Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Who Are We...

Big News For DyeStatCal: Newspaper vet Erik Boal takes the reins as editor

 

The Preseason Top 100 Teams

- La Salle RI building something special BOYS TEAMS | Story

- Fayetteville-Manlius NY back at No. 1 GIRLS TEAMS

 

The Preseason Top 100 Individuals

- Hannah DeBalsi CT tops the GIRLS LIST

- Grant Fisher MI is No. 1 on the BOYS LIST

 

Alexa Efraimson signs a pro contract 

DyeStat Exclusives - Inside the decisionVideo Interview | Coach Mike Hickey

 

The Nike Elite XC Camp Interviews: Grant Fisher | Stephanie JenksMatthew MatonAllie Ostrander | Mikey Brannigan | Fiona O'Keeffe | John Dressel | Lucy Biles | Tanner Anderson | Next: Hannah Long | Austin Tamagno | Lauren Gregory | Conner Mantz | Ella Donaghu | Alex Ostberg | Hannah DeBalsi | Elijah Armstrong | Thomas Pollard

Preseason Regional Rankings: Northwest | South | Heartland | Southeast | MidwestNortheast | New York | Southwest | California

 

2014 Track and Field Season: These Girls Were On Fire 

 

Advert


 

Meet Central

Alabama Alaska Arizona Arkansas California Colorado Connecticut Delaware District of Columbia Florida Georgia Hawaii Idaho Illinois Indiana Iowa Kansas Kentucky Louisiana Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Mississippi Missouri Montana Nebraska Nevada New Hampshire New Jersey New Mexico New York North Carolina North Dakota Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina South Dakota Tennessee Texas Utah Vermont Virginia Washington West Virginia Wisconsin Wyoming
Click on any of the states on the map above to get the latest meet results and rankings
 

Latest Meet Results

  
Latest meet results from everywhere

View All Meet Results

 

New National Leaders

  
Latest US#1 Rankings

US Top (B In - Out) (G In -  Out)

 

Videos

 

Previously on DyeStat

Week Ending Aug. 24

 

2014 Track and Field Season: These Girls Were On Fire 

 

Youth Olympics: Team USA Track Results 

- Gold for Myles Marshall, who won the 800 meters in 1:49.15 | DyeStat Feature

- Noah Lyles VA broke the sophomore class record with 20.71 in the 200 prelims; gold in the final 20.80

- Rhesa Foster CA took bronze in the LJ with 20-3.

- Silver medal for Stephanie Jenks in the triathlon at Youth Olympics 

 

 

Week Ending Aug. 17

Nike Elite Camp Interviews!

SprintersDarryl Haraway | Reonna Collier | Alexis Duncan | Josephus Lyles | Krystal Sparling | Izaiah Brown | Mecca McGlaston | Michael Norman | Zola Golden | Jeremy McDuffie | Diamond Spaulding | Richard Rose | Teahna Daniels

(XC Camp Interviews Start Aug. 25! Also, Preseason Rankings!)

 

Check out the new Hoka One One Postal Nationals ... and sign up!

 

Myles Marshall

Silver medal for Stephanie Jenks in the Youth Olympics triathlon

Next Stop: China - It's already been a big summer for Myles Marshall (left) of Kingwood, Texas - now he's in the Youth Olympics final 

DyeStat Feature | Webcast Info



USTFCCCA announces its inaugural T/F coaches of the year for every state

 


Week Ending Aug. 10

Four Minute Mile

Required viewing for XC? 

Screenplay writer Jeff Van Wie discusses new film: 'Four Minute Mile'

 

Nike Elite Camp adds Sprinters - Lucky 13 invited to inaugural event 


Updated All-Time Outdoor State Bests set in 2014



 

Week Ending Aug. 3

 

Top XC runners arrive at Nike Elite Camp | Highlight Video


New US#1 HJ: Brendon Rivera clears 7-3 at TAAF Games of Texas

 

Kaley Ciluffo and her teammates stripped of state track title in Iowa 

 

New College Signing Dates


Poll: Who is the Girls T/F athlete of the year?


Week Ending July 27

 

World Junior Championships 

Sunday: Final U.S. tally 11 golds, 5 silvers, 5 bronzes = 21 total

Dior Hall HSR 12.92 100H (silver), Kendell Williams gold 12.89; US 4x4s both golden! PHOTOS

- Fourth for Crannny, 6th for Efraimson

- Roth goes lower in 3K STP 8:47.04!!

