Sunshine Bible Academy 45.29 4
1) Buer, Seth 12 2) Buer, Cody 10
3) Clark, Sam 10 4) Buer, Cole 10
6 Langford Area 45.61 3
1) Gibbs, Lincoln 9 2) Olson, Chance 9
3) Planteen, Drew 12 4) Blanchard, Donte' 12
7 Chester Area 46.03 2
1) Curtis, Josh 12 2) Kreutzfeldt, Jesse 9
3) Larson, Cade 9 4) Dossett, Austin 12
8 Rapid City Christian 46.06 1
1) Hunt, Jordan 12 2) Zylstra, Tom 12
3) Coats, Jeremy 12 4) McLaughlin, Paul 10
Preliminaries
9 Warner
10 Baltic
11 Faith
12 Centerville
13 Sanborn Central/Woonsocket
14 Arlington
15 Lemmon
-- Gregory
Event 30 Boys 4x200 Meter Relay Class B
===================================================================
Meet Record: R 1:31.01 1998 Harding County
Verhulst, Sperle, R. Glines, J. Glines
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Herreid/Selby Area 1:32.81q 1
1) Opheim, Cade 12 2) Schaefbauer, Cooper 11
3) Schaefbauer, Logan 9 4) Iverson, Austin 12
2 Lyman 1:32.93q 2
1) McManus, Liam 12 2) Hoogendoorn, Harley 12
3) Mohr-Eymer, Conrad 10 4) Cropsey, Korder 10
3 Parker 1:33.86q 3
1) Hunstad, Eric 12 2) Anderson, Jake 12
3) Olson, Michael 12 4) Erickson, Tristen 12
4 Freeman 1:32.85q 1
1) Weier, Joseph 12 2) Preheim, Grant 12
3) Paulson, Cole 11 4) Schmidt, Brennan 11
5 Corsica/Stickney 1:33.02q 2
1) Knudson, Kruz 11 2) Tilton, Austin 11
3) Blom, Nick 12 4) Van Vuuren, Mason 12
6 Sunshine Bible Academy 1:34.25q 3
1) Clark, Sam 10 2) Buer, Cole 10
3) Buer, Seth 12 4) Buer, Cody 10
7 Chester Area 1:35.03q 1
1) Larson, Cade 9 2) Tammen, Mikeal 10
3) Curtis, Josh 12 4) Dossett, Austin 12
8 Langford Area 1:35.61q 3
1) Gibbs, Lincoln 9 2) Olson, Chance 9
3) Fries, Bo 11 4) Blanchard, Donte' 12
9 Arlington 1:35.70 2
1) Heuer, Alex 11 2) King, Andrew 11
3) Lemme, Tanner 11 4) Weber, Luke 10
10 Platte-Geddes 1:36.05 1
1) Gerlach, Alex 10 2) Boyden, Parker 10
3) Dykstra, Carter 11 4) Heller, Kole 12
11 Warner 1:36.11 2
1) Evangelisto, Nick 9 2) Peck, Traiton 11
3) Fisher, Bryce 10 4) Tuszka, Derrek 11
12 Rapid City Christian 1:36.16 3
1) Coats, Jeremy 12 2) Hunt, Jordan 12
3) Zylstra, Tom 12 4) McLaughlin, Paul 10
13 Elkton-Lake Benton 1:36.90 2
1) Trautman, Alex 11 2) Koch, Billy 11
3) Nomeland, Jacob 12 4) Flores, Jose 12
14 Faith 1:36.99 3
1) Lutz, Shane 11 2) Hohneberger, Tyler 11
3) Hulm, Rio 11 4) Uthe, Loni (Jaelani) 12
15 Castlewood 1:37.14 1
1) Haug, Riley 11 2) Ching, Lucas 12
3) Eng, Dalton 9 4) Tvedt, Jacob 11
16 Lemmon 1:38.42 2
1) Peterson, Branden 11 2) Minh, Parker 7
3) Reede, Dillon 7 4) Morgan, Tim 11
17 Viborg-Hurley 1:39.52 3
1) Huether, Jack 12 2) Kropuenske, Walker 9
3) Franker, David 11 4) Kludt, Dylan 12
Event 30 Boys 4x200 Meter Relay Class B
=======================================================================
Meet Record: R 1:31.01 1998 Harding County
Verhulst, Sperle, R. Glines, J. Glines
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Herreid/Selby Area 1:32.30 10
1) Opheim, Cade 12 2) Schaefbauer, Cooper 11
3) Schaefbauer, Logan 9 4) Iverson, Austin 12
2 Freeman 1:32.35 8
1) Weier, Joseph 12 2) Preheim, Grant 12
3) Paulson, Cole 11 4) Schmidt, Brennan 11
3 Lyman 1:33.27 6
1) McManus, Liam 12 2) Hoogendoorn, Harley 12
3) Mohr-Eymer, Conrad 10 4) Cropsey, Korder 10
4 Corsica/Stickney 1:34.30 5
1) Knudson, Kruz 11 2) Tilton, Austin 11
3) Blom, Nick 12 4) Van Vuuren, Mason 12
5 Parker 1:34.58 4
1) Hunstad, Eric 12 2) Anderson, Jake 12
3) Olson, Michael 12 4) Erickson, Tristen 12
6 Sunshine Bible Academy 1:34.60 3
1) Clark, Sam 10 2) Buer, Cole 10
3) Buer, Seth 12 4) Buer, Cody 10
7 Langford Area 1:35.59 2
1) Gibbs, Lincoln 9 2) Olson, Chance 9
3) Fries, Bo 11 4) Blanchard, Donte' 12
8 Chester Area 1:36.51 1
1) Larson, Cade 9 2) Tammen, Mikeal 10
3) Curtis, Josh 12 4) Dossett, Austin 12
Preliminaries
9 Arlington
10 Platte-Geddes
11 Warner
12 Rapid City Christian
13 Elkton-Lake Benton
14 Faith
15 Castlewood
16 Lemmon
17 Viborg-Hurley
Event 31 Boys 4x400 Meter Relay Class B
===================================================================
Meet Record: R 3:26.13 1980 Elkton
Heesch, L. Gebhart, Ev. Gebhart, Er. Gebhart
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Freeman 3:33.48q 2
1) Ashwell, Tristan 12 2) Roth, Cody 11
3) Paulson, Cole 11 4) Schmidt, Brennan 11
2 Sully Buttes 3:35.85q 3
1) Lamb, Josh 12 2) Weinheimer, Ethan 11
3) Nelson, Cody 10 4) Pickner, Bramm 11
3 Langford Area 3:38.14q 1
1) Blanchard, Donte' 12 2) Olson, Chance 9
3) Fries, Bo 11 4) Gibbs, Lincoln 9
4 Corsica/Stickney 3:35.22q 2
1) Blom, Nick 12 2) Van Roekel, Eli 10
3) Lauck, Lee 12 4) Van Vuuren, Mason 12
5 Arlington 3:36.52q 2
1) Heuer, Alex 11 2) Zobel, Matt 12
3) Lemme, Tanner 11 4) Weber, Luke 10
6 Philip 3:37.18q 2
1) Guptill, Paul 11 2) Pinney, Austin 11
3) Snook, Garrett 10 4) Holman, Nelson 11
7 Hitchcock-Tulare 3:37.33q 3
1) Hofer, Trent 12 2) Hofer, Trevor 11
3) Mallon, Keagan 11 4) Stahl, Austin 12
8 Baltic 3:37.91q 3
1) Stadem, Nate 12 2) Mork, Andrew 12
3) Weber, Joe 9 4) Johnson, Kyler 12
9 James Valley Christian 3:38.29 1
1) Waldner, Alex 12 2) Blom, Jonathon 10
3) Waldner, Jayden 10 4) Wedel, Nathan 12
10 Tripp-Delmont/Armour 3:39.41 1
1) Diop, Thierno 12 2) Lau, Clayton 11
3) Carda, Tanner 11 4) Goehring, Shawn 8
11 Castlewood 3:40.81 1
1) Haug, Riley 11 2) Ching, Lucas 12
3) Eng, Dalton 9 4) Tvedt, Jacob 11
12 Faith 3:40.93 3
1) Lutz, Shane 11 2) Bushong, Gereth 11
3) Hohneberger, Tyler 11 4) Hulm, Rio 11
13 Lyman 3:42.48 3
1) Milton, Phyzon 10 2) Hoogendoorn, Harley 12
3) Terca, Eric 12 4) Mohr-Eymer, Conrad 10
14 Chester Area 3:43.73 1
1) Ewoldt, Haden 9 2) Greenhoff, Riley 8
3) Larson, Cade 9 4) Curtis, Josh 12
15 Stanley County 3:47.92 1
1) Brown, Jaylen 10 2) Scott, Michael 10
3) Jones, Tucker 11 4) Drageset, Colten 10
16 Timber Lake 3:48.71 1
1) Aberle, Ethan 10 2) Bad Warrior, Nick 10
3) Salzer, Kurt 11 4) Lindskov, Clay 12
17 Great Plains Lutheran 3:52.11 2
1) Giovannettone, Mitchell 12 2) Zanto, Noah 9
3) Ohland, Ethan 12 4) Moffenbier, Nick 12
18 Waverly-South Shore 3:55.68 2
1) Bandilla, Jake 10 2) Julias, Kyler 10
3) Kolden, Gavin 12 4) Boetcher, Jacob 10
19 Parker 4:01.78 3
1) Leberman, Landon 9 2) Tupy, Brooks 10
3) Plucker, Grant 8 4) Harms, Adam 12
Event 31 Boys 4x400 Meter Relay Class B
================================================================================
Meet Record: R 3:26.13 1980 Elkton
Heesch, L. Gebhart, Ev. Gebhart, Er. Gebhart
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Freeman 3:33.48 3:31.06 10
1) Ashwell, Tristan 12 2) Roth, Cody 11
3) Paulson, Cole 11 4) Schmidt, Brennan 11
2 Sully Buttes 3:35.85 3:35.55 8
1) Lamb, Josh 12 2) Weinheimer, Ethan 11
3) Nelson, Cody 10 4) Pickner, Bramm 11
3 Philip 3:37.18 3:35.93 6
1) Guptill, Paul 11 2) Pinney, Austin 11
3) Snook, Garrett 10 4) Holman, Nelson 11
4 Baltic 3:37.91 3:37.63 5
1) Stadem, Nate 12 2) Mork, Andrew 12
3) Weber, Joe 9 4) Johnson, Kyler 12
5 Langford Area 3:38.14 3:39.53 4
1) Blanchard, Donte' 12 2) Olson, Chance 9
3) Fries, Bo 11 4) Gibbs, Lincoln 9
6 Corsica/Stickney 3:35.22 3:40.92 3
1) Blom, Nick 12 2) Van Roekel, Eli 10
3) Lauck, Lee 12 4) Van Vuuren, Mason 12
7 Hitchcock-Tulare 3:37.33 3:42.15 2
1) Hofer, Trent 12 2) Hofer, Trevor 11
3) Mallon, Keagan 11 4) Stahl, Austin 12
-- Arlington 3:36.52 DQ
1) Heuer, Alex 11 2) Zobel, Matt 12
3) Lemme, Tanner 11 4) Weber, Luke 10
Preliminaries
9 James Valley Christian 3:38.29
10 Tripp-Delmont/Armour 3:39.41
11 Castlewood 3:40.81
12 Faith 3:40.93
13 Lyman 3:42.48
14 Chester Area 3:43.73
15 Stanley County 3:47.92
16 Timber Lake 3:48.71
17 Great Plains Lutheran 3:52.11
18 Waverly-South Shore 3:55.68
19 Parker 4:01.78
Event 32 Boys 4x800 Meter Relay Class B
==========================================================================
Meet Record: R 8:02.17 1980 Elkton
L. Gebhart, Lorden, Ev. Gebhart, Er. Gebhart
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Parker 8:24.95 2 10
1) Olson, Ryan 12 2) Erickson, Tristen 12
3) Leberman, Landon 9 4) Olson, Michael 12
2 James Valley Christian 8:30.93 2 8
1) Wedel, Nathan 12 2) Waldner, Alex 12
3) Blom, Jonathon 10 4) Waldner, Jayden 10
3 Sunshine Bible Academy 8:33.85 2 6
1) LaDue, Brian 12 2) Brockel, Jaden 11
3) Paul, David 12 4) Paul, Denver 10
4 Tripp-Delmont/Armour 8:34.68 2 5
1) Diop, Thierno 12 2) Lan, Adam 12
3) Lau, Clayton 11 4) Carda, Tanner 11
5 Sully Buttes 8:41.07 2 4
1) Feller, Reed 11 2) Pickner, Bramm 11
3) Weinheimer, Ethan 11 4) Lamb, Josh 12
6 Elkton-Lake Benton 8:41.74 2 3
1) Flores, Jose 12 2) Sudtelgte, Justin 12
3) Harming, Cameron 10 4) Fargen, Quinn 12
7 Aberdeen Christian 8:48.82 1 2
1) Lundeen, Seth 12 2) Ayers, Isaac 12
3) Droog, Tanner 11 4) Iwerks, Tucker 11
8 Freeman Academy 8:49.77 2 1
1) Hofer, Cole 12 2) Sanchez, Steven 9
3) Schroeder, Teagan 12 4) Haggerty, Ryan 10
9 Dell Rapids St. Mary 8:49.87 1
1) Scholten, Jared 12 2) Brown, Luke 8
3) Roemen, Micah 11 4) Roeman, Mitch 12
10 Timber Lake 8:54.78 1
1) Aberle, Ethan 10 2) Bad Warrior, Nick 10
3) Salzer, Kurt 11 4) Lindskov, Clay 12
11 Baltic 8:54.99 2
1) Mork, Andrew 12 2) Oyen, Brady 10
3) Gorospe, Lathon 9 4) Stadem, Nate 12
12 Corsica/Stickney 8:57.14 1
1) Gerlach, Cole 9 2) Johnson, Hunter 9
3) Noteboom, Micah 11 4) Joachim, Brian 12
13 Stanley County 9:02.31 1
1) Scott, Michael 10 2) Klemann, Brevin 10
3) VanDenHemel, Seth 12 4) Brown, Austin 11
14 Lyman 9:08.63 1
1) Terca, Eric 12 2) Milton, Phyzon 10
3) Terca, Alec 12 4) Grassrope, Iren 9
15 Florence/Henry 9:24.92 1
1) Wanner, Jeff 9 2) Hagen, Chris 11
3) Lane, Kory 9 4) Weber, Tristan 10
16 Warner 9:30.03 1
1) Kretchman, Jimmy 12 2) Braun, Jack 9
3) Hoellein, Micah 9 4) Hanson, Niklas 10
17 Lemmon 9:59.54 1
1) Peterson, Branden 11 2) Minh, Parker 7
3) Steele, Cody 8 4) Baumgarten, Preston 10
Event 33 Boys 1600 Sprint Medley Class B
===================================================================
Meet Record: R 3:35.67 1980 Elkton
Heesch, Rykhus, Ev. Gebhart, Er. Gebhart
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Parker 3:49.14q 1
1) Hunstad, Eric 12 2) Anderson, Jake 12
3) Erickson, Tristen 12 4) Olson, Ryan 12
2 Platte-Geddes 3:49.74q 2
1) Boyden, Parker 10 2) Dykstra, Carter 11
3) Heller, Kole 12 4) Gerlach, Alex 10
3 James Valley Christian 3:50.76q 3
1) Waldner, Alex 12 2) Wedel, Nathan 12
3) Blom, Jonathon 10 4) Waldner, Jayden 10
4 Elkton-Lake Benton 3:49.45q 1
1) Trautman, Alex 11 2) Farnham, Trevan 12
3) Flores, Jose 12 4) Fargen, Quinn 12
5 Corsica/Stickney 3:49.58q 1
1) Tilton, Austin 11 2) Blom, Nick 12
3) Van Vuuren, Mason 12 4) Joachim, Brian 12
6 Bridgewater-Emery 3:50.07q 2
1) Bailey, Jonah 11 2) Miller, Wade 12
3) Herrick, Colton 11 4) Weber, Wade 11
7 Arlington 3:50.44q 2
1) Heuer, Alex 11 2) Parker, Nathan 10
3) Weber, Luke 10 4) Zobel, Matt 12
8 Freeman 3:50.45q 2
1) Weier, Joseph 12 2) Harberts, Charles 8
3) Ashwell, Tristan 12 4) Roth, Cody 11
9 Sully Buttes 3:51.42 3
1) Nelson, Cody 10 2) Wittler, Brayden 11
3) Pickner, Bramm 11 4) Lamb, Josh 12
10 Sunshine Bible Academy 3:51.82 3
1) Clark, Sam 10 2) Buer, Seth 12
3) Paul, David 12 4) LaDue, Brian 12
11 Baltic 3:54.26 3
1) Row, Austin 10 2) Weber, Joe 9
3) Johnson, Kyler 12 4) Mork, Andrew 12
12 Highmore-Harrold 3:55.08 1
1) Oakley, Cole 12 2) Peterson, Ben 11
3) Houdek, Hayden 12 4) Kruse, Jarret 10
13 Hitchcock-Tulare 3:57.02 3
1) Stahl, Austin 12 2) Mallon, Keagan 11
3) Hofer, Trevor 11 4) Hofer, Trent 12
14 Stanley County 3:59.92 2
1) Brown, Jaylen 10 2) Mercer, Daulton 11
3) Drageset, Colten 10 4) Brown, Austin 11
15 Viborg-Hurley 4:01.49 2
1) Huether, Jack 12 2) Doorn, Quinn 8
3) Doorn, Ryan 8 4) Meyers, Layne 11
16 Rosholt 4:03.28 3
1) Lick, Dylan 11 2) Madsen, Hunter 11
