|
Our Media/Results from Mid East Cross Country Championships
Our Results2015 Results - Mid East Cross Country ChampionshipsPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Nov 17th 2015, 7:14am
Website:Click here Mid East Cross Country Championships
Indian Riffle Park
Novermber 21, 2015 RACE: GIRLS
Place TmPl No. Name School State Girls Pace
===== ==== ==== ================== ========================= ========== ======= =====
1 1 1214 Lauren Johnson West Lafayette Indiana 18:16.6 5:54
2 2 1224 Alex Buck Pendleton Heights Indiana 18:21.7 5:55
3 3 1213 Katherine Free Indianapolis Cathedral Indiana 18:30.9 5:58
4 4 1218 Kristen Johnson West Lafayette Indiana 18:34.0 5:59
5 5 1227 Carly Davis Dublin Jerome Ohio 18:36.5 6:00
6 6 1215 Madison Fruchey Ft. Wayne Carroll Indiana 18:42.6 6:02
7 7 1235 Lainey Studebaker Centerville Ohio 18:51.6 6:05
8 8 1243 Samantha Hanson Sterling Hts Stevenson Michigan 18:56.6 6:07
9 9 1219 Devon Leahy Westfield Indiana 18:58.3 6:07
10 10 1216 Bailey Beery Bellmont Indiana 19:07.1 6:10
11 11 1232 Taylor Malchow Centerville Ohio 19:09.2 6:11
12 12 1238 Kayla Dobies Macomb Dakota Michigan 19:09.8 6:11
13 13 1210 Madison Romig Grant Community Illinois 19:11.1 6:11
14 14 1203 Katie Condon Lake Forest Illinois 19:13.3 6:12
15 15 1236 Rachel Wentworth Garaway Ohio 19:13.9 6:12
16 16 1207 Summer Pierson Yorkville Illinois 19:17.4 6:13
17 17 1233 Maegan Murphy Mason Ohio 19:19.0 6:14
18 18 1230 Olivia Kundo Liberty Center Ohio 19:19.6 6:14
19 19 1248 Allison Shannon Sterling Hts Stevenson Michigan 19:24.3 6:16
20 1217 Alli Workman Bloomfield Indiana 19:26.2 6:16
21 20 1234 Stephanie Sherman Toledo Notre Dame Ohio 19:31.0 6:18
22 1225 Brittany Aveni Geneva Ohio 19:31.8 6:18
23 1220 Ellen Flood Indianapolis Cathedral Indiana 19:33.1 6:18
24 21 1209 Dakota Roman Batavia Illinois 19:42.1 6:21
25 22 1206 Oona Jung-Beeman New Trier Illinois 19:44.0 6:22
26 23 1247 Alyssa Schwartz Grand Rapids S. Christ. Michigan 19:45.6 6:22
27 1231 Claire Linn Olentangy Liberty Ohio 19:47.5 6:23
28 24 1211 Madison Ronzone Rosary Illinois 19:47.5 6:23
29 1221 Jessica Duvall Mishawaka Indiana 19:49.6 6:24
30 1222 Kailee Schoof LaPorte Indiana 19:51.1 6:24
31 25 1205 Vanessa Flaherty Lyons Township Illinois 19:52.7 6:25
32 1229 Chloe Flora Botkins Ohio 19:53.5 6:25
33 1202 Nicole Camburn Niles West Illinois 19:54.2 6:25
34 26 1241 Emily Fluent Lake Orion Michigan 19:56.5 6:26
35 27 1244 Ashley Lindeman Manistee Michigan 19:58.2 6:27
36 1228 Aislinn Fitzgerald Beavercreek Ohio 19:59.6 6:27
37 1226 Kaci Bornhorst Minster Ohio 20:01.2 6:27
38 28 1242 Kensington Garvey Montabella Michigan 20:02.3 6:28
39 1212 Lauren Whitehouse Mahomet Seymore Illinois 20:03.2 6:28
40 1204 Mary Erdman Wheaton Warrenville S. Illinois 20:06.4 6:29
41 1240 Laura Estrada Bay City Western Michigan 20:12.0 6:31
42 1245 Audrey Pohl Pewamo-Westphalia Michigan 20:14.6 6:32
43 1208 Abigail Richter Triad Illinois 20:29.7 6:37
44 1201 Agok Ayuen Rock Island Illinois 20:43.5 6:41
45 1246 Alicia Roney Waldron Michigan 20:51.8 6:44
46 1239 Rebecca Estep Bay City Western Michigan 20:54.4 6:45
47 1237 Courtney Busch Gaylord Michigan 20:58.9 6:46
*********** TEAM SCORE **********
1. 16 Indiana
=========================
1 1 1214 Lauren Johnson West Lafayette 18:16.6
2 2 1224 Alex Buck Pendleton Heights 18:21.7
3 3 1213 Katherine Free Indianapolis Cathedral 18:30.9