Saturday's News: 4x1 Relays both take Gold; Gold and Silver for Little and Miller in 400H; Hall and Williams advance to hurdles final 

Friday: 

KWhit

GOLD for Whitney, Friday and Baisden!

SILVER for Saunders and Allman!

BRONZE for Baker and Holmes!

Bailey Roth breaks the 35-year-old HS record in the 3K steeplechase | South Eugene coach Jeff Hess sees his record fall at Hayward Field

 

 

 

Thursday:

Mary Cain outsprints the Kenyans!

Desiree Freier silver, new HSR! 14-7.25!

Alexa Efraimson looking for a return to the medal stand in the 1,500 

Ariana Washington hopes to follow English Gardner's example at Oregon

 

Day Three Recap Day Two Recap |Day One Recap

PHOTOS - by Robert Rosenberg | VIDEO INTERVIEWS| TFX RESULTS: World Jrs | USATF JOs | IAAF World Junior Championships LIVE TV/Webcast Info 

Which Americans have a chance to medal in Eugene? 

Efraimson working on future plan



Week Ending July 20


Gatorade Athletes of the Year Video interviews with Fisher | SaundersEfraimson (Courtesy of Erik Boal


Kaylin WhitneySuper soph Kaylin Whitney says she has found her 'calling'

HS record holder took big steps at US Juniors, now looks to Worlds


New Rules: NFHS no longer concerned with jewerly, tweaks field event issues

AAU Club Nationals FL - TFX Results | Chicagoland Throws: Colin Minor 232-4 HT, plus Raven Saunders 56-4 SP | Results | Videos



Week Ending July 13

John Nepolitan

 

DyeStat photographer and friend John Nepolitan (right) moving to Maui - Story | Some of his favorite photos


Team USA Revealed

Is the selection process for the World Juniors team flawed?







Week Ending July 6

Historic 100s and 200s at Juniors!

US HS record 10.00 in 100 prelims, DQs final; Comes back with 20.03w all-conditions, all-time best 

FL soph Kaylin Whitney 11.10 US HS record in the 100 final; then, amazing 22.49 200!

It's Alexa-Elise 1-2 in the women's 1,500

Sydney McLaughlin No. 2 all-time 400 hurdles; Dior Hall 13.00 in the 100 hurdles; Grant Fisher MI, Kendal Williams FL, Raevyn Rogers TX, Misana Viltz  CA, Myles Marshall TX, Amir Ali Patterson CA (See the Final Attempt SP throws here), Bailey Roth CO, Haley Showalter CO, Desiree Freier TX and Bonnie Draxler WI all in the top two with a qualifying mark


U.S. Juniors: Team Qualifiers | TFX Results | Interviews| Top Performers Poll

Raven Saunders SC, Kord Ferguson KS, Devin King LA, Curtis Thompson NJ, Keturah Orji NJ  | Mary Cain wins 3,000 

Preview: Elite HS stars aiming to make World team | FeatureWell-rounded Olivia Baker a 'Renaissance Woman'  

Also: Allie Ostrander beat all the boys at Mount Marathon in Alaska


On to U.S. Juniors (July 5-6 in Eugene): Entries

 


Week Ending June 29


USATF Sunday: Mary Cain 2nd at USAs (4:06.34) behind Jenny Simpson | Watch The FinalResults


Golden West: Candace Hill GA 11.55/23.53 double; Christina Aragon MT 4:44.33 all-time state best mile; Marquis Morris CA 13.74 110H; Reonna Collier CA 13.77/41.81 hurdles double; Nate Moore CA 23-10/50-1.75 | Results


USATF Friday:  Cain advances to finals of USATF 1,500 meters (4:09.08); Efraimson ties up in final 200 and misses final (4:12.89) CAIN PRELIM INTERVIEW | RACE VIDEO

Harrison Williams TN scores 7,737 to win the USA Jr decathlon; Gabriel Moore FL second with 7,594


 USA Youth ChampsKianna Gray KY 23.95 to win 17-18 200; Lynna Irby IN 24.09 for 15-16 200; Tanner Green KS 48.44 in 400 prelims | Complete Video Coverage