3) Lick, Dexter 12 4) Lick, Nathan 9
17 Waverly-South Shore 4:03.80 1
1) Bandilla, Jake 10 2) Julias, Kyler 10
3) Kolden, Gavin 12 4) Boetcher, Jacob 10
18 Alcester-Hudson 4:04.41 3
1) Johnson, Grant 10 2) Walth, Colin 11
3) Johnson, Mitch 10 4) Klemme, Chris 11
19 New Underwood 4:04.42 1
1) Smith, Travis 12 2) Finkbeiner, Jhett 11
3) Clemens, Colton 10 4) Farland, Clay 12
20 Mitchell Christian 4:13.02 3
1) Van Zee, Craig 11 2) Blindauer, Kane 10
3) Cooper, Ethan 10 4) Bormann, Austin 11
21 Harding County 4:13.68 2
1) Olson, Trig 9 2) Jenson, Jarett 9
3) Koch, Clayton 10 4) George, Jakob 8
22 Wall 4:16.54 1
1) Sykora, David 10 2) Anderson, Trevor 12
3) Bintliff, David 9 4) Eisenbraun, Tate 8
23 Bison 4:22.64 2
1) McKinstry, Joshua 9 2) Collins, Ross 9
3) Butsavage, Drake 12 4) Aukland, Joey 8
Event 33 Boys 1600 Sprint Medley Class B
=======================================================================
Meet Record: R 3:35.67 1980 Elkton
Heesch, Rykhus, Ev. Gebhart, Er. Gebhart
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Parker 3:43.84 10
1) Hunstad, Eric 12 2) Anderson, Jake 12
3) Erickson, Tristen 12 4) Olson, Michael 12
2 James Valley Christian 3:48.11 8
1) Waldner, Alex 12 2) Wedel, Nathan 12
3) Blom, Jonathon 10 4) Waldner, Jayden 10
3 Elkton-Lake Benton 3:50.64 6
1) Trautman, Alex 11 2) Farnham, Trevan 12
3) Flores, Jose 12 4) Fargen, Quinn 12
4 Bridgewater-Emery 3:51.13 5
1) Bailey, Jonah 11 2) Miller, Wade 12
3) Herrick, Colton 11 4) Weber, Wade 11
5 Arlington 3:51.53 4
1) Heuer, Alex 11 2) King, Andrew 11
3) Weber, Luke 10 4) Zobel, Matt 12
6 Platte-Geddes 3:52.35 3
1) Boyden, Parker 10 2) Dykstra, Carter 11
3) Heller, Kole 12 4) Gerlach, Alex 10
7 Corsica/Stickney 3:53.31 2
1) Tilton, Austin 11 2) Blom, Nick 12
3) Van Vuuren, Mason 12 4) Joachim, Brian 12
8 Freeman 4:01.42 1
1) Kaufman, Jalen 9 2) Harberts, Charles 8
3) Ashwell, Tristan 12 4) Roth, Cody 11
Preliminaries
9 Sully Buttes
10 Sunshine Bible Academy
11 Baltic
12 Highmore-Harrold
13 Hitchcock-Tulare
14 Stanley County
15 Viborg-Hurley
16 Rosholt
17 Waverly-South Shore
18 Alcester-Hudson
19 New Underwood
20 Mitchell Christian
21 Harding County
22 Wall
23 Bison
Event 34 Boys Shot Put Class B
=======================================================================
Meet Record: R 59-10.75 1999 Garrett Novy, Grant-Deuel
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lee, Alec 12 Faulkton Area 51-05.00 10
2 Nelson, Chandler 11 Mitchell Christian 48-09.00 8
3 Palmer, Nathan 12 Northwestern 47-08.00 6
4 Ammons, Logan 12 Kadoka Area 47-05.00 5
5 Stibral, Dan 11 Scotland 46-11.00 4
6 Senftner, Scott 10 Sully Buttes 46-09.00 3
7 Hazen, Sam 12 Burke/South Central 46-02.25 2
8 Van Zee, Daniel 12 Dakota Christian 45-07.50 1
9 Tuszka, Derrek 11 Warner 44-04.50
10 Small, Christian 11 De Smet 44-00.75
11 Handel, Austin 11 Menno 43-03.00
12 Denison, Jaden 12 Lake Preston 42-03.50
13 Peterson, Brody 12 Lemmon 42-00.25
14 Smith, Travis 12 New Underwood 41-09.00
15 Nelson, Andrew 12 Hanson 40-11.25
16 Jenson, Jarett 9 Harding County 40-00.25
-- Boylan, Garrett 10 Newell ND
Event 35 Boys Discus Throw Class B
=======================================================================
Meet Record: R 187-09 1993 Jason Long, Harding County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nelson, Chandler 11 Mitchell Christian 172-02 10
2 Palmer, Nathan 12 Northwestern 168-07 8
3 Ammons, Logan 12 Kadoka Area 157-02 6
4 Boylan, Garrett 10 Newell 152-07 5
5 Gruschin, Christian 11 Centerville 152-02 4
6 Peterson, Brody 12 Lemmon 151-00 3
7 Stibral, Dan 11 Scotland 150-00.50 2
8 Hinseth, Kevin 12 Irene-Wakonda 141-06 1
9 Harms, Adam 12 Parker 139-10
10 Campbell, Matt 9 Gregory 137-00
11 Hopkins, Darrin 12 Andes Central 136-03
12 Nelson, Andrew 12 Hanson 135-08
13 Knodel, Jacob 11 Avon 134-10
14 Hofer, Lewis 12 Sully Buttes 133-09
15 Ching, Lucas 12 Castlewood 133-01
16 Warejcka, Matt 12 Platte-Geddes 129-02
17 Rogers, Michael 10 Warner 128-07
18 Schroeder, Nathaniel 11 Kimball/White Lake 127-05
19 Lee, Alec 12 Faulkton Area 127-03
20 Kennedy, Sam 11 Faith 125-04
21 Babcock, Alex 12 Wolsey-Wessington 123-03
22 Smith, Travis 12 New Underwood 121-04
23 Jenson, Jarett 9 Harding County 113-08
24 Denison, Jaden 12 Lake Preston 113-00
Event 36 Boys High Jump Class B
=======================================================================
Meet Record: R 6-07.25 2007 Austin Simons, Selby Area
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Anderson, Zack 10 Parker 6-04.00 10
2 Giovannettone, Mitchell 12 Great Plains Lut 6-02.00 8
3 Thorstenson, Dakota 12 Herreid/Selby Area J6-02.00 6
4 Herrick, Camron 11 Bridgewater-Emery J6-02.00 5
5 Juracek, Mason 11 Gregory 6-00.00 4
6 Swiftwater, Eriq 12 Oelrichs J6-00.00 3
7 Lemme, Tanner 11 Arlington J6-00.00 2
8 Begeman, John 10 Herreid/Selby Area J6-00.00 1
9 VanDerWerff, Jayd 8 Gregory J6-00.00
10 Bloch, Shaye 11 Scotland 5-10.00
10 Houdek, Hayden 12 Highmore-Harrold 5-10.00
10 Mollman, Kyle 11 McIntosh 5-10.00
10 Miller, Lucas 10 Bridgewater-Emery 5-10.00
10 Ewoldt, Haden 9 Chester Area 5-10.00
10 Finkbeiner, Jhett 11 New Underwood 5-10.00
16 Dykstra, Carter 11 Platte-Geddes 5-08.00
16 Williams, Lorenzo 11 Wolsey-Wessington 5-08.00
16 Brooks, Davion 12 Sanborn Cent/Woo 5-08.00
16 Weber, Nick 12 Baltic 5-08.00
16 Buer, Cole 10 Sunshine Bible A 5-08.00
16 Logan, Rease 10 Potter County 5-08.00
22 Swawson, Aaron 12 Andes Central 5-06.00
22 Rhoden, Tristen 10 Faith 5-06.00
22 Fries, Bo 11 Langford Area 5-06.00
22 Menning, Clayton 9 Corsica/Stickney 5-06.00
-- Hohneberger, Tyler 11 Faith NH
-- Wipf, Tyler 12 Eureka/Bowdle NH
-- Vomacka, Robert 9 Gregory NH
-- Feller, Reed 11 Sully Buttes NH
Event 37 Boys Long Jump Class B
=======================================================================
Meet Record: R 23-01.50 1986 Brent Schneider, Tripp
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Farnham, Trevan 12 Elkton-Lake Benton 20-04.50 10
2 Giovannettone, Mitchell 12 Great Plains Lut 20-04.25 8
3 Dykstra, Carter 11 Platte-Geddes 20-03.00 6
4 Vinales, Osmar 12 Bridgewater-Emery 19-10.75 5
5 Larvie, Tanner 11 White River 19-07.00 4
6 Becker, Wyatt 12 Faulkton Area 19-06.00 3
7 Hall, Colton 11 Potter County 19-05.50 2
8 Brooks, Davion 12 Sanborn Cent/Woo 19-05.00 1
9 Williams, Lorenzo 11 Wolsey-Wessington 19-03.75
10 Buer, Cole 10 Sunshine Bible A 19-00.75
11 Glazier, Jacob 10 DR St. Mary 18-10.75
12 Van Roekel, Eli 10 Corsica/Stickney 18-09.75
13 Kludt, Dylan 12 Viborg-Hurley 18-07.75
14 Kinzer, Terrance 12 Colome 18-05.50
15 Peterson, Tyler 12 Wall 18-01.75
16 Hallenbeck, Brady 12 Warner 17-11.50
17 Ogunjemilusi, Darian 9 Wolsey-Wessington 17-11.00
18 Smith, Travis 12 New Underwood 17-09.75
19 Bronson, Chase 12 Wilmot 17-08.50
20 Thorn, Deontae 10 Kadoka Area 17-08.25
21 Uthe, Loni (Jaelani) 12 Faith 17-04.75
22 Heil, Tyler 11 Lemmon 15-10.25
-- O'Malley, Seamus 12 Centerville ND
Event 38 Boys Triple Jump Class B
=======================================================================
Meet Record: R 47-01.50 2001 Chad Greenway, Mt. Vernon
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Thorstenson, Dakota 12 Herreid/Selby Area 42-04.75 10
2 Preheim, Grant 12 Freeman 42-00.75 8
3 Farnham, Trevan 12 Elkton-Lake Benton 41-10.75 6
4 Larvie, Tanner 11 White River 41-09.50 5
5 Anderson, Zack 10 Parker 41-03.75 4
6 Peterson, Tyler 12 Wall 41-01.75 3
7 Pond, Cassius 12 Ipswich 40-10.50 2
8 Vogel, Lucas 11 Potter County 40-08.00 1
9 Raile, Josh 12 Eureka/Bowdle 39-09.00
10 McKinstry, Joshua 9 Bison 39-07.50
11 Kinzer, Terrance 12 Colome 39-05.25
12 Vinales, Osmar 12 Bridgewater-Emery 39-04.00
13 Hallenbeck, Brady 12 Warner 38-06.25
14 Evans, Joey 12 Andes Central 38-06.00
15 Buer, Cody 10 Sunshine Bible A 37-10.00
16 Brooks, Davion 12 Sanborn Cent/Woo 37-09.50
17 Casper, Cole 12 Lake Preston 36-11.50
18 Mollman, Kyle 11 McIntosh 36-01.50
Event 39 Boys Pole Vault Class B
=======================================================================
Meet Record: R 14-06 2005 Wade Royer, Jones County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Schaefbauer, Cooper 11 Herreid/Selby Area 13-06.00 10
2 Anderson, Garrett 12 Irene-Wakonda 13-00.00 8
3 King, Andrew 11 Arlington J13-00.00 6
4 Gross, Tony 9 Waverly-South Shore 12-06.00 5
5 Konstanz, Blake 11 Scotland 12-00.00 3.50
5 Raile, Josh 12 Eureka/Bowdle 12-00.00 3.50
7 Pinney, Austin 11 Philip J12-00.00 2
8 Martz, Tyrell 10 Centerville 11-06.00 1
9 Nomeland, Jacob 12 Elkton-Lake Benton J11-06.00
10 Lee, CJ 9 Gayville-Volin 11-00.00
11 Moffenbier, Nick 12 Great Plains Lut 10-06.00
11 Heil, Tyler 11 Lemmon 10-06.00
-- Schindler, Heath 11 Elkton-Lake Benton NH
-- Boyden, Parker 10 Platte-Geddes NH
-- Hausman, Maxx 10 Estelline NH
-- Rolf, Ben 12 Elkton-Lake Benton NH
-- Vance, Brock 8 Faith NH
-- West, Cooper 9 Philip NH
-- Dean, Beau 7 Platte-Geddes NH
Event 121 Boys 100 Meter Dash Class A
===================================================================
Meet Record: R 10.63 2003 Slade Hinrichs, West Central
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Schroeder, Zach 12 Dell Rapids 11.28q 2
2 Majeres, Cody 12 Canton 11.30q 3
3 Anderson, Tayler 12 Madison 11.36q 1
4 Blosmo, Conner 12 Garretson 11.45q 3
5 Wynia, Ty 12 Hot Springs 11.47q 1
6 Keegan, Alek 10 St. Thomas More 11.51q 1
7 Albrecht, Ephram 11 Redfield/Doland 11.54q 3
8 Grant, Devon 10 Crow Creek 11.57q 1
9 Bares, Brendan 11 Bon Homme 11.58 2
10 Eide, Lance 11 Deuel 11.64 3
11 Van Orman, Sam 10 Aberdeen Roncalli 11.66 3
12 Kniffen, Kyler 12 Canton 11.75 2
13 Bice, Sean 12 Winner 11.77 3
14 Gauer, Tanner 9 Milbank 11.83 2
15 Skillingstad, Gage 12 Hill City 11.86 2
16 Young, Hunter 11 Bon Homme 11.92 1
17 Esbensen, Mads 11 Deubrook Area 12.08 2
18 Little Elk, Challenger 11 St. Francis Indian 12.32 1
19 Black Bear, Ska 11 St. Francis Indian 13.79 1
Event 121 Boys 100 Meter Dash Class A
=======================================================================
Meet Record: R 10.63 2003 Slade Hinrichs, West Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Schroeder, Zach 12 Dell Rapids 11.06 10
2 Majeres, Cody 12 Canton 11.19 8
3 Anderson, Tayler 12 Madison 11.29 6
4 Keegan, Alek 10 St. Thomas More 11.35 5
5 Blosmo, Conner 12 Garretson 11.36 4
6 Wynia, Ty 12 Hot Springs 11.38 3
7 Grant, Devon 10 Crow Creek 11.43 2
8 Albrecht, Ephram 11 Redfield/Doland 11.64 1
Preliminaries
9 Bares, Brendan 11 Bon Homme
10 Eide, Lance 11 Deuel
11 Van Orman, Sam 10 Aberdeen Roncalli
12 Kniffen, Kyler 12 Canton
13 Bice, Sean 12 Winner
14 Gauer, Tanner 9 Milbank
15 Skillingstad, Gage 12 Hill City
16 Young, Hunter 11 Bon Homme
17 Esbensen, Mads 11 Deubrook Area
18 Little Elk, Challenger 11 St. Francis Indian
19 Black Bear, Ska 11 St. Francis Indian
Event 122 Boys 200 Meter Dash Class A
===================================================================
Meet Record: R 21.5h 1985 Brodie Berkhout (Prelims), Vermi
Meet Record: R 21.55 2003 Slade Hinrichs (Prelims), West C
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Larson, Landon 11 Groton Area 22.70q 1
2 Schroeder, Zach 12 Dell Rapids 22.96q 2
3 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 23.06q 4
4 Majeres, Cody 12 Canton 23.13q 3
5 Rechtenbaugh, Jonah 10 West Central 23.23q 1
6 Schroeder, Griffin 12 St. Thomas More 23.28q 2
7 Scherr, Riley 12 St. Thomas More 23.34q 4
8 Albrecht, Ephram 11 Redfield/Doland 23.44q 2
9 Wynia, Ty 12 Hot Springs 23.58 3
10 Furgeson, Trey 12 Lennox 23.64 3
11 Eide, Lance 11 Deuel 23.66 2
12 Blosmo, Conner 12 Garretson 23.67 1
13 Bice, Sean 12 Winner 23.71 4
14 McGillick, Giles 11 St. Thomas More 23.75 3
15 DeVries, Dereck 12 Lennox 23.91 4