4 4 1218 Kristen Johnson West Lafayette 18:34.0
6 6 1215 Madison Fruchey Ft. Wayne Carroll 18:42.6
9 9 1219 Devon Leahy Westfield 18:58.3
10 10 1216 Bailey Beery Bellmont 19:07.1
20 1217 Alli Workman Bloomfield 19:26.2
23 1220 Ellen Flood Indianapolis Cathedral 19:33.1
29 1221 Jessica Duvall Mishawaka 19:49.6
30 1222 Kailee Schoof LaPorte 19:51.1
2. 55 Ohio
=========================
5 5 1227 Carly Davis Dublin Jerome 18:36.5
7 7 1235 Lainey Studebaker Centerville 18:51.6
11 11 1232 Taylor Malchow Centerville 19:09.2
15 15 1236 Rachel Wentworth Garaway 19:13.9
17 17 1233 Maegan Murphy Mason 19:19.0
18 18 1230 Olivia Kundo Liberty Center 19:19.6
21 20 1234 Stephanie Sherman Toledo Notre Dame 19:31.0
22 1225 Brittany Aveni Geneva 19:31.8
27 1231 Claire Linn Olentangy Liberty 19:47.5
32 1229 Chloe Flora Botkins 19:53.5
36 1228 Aislinn Fitzgerald Beavercreek 19:59.6
37 1226 Kaci Bornhorst Minster 20:01.2
3. 86 Illinois
=========================
13 13 1210 Madison Romig Grant Community 19:11.1
14 14 1203 Katie Condon Lake Forest 19:13.3
16 16 1207 Summer Pierson Yorkville 19:17.4
24 21 1209 Dakota Roman Batavia 19:42.1
25 22 1206 Oona Jung-Beeman New Trier 19:44.0
28 24 1211 Madison Ronzone Rosary 19:47.5
31 25 1205 Vanessa Flaherty Lyons Township 19:52.7
33 1202 Nicole Camburn Niles West 19:54.2
39 1212 Lauren Whitehouse Mahomet Seymore 20:03.2
40 1204 Mary Erdman Wheaton Warrenville S. 20:06.4
43 1208 Abigail Richter Triad 20:29.7
44 1201 Agok Ayuen Rock Island 20:43.5
4. 88 Michigan
=========================
8 8 1243 Samantha Hanson Sterling Hts Stevenson 18:56.6
12 12 1238 Kayla Dobies Macomb Dakota 19:09.8
19 19 1248 Allison Shannon Sterling Hts Stevenson 19:24.3
26 23 1247 Alyssa Schwartz Grand Rapids S. Christ. 19:45.6
34 26 1241 Emily Fluent Lake Orion 19:56.5
35 27 1244 Ashley Lindeman Manistee 19:58.2
38 28 1242 Kensington Garvey Montabella 20:02.3
41 1240 Laura Estrada Bay City Western 20:12.0
42 1245 Audrey Pohl Pewamo-Westphalia 20:14.6
45 1246 Alicia Roney Waldron 20:51.8
46 1239 Rebecca Estep Bay City Western 20:54.4
47 1237 Courtney Busch Gaylord 20:58.9
Mid East Cross Country Championships
Indian Riffle Park
Novermber 21, 2015 RACE: BOYS
Place TmPl No. Name School State Boys Pace
===== ==== ==== ================== ========================= ========== ======= =====
1 1 1261 Brayden Law Homestead Indiana 15:41.1 5:04
2 2 1265 Cooper Williams West Lafayette Indiana 15:45.3 5:05
3 3 1281 Mitchell Poynter Tippecanoe Ohio 15:46.6 5:05
4 4 1289 Logan Kleam Woodhaven Michigan 15:50.3 5:07
5 5 1263 Tyler Keslin Munster Indiana 15:55.8 5:08
6 6 1274 Edmund Coleman Ashland Ohio 15:55.9 5:08
7 7 1292 James McCann Black River Michigan 15:59.5 5:10
8 8 1275 Bradley Davis Dublin Jerome Ohio 15:59.8 5:10
9 9 1273 Tanner Hawley Black River Ohio 16:00.3 5:10
10 10 1282 Stephen Jones Troy Ohio 16:00.6 5:10
11 11 1267 David Ehlers Ft. Wayne Concordia Luth Indiana 16:02.8 5:11
12 12 1293 Joost Plaetinck Novi Michigan 16:04.2 5:11
13 13 1270 Daniel Dalton Valparaiso Indiana 16:04.5 5:11
14 14 1257 Marcus Skinner Shelbyville Illinois 16:05.1 5:11
15 15 1264 Julien Magailanes Borden Indiana 16:07.3 5:12
16 16 1269 Evan Franklin Bloomington South Indiana 16:09.5 5:13
17 17 1254 Walmer Saavedra Lindblom Math & Science A Illinois 16:10.7 5:13
18 1272 Evan Johnson West Lafayette Indiana 16:14.7 5:15
19 1268 Alec Hartman Westfield Indiana 16:20.1 5:16