Week Ending June 22


New All-Time State Bests in 2014


Brooks PR Invitational (June 21): Entries | Meet Preview



Week Ending June 15


 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Balance Nationals Outdoor NBN stars

The Loop: Ask A High Schooler

VIDEO INTERVIEWS | RESULTS | TFX ELITE RANKINGS | WINNERS TABLE

Best of Sunday - Raven Saunders 56-7.50; Keturah Orji 20-11.75 LJ; Trentavis Friday 20.41 200; Candace Hill 23.14 200; Sydney McLaughlin 56.89 400H: Raevyn Rogers wins the 800; Devin King 17-7 PV; Union Catholic NJ boys and Oak Park MI girls win 4x400s | Recap

Saturday - National records: Western Branch girls shuttle hurdles; Columbia girls SMR; Bailey Roth 2,000-meter steeple; Northport boys put three under 9 minutes! | Recap | Highlights

Friday - Anna Rohrer 16:16, Alex Ostberg 14:16 5Ks | Recap | Highlights

GIRLS PREVIEW | BOYS PREVIEW   


Efraimson 4:07.05 1500 in NYC! STORY | Nepo's PHOTOS

Mary Cain runs 2:01.67 for 800 meters ahead of HS graduation

adidas Dreams: Grant Fisher 4:02.02, Sarah Feeny 4:39.23 miles; Kaylin Whitney 11.27, Kendall Williams 10.46 in the 100s | Results

 

New Englands - Results | Portland Track Festival: Ella Donaghu all-time OR record 4:21.35 in the 1,500!

 

.

 

Week Ending June 8

 

Garrett O'Toole 4:01.89 mile in Mass. | Story | Dream Mile lineup | NBNO Entries

Great SW Classic NM: Meet Story - Haley Showalter No. 8 all-time hammer 193-4, Ashlee Moore No. 10 all-time heptathlon (5,311) and Tiana Bonds 16th all-time (5,258), plus 40.90 in the 300 hurdles; Diamond Spaulding 23.00 200; Keturah Orji 44-9.50  TJ; Keandre Bates US#1 50-9.50 TJ; | MEET VIDEOS | Results | PhotosPreview 

 Star Athletics FL: Soph Kaylin Whitney 11.30/22.80w

 

OFSAA Championships (Canada) - Complete Coverage

 

NY 1600 final, with Mikey Brannigan on the left and Luke Gavigan on the right.State Meet Index - 

CaliforniaDyeStatCal coverage - Ariana Washington 11.22/22.96 double!! | Results | Recap

New YorkRai Benjamin US#3 51.86 400H; Luke Gavigan 4:07.82 1600 | Results | Recap

Ohio: All-time state record for St. Xavier boys in the 4x800 7:36.33! | Results | Recap

IndianaAnna Rohrer runs 10:14.43! Lynna Irby 11.61/24.07/54.38 triple | Results | Recap

Virginia: Western Branch girls score 149 points!; Chantel Ray 13.42 hurdles | Results | Recap

MinnesotaEli Krahn returns to form with 4:13.54/9:00.08 double wins | Results | Recap

Wisconsin: Wisconsin Lutheran 7:39.39 4x800; Danielle Riggins 13.67 SR | Results | Recap

Massachusetts: Karina Shepard runs 2:07.14 in the 800 | Results | Recap

Connecticut: Danae Rivers edges Hannah DeBalsi in the 1600 | Results | Recap

New Hampshire: Hannah Parker 2:08.42 in the 800 | Results | Recap

Rhode Island: Maddy Berkson 4:26.88 in the 1,500 | Results | Recap

Maine: Dan Curts 4:09.88 1600 | Results | Recap

Vermont: Autumn Eastman, Alec Eschholz triple | Results | Recap

New Jersey MOC: Frosh Sydney McLaughlin No. 7 all-time 56.91 400H plus 13.47 in the 100H; Ishmael Muhammad 1:48.52 800; Brianna Gess 4:45.97 1600; Olivia Baker wins fourth 400 title; Keturah Orji 44-1.25 TJ; Curtis Thompson US#1 224-10 JT | Results | Recap

Trentavis Friday surprised himself with 10.17/20.33 double: FEATURE


.