16 Oliver, Andrew 9 Canton 24.13 1
17 Hilton, Brayden 12 Aberdeen Roncalli 24.31 3
18 Hare, Tyler 10 Madison 24.33 2
19 Davies, Alex 12 Canton 24.49 4
20 Esbensen, Mads 11 Deubrook Area 24.63 1
21 Hughes, Randy 11 Red Cloud 25.48 1
22 Arcoren, Ty 9 St. Francis Indian 26.36 2
Event 122 Boys 200 Meter Dash Class A
=======================================================================
Meet Record: R 21.5h 1985 Brodie Berkhout (Prelims), Vermillio
Meet Record: R 21.55 2003 Slade Hinrichs (Prelims), West Centr
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Schroeder, Zach 12 Dell Rapids 22.82 10
2 Larson, Landon 11 Groton Area 22.92 8
3 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 22.95 6
4 Majeres, Cody 12 Canton 23.24 5
5 Scherr, Riley 12 St. Thomas More 23.59 4
6 Rechtenbaugh, Jonah 10 West Central 23.60 3
7 Schroeder, Griffin 12 St. Thomas More 23.63 2
8 Albrecht, Ephram 11 Redfield/Doland 24.29 1
Preliminaries
9 Wynia, Ty 12 Hot Springs
10 Furgeson, Trey 12 Lennox
11 Eide, Lance 11 Deuel
12 Blosmo, Conner 12 Garretson
13 Bice, Sean 12 Winner
14 McGillick, Giles 11 St. Thomas More
15 DeVries, Dereck 12 Lennox
16 Oliver, Andrew 9 Canton
17 Hilton, Brayden 12 Aberdeen Roncalli
18 Hare, Tyler 10 Madison
19 Davies, Alex 12 Canton
20 Esbensen, Mads 11 Deubrook Area
21 Hughes, Randy 11 Red Cloud
22 Arcoren, Ty 9 St. Francis Indian
Event 123 Boys 400 Meter Dash Class A
===================================================================
Meet Record: R 48.23 1986 Eric Mundt, Spearfish
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Larson, Landon 11 Groton Area 49.30q 3
2 Furgeson, Trey 12 Lennox 50.15q 1
3 Van Winkle, Scott 12 Bon Homme 51.03q 2
4 Scherr, Riley 12 St. Thomas More 50.73q 3
5 Borah, Austin 12 Mobridge-Pollock 51.92q 1
6 Eide, Lance 11 Deuel 51.92q 2
7 Galbraith, Nathan 11 Winner 52.03q 3
8 Carlson, Evan 12 Britton-Hecla 52.07q 3
9 Hare, Tyler 10 Madison 52.26 2
10 Kniffen, Kyler 12 Canton 53.00 1
11 Hughes, Randy 11 Red Cloud 53.17 3
12 Yost, Rawson 11 Clark/Willow Lake 53.42 2
13 Skinner, Caden 12 SF Christian 53.98 3
14 Henderson, Jacob 12 St. Thomas More 54.32 2
15 Schroeder, Griffin 12 St. Thomas More 54.49 1
16 Van Asselt, Austin 12 Tri-Valley 55.17 1
17 Maag, Austin 11 Aberdeen Roncalli 55.55 2
18 Boltz, Galen 10 Todd County 1:00.32 1
Event 123 Boys 400 Meter Dash Class A
=======================================================================
Meet Record: R 48.23 1986 Eric Mundt, Spearfish
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Larson, Landon 11 Groton Area 49.72 10
2 Furgeson, Trey 12 Lennox 49.74 8
3 Scherr, Riley 12 St. Thomas More 50.55 6
4 Van Winkle, Scott 12 Bon Homme 50.77 5
5 Borah, Austin 12 Mobridge-Pollock 51.41 4
6 Carlson, Evan 12 Britton-Hecla 51.61 3
7 Galbraith, Nathan 11 Winner 52.06 2
8 Eide, Lance 11 Deuel 52.55 1
Preliminaries
9 Hare, Tyler 10 Madison
10 Kniffen, Kyler 12 Canton
11 Hughes, Randy 11 Red Cloud
12 Yost, Rawson 11 Clark/Willow Lake
13 Skinner, Caden 12 SF Christian
14 Henderson, Jacob 12 St. Thomas More
15 Schroeder, Griffin 12 St. Thomas More
16 Van Asselt, Austin 12 Tri-Valley
17 Maag, Austin 11 Aberdeen Roncalli
18 Boltz, Galen 10 Todd County
Event 124 Boys 800 Meter Run Class A
==========================================================================
Meet Record: R 1:53.76 2009 Alex Muntefering, Ethan/Parkston
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Witt, Brennan 12 Custer 1:56.84 3 10
2 Yager, Eric 12 Hot Springs 1:58.41 3 8
3 Perryman, Blake 12 Dakota Valley 2:00.48 3 6
4 Yost, Rawson 11 Clark/Willow Lake 2:01.31 3 5
5 Glazier, Chase 12 Custer 2:01.50 3 4
6 Vandekamp, Jake 12 SF Christian 2:03.47 3 3
7 Guse, Reid 12 Madison 2:03.85 3 2
8 Parsons, Israel 12 Custer 2:04.66 2 1
9 Hammer, Austin 10 Todd County 2:04.68 1
10 Weddell, Tobias 11 Todd County 2:04.72 3
11 Bogue, Brad 12 Beresford 2:05.63 2
12 Danielsen, Riley 12 West Central 2:05.93 2
13 Wollman, Gary 10 Mobridge-Pollock 2:07.16 1
14 Bauer, Jordan 10 Webster Area 2:07.37 2
15 Kovall-Scarlett, Jared 11 St. Thomas More 2:07.40 2
16 Rihanek, Devin 9 Mt. Vernon/Plank 2:07.69 2
17 Dohman, Gabriel 11 Groton Area 2:10.47 1
18 Vincent, Tayt 9 Sioux Valley 2:12.59 1
19 Allen, Jesse 9 Todd County 2:19.01 1
Event 125 Boys 1600 Meter Run Class A
=======================================================================
Meet Record: R 4:17.59 2009 Alex Muntefering, Ethan/Parkston
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Yager, Eric 12 Hot Springs 4:31.75 10
2 Parsons, Israel 12 Custer 4:34.23 8
3 Yost, Rawson 11 Clark/Willow Lake 4:34.25 6
4 Burns, Logan 12 Custer 4:34.74 5
5 DeWeerd, Caleb 9 SF Christian 4:36.57 4
6 Perryman, Blake 12 Dakota Valley 4:39.20 3
7 Witt, Brennan 12 Custer 4:42.51 2
8 Dion, Nick 12 Wagner 4:44.33 1
9 Schaap, Riley 12 Beresford 4:44.88
10 Sargent, Cole 9 Miller 4:48.12
11 Jacoby, Dillion 12 Cheyenne-Eagle B 4:49.80
12 Streff, Hunter 10 Madison 4:49.98
13 Old Horse, Tristian 9 Hot Springs 4:50.42
14 Weddell, Tobias 11 Todd County 4:52.73
15 Hanzlik, Sam 12 St. Thomas More 4:58.18
16 Tobacco, Dylan 10 Red Cloud 5:02.30
17 Magedanz, Colin 11 Deuel 5:06.41
18 Smith, Gabe 10 West Central 5:08.75
19 Hinderaker, Trever 10 Deubrook Area 5:11.23
20 Leschisin, Alex 9 Webster Area 5:12.12
Event 126 Boys 3200 Meter Run Class A
=======================================================================
Meet Record: R 9:31.10 2004 Doug Galbavy, Lennox
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Burns, Logan 12 Custer 10:13.41 10
2 Sargent, Cole 9 Miller 10:28.63 8
3 Erickson, Dylan 10 Flandreau 10:30.87 6
4 Dooley, Chance 10 Custer 10:31.77 5
5 Schaap, Riley 12 Beresford 10:33.79 4
6 Fick, Evan 10 Garretson 10:43.25 3
7 Herman, Shane 11 Custer 10:45.12 2
8 DeWeerd, Caleb 9 SF Christian 10:51.08 1
9 Bacon, Graham 12 Dakota Valley 10:53.21
10 Liester, Josh 11 Garretson 11:02.93
11 Dion, Nick 12 Wagner 11:14.01
12 Comes Flying, Chris 8 Crow Creek 11:14.66
13 Titus, Ryan 10 West Central 11:16.92
14 Hinderaker, Trever 10 Deubrook Area 11:20.40
15 Streff, Hunter 10 Madison 11:22.65
16 VanZee, Lance 8 SF Christian 11:30.83
17 Wiley, Rob 12 Webster Area 11:32.50
18 Magedanz, Colin 11 Deuel 11:39.16
19 Karels, Noble 11 Milbank 11:42.48
20 Cedar Face, Mark 11 Pine Ridge 11:50.06
21 Cottier, Tyler 7 Pine Ridge 12:13.84
Event 127 Boys 110 Meter Hurdles Class A
===================================================================
Meet Record: R 14.5h 1985 Dan Ziegler (Prelims), Sioux Val
Meet Record: R 14.53 2010 Matt Dunbar, Dell Rapids
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 14.89q 1
2 Dvorak, Weslee 11 Ethan/Parkston 15.45q 2
3 Schreurs, Austin 12 Canton 15.64q 3
4 Reynen, Sam 11 Aberdeen Roncalli 15.63q 2
5 Leighton, Hunter 11 Sioux Valley 15.70q 1
6 Thomsen, Joel 11 Custer 16.11q 1
7 Kayl, Nick 10 Lennox 16.34q 2
8 Bodden, Dakota 12 Bon Homme 16.41q 2
9 Kother, Luca 11 Groton Area 16.55 3
10 Baloun, Cooper 8 Redfield/Doland 16.74 2
11 Johnson, Matt 11 SF Christian 16.75 3
12 Green, Thomas 12 Belle Fourche 16.76 1
13 Doeden, Jackson 11 Groton Area 16.91 1
14 Kindle, Carter 10 Miller 17.06 2
15 McCloskey, Tanner 12 Todd County 17.09 1
16 Jurgenson, Riley 11 Dell Rapids 17.70 3
17 Swanson, Marshall 12 Hill City 17.86 2
18 Lucas, Layne 12 Sioux Valley 18.82 3
19 Begeman, Chris 10 Bennett County 19.54 3
20 Milne, Rush 12 Madison 22.71 3
-- Murtha, Evan 12 Ethan/Parkston DNF 1
Event 127 Boys 110 Meter Hurdles Class A
=======================================================================
Meet Record: R 14.5h 1985 Dan Ziegler (Prelims), Sioux Valley
Meet Record: R 14.53 2010 Matt Dunbar, Dell Rapids
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 14.80 10
2 Dvorak, Weslee 11 Ethan/Parkston 15.07 8
3 Schreurs, Austin 12 Canton 15.10 6
4 Leighton, Hunter 11 Sioux Valley 15.33 5
5 Thomsen, Joel 11 Custer 15.88 4
6 Kayl, Nick 10 Lennox 16.46 3
7 Bodden, Dakota 12 Bon Homme 17.18 2
8 Reynen, Sam 11 Aberdeen Roncalli 19.80 1
Preliminaries
9 Kother, Luca 11 Groton Area
10 Baloun, Cooper 8 Redfield/Doland
11 Johnson, Matt 11 SF Christian
12 Green, Thomas 12 Belle Fourche
13 Doeden, Jackson 11 Groton Area
14 Kindle, Carter 10 Miller
15 McCloskey, Tanner 12 Todd County
16 Jurgenson, Riley 11 Dell Rapids
17 Swanson, Marshall 12 Hill City
18 Lucas, Layne 12 Sioux Valley
19 Begeman, Chris 10 Bennett County
20 Milne, Rush 12 Madison
-- Murtha, Evan 12 Ethan/Parkston
Event 128 Boys 300 Meter Hurdles Class A
===================================================================
Meet Record: R 38.69 2010 Matt Dunbar, Dell Rapids
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Schreurs, Austin 12 Canton 40.76q 3
2 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 40.80q 1
3 Kayl, Nick 10 Lennox 42.86q 2
4 Henderson, Evan 11 St. Thomas More 41.23q 1
5 Thomsen, Joel 11 Custer 41.86q 3
6 DeVries, Dereck 12 Lennox 42.16q 1
7 Kother, Luca 11 Groton Area 42.61q 3
8 Parsley, Tim 11 Flandreau 42.82q 1
9 Schaefbauer, Zach 12 Aberdeen Roncalli 42.86 3
10 Reynen, Sam 11 Aberdeen Roncalli 42.90 2
11 Priebe, Tiegen 9 Chamberlain 43.50 3
12 Poignee, Jordan 10 Todd County 43.97 2
13 Swanson, Marshall 12 Hill City 44.21 2
14 Van Winkle, Tanner 11 Bon Homme 44.96 2
15 Grantham, Ryder 10 Hamlin 45.21 1
16 McCloskey, Tanner 12 Todd County 45.29 1
17 Anderson, Jake 11 West Central 45.50 3
18 Johnson, Matt 11 SF Christian 45.66 1
Event 128 Boys 300 Meter Hurdles Class A
=======================================================================
Meet Record: R 38.69 2010 Matt Dunbar, Dell Rapids
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 39.04 10
2 Schreurs, Austin 12 Canton 40.47 8
3 Thomsen, Joel 11 Custer 40.73 6
4 Henderson, Evan 11 St. Thomas More 40.86 5
5 DeVries, Dereck 12 Lennox 41.42 4
6 Kother, Luca 11 Groton Area 42.24 3
7 Kayl, Nick 10 Lennox 42.32 2
8 Parsley, Tim 11 Flandreau 42.54 1
Preliminaries
9 Schaefbauer, Zach 12 Aberdeen Roncalli
10 Reynen, Sam 11 Aberdeen Roncalli
11 Priebe, Tiegen 9 Chamberlain
12 Poignee, Jordan 10 Todd County
13 Swanson, Marshall 12 Hill City
14 Van Winkle, Tanner 11 Bon Homme
15 Grantham, Ryder 10 Hamlin
16 McCloskey, Tanner 12 Todd County
17 Anderson, Jake 11 West Central
18 Johnson, Matt 11 SF Christian
Event 129 Boys 4x100 Meter Relay Class A
===================================================================
Meet Record: R 43.49 2010 Dell Rapids
Z. Barber, Curry, C. Barber, Dunbar
Meet Record: R 43.49 2010 Tri-Valley
Erickson, Koopman, Heiberger, Boomsma
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Dell Rapids 43.78q 3
1) Reams, Adam 11 2) Berven, Kahler 12
3) Schmidt, Riley 11 4) Schroeder, Zach 12
2 Canton 44.00q 2
1) Kniffen, Kyler 12 2) Ripley, Eli 12
3) Davies, Alex 12 4) Majeres, Cody 12
3 Madison 44.64q 1
1) Hemmer, Mason 11 2) Giles, Jacob 12
3) Hare, Tyler 10 4) Anderson, Tayler 12
4 St. Thomas More 44.16q 3
1) Henderson, Jacob 12 2) McGillick, Giles 11
3) Freidel, PJ 10 4) Keegan, Alek 10
5 Bon Homme 44.65q 1
1) Kortan, Chase 9 2) Sutera, Zach 11
3) Young, Hunter 11 4) Bares, Brendan 11
6 West Central 44.67q 2
1) Webster, Payton 11 2) Bussell, Cody 11
3) Rechtenbaugh, Jonah 10 4) Mueller, Jeevan 11
7 Aberdeen Roncalli 44.68q 1
1) Hilton, Brayden 12 2) Everson, Jayden 11
3) Van Orman, Sam 10 4) Cox, Dalton 12
8 Hot Springs 45.18q 2
1) Oberpriller, Jake 12 2) Wynia, Ty 12
3) Frasier, Nile 9 4) Mossman, Jackson 12
9 Garretson 45.41 3
1) Blosmo, Conner 12 2) Tillma, Sean 10
3) Johnson, Matt 11 4) Matthiesen, Austin 12
10 Tea Area 45.68 2
1) Heien, Adam 9 2) Roemen, Taylor 12
3) Herr, Brett 12 4) Lardy, Quinten 12
11 Milbank 45.94 1
1) Montag, Kyle 10 2) Cummins, Brandon 12