20 18 1296 Austin Wicker Pinckney Michigan 16:23.9 5:17
21 1262 Hariharan Sathyamu Brownsburg Indiana 16:24.2 5:18
22 19 1256 Jack Sebok Plainfield North Illinois 16:28.1 5:19
23 20 1258 Matthew Stelmasek Johnsburg Illinois 16:31.0 5:20
24 21 1286 Mark Freyhof Hamilton Michigan 16:34.5 5:21
25 22 1276 Isaiah Gaines Findlay Ohio 16:35.9 5:21
26 23 1284 Aaron Wood Willam V. Fisher Catholic Ohio 16:36.8 5:22
27 24 1290 Jacob Lee Fenton Michigan 16:37.0 5:22
28 25 1251 Michael Gerkin St. Charles East Illinois 16:37.2 5:22
29 26 1252 Karson LeComte Prospect Illinois 16:37.9 5:22
30 1278 Brady McBride Newton Ohio 16:38.4 5:22
31 27 1250 Matthew Cozine Prospect Illinois 16:38.5 5:22
32 1277 Nate Mallue Massillon Jackson Ohio 16:40.9 5:23
33 1271 Kameron Konopasek Lake Central Indiana 16:41.4 5:23
34 1249 Christopher Brenk Hinsdale Central Illinois 16:43.0 5:24
35 28 1285 Andrew Bill Berkley Michigan 16:43.4 5:24
36 1291 Dilon Lemond Holly Michigan 16:43.8 5:24
37 1283 David Magda Unioto Ohio 16:43.8 5:24
38 1280 Logan Griffith Springfield Shawnee Ohio 16:48.8 5:25
39 1295 Antionio Wenglikow Bay City Western Michigan 16:57.8 5:28
40 1266 Cam Trout Northview Indiana 17:01.8 5:30
41 1294 Jesse Saxton Grant Michigan 17:04.3 5:30
42 1287 Ryan Hilbrandt Hemlock Michigan 17:05.5 5:31
43 1288 Chaz Jeffress Salem Michigan 17:10.9 5:33
44 1253 Brenden McGath Plainfield Illinois 17:12.2 5:33
45 1279 Joey Palumbo Sheridan Ohio 17:15.5 5:34
46 1260 Eryk Yunk Belvidere North Illinois 17:45.3 5:44
*********** TEAM SCORE **********
1. 32 Indiana ( 15:55 1:19:32 0:23)
=========================
1 1 Brayden Law Homestead 15:42
2 2 Cooper Williams West Lafayette 15:46
3 5 Tyler Keslin Munster 15:56
4 11 David Ehlers Ft. Wayne Concordia Luth 16:03
5 13 Daniel Dalton Valparaiso 16:05
6 ( 15) Julien Magailanes Borden 16:08
7 ( 16) Evan Franklin Bloomington South 16:10
8 ( 18) Evan Johnson West Lafayette 16:15
9 ( 19) Alec Hartman Westfield 16:21
10 ( 21) Hariharan Sathyamurthy Brownsburg 16:25
2. 36 Ohio ( 15:57 1:19:45 0:14)
=========================
1 3 Mitchell Poynter Tippecanoe 15:47
2 6 Edmund Coleman Ashland 15:56
3 8 Bradley Davis Dublin Jerome 16:00
4 9 Tanner Hawley Black River 16:01
5 10 Stephen Jones Troy 16:01
6 ( 25) Isaiah Gaines Findlay 16:36
7 ( 26) Aaron Wood Willam V. Fisher Catholic 16:37
8 ( 30) Brady McBride Newton 16:39
9 ( 32) Nate Mallue Massillon Jackson 16:41
10 ( 36) David Magda Unioto 16:44
3. 67 Michigan ( 16:11 1:20:55 0:44)
=========================
1 4 Logan Kleam Woodhaven 15:51
2 7 James McCann Black River 16:00
3 12 Joost Plaetinck Novi 16:05
4 20 Austin Wicker Pinckney 16:24
5 24 Mark Freyhof Hamilton 16:35
6 ( 27) Jacob Lee Fenton 16:37
7 ( 34) Andrew Bill Berkley 16:44
8 ( 35) Dilon Lemond Holly 16:44
9 ( 37) Antionio Wenglikowski Bay City Western 16:58
10 ( 38) Jesse Saxton Grant 17:05
4. 104 Illinois ( 16:23 1:21:55 0:32)
=========================
1 14 Marcus Skinner Shelbyville 16:06
2 17 Walmer Saavedra Lindblom Math & Science A 16:11
3 22 Jack Sebok Plainfield North 16:29
4 23 Matthew Stelmasek Johnsburg 16:31
5 28 Michael Gerkin St. Charles East 16:38
6 ( 29) Karson LeComte Prospect 16:38
7 ( 31) Matthew Cozine Prospect 16:39
8 ( 33) Christopher Brenk Hinsdale Central 16:43
9 ( 39) Brenden McGath Plainfield 17:13
10 ( 40) Eryk Yunk Belvidere North 17:46
Like·Comment·Share·E-mail·28674 views
|