Week Ending June 1

Trentavis Friday surprised himself with 10.17/20.33 double: FEATURE


Prefontaine Classic included Mary Cain (2:02.31/800), Elise Cranny (4:13.38/1500) and Blake Haney (4:10.41/Mile) | California SS Masters: Bethan Knights US#1 9:54.89! Great Oak trio Haley Dorris (4:44.60), Destiny Collins (4:45.26) and Ashley Helbig (4:48.25) go 1-2-4; Arianna Washington 11.49/23.40; LB Poly girls relays 45.25 and 3:41.31!

Ohio: Nick Demaline smashes a big throw at regionals - US#1 SP 68-10.50

 

State Meet Index - 

Alexa Efraimson at the WIAA ChampionshipsWashington: Alexa Efraimson runs fastest ever HS 1600! Hannah Cunliffe anchors Federal Way 4x1 to state record 46.90 - StoryVIDEO INTERVIEWS | Results  | Recap

New Jersey (Groups): Sydney McLaughlin  frosh record 58.24 400 hurdles | Results

Illinois: Kahmari Montgomery 21.25/46.82 double; Luke Winder 17-3 PV | Results

Michigan: Donavan Brazier US#4 1:50.24 800 | Results | Recap

Missouri: Carlos Davis state record discus 212-5! | Results | Recap

South Dakota: Cortney Dowling breaks all-time state 400 record with 55.11 | Results | Recap

Kansas: Kord Ferguson US#2 206-2 DT/64-7.50 SP throws double | Results | Recap

Montana: Big Sky girls run all-time MT record 48.38 4x100 | Results | Recap

New Hampshire Results | Recap

.

 

 

Week Ending May 25

 

State Meets this week: Illinois (boys), Kansas, Michigan, Missouri, Montana, New Hampshire, New Jersey (groups), South Dakota and Washington (on-site Thursday); Prefontaine Classic (on-site Sat.) | Performance of the Week - Who gets your vote? | Canada: Road To OFSAA Champs 

 

CA Section Finals coverage at DyeStatCal | Golden South FL: Kendal Williams 20.55 200, Terry Jernigan 10.27 100 RESULTS | DistancePreps Videos | Also, Alexa Efraimson WA state record 4:37.85 for 1600; Tanner Anderson doubles 8:56.80/4:13.79; Kord Ferguson KS 210-3 DT; Olivia Baker NJ 12.25/24.53/53.74/2:12.07 quadruple!


State Meet Index

Oregon: Sheldon boys break 4x100 record | Videos | Photos | TFX Results | Recap

Illinois girls: Lincoln Way-East 46.04 state record 4x100 | DyeStat Illinois | TFX Results

Tennessee: Harrison Williams 7114 dec, plus U#4 36.40 hurdles in D2 | TFX Results| Recap

Pennsylvania: Ross Wilson 8:56.29 PIAA meet record | TFX Results | Recap

Kentucky: Three meet records (2A) for Gabriella Karas | TFX Results | Recap

Nebraska: Kenzo Cotton goes out in style | TFX Results | Recap 

Wyoming:  Ricky Faure 1:48.14! | TFX Results | Recap

Maryland: Freshman Stephanie Davis leads Magruder TFX Results | Recap 

Iowa: Thomas Pollard 8:50 and Austin Chandler 8:51! TFX Results | Recap

Nevada: Sydney Badger, Tiana Bonds four-peat TFX Results | Photos | Recap 

Alaska: Another record for Allie OstranderTFX Results | Recap

North Dakota: Bismarck boys pile up 200 points | TFX Results | Recap 

West Virginia:  Amelia Paladino shines with triple | TFX Results | Recap

Rhode Island: More State Meets: Missouri (small schools Results)  and DC Results

In Oregon, a celebration of 50 years of state championships for girls

 

.