3) Dockter, Cole 8 4) Gauer, Tanner 9
12 Winner 46.82 3
1) Terkleson, Latrel 10 2) Haley, Tyrel 11
3) Naasz, Sam 11 4) Hossle, Nick 11
13 Sioux Valley 47.11 1
1) Chase, Austin 12 2) Hall, Hayden 11
3) Swartos, Brock 11 4) Stevens, Landon 11
14 Deubrook Area 47.21 2
1) Hanson, Riley 12 2) Berndt, Ryan 9
3) Trooien, Dusty 12 4) Esbensen, Mads 11
15 Todd County 50.20 3
1) Long, Jeremy 12 2) Poignee, Jordan 10
3) McCloskey, Tanner 12 4) Foster, mato 10
-- St. Francis Indian DQ 2
1) Arcoren, Ty 9 2) Espinosa, Dru 10
3) Black Bear, Ska 11 4) Little Elk, Challenger 11
Event 129 Boys 4x100 Meter Relay Class A
=======================================================================
Meet Record: R 43.49 2010 Dell Rapids
Z. Barber, Curry, C. Barber, Dunbar
Meet Record: R 43.49 2010 Tri-Valley
Erickson, Koopman, Heiberger, Boomsma
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Canton 43.91 10
1) Kniffen, Kyler 12 2) Ripley, Eli 12
3) Davies, Alex 12 4) Majeres, Cody 12
2 Dell Rapids 44.05 8
1) Reams, Adam 11 2) Berven, Kahler 12
3) Schmidt, Riley 11 4) Schroeder, Zach 12
3 St. Thomas More 44.39 6
1) Henderson, Jacob 12 2) McGillick, Giles 11
3) Freidel, PJ 10 4) Keegan, Alek 10
4 West Central 44.63 5
1) Webster, Payton 11 2) Bussell, Cody 11
3) Rechtenbaugh, Jonah 10 4) Mueller, Jeevan 11
5 Madison 45.04 4
1) Hemmer, Mason 11 2) Giles, Jacob 12
3) Hare, Tyler 10 4) Anderson, Tayler 12
6 Bon Homme 45.05 3
1) Kortan, Chase 9 2) Sutera, Zach 11
3) Young, Hunter 11 4) Bares, Brendan 11
7 Aberdeen Roncalli 45.06 2
1) Hilton, Brayden 12 2) Everson, Jayden 11
3) Van Orman, Sam 10 4) Cox, Dalton 12
8 Hot Springs 45.53 1
1) Oberpriller, Jake 12 2) Mossman, Jackson 12
3) Frasier, Nile 9 4) Wynia, Ty 12
Preliminaries
9 Garretson
10 Tea Area
11 Milbank
12 Winner
13 Sioux Valley
14 Deubrook Area
15 Todd County
-- St. Francis Indian
Event 130 Boys 4x200 Meter Relay Class A
===================================================================
Meet Record: R 1:29.60 2012 Madison (Prelims)
Williams, Anderson, Milne, Nielsen
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Dell Rapids 1:31.40q 1
1) Berven, Kahler 12 2) Bergstrom, Ian 11
3) Schmidt, Riley 11 4) Schroeder, Zach 12
2 St. Thomas More 1:31.61q 2
1) Schroeder, Griffin 12 2) Freidel, PJ 10
3) McGillick, Giles 11 4) Scherr, Riley 12
3 Bon Homme 1:32.12q 1
1) Kortan, Chase 9 2) Van Winkle, Scott 12
3) Van Winkle, Tanner 11 4) Bares, Brendan 11
4 West Central 1:32.54q 1
1) Webster, Payton 11 2) Titus, Seth 11
3) Rechtenbaugh, Jonah 10 4) Mueller, Jeevan 11
5 Canton 1:32.86q 2
1) Kniffen, Kyler 12 2) Oliver, Andrew 9
3) Davies, Alex 12 4) Majeres, Cody 12
6 Mobridge-Pollock 1:33.52q 2
1) Stoick, Conner 12 2) Keller, Mason 11
3) Hill, Jason 12 4) Borah, Austin 12
7 Aberdeen Roncalli 1:34.62q 1
1) Hilton, Brayden 12 2) Holzer, Eric 9
3) Van Orman, Sam 10 4) Cox, Dalton 12
8 Madison 1:35.05q 2
1) Hemmer, Mason 11 2) Giles, Jacob 12
3) Kasuske, Carter 11 4) Jamison, Hunter 10
9 Lennox 1:35.47 1
1) Oldenkamp, John 10 2) Harrington, Jordon 12
3) Moore, Dallas 12 4) DeVries, Dereck 12
10 Groton Area 1:35.61 1
1) Knecht, Spencer 11 2) Kother, Luca 11
3) Doeden, Jackson 11 4) Larson, Landon 11
11 Hill City 1:36.65 2
1) Thomas, Dylan 12 2) Merritt, Caiden 11
3) Skillingstad, Gage 12 4) Swanson, Marshall 12
12 Sioux Valley 1:37.43 2
1) Lucas, Layne 12 2) Hall, Hayden 11
3) Swartos, Brock 11 4) Stevens, Landon 11
13 Winner 1:38.50 2
1) Terkleson, Latrel 10 2) Haley, Tyrel 11
3) Naasz, Sam 11 4) Barry, Windsor 10
14 Deubrook Area 1:39.62 1
1) Hanson, Riley 12 2) Berndt, Ryan 9
3) Trooien, Dusty 12 4) Esbensen, Mads 11
15 St. Francis Indian 1:44.16 2
1) Little Elk, Challenger 11 2) Arcoren, Ty 9
3) Espinosa, Dru 10 4) Black Bear, Ska 11
16 Todd County 1:46.78 1
1) Fast Horse, Chris 10 2) Long, Jeremy 12
3) Raymond, Darien 11 4) Poignee, Jordan 10
Event 130 Boys 4x200 Meter Relay Class A
=======================================================================
Meet Record: R 1:29.60 2012 Madison (Prelims)
Williams, Anderson, Milne, Nielsen
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 St. Thomas More 1:31.22 10
1) Schroeder, Griffin 12 2) Freidel, PJ 10
3) McGillick, Giles 11 4) Scherr, Riley 12
2 Dell Rapids 1:31.93 8
1) White, Sam 10 2) Berven, Kahler 12
3) Schmidt, Riley 11 4) Schroeder, Zach 12
3 West Central 1:32.09 6
1) Titus, Seth 11 2) Bussell, Cody 11
3) Rechtenbaugh, Jonah 10 4) Mueller, Jeevan 11
4 Bon Homme 1:32.13 5
1) Kortan, Chase 9 2) Van Winkle, Scott 12
3) Van Winkle, Tanner 11 4) Bares, Brendan 11
5 Canton 1:32.87 4
1) Kniffen, Kyler 12 2) Oliver, Andrew 9
3) Davies, Alex 12 4) Majeres, Cody 12
6 Aberdeen Roncalli 1:34.62 3
1) Hilton, Brayden 12 2) Holzer, Eric 9
3) Van Orman, Sam 10 4) Cox, Dalton 12
7 Madison 1:34.89 2
1) Hemmer, Mason 11 2) Giles, Jacob 12
3) Kasuske, Carter 11 4) Hutchins, Willie 9
-- Mobridge-Pollock DQ
1) Stoick, Conner 12 2) Keller, Mason 11
3) Hill, Jason 12 4) Borah, Austin 12
Preliminaries
9 Lennox
10 Groton Area
11 Hill City
12 Sioux Valley
13 Winner
14 Deubrook Area
15 St. Francis Indian
16 Todd County
Event 131 Boys 4x400 Meter Relay Class A
===================================================================
Meet Record: R 3:22.51 1986 Canton
Ulrickson, Hertin, King, Sieverson
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Bon Homme 3:29.92q 3
1) Sutera, Zach 11 2) Kortan, Chase 9
3) Van Winkle, Tanner 11 4) Van Winkle, Scott 12
2 Custer 3:29.96q 1
1) Glazier, Chase 12 2) Wahlstrom, Clayton 12
3) Thomsen, Joel 11 4) Witt, Brennan 12
3 St. Thomas More 3:30.87q 2
1) Henderson, Jacob 12 2) Schroeder, Griffin 12
3) Henderson, Evan 11 4) Scherr, Riley 12
4 Lennox 3:30.33q 3
1) DeVries, Dereck 12 2) Timmerman, Nathan 11
3) Kayl, Nick 10 4) Furgeson, Trey 12
5 McCook Central/Montrose 3:31.58q 1
1) Tuschen, Anthony 11 2) Hanson, Eric 11
3) Gassman, Tim 11 4) Cleveland, Tyler 11
6 Tea Area 3:32.56q 2
1) Jorgensen, Tyler 12 2) Roemen, Taylor 12
3) Heien, Adam 9 4) Lardy, Quinten 12
7 Dell Rapids 3:32.88q 2
1) Berven, Kahler 12 2) White, Sam 10
3) White, Zach 12 4) Heim, Tanner 9
8 Canton 3:34.06q 1
1) Schreurs, Austin 12 2) Lohan, Jesse 9
3) Davies, Alex 12 4) Dolen, Gabe 12
9 Aberdeen Roncalli 3:35.46 2
1) Van Orman, Sam 10 2) Reynen, Sam 11
3) Maag, Austin 11 4) Schaefbauer, Zach 12
10 Mobridge-Pollock 3:36.06 3
1) Hill, Jason 12 2) Keller, Mason 11
3) Wollman, Gary 10 4) Borah, Austin 12
11 Winner 3:36.69 1
1) Schuyler, Coleton 11 2) Naasz, Sam 11
3) Kuil, Cameron 9 4) Galbraith, Nathan 11
12 Lead-Deadwood 3:42.93 1
1) Laurenti, Aiden 11 2) Rogers, Morgan 12
3) Rogers, Jett 11 4) Fish, Trevor 12
13 Britton-Hecla 3:45.58 2
1) Jones, Nathan 11 2) Andresen, AJ 11
3) Wegleitner, Steven 11 4) Carlson, Evan 12
14 Todd County 3:46.17 3
1) McCloskey, Tanner 12 2) Boltz, Galen 10
3) Hammer, Austin 10 4) Poignee, Jordan 10
15 Sioux Valley 3:46.59 3
1) Stevens, Landon 11 2) Hall, Hayden 11
3) Hauge, Cole 11 4) Swartos, Brock 11
16 Deubrook Area 3:48.63 2
1) Hanson, Riley 12 2) Trooien, Dusty 12
3) Johnson, Jacob 11 4) Koch, Lukas 10
17 Bennett County 4:31.89 1
1) Rose, Cody 11 2) Nelson, James 9
3) VanderMay, Todd 11 4) Begeman, Chris 10
-- Sioux Falls Christian DQ 3
1) Vandekamp, Jake 12 2) Van Horssen, Jacob 10
3) Skinner, Caden 12 4) Fligge, Collin 12
Event 131 Boys 4x400 Meter Relay Class A
================================================================================
Meet Record: R 3:22.51 1986 Canton
Ulrickson, Hertin, King, Sieverson
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Custer 3:29.96 3:26.59 10
1) Glazier, Chase 12 2) Wahlstrom, Clayton 12
3) Thomsen, Joel 11 4) Witt, Brennan 12
2 St. Thomas More 3:30.87 3:26.62 8
1) Henderson, Jacob 12 2) Schroeder, Griffin 12
3) Henderson, Evan 11 4) Scherr, Riley 12
3 Lennox 3:30.33 3:28.34 6
1) DeVries, Dereck 12 2) Timmerman, Nathan 11
3) Kayl, Nick 10 4) Furgeson, Trey 12
4 Bon Homme 3:29.92 3:29.08 5
1) Sutera, Zach 11 2) Kortan, Chase 9
3) Van Winkle, Tanner 11 4) Van Winkle, Scott 12
5 Tea Area 3:32.56 3:30.56 4
1) Jorgensen, Tyler 12 2) Roemen, Taylor 12
3) Heien, Adam 9 4) Lardy, Quinten 12
6 McCook Central/Montrose 3:31.58 3:32.37 3
1) Tuschen, Anthony 11 2) Hanson, Eric 11
3) Gassman, Tim 11 4) Cleveland, Tyler 11
7 Dell Rapids 3:32.88 3:35.34 2
1) White, Sam 10 2) White, Zach 12
3) Gillogly, Ben 11 4) Heim, Tanner 9
8 Canton 3:34.06 3:35.70 1
1) Schreurs, Austin 12 2) Oliver, Andrew 9
3) Lohan, Jesse 9 4) Dolen, Gabe 12
Preliminaries
9 Aberdeen Roncalli 3:35.46
10 Mobridge-Pollock 3:36.06
11 Winner 3:36.69
12 Lead-Deadwood 3:42.93
13 Britton-Hecla 3:45.58
14 Todd County 3:46.17
15 Sioux Valley 3:46.59
16 Deubrook Area 3:48.63
17 Bennett County 4:31.89
-- Sioux Falls Christian DQ
Event 132 Boys 4x800 Meter Relay Class A
==========================================================================
Meet Record: R 8:05.78 1986 Madison
Kirstein, Venekamp, Lammers, Heckenliable
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Custer 8:14.14 2 10
1) Herman, Shane 11 2) Burns, Logan 12
3) Parsons, Israel 12 4) Glazier, Chase 12
2 Madison 8:15.10 2 8
1) Fernau, Dallas 11 2) Rowland, Tom 12
3) Streff, Hunter 10 4) Guse, Reid 12
3 Sioux Falls Christian 8:22.68 2 6
1) Fligge, Collin 12 2) DeWeerd, Caleb 9
3) Skinner, Caden 12 4) Vandekamp, Jake 12
4 West Central 8:27.76 2 5
1) Danielsen, Riley 12 2) Boeckholt, Tayt 11
3) Miles, Garrett 12 4) Skinner, Dan 10
5 St. Thomas More 8:27.85 2 4
1) Hanzlik, Sam 12 2) Kovall-Scarlett, Jared 11
3) Julian, Lucas 9 4) Henderson, Evan 11
6 Dakota Valley 8:30.30 2 3
1) Peterson, Cole 12 2) Long, Charlie 10
3) Bacon, Graham 12 4) Perryman, Blake 12
7 Beresford 8:37.87 2 2
1) Meester, Austin 12 2) Beckstrom, Brent 11
3) Bogue, Brad 12 4) Schaap, Riley 12
8 Miller 8:38.81 1 1
1) Breitling, Mason 11 2) Waldrop, Trey 10
3) Keeter, Beau 11 4) Sargent, Cole 9
9 Sisseton 8:39.76 1
1) Cordell, Jalin 12 2) Cornelius, Jordan 12
3) Bertsch, Korbyn 12 4) Kranhold, Ethan 10
10 Webster Area 8:41.47 1
1) Dunse, Ty 9 2) Reetz, Riley 9
3) Wiley, Rob 12 4) Bauer, Jordan 10
11 Chamberlain 8:42.03 1
1) Lopez, Jake 10 2) Evans, Parker 10
3) Priebe, Tiegen 9 4) Lacota, Jacob 10
12 Lennox 8:44.77 2
1) Weischedel, Austin 11 2) Friese, Josh 11
3) Wilson, Taden 8 4) Timmerman, Nathan 11
13 Todd County 8:50.41 1
1) Hammer, Austin 10 2) Allen, Jesse 9
3) Whirlwind Soldier, Daniel 11 4) Weddell, Tobias 11
14 Mt. Vernon/Plankinton 8:54.94 1
1) Deinert, Tate 10 2) Rihanek, Devin 9
3) Schmidt, Hayden 9 4) Pieper, Triston 11
15 Sioux Valley 9:02.99 1
1) Hauge, Cole 11 2) Vincent, Tayt 9
3) VanderWal, Collin 10 4) Gross, Cole 9
16 Deuel 9:05.13 1
1) Knutson, Brett 12 2) Carter, Jacob 9
3) Brandt, Tanner 11 4) Magedanz, Colin 11
17 Dell Rapids 9:08.34 1
1) Gee, Tyler 12 2) DeLange, Ted 10
3) Karst, Adam 11 4) Mogen, Brett 10
18 Pine Ridge 10:49.78 1
1) Cedar Face, Mark 11 2) Cottier, Tyler 7
3) Davis, Brad 11 4) Trueblood, Jesse 12
Event 133 Boys 1600 Sprint Medley Class A
===================================================================
Meet Record: R 3:36.09 1984 Sioux Valley
Peterson, Ziegler, Goodfellow, Thurston
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 McCook Central/Montrose 3:45.46q 3
1) Cleveland, Collin 9 2) Hanson, Eric 11
3) Tuschen, Anthony 11 4) Cleveland, Tyler 11
2 Mobridge-Pollock 3:45.69q 2
1) Stoick, Conner 12 2) Borah, Austin 12
3) Keller, Mason 11 4) Hill, Jason 12
3 Hot Springs 3:47.44q 1
1) Frasier, Nile 9 2) Mossman, Jackson 12
3) Oberpriller, Jake 12 4) Wynia, Ty 12
4 Dell Rapids 3:45.76q 2
1) White, Sam 10 2) Schmidt, Riley 11
3) Gillogly, Ben 11 4) Heim, Tanner 9
5 West Central 3:46.43q 2
