Colorado champ takes over the top spot
Top 30
1 – Cerake Geberkidane, senior, Denver East (Colorado): Course record at Colorado state meet.
2 – Blake Haney, senior, Stockdale (California): First loss of the season at Mt. SAC.
3 – Joe Hardy, senior, Seattle Prep (Washington): Runs in the Washington state meet on Saturday.
4 – Matthew Maton, junior, Summit (Oregon): Won the Class 5A Oregon title.
5 – Aaron Templeton, senior, Hardin Valley Academy (Tennessee): Won second straight Tennessee crown.
6 – Patrick Perrier, senior, O'Fallon (Illinois): Will take on Detweiler course at Illinois state meet Saturday.
7 – Mark Hadley, senior, Boardman (Ohio): Won the Ohio Division I title.
8 – Obsa Ali, senior, Richfield (Minnesota): Won the Minnesota AA title.
9 – Noah Kauppila, senior, Marquette (Missouri): State meet in Missouri is Saturday.
10 – Mickey Burke, senior, Rush Henrietta (New York): NY state championships coming Saturday.
11 – Elijah Armstrong, junior, Pocatello (Idaho): Won the Idaho Class 5A race.
12 – John Dressel, junior, Mt. Spokane (Washington): Washington state meet is Saturday.
13 – Connor McMillan, senior, American Fork (Utah): Won Utah 5A title.
14 – Grant Fisher, junior, Grand Blanc (Michigan): Won the Michigan Division 1 title.
15 – Tal Braude, senior, Torrey Pines (California): Ran the top time at Mt. SAC.
16 – Garrett Corcoran, senior, Villa Park (California): Won Century League title.
17 – Tony Russell, senior, West Chester Henderson (Pennsylvania): Won the AAA boys race in Pennsylvania.
18 – Wolfgang Beck, senior, Gig Harbor (Washington): Runs in the Washington championships Saturday.
19 – Steven Fahy, senior, La Costa Canyon (California): Has North County Conference meet next week.
20 – Levi Thomet, junior, Kodiak (Alaska): Respectable showing at Mt. SAC.
21 – Mike McClemens, senior, Christian Brothers (New Jersey): Won the Shore Conference title.
22 – Kai Wilmot, senior, North Central (Washington): Washington state meet is Saturday.
23 – Thomas O'Neill, senior, Middletown North (New Jersey): Fourth at Shore Conference meet.
24 – Connor Olson, junior, Wayzata (Minnesota): Second at Minnesota state meet.
25 – Sukhi Khosla, junior, Leon (Florida): Has the Florida state meet on Saturday.
26 – Bryce Millar, junior, Fayetteville-Manlius (New York): Has the NY state meet on Saturday.
27 – Austin Tamagno, sophomore, Brea Olinda (California): Second in the Century League meet.
28 – Ben Huffman, senior, Providence Day (North Carolina): Won NCISA championship.
29 – Addison DeHaven, senior, Brookings (South Dakota): Won second Class AA title.
30 – Alec Thomas, senior, Brentwood (Tennessee): Second at Tennessee state meet.
HM (in no particular order): Philip Hall NC, Louis Colson VA, Chandler Austin IA, Nicholas Elswick OH, Tanner Anderson WA, Estevan De La Rosa CA, Kyle Levermore NJ; Liam Mullett NJ, Olin Hacker WI, Sydney Gidabuday CA, Kramer Morton UT, Brian Cook NY, Stuart McNutt KS, Jacob Pickle TX, Austen Dalquist TX, Josef Holt-Andrews ME, Mac Macoy AL, Conner Mantz UT; Clayson Shumway UT; Marco Pompilj NY, Zach Smith IL, Kyle Thompson OR, Jackson Bertoli IN, Jonah Henry WY, Matthew Brafford WV, Christian Alvarado CT, Trevor Hopper CT, Colin Tierney RI, Tanis Baldwin NC, Blaise Ferro NJ, Mike Brannigan NY, David Luna CA.