Week Ending May 18

Two weeks away: Cranny gets a shot at Cain and other pros at Pre Classic 1,500; Efraimson has state meet conflict in Washington

 

This Weekend's State Meet Action:

State Meet Index

Colorado: Dior Hall 13.09 100 hurdles US#3 all-time!! (soph Ashley Miller 13.38 for 2nd); Alleandra Watt 11.53/23.73 double; Elise Cranny 2:12.05/4:47.54/10:17.48 triple | TFX Results | Recap

 

Utah: Conner Mantz 8:57.99 3200/4:10 1600;  Sarah Feeny state record for 1600 4:45.13, also 10:13.86 3200  | TFX Results | VIDEO INTERVIEWS | RECAP

New Mexico: Tiffany Garcia 24.17 200 record part of triple  | TFX Results | RECAP

Idaho: Elijah Armstrong triple: 1:54.42/4:09.04 SR/9:00.73  | TFX Results | RECAP

Oklahoma: Jade Patton 11.70/24.19 double;  Tommy Dial 17-1 PV  | TFX Results | RECAP

N. Carolina: Kayla Montgomery, Parkland girls among winners | TFX Results | RECAP

South Carolina: Raven Saunders 55-8.50 SP  | TFX Results | RECAP

Delaware: Maiya Dendy 11.81 100, helps lead the way for Padua girls  | TFX Results | RECAP


Elsewhere: Vashti Cunningham NV soared over 6-3 in the HJ for US#3 all-time and soph class record at regional meet; Lexi Weeks US#3 14-0 PV at Arkansas MOC;  Adoree' Jackson DQ'd in CIF-SS prelims LJ for viewing video of his jump; Sarah Baxter wins final HS race in California, says: "This is my last race. My doctor doesn’t want me to go any further. I’m done."  

.


Week Ending May 11

Brandon Bray US#1 PV

Texas State Meet | State Meet Index

US#1s in Austin: Texas B4x100 40.41; Brandon Bray US Jr class record 17-8.50 PV (photo courtesy Bert Richardson); Kendall Sheffield 13.63 110H; Devante Lacy 46.10 400; Kingwood 3:13.25 B4x400 | Recap

Inspirational Charlotte Brown fourth at 11-0 in the 3A PV| Photos | Desiree Freier won her third Texas 5A title on Saturday (13-6). Feature Story 


Mississippi: Clinton girls relay teams crush state records, US#6 1:37.58 4x2 and 46.14 4x1 | Recap

Arizona: Ky Westbrook wins four! 11.69w 100, 24.33 200, 45-7.25 SP and 14.17 100 H! Paul Lucas 10.66 100, 24-4.50w LJ before pulling hamstring; Bryant O'Georgia SR 7-2.50 HJ | Recap

Arkansas: Bentonville sweeps 7A team titles, Payton Stumbaugh breaks state record in 100 hurdles (13.92) | Recap

Georgia: Jaylan Reid 63-4.75 SP; Daniel Haugh 194-7 DT; Preston Williams 24-2.50; Kenan Farmer doubles 4:11.47/9:15.90; Christian Coleman 10.38/21.10 double

Hawaii: Alyssa Bettendorf sweeps 100-200-400 for Seabury Hall; Jac Hebert breaks 1500 record (4:01.23) | Recap

Lousiana: Devin King 17-8 PV; Willie Reed 24-3.75 LJ | Recap

North Carolina: Trentavis Friday cruises in 1A, 10.39/20.95

Loucks Games NY: Olivia Baker NJ beats strong 800 field in 2:08.42; Dan Curts ME 8:51.24 leads four guys under 8:55 in 3200; Caroline Alcorta VA 10:12.57; Staples CT girls 11:54.15 DMR; Richard Rose NY 46.38 and Zola Golden NY US#1 52.92!

Desiree Freier clearing 14 feet

World Juniors update - 177 nations intend to send teams to Eugene in July 


Raising The Bar

Desiree Freier (right) is shooting for unprecedented goals as Texas state meet begins Friday. Feature Story

 

Wednesday: Ella Donaghu breaks the Oregon record in the 3,000 (9:24.86)!

Inside the 'Alexa Efraimson Rule'Washington will allow HS athletes in individual sports to compete against higher competition | Video: Alexa Efraimson on what it means



Week Ending May 4


Elise Cranny No. 2 all-time 1,500 4:10.95 against pros at Stanford

 

Amelia Paladino doubles 4:47.29/10:00.42 for two W. Virginia all-time records

The Road to CIF finals | Sarah Baxter on the mend | 2014 State Meet Index 


State Meets!Candace Hill in Georgia

 

Alabama: Sean Collins (16-2 PV), Jayla Kirkland (11.47/23.65) break meet records - Meet coverage from Arthur Mack | PreviewTop teams vie for state titles | Results