1) Titus, Seth 11 2) Rechtenbaugh, Jonah 10
3) Mueller, Jeevan 11 4) Skinner, Dan 10
6 Winner 3:46.59q 3
1) Bice, Sean 12 2) Haley, Tyrel 11
3) Galbraith, Nathan 11 4) Schuyler, Coleton 11
7 Custer 3:47.36q 3
1) Gaston, David 11 2) Thomsen, Joel 11
3) Johnson, Colton 11 4) Myers, Kenneth 12
8 Madison 3:47.47q 1
1) Hemmer, Mason 11 2) Hutchins, Willie 9
3) Giles, Jacob 12 4) Fernau, Dallas 11
9 Tea Area 3:49.36 2
1) Roemen, Taylor 12 2) Lardy, Quinten 12
3) Heien, Adam 9 4) Jorgensen, Tyler 12
10 Red Cloud 3:53.93 3
1) Munoz, Manny 12 2) Tobacco, Dylan 10
3) Hughes, Randy 11 4) Red Feather, Santana 12
11 Miller 3:54.69 1
1) Kindle, Carter 10 2) Heezen, Jacob 10
3) Mullaney, Henry 8 4) Breitling, Mason 11
12 St. Thomas More 3:55.97 2
1) Freidel, PJ 10 2) Keegan, Alek 10
3) Trainor, Ty 8 4) Hanzlik, Sam 12
13 Garretson 3:56.86 2
1) Tillma, Sean 10 2) Matthiesen, Austin 12
3) Thorson, Alex 12 4) Powell, Josh 9
14 Groton Area 3:58.76 1
1) Crosby, Zach 11 2) Doeden, Jackson 11
3) Knecht, Spencer 11 4) Sternhagen, Lucas 11
15 Hamlin 3:59.89 1
1) Stieg, Kale 9 2) Leiseth, Tristen 11
3) Niemann, Austin 11 4) Drake, FJ 11
16 Vermillion 3:59.90 1
1) Johnson, Jeremiah 10 2) Pratt, Rylan 8
3) Rosales, Jon 10 4) Covington, Parson 7
17 Sioux Falls Christian 4:00.00 3
1) Dosch, John 12 2) Jouwstra, Kye 10
3) Skinner, Caden 12 4) Fligge, Collin 12
18 Sisseton 4:01.46 3
1) Archer, Trevor 12 2) Anthony, Tyrelle 12
3) Cordell, Jalin 12 4) Bertsch, Korbyn 12
19 Bon Homme 4:01.84 2
1) Bodden, Dakota 12 2) Millen, Devin 10
3) Rokusek, Nick 9 4) Cahoy, Cole 11
20 Clark/Willow Lake 4:02.08 3
1) Weisbrod, Nick 9 2) Jenkins, Tyson 11
3) Nelson, Cody 11 4) Prouty, Mitch 12
21 Lennox 4:08.87 1
1) Oldenkamp, John 10 2) Harrington, Jordon 12
3) Moore, Dallas 12 4) Friese, Josh 11
22 Todd County 4:20.48 3
1) Boltz, Galen 10 2) Long, Jeremy 12
3) Fast Horse, Chris 10 4) Whirlwind Soldier, Daniel 11
Event 133 Boys 1600 Sprint Medley Class A
=======================================================================
Meet Record: R 3:36.09 1984 Sioux Valley
Peterson, Ziegler, Goodfellow, Thurston
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Custer 3:38.43 10
1) Gaston, David 11 2) Thomsen, Joel 11
3) Glazier, Chase 12 4) Witt, Brennan 12
2 Hot Springs 3:38.44 8
1) Oberpriller, Jake 12 2) Frasier, Nile 9
3) Wynia, Ty 12 4) Yager, Eric 12
3 Madison 3:40.64 6
1) Hemmer, Mason 11 2) Giles, Jacob 12
3) Hare, Tyler 10 4) Guse, Reid 12
4 Winner 3:42.45 5
1) Bice, Sean 12 2) Naasz, Sam 11
3) Galbraith, Nathan 11 4) Schuyler, Coleton 11
5 West Central 3:43.49 4
1) Rechtenbaugh, Jonah 10 2) Mueller, Jeevan 11
3) Skinner, Dan 10 4) Danielsen, Riley 12
6 Mobridge-Pollock 3:45.17 3
1) Stoick, Conner 12 2) Borah, Austin 12
3) Keller, Mason 11 4) Hill, Jason 12
7 Dell Rapids 3:46.53 2
1) White, Sam 10 2) Schmidt, Riley 11
3) Berven, Kahler 12 4) Heim, Tanner 9
8 McCook Central/Montrose 3:47.35 1
1) Cleveland, Collin 9 2) Hanson, Eric 11
3) Tuschen, Anthony 11 4) Cleveland, Tyler 11
Preliminaries
9 Tea Area
10 Red Cloud
11 Miller
12 St. Thomas More
13 Garretson
14 Groton Area
15 Hamlin
16 Vermillion
17 Sioux Falls Christian
18 Sisseton
19 Bon Homme
20 Clark/Willow Lake
21 Lennox
22 Todd County
Event 134 Boys Shot Put Class A
=======================================================================
Meet Record: R 67-10 2011 Kyle McKelvey, Beresford
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jensen, Nick 12 Vermillion 53-11.50 10
2 Lems, Tyler 12 Canton 53-11.00 8
3 Currey, Tyler 12 Madison 51-01.25 6
4 Grantham, Brody 11 Hamlin 50-08.50 5
5 Feist, Lincoln 11 St. Thomas More 49-06.00 4
6 Jenkins, Tyson 11 Clark/Willow Lake 49-05.50 3
7 Newman, Joey 12 Tri-Valley 48-09.00 2
8 Cox, Dalton 12 Aberdeen Roncalli 48-02.25 1
9 Climenti, Paul 12 Custer 47-10.00
10 Harter, Brendan 11 Winner 47-02.75
11 Morehead, Zach 12 Tea Area 46-09.75
12 Youngblom, Wyatt 12 Sisseton 46-08.75
13 Hammer, Ben 11 Dell Rapids 46-02.25
14 Johnson, Brady 10 Tri-Valley 45-03.50
15 Huber, Noah 10 Clark/Willow Lake 44-11.50
16 Trueblood, Jesse 12 Pine Ridge 43-04.00
17 Dunham, Matt 11 Todd County 38-11.50
18 Keller, Carson 8 Mobridge-Pollock 38-10.50
Event 135 Boys Discus Throw Class A
=======================================================================
Meet Record: R 191-10 2013 Daniel Roberts, Mobridge-Pollock
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lems, Tyler 12 Canton 169-07 10
2 Lupkes, Jason 12 Dakota Valley 157-08 8
3 Fish, Joel 11 Lead-Deadwood 156-08 6
4 Climenti, Angelo 11 Custer 150-04 5
5 Davelaar, John 12 SF Christian 150-01 4
6 Morehead, Zach 12 Tea Area 148-00 3
7 Johnson, Brady 10 Tri-Valley 143-00 2
8 Climenti, Paul 12 Custer 141-07 1
9 Jenkins, Tyson 11 Clark/Willow Lake 139-01
10 Jensen, Nick 12 Vermillion 138-00
11 Harter, Brendan 11 Winner 131-08
12 Currey, Tyler 12 Madison 128-05
13 Fry, Matt 12 Mt. Vernon/Plank 126-02
14 Johnson, Marshall 9 Miller 125-00
15 Dalchow, Nick 11 Groton Area 124-08
16 Dunham, Matt 11 Todd County 121-09
17 Hilzendeger, Collin 11 Aberdeen Roncalli 120-09
18 Huber, Noah 10 Clark/Willow Lake 111-11
19 Trueblood, Jesse 12 Pine Ridge 105-02
-- Heuer, Logan 12 Custer ND
Event 136 Boys High Jump Class A
=======================================================================
Meet Record: R 7-01 1991 Nick Johannsen, Miller
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 White, Zach 12 Dell Rapids 6-04.00 10
2 Kramer, Collin 10 Sioux Valley 6-02.00 8
3 Kasuske, Carter 11 Madison J6-02.00 6
4 Myers, Camden 10 Ethan/Parkston J6-02.00 5
5 Vettrus, Noah 10 West Central J6-02.00 4
6 Bussell, Cody 11 West Central 6-00.00 3
7 Leighton, Hunter 11 Sioux Valley J6-00.00 2
8 Schmidt, Mason 8 Dell Rapids J6-00.00 1
9 Lundin, Trevor 12 Sioux Valley 5-10.00
9 Fykstra, Dejay 9 SF Christian 5-10.00
9 Nelson, David 11 Hot Springs 5-10.00
12 Baker, Adam 11 Custer 5-08.00
12 Thurston, Noah 10 Webster Area 5-08.00
12 Kirkebak, Joseph 11 Beresford 5-08.00
-- Espinosa, Dru 10 St. Francis Indian NH
-- Brozik, Kayleb 9 Winner NH
-- Rose, Cody 11 Bennett County NH
-- Andal, Dylan 10 Beresford NH
-- Cornelius, Jordan 12 Sisseton NH
-- Bevers, Cody 8 Miller NH
Event 137 Boys Long Jump Class A
=======================================================================
Meet Record: R 23-04.50 1990 Curt Urevig, Howard
Meet Record: R 23-04.50 2007 Jared Vlastuin, Lennox
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nichols, Bret 12 Dell Rapids 22-05.75 10
2 Dvorak, Weslee 11 Ethan/Parkston 21-10.25 8
3 Priebe, Hudson 12 Chamberlain 21-03.50 6
4 Thurston, Noah 10 Webster Area 21-01.25 5
5 Hoglund, Ty 10 Dell Rapids 21-00.00 4
6 Anderson, Tayler 12 Madison 20-11.75 3
7 Albrecht, Ephram 11 Redfield/Doland 20-09.50 2
8 Kortan, Chase 9 Bon Homme 20-07.25 1
9 Leighton, Hunter 11 Sioux Valley 19-08.25
10 Hill, Jason 12 Mobridge-Pollock 19-05.50
11 Grant, Devon 10 Crow Creek 19-05.00
12 McGillick, Giles 11 St. Thomas More 19-04.75
13 Ripley, Eli 12 Canton 19-01.00
14 Jennings, Brian 12 Canton 18-10.00
15 Deihl, Zach 9 St. Thomas More 18-09.00
16 Little Elk, Challenger 11 St. Francis Indian 18-00.50
17 Hammer, Austin 10 Todd County 16-09.00
-- Kasuske, Carter 11 Madison ND
-- Jones, Nathan 11 Britton-Hecla ND
Event 138 Boys Triple Jump Class A
=======================================================================
Meet Record: R 46-09.25 2003 Derek Gearman, Lennox
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nichols, Bret 12 Dell Rapids 44-10.75 10
2 Albrecht, Ephram 11 Redfield/Doland 44-08.50 8
3 Hoglund, Ty 10 Dell Rapids 43-01.50 6
4 Thurston, Noah 10 Webster Area 42-10.50 5
5 Ljunggren, Tanner 11 Dell Rapids 41-03.00 4
6 Deihl, Zach 9 St. Thomas More 40-06.75 3
7 Millen, Devin 10 Bon Homme 40-00.25 2
8 Anderson, Jake 9 Milbank 39-11.75 1
9 Jennings, Brian 12 Canton 39-09.50
10 Trooien, Dusty 12 Deubrook Area 38-11.00
11 Lohan, Jesse 9 Canton 37-09.00
12 Hickman, Connor 11 Tri-Valley 37-01.00
13 Barry, Windsor 10 Winner 37-00.25
14 Kindle, Jarek 8 Miller 36-00.75
15 Dunham, Matt 11 Todd County 34-02.50
16 Cedar Face, Mark 11 Pine Ridge 32-02.00
-- Baker, Adam 11 Custer ND
Event 139 Boys Pole Vault Class A
=======================================================================
Meet Record: R 14-10 2000 Sam Pribyl, Webster
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 DeHaai, Gavin 11 SF Christian 13-06.00 10
2 Cox, Colton 9 Aberdeen Roncalli 13-00.00 8
3 Van Winkle, Scott 12 Bon Homme J13-00.00 6
4 Wahlstrom, Clayton 12 Custer J13-00.00 5
5 Andera, Anthony 10 Aberdeen Roncalli J13-00.00 4
6 Sigdestad, David 11 Custer 12-00.00 3
7 Mertz, Sam 11 Custer 11-06.00 2
8 Tasa, Braden 12 Sisseton J11-06.00 1
9 Rogers, Jett 11 Lead-Deadwood 11-00.00
10 Caba, Alex 10 Bon Homme 10-06.00
-- Murray, Billy 11 Dakota Valley NH
-- Pearson, Wyatt 11 Belle Fourche NH
-- Dorris, Kaiden 10 Madison NH
Event 221 Boys 100 Meter Dash Class AA
===================================================================
Meet Record: R 10.59 2004 JaRon Harris, SF Washington
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Mulbah, David 12 SF Roosevelt 10.79q 1
2 Belhaj, Adam 12 Sioux Falls Lincoln 10.88q 3
3 Christion, Taryn 11 SF Roosevelt 10.95q 2
4 Hericks, Mason 10 Watertown 11.14q 4
5 Immeker, Ryan 12 Brandon Valley 11.04q 1
6 Ruffin Hill, Quade 12 Rapid City Central 11.12q 2
7 Hall, Damian 11 Spearfish 11.15q 4
8 Foley, Joe 12 Watertown 11.15q 3
9 Price, Carter 10 Rapid City Stevens 11.32 1
10 Toenah, Max 9 SF Roosevelt 11.34 3
11 Makwinja, Dodi 10 SF O'Gorman 11.34 3
12 Grim, Skyler 11 Douglas 11.38 1
13 Christensen, Hunter 12 Harrisburg 11.41 2
14 McKinney, Ethan 9 SF Washington 11.45 4
15 Johnson, Gramm 12 Mitchell 11.52 4
16 Lewis, Alex 12 Rapid City Stevens 11.55 4
17 Benton, Rasheed 11 SF Washington 11.58 2
18 Quintnillia, Caden 12 Sioux Falls Lincoln 11.60 4
19 Oxner, Payton 9 Rapid City Stevens 11.67 2
20 Freidel, Justus 11 Watertown 11.68 2
21 McKibben, Mitch 10 Brookings 11.71 2
22 Kabambi, Jonathan 11 Harrisburg 11.72 3
23 Freeman, Kyler 9 Rapid City Central 11.83 3
24 Miedema, Kane 10 SF Washington 11.84 1
25 Reuter, Andrew 9 SF O'Gorman 12.05 1
26 Score, Quincy 12 Sioux Falls Lincoln 12.08 1
Event 221 Boys 100 Meter Dash Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 10.59 2004 JaRon Harris, SF Washington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mulbah, David 12 SF Roosevelt 10.80 10
2 Belhaj, Adam 12 Sioux Falls Lincoln 10.95 8
3 Christion, Taryn 11 SF Roosevelt 10.97 6
4 Immeker, Ryan 12 Brandon Valley 11.07 5
5 Foley, Joe 12 Watertown 11.09 4
6 Hall, Damian 11 Spearfish 11.10 3
7 Hericks, Mason 10 Watertown 11.11 2
-- Ruffin Hill, Quade 12 Rapid City Central DQ
Preliminaries
9 Price, Carter 10 Rapid City Stevens
10 Toenah, Max 9 SF Roosevelt
11 Makwinja, Dodi 10 SF O'Gorman
12 Grim, Skyler 11 Douglas
13 Christensen, Hunter 12 Harrisburg
14 McKinney, Ethan 9 SF Washington
15 Johnson, Gramm 12 Mitchell
16 Lewis, Alex 12 Rapid City Stevens
17 Benton, Rasheed 11 SF Washington
18 Quintnillia, Caden 12 Sioux Falls Lincoln
19 Oxner, Payton 9 Rapid City Stevens
20 Freidel, Justus 11 Watertown
21 McKibben, Mitch 10 Brookings
22 Kabambi, Jonathan 11 Harrisburg
23 Freeman, Kyler 9 Rapid City Central
24 Miedema, Kane 10 SF Washington
25 Reuter, Andrew 9 SF O'Gorman
26 Score, Quincy 12 Sioux Falls Lincoln
Event 222 Boys 200 Meter Dash Class AA
===================================================================
Meet Record: R 21.70 2013 Nathan Gerry, SF Washington
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Belhaj, Adam 12 Sioux Falls Lincoln 21.78q 2
2 Mulbah, David 12 SF Roosevelt 21.90q 1
3 Ruffin Hill, Quade 12 Rapid City Central 22.00q 3
4 Holmes, Cam 12 Brandon Valley 22.01q 4
5 Hericks, Mason 10 Watertown 21.85q 2
6 Foley, Joe 12 Watertown 22.06q 1
7 Immeker, Ryan 12 Brandon Valley 22.19q 3
8 Sperlich, Taylor 12 Rapid City Stevens 22.68q 1
9 Hall, Damian 11 Spearfish 22.70 2
10 Phillips, Greyson 12 Aberdeen Central 22.89 4
11 Tiezen, Layne 10 Aberdeen Central 22.93 2
12 Paul, Paul 10 Harrisburg 22.96 3
13 Zafft, Conner 11 SF Washington 23.21 3
14 Schumacher, Jeremy 11 Rapid City Stevens 23.42 3
15 Freidel, Justus 11 Watertown 23.43 3
16 Needham, Zach 11 SF Washington 23.45 4
17 Manzano, Joshua 10 Rapid City Central 23.61 4
18 Frantzen, Riley 11 Brandon Valley 24.08 1
19 Larson, Tyler 11 Mitchell 24.09 1
20 Brown, Zachari 11 Huron 24.13 4
21 Reuter, Andrew 9 SF O'Gorman 24.16 2
22 Miedema, Kane 10 SF Washington 24.88 2
Event 222 Boys 200 Meter Dash Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 21.70 2013 Nathan Gerry, SF Washington
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Belhaj, Adam 12 Sioux Falls Lincoln 22.61 10
2 Mulbah, David 12 SF Roosevelt 22.77 8
3 Hericks, Mason 10 Watertown 22.90 6
4 Holmes, Cam 12 Brandon Valley 23.01 5
5 Ruffin Hill, Quade 12 Rapid City Central 23.04 4
6 Immeker, Ryan 12 Brandon Valley 23.27 3
7 Foley, Joe 12 Watertown 23.33 2
8 Sperlich, Taylor 12 Rapid City Stevens 24.19 1
Preliminaries
9 Hall, Damian 11 Spearfish
10 Phillips, Greyson 12 Aberdeen Central
11 Tiezen, Layne 10 Aberdeen Central
12 Paul, Paul 10 Harrisburg
13 Zafft, Conner 11 SF Washington
14 Schumacher, Jeremy 11 Rapid City Stevens
15 Freidel, Justus 11 Watertown
16 Needham, Zach 11 SF Washington
17 Manzano, Joshua 10 Rapid City Central
18 Frantzen, Riley 11 Brandon Valley
19 Larson, Tyler 11 Mitchell
20 Brown, Zachari 11 Huron
21 Reuter, Andrew 9 SF O'Gorman
22 Miedema, Kane 10 SF Washington
Event 223 Boys 400 Meter Dash Class AA
===================================================================
Meet Record: R 48.39 2013 Cam Holmes, Brandon Valley
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Holmes, Cam 12 Brandon Valley 49.75q 1
2 Bachmeier, Anthony 10 Aberdeen Central 50.12q 3
3 Belhaj, Adam 12 Sioux Falls Lincoln 50.23q 2
4 Sudbeck, Ned 11 Sioux Falls Lincoln 50.17q 1
5 Paul, Paul 10 Harrisburg 50.45q 3
6 Khan, Zarek 11 Sioux Falls Lincoln 51.07q 3
7 Sharpe, Chris 12 SF O'Gorman 51.26q 1
8 Stiles, Ryan 11 Rapid City Central 51.77q 2
9 Reiners, Dylan 10 Spearfish 51.94 3
10 Ireland, Beau 10 Sturgis Brown 52.70 1
11 Burger, David 12 Douglas 52.93 2
12 Bates, Luke 10 Rapid City Stevens 53.12 1
13 Larson, Tyler 11 Mitchell 54.50 2
14 Wietgrefe, Luke 12 Spearfish 55.52 2
Event 223 Boys 400 Meter Dash Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 48.39 2013 Cam Holmes, Brandon Valley
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Belhaj, Adam 12 Sioux Falls Lincoln 48.39R 10
2 Holmes, Cam 12 Brandon Valley 48.40 8
3 Bachmeier, Anthony 10 Aberdeen Central 48.91 6
4 Sudbeck, Ned 11 Sioux Falls Lincoln 50.20 5
5 Paul, Paul 10 Harrisburg 50.42 4
6 Khan, Zarek 11 Sioux Falls Lincoln 50.61 3
7 Sharpe, Chris 12 SF O'Gorman 51.71 2
8 Stiles, Ryan 11 Rapid City Central 52.39 1
Preliminaries
9 Reiners, Dylan 10 Spearfish
10 Ireland, Beau 10 Sturgis Brown
11 Burger, David 12 Douglas
12 Bates, Luke 10 Rapid City Stevens
13 Larson, Tyler 11 Mitchell
14 Wietgrefe, Luke 12 Spearfish
Event 224 Boys 800 Meter Run Class AA
==========================================================================
Meet Record: R 1:53.94 2010 Alexander Waddell, SF Washington
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Simmons, Jacob 11 Sturgis Brown 1:55.78 2 10
2 Selken, Mitchell 11 Brandon Valley 1:58.89 2 8
3 Bump, Free 12 Sioux Falls Lincoln 1:59.13 2 6
4 Sudbeck, Ned 11 Sioux Falls Lincoln 1:59.51 2 5
5 Burdick, Kyle 12 Rapid City Stevens 2:00.20 2 4
6 Goehring, Josh 10 SF Roosevelt 2:00.53 2 3
7 Hegland, Jacob 10 Brandon Valley 2:01.32 1 2
8 Wilson, Matthew 12 Rapid City Stevens 2:01.60 2 1
9 Olson, Ryan 12 Yankton 2:04.34 2
10 Armstrong, Daniel 10 SF Roosevelt 2:05.00 1
11 Oluak, Alipo 11 SF Washington 2:05.09 1
12 Deetz, Brett 11 Harrisburg 2:05.82 1
13 Johnson, Davis 9 SF Roosevelt 2:06.83 1
14 Rombough, Trevor 12 Spearfish 2:06.94 1
Event 225 Boys 1600 Meter Run Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 4:09.8h 1984 Rod DeHaven, Huron
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Simmons, Jacob 11 Sturgis Brown 4:17.30 10
2 Schroeder, Nathan 11 Sioux Falls Lincoln 4:26.56 8
3 Bump, Free 12 Sioux Falls Lincoln 4:26.86 6
4 Lamer, Justice 11 Brookings 4:27.21 5
5 Diggs, Caleb 12 Douglas 4:27.24 4
6 Hegland, Jacob 10 Brandon Valley 4:27.44 3
7 Pfeifle, Tom 11 Rapid City Stevens 4:28.72 2
8 Lindner, Tiegen 10 SF O'Gorman 4:29.06 1
9 Armstrong, Daniel 10 SF Roosevelt 4:30.80
10 Haaland, Connor 11 Rapid City Stevens 4:31.91
11 Hanna, Jakob 9 Brandon Valley 4:32.03
12 Iverson, Isaac 12 SF Roosevelt 4:32.24
13 Poston, Mark 11 Rapid City Stevens 4:32.41
14 Cowman, Brice 12 Yankton 4:33.89
15 Urtusuastegui, Jesus 11 SF Roosevelt 4:34.43
16 Grode, Justin 12 Yankton 4:36.84
17 Reiffenberger, Nick 11 Watertown 4:38.19
18 Derr, Alex 10 SF Washington 4:40.21
19 Peltier, Tanner 11 Aberdeen Central 4:41.92
Event 226 Boys 3200 Meter Run Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 9:00.19 2013 Addison DeHaven, Brookings
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Diggs, Caleb 12 Douglas 9:44.14 10
2 Schroeder, Nathan 11 Sioux Falls Lincoln 9:44.42 8
3 Haaland, Connor 11 Rapid City Stevens 9:44.46 6
4 Cowman, Brice 12 Yankton 9:45.75 5
5 Lamer, Justice 11 Brookings 9:48.41 4
6 Poston, Mark 11 Rapid City Stevens 9:52.73 3
7 Urtusuastegui, Jesus 11 SF Roosevelt 9:54.53 2
8 Lindner, Tiegen 10 SF O'Gorman 9:55.92 1
9 Peters, Gabe 9 Sioux Falls Lincoln 10:01.48
10 Peltier, Tanner 11 Aberdeen Central 10:07.19
11 Iverson, Isaac 12 SF Roosevelt 10:11.15
12 Balmaceda, Rodrigo 11 SF O'Gorman 10:16.25
13 Barnes, Joseph 11 Spearfish 10:19.33
14 Grode, Justin 12 Yankton 10:22.02
15 Cottier, Andrew 9 Rapid City Central 10:22.55
16 Keyes, Jebben 10 Pierre T.F. Riggs 10:23.10
17 Zamora, Greyson 11 Harrisburg 10:29.43
18 Munsterman, Ray 10 Brookings 10:32.79
19 DeHaven, Graham 10 Brookings 10:50.64
20 Nelson, Lukas 11 SF Roosevelt 10:56.82
21 Christroffer, Tristan 9 Rapid City Stevens 11:04.08
Event 227 Boys 110 Meter Hurdles Class AA
===================================================================
Meet Record: R 14.1h 1969 Mark Larscheid, Pierre
Meet Record: R 14.17 1996 Rich Maguire (Prelims), RC Centr
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Marlette, Dan 12 SF Washington 15.10q 2
2 Maxon, Talon 11 Rapid City Central 15.29q 1
3 Fierro, Bennett 10 Rapid City Stevens 15.35q 2
4 Akok, Mayuen 11 SF Roosevelt 15.55q 2
5 Reinke, Shay 12 Pierre T.F. Riggs 15.85q 1
5 Breck, AJ 12 SF Washington 15.85q 2
7 Booth, Matt 11 Pierre T.F. Riggs 15.90q 2
8 Covey, Jamaal 11 Pierre T.F. Riggs 16.00q 1
9 Helsper, RJ 11 Brookings 16.01 2
10 Stephenson, Charlie 11 Yankton 16.05 1
11 Freese, Zac 12 SF Washington 16.09 1
12 Sommervold, Gunnar 10 SF O'Gorman 16.53 2
13 Vincent, Dylan 10 Aberdeen Central 16.85 2
14 Mastick, Daniel 11 Harrisburg 16.86 1
15 Wagner, Matt 12 Sioux Falls Lincoln 17.19 1
Event 227 Boys 110 Meter Hurdles Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 14.1h 1969 Mark Larscheid, Pierre
Meet Record: R 14.17 1996 Rich Maguire (Prelims), RC Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Maxon, Talon 11 Rapid City Central 14.75 10
2 Marlette, Dan 12 SF Washington 15.26 8
3 Fierro, Bennett 10 Rapid City Stevens 15.30 6
4 Reinke, Shay 12 Pierre T.F. Riggs 15.43 5
5 Covey, Jamaal 11 Pierre T.F. Riggs 15.46 4
6 Breck, AJ 12 SF Washington 16.30 3
7 Booth, Matt 11 Pierre T.F. Riggs 16.52 2
8 Akok, Mayuen 11 SF Roosevelt 18.26 1
Preliminaries
9 Helsper, RJ 11 Brookings
10 Stephenson, Charlie 11 Yankton
11 Freese, Zac 12 SF Washington
12 Sommervold, Gunnar 10 SF O'Gorman
13 Vincent, Dylan 10 Aberdeen Central
14 Mastick, Daniel 11 Harrisburg
15 Wagner, Matt 12 Sioux Falls Lincoln
Event 228 Boys 300 Meter Hurdles Class AA
===================================================================
Meet Record: R 38.24 2011 Parker McKittrick, Pierre T.F. R
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Marlette, Dan 12 SF Washington 39.98q 1
2 Waddell, Tanner 11 SF Washington 40.66q 3
3 Reinke, Shay 12 Pierre T.F. Riggs 40.96q 2
4 Fierro, Bennett 10 Rapid City Stevens 41.43q 2
5 Fritsch, Luke 10 SF O'Gorman 41.48q 3
6 Klapperich, Alexander 11 Rapid City Central 41.65q 3
7 Akok, Mayuen 11 SF Roosevelt 41.78q 1
8 Wagner, Matt 12 Sioux Falls Lincoln 42.04q 1
9 Breck, AJ 12 SF Washington 42.19 2
10 Stephenson, Charlie 11 Yankton 42.38 1
11 Freeman, Kyler 9 Rapid City Central 42.47 2
12 Shota, Oshimo 11 Sioux Falls Lincoln 43.14 3
13 Hope, Tait 10 Rapid City Stevens 43.45 3
14 Booth, Matt 11 Pierre T.F. Riggs 43.79 3
15 Mastick, Daniel 11 Harrisburg 43.85 1
16 Seitz, Marc 11 Aberdeen Central 43.95 2
-- Sommervold, Gunnar 10 SF O'Gorman FS 2
Event 228 Boys 300 Meter Hurdles Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 38.24 2011 Parker McKittrick, Pierre T.F. Riggs
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Marlette, Dan 12 SF Washington 39.31 10
2 Waddell, Tanner 11 SF Washington 40.76 8
3 Reinke, Shay 12 Pierre T.F. Riggs 41.04 6
4 Klapperich, Alexander 11 Rapid City Central 41.37 5
5 Fierro, Bennett 10 Rapid City Stevens 41.44 4
6 Wagner, Matt 12 Sioux Falls Lincoln 41.45 3
7 Akok, Mayuen 11 SF Roosevelt 41.46 2
8 Fritsch, Luke 10 SF O'Gorman 42.08 1
Event 229 Boys 4x100 Meter Relay Class AA
===================================================================
Meet Record: R 42.46 1997 SF Lincoln
Merkley, Bolognone, Knudson, Zitterich
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rapid City Central 42.78q 1
1) Klapperich, Alexander 11 2) Pikula, Asher 12
3) Neugebauer, Donovin 12 4) Ruffin Hill, Quade 12
2 Watertown 42.89q 2
1) Bratland, Shay 12 2) Poppen, Jess 12
3) Hericks, Mason 10 4) Foley, Joe 12
3 Brandon Valley 43.29q 3
1) Holmes, Cam 12 2) Grode, Chase 9
3) Reinschmidt, Drew 11 4) Immeker, Ryan 12
4 Sioux Falls Lincoln 43.39q 1
1) Quintnillia, Caden 12 2) Arntz, Dylan 11
3) Large, Braxton 11 4) Furula, Barayona 10
5 Aberdeen Central 43.57q 1
1) Phillips, Greyson 12 2) Tiezen, Layne 10
3) Bachmeier, Anthony 10 4) Hartung, Dan 12
6 Sioux Falls Roosevelt 43.88q 3
1) Toenah, Max 9 2) Jones, Michael 10
3) Atwood, Austin 12 4) Christion, Taryn 11
7 Sioux Falls Washington 43.97q 2
1) Benton, Rasheed 11 2) McKinney, Ethan 9
3) Bren, Jack 9 4) Needham, Zach 11
8 Harrisburg 44.18q 3
1) Kabambi, Jonathan 11 2) Christensen, Hunter 12
3) Tecklenburg, Trevor 12 4) Mastick, Daniel 11
9 Yankton 44.24 3
1) Brenner, Derek 12 2) Rose, Lee 11
3) Stephenson, Charlie 11 4) Sternhagen, Ryan 11
10 Rapid City Stevens 44.25 2
1) Youngblood, Grant 10 2) Price, Carter 10
3) Oxner, Payton 9 4) Sperlich, Taylor 12
11 Pierre T.F. Riggs 44.26 1
1) Christopherson, Austin 12 2) Green, Matt 12
3) Blaseg, Matt 12 4) Case, Ethan 12
12 Spearfish 44.52 1
1) Stalder, Logan 10 2) Rosencranz, Tyrell 11
3) Rice, Seth 10 4) Hall, Damian 11
13 Douglas 44.65 2
1) Murphy, Aaron 11 2) Burger, David 12
3) Cusson, Gavin 11 4) Grim, Skyler 11
14 Brookings 45.66 2
1) Bird, Dayton 11 2) McKibben, Mitch 10
3) Maxwell, Gerald 10 4) Coughlin, Devin 9
15 Sioux Falls O'Gorman 45.79 3
1) Reuter, Andrew 9 2) Makwinja, Dodi 10
3) Pio, Jimmy 10 4) Schulte, Tanner 12
16 Mitchell 45.88 1
1) Johnson, Gramm 12 2) Campbell, Will 9
3) Larson, Tyler 11 4) Allen, Tyson 12
17 Huron 46.67 3
1) Harvey, Logan 12 2) Heinz, Hyland 9
3) Bales, Trayten 11 4) Brown, Zachari 11
-- Sturgis Brown DNF 2
1) Ashburn, Justin 12 2) Weaver, Tanner 12
3) Fjelstad, Sam 9 4) Kaubish, Jordan 12
Event 229 Boys 4x100 Meter Relay Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 42.46 1997 SF Lincoln
Merkley, Bolognone, Knudson, Zitterich
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Watertown 42.64 10
1) Bratland, Shay 12 2) Poppen, Jess 12
3) Hericks, Mason 10 4) Foley, Joe 12
2 Brandon Valley 43.43 8
1) Holmes, Cam 12 2) Grode, Chase 9
3) Reinschmidt, Drew 11 4) Immeker, Ryan 12
3 Sioux Falls Lincoln 43.58 6
1) Quintnillia, Caden 12 2) Arntz, Dylan 11
3) Large, Braxton 11 4) Furula, Barayona 10
4 Harrisburg 44.21 5
1) Kabambi, Jonathan 11 2) Christensen, Hunter 12
3) Tecklenburg, Trevor 12 4) Mastick, Daniel 11
5 Sioux Falls Washington 44.25 4
1) Benton, Rasheed 11 2) McKinney, Ethan 9
3) Bren, Jack 9 4) Needham, Zach 11
6 Aberdeen Central 44.26 3
1) Phillips, Greyson 12 2) Tiezen, Layne 10
3) Bachmeier, Anthony 10 4) Barr, Preston 8
7 Rapid City Central 44.35 2
1) Klapperich, Alexander 11 2) Pikula, Asher 12
3) Neugebauer, Donovin 12 4) Ruffin Hill, Quade 12
-- Sioux Falls Roosevelt DQ
1) Toenah, Max 9 2) Jones, Michael 10
3) Atwood, Austin 12 4) Christion, Taryn 11
Event 230 Boys 4x200 Meter Relay Class AA
===================================================================
Meet Record: R 1:28.61 2004 RC Stevens
Anderson, Papendick, Boehler, English
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sioux Falls Roosevelt 1:29.38q 2
1) Christion, Taryn 11 2) Atwood, Austin 12
3) Akok, Mayuen 11 4) Mulbah, David 12
2 Watertown 1:29.77q 1
1) Bratland, Shay 12 2) Poppen, Jess 12
3) Hericks, Mason 10 4) Foley, Joe 12
3 Rapid City Stevens 1:30.92q 3
1) Sperlich, Taylor 12 2) Price, Carter 10
3) Oxner, Payton 9 4) Burks, Craig 11
4 Brandon Valley 1:29.85q 1
1) Grode, Chase 9 2) Immeker, Ryan 12
3) Reinschmidt, Drew 11 4) Holmes, Cam 12
5 Sioux Falls Lincoln 1:30.57q 1
1) Khan, Zarek 11 2) Arntz, Dylan 11
3) Jones, Dalton 11 4) Furula, Barayona 10
6 Rapid City Central 1:30.63q 2
1) Klapperich, Alexander 11 2) Maxon, Talon 11
3) Neugebauer, Donovin 12 4) Pikula, Asher 12
7 Aberdeen Central 1:31.05q 2
1) Phillips, Greyson 12 2) Tiezen, Layne 10
3) Bachmeier, Anthony 10 4) Hartung, Dan 12
8 Pierre T.F. Riggs 1:32.45q 2
1) Christopherson, Austin 12 2) Rumrill, Chris 12
3) Case, Ethan 12 4) Blaseg, Matt 12
9 Yankton 1:33.24 1
1) Savey, Blake 10 2) Rose, Lee 11
3) Strahl, Mason 11 4) Sternhagen, Ryan 11
10 Harrisburg 1:33.48 3
1) Kabambi, Jonathan 11 2) Christensen, Hunter 12
3) Tecklenburg, Trevor 12 4) Paul, Paul 10
11 Douglas 1:33.57 1
1) Murphy, Aaron 11 2) Burger, David 12
3) Cusson, Gavin 11 4) Grim, Skyler 11
12 Sturgis Brown 1:35.43 3
1) Ashburn, Justin 12 2) Fjelstad, Sam 9
3) Sundberg, Matt 11 4) Kaubish, Jordan 12
13 Brookings 1:35.69 2
1) Maxwell, Gerald 10 2) McKibben, Mitch 10
3) Hanson, Tyler 11 4) Coughlin, Devin 9
14 Mitchell 1:37.76 3
1) Johnson, Gramm 12 2) Campbell, Will 9
3) Hartman, Nick 12 4) Allen, Tyson 12
15 Spearfish 1:38.16 3
1) Stalder, Logan 10 2) Rosencranz, Tyrell 11
3) Reiners, Dylan 10 4) Hall, Damian 11
16 Huron 1:38.59 2
1) Heinz, Hyland 9 2) Harvey, Logan 12
3) Carr, Sam 10 4) Brown, Zachari 11
-- Sioux Falls Washington DQ 3
1) Breck, AJ 12 2) McKinney, Ethan 9
3) VanMeter, Brandon 11 4) Needham, Zach 11
Event 230 Boys 4x200 Meter Relay Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 1:28.61 2004 RC Stevens
Anderson, Papendick, Boehler, English
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Brandon Valley 1:28.85 10
1) Grode, Chase 9 2) Immeker, Ryan 12
3) Reinschmidt, Drew 11 4) Holmes, Cam 12
2 Watertown 1:29.08 8
1) Bratland, Shay 12 2) Poppen, Jess 12
3) Hericks, Mason 10 4) Foley, Joe 12
3 Rapid City Central 1:29.64 6
1) Klapperich, Alexander 11 2) Pikula, Asher 12
3) Neugebauer, Donovin 12 4) Ruffin Hill, Quade 12
4 Sioux Falls Lincoln 1:30.93 5
1) Khan, Zarek 11 2) Arntz, Dylan 11
3) Jones, Dalton 11 4) Furula, Barayona 10
5 Rapid City Stevens 1:31.49 4
1) Sperlich, Taylor 12 2) Price, Carter 10
3) Oxner, Payton 9 4) Burks, Craig 11
6 Aberdeen Central 1:33.10 3
1) Phillips, Greyson 12 2) Tiezen, Layne 10
3) Bachmeier, Anthony 10 4) Heinert, Jake 10
7 Pierre T.F. Riggs 1:34.36 2
1) Christopherson, Austin 12 2) Rumrill, Chris 12
3) Case, Ethan 12 4) Blaseg, Matt 12
-- Sioux Falls Roosevelt DQ
1) Christion, Taryn 11 2) Atwood, Austin 12
3) Akok, Mayuen 11 4) Mulbah, David 12
Event 231 Boys 4x400 Meter Relay Class AA
===================================================================
Meet Record: R 3:20.88 2011 Watertown
Gilbertson, Schull, Winkels, Bernard
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rapid City Central 3:24.39q 2
1) Stiles, Ryan 11 2) Klapperich, Alexander 11
3) Neugebauer, Donovin 12 4) Pikula, Asher 12
2 Sioux Falls Lincoln 3:26.41q 1
1) Sudbeck, Ned 11 2) Furula, Barayona 10
3) Khan, Zarek 11 4) Belhaj, Adam 12
3 Sioux Falls Washington 3:25.04q 2
1) Breck, AJ 12 2) Green, Jacob 12
3) Waddell, Tanner 11 4) Marlette, Dan 12
4 Rapid City Stevens 3:27.11q 1
1) Burks, Craig 11 2) Price, Carter 10
3) Wilson, Matthew 12 4) Fierro, Bennett 10
5 Spearfish 3:29.39q 2
1) Rombough, Trevor 12 2) Kaitfors, Drew 11
3) Peterson, Matt 9 4) Reiners, Dylan 10
6 Sioux Falls Roosevelt 3:29.68q 1
1) Goehring, Josh 10 2) Slaba, Tyler 11
3) Hess, Kyle 11 4) Akok, Mayuen 11
7 Yankton 3:32.40q 1
1) Savey, Blake 10 2) Rose, Lee 11
3) Strahl, Mason 11 4) Olson, Ryan 12
8 Watertown 3:32.61q 1
1) Schulte, Brent 9 2) Howey, Ben 11
3) Reiffenberger, Nick 11 4) Poppen, Jess 12
9 Aberdeen Central 3:32.66 2
1) Tiezen, Layne 10 2) Heinert, Jake 10
3) Russman, Zack 12 4) Bachmeier, Anthony 10
10 Sioux Falls O'Gorman 3:33.80 2
1) Sharpe, Chris 12 2) Westendorf, Ryan 10
3) Knobloch, Preston 9 4) Knobloch, Ethan 11
11 Pierre T.F. Riggs 3:35.64 1
1) Green, Matt 12 2) Blaseg, Matt 12
3) Fiala, Kahler 11 4) Rumrill, Chris 12
12 Sturgis Brown 3:37.74 1
1) Ireland, Beau 10 2) Reinhardt, David 11
3) Ashburn, Justin 12 4) Simmons, Jacob 11
13 Douglas 3:40.53 2
1) Burger, David 12 2) Ashley, Tyler 11
3) Severson, Tucker 10 4) Cusson, Gavin 11
14 Brandon Valley 3:41.81 2
1) Reindl, Keaton 9 2) Selken, Mitchell 11
3) Hanna, Jakob 9 4) Presler, Adam 12
15 Brookings 3:41.88 2
1) Perry, Nick 10 2) Hanson, Tyler 11
3) Weber, Reece 9 4) Hockett, Johnny 11
16 Mitchell 3:48.61 1
1) Campbell, Will 9 2) Hartman, Nick 12
3) Fossum, Christian 10 4) Prill, Ben 12
Event 231 Boys 4x400 Meter Relay Class AA
================================================================================
Meet Record: R 3:20.88 2011 Watertown
Gilbertson, Schull, Winkels, Bernard
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sioux Falls Lincoln 3:26.41 3:22.24 10
1) Sudbeck, Ned 11 2) Khan, Zarek 11
3) Bindert, Isaac 10 4) Belhaj, Adam 12
2 Rapid City Stevens 3:27.11 3:24.81 8
1) Burks, Craig 11 2) Price, Carter 10
3) Wilson, Matthew 12 4) Fierro, Bennett 10
3 Sioux Falls Washington 3:25.04 3:24.93 6
1) Breck, AJ 12 2) Green, Jacob 12
3) Waddell, Tanner 11 4) Marlette, Dan 12
4 Rapid City Central 3:24.39 3:25.44 5
1) Stiles, Ryan 11 2) Klapperich, Alexander 11
3) Neugebauer, Donovin 12 4) Pikula, Asher 12
5 Spearfish 3:29.39 3:27.99 4
1) Rombough, Trevor 12 2) Kaitfors, Drew 11
3) Peterson, Matt 9 4) Reiners, Dylan 10
6 Sioux Falls Roosevelt 3:29.68 3:31.21 3
1) Goehring, Josh 10 2) Slaba, Tyler 11
3) Hess, Kyle 11 4) Akok, Mayuen 11
7 Yankton 3:32.40 3:32.62 2
1) Savey, Blake 10 2) Rose, Lee 11
3) Hejna, JJ 12 4) Olson, Ryan 12
8 Watertown 3:32.61 3:33.70 1
1) Schulte, Brent 9 2) Howey, Ben 11
3) Gauer, Alex 9 4) Poppen, Jess 12
Preliminaries
9 Aberdeen Central 3:32.66
10 Sioux Falls O'Gorman 3:33.80
11 Pierre T.F. Riggs 3:35.64
12 Sturgis Brown 3:37.74
13 Douglas 3:40.53
14 Brandon Valley 3:41.81
15 Brookings 3:41.88
16 Mitchell 3:48.61
Event 232 Boys 4x800 Meter Relay Class AA
==========================================================================
Meet Record: R 7:48.31 2010 Brandon Valley
Schultz, Killan, Bi Brockmueller, Bo Brockmueller
School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Rapid City Stevens 7:59.67 2 10
1) Wilson, Matthew 12 2) Pfeifle, Tom 11
3) Haaland, Connor 11 4) Burdick, Kyle 12
2 Sioux Falls Lincoln 8:01.59 2 8
1) Sudbeck, Ned 11 2) Barkley, Carter 12
3) Schroeder, Nathan 11 4) Bump, Free 12
3 Sturgis Brown 8:03.67 2 6
1) Ireland, Beau 10 2) Reinhardt, David 11
3) Noble, Cayden 11 4) Simmons, Jacob 11
4 Brandon Valley 8:03.98 2 5
1) Presler, Adam 12 2) Selken, Mitchell 11
3) Hanna, Jakob 9 4) Hegland, Jacob 10
5 Sioux Falls Roosevelt 8:05.27 2 4
1) Slaba, Tyler 11 2) Armstrong, Daniel 10
3) Urtusuastegui, Jesus 11 4) Goehring, Josh 10
6 Sioux Falls O'Gorman 8:07.91 2 3
1) Knobloch, Ethan 11 2) Balmaceda, Rodrigo 11
3) Knobloch, Preston 9 4) Lindner, Tiegen 10
7 Rapid City Central 8:12.65 2 2
1) Pikula, Madden 9 2) Smith, Tyler 12
3) Cottier, Andrew 9 4) Stiles, Ryan 11
8 Sioux Falls Washington 8:15.76 2 1
1) Green, Jacob 12 2) Derr, Alex 10
3) Swenson, Logan 11 4) Oluak, Alipo 11
9 Pierre T.F. Riggs 8:22.07 1
1) Keyes, Jebben 10 2) Rumrill, Wyatt 11
3) Eisenbeisz, Bennett 11 4) Mikkelsen, Ryan 10
10 Spearfish 8:24.72 1
1) DuPont, Taylor 11 2) Torgerson, Kelby 12
3) Coffield, Kevin 12 4) Rombough, Trevor 12
11 Harrisburg 8:35.72 1
1) Deetz, Brett 11 2) Bollweg, Cody 12
3) Johnson, Wil 9 4) Zamora, Greyson 11
12 Yankton 8:39.09 1
1) Dannenbring, Gabe 10 2) Rafferty, Jared 10
3) Chambers, Connor 11 4) Grode, Justin 12
13 Aberdeen Central 8:52.16 1
1) Reierson, Micah 11 2) Russman, Zack 12
3) Tiede, Alex 10 4) Woods, Patrick 11
14 Mitchell 8:54.03 1
1) Dee, Sam 12 2) Mauer, Luke 12
3) Pederson, Mathis 11 4) Fossum, Christian 10
15 Brookings 8:55.54 1
1) Nixon, Justin 10 2) Olson, John 10
3) Rynerarson, Mike 10 4) Opdahl, Greg 9
16 Watertown 8:56.56 1
1) Syhre, Gabe 8 2) VanWell, Elliot 11
3) Bollinger, Dillon 9 4) Curly, Sean 11
Event 233 Boys 1600 Sprint Medley Class AA
===================================================================
Meet Record: R 3:32.16 2010 Watertown
Langner, Trevino, Schull, Gilbertson
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Rapid City Central 3:38.95q 1
1) Maxon, Talon 11 2) Pikula, Asher 12
3) Smith, Tyler 12 4) Pikula, Madden 9
2 Sioux Falls Washington 3:39.59q 3
1) McKinney, Ethan 9 2) Needham, Zach 11
3) Green, Jacob 12 4) Derr, Alex 10
3 Rapid City Stevens 3:40.86q 2
1) Youngblood, Grant 10 2) Schumacher, Jeremy 11
3) Burks, Craig 11 4) Pfeifle, Tom 11
4 Sioux Falls Lincoln 3:40.73q 1
1) Arntz, Dylan 11 2) Jones, Dalton 11
3) Furula, Barayona 10 4) Bindert, Isaac 10
5 Sioux Falls O'Gorman 3:41.15q 3
1) Schulte, Tanner 12 2) Makwinja, Dodi 10
3) Westendorf, Ryan 10 4) Knobloch, Ethan 11
6 Watertown 3:42.34q 2
1) Freidel, Justus 11 2) Gauer, Eric 12
3) Poppen, Jess 12 4) Reiffenberger, Nick 11
7 Sioux Falls Roosevelt 3:42.71q 3
1) Atwood, Austin 12 2) Jones, Michael 10
3) Hess, Kyle 11 4) Slaba, Tyler 11
8 Brandon Valley 3:44.15q 2
1) Grode, Chase 9 2) Garrow, AJ 12
3) Reindl, Keaton 9 4) Hanna, Jakob 9
9 Sturgis Brown 3:46.36 3
1) Ireland, Beau 10 2) Sundberg, Matt 11
3) Ashburn, Justin 12 4) Reinhardt, David 11
10 Aberdeen Central 3:51.07 3
1) Phillips, Greyson 12 2) Hartung, Dan 12
3) Heinert, Jake 10 4) Reierson, Micah 11
11 Pierre T.F. Riggs 3:51.87 2
1) Christopherson, Austin 12 2) Case, Ethan 12
3) Fiala, Kahler 11 4) Mikkelsen, Ryan 10
12 Yankton 3:53.60 1
1) Sternhagen, Ryan 11 2) Brenner, Derek 12
3) Savey, Blake 10 4) Rafferty, Jared 10
13 Spearfish 3:57.13 1
1) Stalder, Logan 10 2) Rice, Seth 10
3) Peterson, Matt 9 4) DuPont, Taylor 11
14 Douglas 3:58.84 2
1) Murphy, Aaron 11 2) Grim, Skyler 11
3) Cusson, Gavin 11 4) Rivera-Lawson, Austin 12
15 Harrisburg 4:00.16 1
1) Winters, Justin 9 2) Mouw, Brody 10
3) Thilges, Devon 11 4) Bollweg, Cody 12
16 Huron 4:06.44 1
1) Korkow, Clay 9 2) Korkow, Cole 9
3) Heinz, Hyland 9 4) Hines, Arthur 12
17 Mitchell 4:10.34 2
1) Allen, Tyson 12 2) Campbell, Will 9
3) Hartman, Nick 12 4) Larson, Caleb 10
18 Brookings 4:18.37 3
1) Maxwell, Gerald 10 2) Hegdahl, Hunter 10
3) Hockett, Johnny 11 4) Rudnik, Nicholas 9
Event 233 Boys 1600 Sprint Medley Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 3:32.16 2010 Watertown
Langner, Trevino, Schull, Gilbertson
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sioux Falls Washington 3:37.41 10
1) McKinney, Ethan 9 2) Needham, Zach 11
3) Green, Jacob 12 4) Derr, Alex 10
2 Sioux Falls Lincoln 3:38.12 8
1) Arntz, Dylan 11 2) Furula, Barayona 10
3) Bindert, Isaac 10 4) Schroeder, Nathan 11
3 Brandon Valley 3:38.24 6
1) Grode, Chase 9 2) Garrow, AJ 12
3) Hegland, Jacob 10 4) Selken, Mitchell 11
4 Rapid City Central 3:39.53 5
1) Maxon, Talon 11 2) Pikula, Asher 12
3) Smith, Tyler 12 4) Pikula, Madden 9
5 Sioux Falls Roosevelt 3:44.51 4
1) Atwood, Austin 12 2) Jones, Michael 10
3) Slaba, Tyler 11 4) Goehring, Josh 10
6 Watertown 3:47.36 3
1) Freidel, Justus 11 2) Feierabend, Cody 12
3) Poppen, Jess 12 4) Reiffenberger, Nick 11
-- Sioux Falls O'Gorman DQ
1) Schulte, Tanner 12 2) Makwinja, Dodi 10
3) Westendorf, Ryan 10 4) Knobloch, Ethan 11
-- Rapid City Stevens DQ
1) Youngblood, Grant 10 2) Schumacher, Jeremy 11
3) Burks, Craig 11 4) Wilson, Matthew 12
Event 234 Boys Shot Put Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 63-10.50 2013 Jack Lembcke, SF Roosevelt
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lembcke, Jack 12 SF Roosevelt 60-00.75 10
2 Keogan, Michael 11 Watertown 53-01.00 8
3 Beaird, Aaron 12 Rapid City Central 50-00.25 6
4 Hora, Kirby 12 SF Roosevelt 49-04.25 5
5 Protexter, Graham 12 Pierre T.F. Riggs 48-06.00 4
6 Schmidt, Grant 11 SF Roosevelt 47-04.25 3
7 McKee, Steven 12 Yankton 46-11.00 2
8 Schaunaman, Sam 11 Aberdeen Central 46-07.25 1
9 Reinke, Max 10 Pierre T.F. Riggs 46-05.50
10 Johnson, Nate 12 Watertown 45-09.75
11 Rotert, Brendan 9 Spearfish 45-03.00
12 Dunbar, Chad 12 Spearfish 44-08.00
13 Eiman, Kenneth 12 Douglas 43-11.25
14 Bennett, Dylan 12 Pierre T.F. Riggs 43-09.25
15 LeBlanc, Bryce 10 Watertown 43-06.75
16 Maciejczak, Jared 11 Douglas 43-02.50
-- Rose, William 12 Sioux Falls Lincoln ND
Event 235 Boys Discus Throw Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 211-04 1969 George Amundson, Aberdeen Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lembcke, Jack 12 SF Roosevelt 179-09 10
2 Rose, William 12 Sioux Falls Lincoln 151-00 8
3 Schaunaman, Sam 11 Aberdeen Central 148-11 6
4 Maciejczak, Jared 11 Douglas 148-06 5
5 Schmidt, Grant 11 SF Roosevelt 146-05 4
6 Kleinsasser, Tyler 12 Huron 143-08 3
7 Hora, Kirby 12 SF Roosevelt 138-04 2
8 Berndt, Jordan 12 Watertown 138-03 1
9 Haushild, Austin 10 Sioux Falls Lincoln 136-04
10 Bennett, Dylan 12 Pierre T.F. Riggs 132-09
11 Boyum, Max 12 SF O'Gorman 131-11
12 Johnson, Nate 12 Watertown 130-11
13 Koepke, Alex 12 SF Washington 128-06
14 Tucker, Calvin 11 Douglas 126-10
15 Keogan, Michael 11 Watertown 126-07
16 Beaird, Aaron 12 Rapid City Central 125-01
17 Dethlefs, James 10 Rapid City Stevens 123-02
18 Raab, Nick 11 Yankton 123-00
19 Braun, Devon 10 Spearfish 122-08
20 Kruetzfeldt, Derrick 12 Harrisburg 122-03
21 Reinke, Max 10 Pierre T.F. Riggs 120-08
22 Jones, OJ 11 Sioux Falls Lincoln 113-03
Event 236 Boys High Jump Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 7-01 1992 Jason Sutherland, Watertown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hejna, JJ 12 Yankton 6-08.25 10
2 Mulbah, David 12 SF Roosevelt 6-06.00 8
3 Weaver, Tanner 12 Sturgis Brown 6-05.00 6
4 Weidenbach, Wyatt 12 Rapid City Central 6-03.00 5
5 Sears, Riley 12 Pierre T.F. Riggs J6-03.00 4
6 Diggs, Caleb 12 Douglas 6-01.00 2.50
6 Schulte, Tanner 12 SF O'Gorman 6-01.00 2.50
8 Meyers, Nickel 11 Sioux Falls Lincoln J6-01.00 1
9 Kahn, Darious 11 SF Washington J6-01.00
9 Nealy, Dominic 12 Brandon Valley J6-01.00
11 Ainslie, Evan 12 Rapid City Stevens 5-11.00
11 Covey, Jamaal 11 Pierre T.F. Riggs 5-11.00
11 Hinch, Jaxon 10 Spearfish 5-11.00
11 Kaitfors, Drew 11 Spearfish 5-11.00
11 Decker, Matt 11 Watertown 5-11.00
11 Grage, Spencer 9 Brandon Valley 5-11.00
11 Vincent, Dylan 10 Aberdeen Central 5-11.00
18 Geu, Deng 11 SF Washington 5-09.00
18 Dotson, Joshua 11 Rapid City Central 5-09.00
18 Johnson, Josh 12 Rapid City Stevens 5-09.00
18 Albousafi, Jamal 10 SF Roosevelt 5-09.00
-- Erickson, Conner 10 Harrisburg NH
-- Barton, Travis 12 Pierre T.F. Riggs NH
-- Schriever, Bailey 11 Harrisburg NH
-- St. Sauver, Justus 12 Watertown NH
-- Aberle, Tanner 10 Rapid City Central NH
-- Bacon, Blake 12 Spearfish NH
Event 237 Boys Long Jump Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 23-04.50 1982 Doug Vlasman, Madison
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Christion, Taryn 11 SF Roosevelt 23-01.50 10
2 Hejna, JJ 12 Yankton 21-11.75 8
3 Marlette, Dan 12 SF Washington 21-10.50 6
4 Lewis, Alex 12 Rapid City Stevens 21-03.50 5
5 Erickson, Conner 10 Harrisburg 21-02.00 4
6 Christensen, Hunter 12 Harrisburg 20-11.00 3
7 Rose, Lee 11 Yankton 20-07.75 2
8 Bird, Dayton 11 Brookings 20-07.50 1
9 Fritsch, Luke 10 SF O'Gorman 20-04.75
9 Wilde, Alex 11 Brandon Valley 20-04.75
11 Youngblood, Grant 10 Rapid City Stevens 20-03.00
12 Neugebauer, Donovin 12 Rapid City Central 20-01.75
13 Gauer, Alex 9 Watertown 20-00.75
14 Decker, Matt 11 Watertown 20-00.50
15 Bates, Luke 10 Rapid City Stevens 19-11.50
16 Grode, Chase 9 Brandon Valley 19-11.00
17 Hale, Brady 11 Yankton 19-09.75
18 Atwood, Austin 12 SF Roosevelt 19-07.25
19 Rosencranz, Tyrell 11 Spearfish 19-04.75
20 Reinschmidt, Drew 11 Brandon Valley 19-02.00
21 Freese, Zac 12 SF Washington 18-09.25
22 Ragels, Taylor 10 Watertown 18-05.75
23 Toenah, Max 9 SF Roosevelt 17-10.00
-- Covey, Jamaal 11 Pierre T.F. Riggs ND
-- Prill, Ben 12 Mitchell ND
Event 238 Boys Triple Jump Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 47-00 1979 Todd Kolden, Aberdeen Central
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wilde, Alex 11 Brandon Valley 46-11.25 10
2 Hejna, JJ 12 Yankton 46-05.75 8
3 Dotson, Joshua 11 Rapid City Central 45-04.75 6
4 Rosencranz, Tyrell 11 Spearfish 44-06.50 5
5 Fritsch, Luke 10 SF O'Gorman 44-01.50 4
6 Horst, Micheal 12 Brandon Valley 43-10.50 3
7 Prill, Ben 12 Mitchell 43-04.00 2
8 Rangel, AnJel 11 Douglas 42-11.25 1
9 Hale, Brady 11 Yankton 42-05.00
10 Smith, Ty 10 SF Washington 42-03.25
11 Kolb, David 11 SF Roosevelt 42-01.00
12 Zino, Romeo 11 Sioux Falls Lincoln 41-10.75
13 Nealy, Dominic 12 Brandon Valley 41-07.75
14 Hannigan, Cannon 9 Aberdeen Central 41-00.00
15 Aberle, Tanner 10 Rapid City Central 40-09.75
16 Kaiser, Brevin 10 Pierre T.F. Riggs 40-04.75
17 Fleck, Jacob 11 SF O'Gorman 40-04.50
18 Christopherson, Austin 12 Pierre T.F. Riggs 40-03.75
19 Barton, Travis 12 Pierre T.F. Riggs 40-00.75
20 Meyers, Nickel 11 Sioux Falls Lincoln 39-04.50
21 Hart, Keone 11 Sioux Falls Lincoln 39-03.75
22 Stahl, Trevor 11 Rapid City Stevens 39-03.50
23 Bates, Luke 10 Rapid City Stevens 37-06.00
24 Rosencranz, Jaxon 9 Spearfish 37-00.50
Event 239 Boys Pole Vault Class AA
=======================================================================
Meet Record: R 16-00 1993 John Wurtz, RC Stevens
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jordan, Colton 12 Watertown 14-03.00 10
2 Ellis, Kaleb 11 Brookings J14-03.00 8
3 Christensen, Cole 10 Brandon Valley 13-03.00 6
4 Loftus, Brock 12 Rapid City Stevens J13-03.00 5
5 DeJong, Connor 11 Watertown J13-03.00 3.50
5 Oddy, Alex 12 Brandon Valley J13-03.00 3.50
7 Seitz, Marc 11 Aberdeen Central 12-09.00 2
8 Hofer, James 12 Yankton J12-09.00 1
9 Carpenter, Mason 10 Mitchell J12-09.00
10 Sigmond, Trevor 12 Spearfish 12-03.00
10 Carr, Sam 10 Huron 12-03.00
10 Ashley, Tyler 11 Douglas 12-03.00
-- Branick, Brendan 12 SF O'Gorman NH
-- Francom, Trent 9 Huron NH
-- Jorensen, Brody 11 Sturgis Brown NH
-- Whitlock, Nate 12 Sioux Falls Lincoln NH
-- Skillingstad, Casey 12 Yankton NH
-- Williams, Tommy 11 Brookings NH
-- Walker, Jonathan 10 Watertown NH
Event 351 Mixed 100 Meter Dash Wheelchair Unattached
===============================================================
Name Year School Finals
===============================================================
Finals
1 Mitchell, Michael M Unattached 23.69
2 Fick, Katie W Unattached 28.61
3 Rubio, Carissa W Unattached 52.48
4 Neuheisel, Jeremy M Unattached x1:33.27
================================================================================
Men - Class A - Team Rankings - 19 Events Scored
================================================================================
1) Custer 103 2) Dell Rapids 85
3) Canton 60 4) St. Thomas More 57
5) Madison 43 6) Chamberlain 32
7) Hot Springs 30 7) West Central 30
9) Bon Homme 29 10) Sioux Falls Christian 28
11) Lennox 23 12) Ethan/Parkston 21
12) Groton Area 21 14) Dakota Valley 20
15) Aberdeen Roncalli 19 16) Sioux Valley 15
17) Clark/Willow Lake 14 18) Redfield/Doland 12
19) Vermillion 10 19) Webster Area 10
21) Miller 9 22) Flandreau 7
22) Tea Area 7 22) Winner 7
22) Mobridge-Pollock 7 22) Garretson 7
27) Lead-Deadwood 6 27) Beresford 6
29) Hamlin 5 30) McCook Central/Montrose 4
30) Tri-Valley 4 32) Britton-Hecla 3
33) Crow Creek 2 34) Milbank 1
34) Sisseton 1 34) Wagner 1
34) Deuel 1
================================================================================
Men - Class AA - Team Rankings - 19 Events Scored
================================================================================
1) Sioux Falls Lincoln 118 2) Sioux Falls Roosevelt 95
3) Brandon Valley 85.50 4) Rapid City Stevens 59
5) Watertown 58.50 6) Rapid City Central 57
7) Sioux Falls Washington 56 8) Yankton 38
9) Sturgis Brown 32 10) Pierre T.F. Riggs 27
11) Douglas 22.50 12) Aberdeen Central 21
13) Brookings 18 14) Harrisburg 16
15) Sioux Falls O'Gorman 14.50 16) Spearfish 12
17) Huron 3 18) Mitchell 2
================================================================================
Women - Class A - Team Rankings - 19 Events Scored
================================================================================
1) Sioux Falls Christian 119 2) St. Thomas More 98
3) Madison 92.50 4) West Central 37
5) Lead-Deadwood 35 5) Bon Homme 35
7) Belle Fourche 30.50 8) Elk Point-Jefferson 29
8) Hill City 29 10) Tri-Valley 28
11) Custer 27 11) Canton 27
13) Garretson 25 14) Vermillion 18
15) Clark/Willow Lake 15 16) Mobridge-Pollock 14
17) Lennox 12.50 18) Redfield/Doland 11
19) Ethan/Parkston 7 19) Dakota Valley 7
19) Deubrook Area 7 19) Dell Rapids 7
23) Webster Area 6 23) Milbank 6
25) Mt. Vernon/Plankinton 5 25) Tea Area 5
27) Aberdeen Roncalli 4 28) Bennett County 1.50
29) Winner 1 29) Hot Springs 1
================================================================================
Women - Class AA - Team Rankings - 19 Events Scored
================================================================================
1) Rapid City Stevens 101 2) Rapid City Central 82.50
3) Pierre T.F. Riggs 67 4) Yankton 59
5) Brandon Valley 57.50 6) Sioux Falls Washington 48
7) Brookings 41 8) Sioux Falls Lincoln 40
8) Sturgis Brown 40 10) Mitchell 37.50
11) Sioux Falls O'Gorman 33.50 12) Sioux Falls Roosevelt 31
13) Watertown 29.50 14) Harrisburg 25
15) Aberdeen Central 19 16) Spearfish 15.50
17) Huron 11