 

Florida: It's Kaylin Whitney over Krystal Sparling in the 100 - 11.48 to 11.64! Kendal Williams doubles 10.33/20.96! Kendall Ellis US#1 girls 400 52.95; Leon's Sukhi Khosla regains US#1 with 4:05.96 in the 1600 | Recaps, photos and videos from DistancePreps | Results


Georgia: Freshman Candace Hill runs US#2 11.44 and US#1 23.21 for 6A titles (photo by Walter Pinion) | Girls championships | Results | Photos


BYU Invite UT: All-time Utah bests for Trevor Leavitt in the 400 (47.00) and Cam Dopp in the 300 hurdles (36.30)! | Cherry Creek/Grandview Invite CO: US#4 54.01 for Nicole Montgomery in the 400 | Marion Freeman MO: US#1 1:50.19 800 for Charles Jones Jr.

FridayJesuit OR | Race VideosMatthew Maton US#1 3:49.38 1500, Alexa Efraimson US#1 4:21.10, John Nizich US#1 222-9 Jav; Sheldon boys all-time OR record 41.41 4x1 



 



 

March 2014




February 2014

 



January 2014




December 2013



 

November 2013

 


 

October 2013

 


 

September 2013

 


 

August 2013

 


 

July 2013

 


 

June 2013

 


 

May 2013

 


 

April 2013

 


 

March 2013

 

 

 

 

HS Elite Track Talk

View All HS Elite Track Talk

 

Quick Hits

 
 
 

Events

August
Arapahoe Invitational
Fri, 29 Littleton, CO
Friday Night Lights
Fri, 29 The Woodlands, TX
UNR Twilight Invitational
Fri, 29 Sparks, NV
American Fork Grass Relays
Sat, 30 American Fork, UT
Jungle Run
Sat, 30 Hope Mills, NC
Marcus I Invitational
Sat, 30 Denton, TX
February
Great Southwest Indoor Classic
Sat, 07 Albuquerque, NM
June
Great Southwest Classic
Thu, 04 - 06 Albuquerque, NM
 

Wall - 77 followers

Post to:  
Post as: 
 
DyeStat posted a news article - Today, 09:13 PM
Labor Day Weekend: A-Fork leads charge at Grass Relays   ...
 
Post as: 
 
DyeStatCAL posted a news article - Today, 05:25 PM
Erik Boal to lead DyeStat coverage in California   ...
 
Post as: 
2 comment(s)  
Donal Pearce
Welcome aboard, Erik!
Scott Joerger
18 months after taking on the challenge of leading DyeStatCAL, I definitely have a new respect for those that do this year in and year out. It's been a fun ride and it saddens me to step down, but I felt it was just too much to keep up with on a part-time basis.

So When Ross and Doug told me they had Erik in mind for the editor position, I was thrilled. As a Cross Country and Track fan, Erik has been my favorite sportswriter in California, consistently demonstrating an in-depth knowledge of the sport. Erik is the guy that can not only carry on what we've built, but take it to the next level as a full-time editor.

I won't be gone though - I will continue to contribute as I am able and lend a hand to the DyeStat/DyeStatCAL/Runnerspace crew when I can.

Welcome Erik!
 
DyeStat featured a video - Today, 05:20 PM
Interview with Washington state champion Tannner Anderson of North Central (Spokane).
 
Post as: 
 
DyeStat posted a news article - Yesterday, 05:06 PM
F-M is back with another chance to claim title   ...
 
Post as: 
2 comment(s)  
watchout
Breakdown of # of teams by region and state (Midwest overtakes California, Northeast with a strong showing!)


Midwest: 19
Illinois = 7
Indiana = 5
Missouri = 3
Michigan = 2
Ohio = 2

California: 18
Southern Section = 11
Central Section = 2
North Coast Section = 2
Sac-Joaquin Section = 2
San Diego Section = 1

Northeast: 14
New Jersey = 5
Pennsylvania = 4
Massachusetts = 2
Connecticut = 1
New Hampshire = 1
Rhode Island = 1

New York: 11
Section 2 = 4
Section 1 = 2
Section 4 = 2
Section 3 = 1
Section 5 = 1
Section 9 = 1

Southeast: 9
Florida = 3
Virginia = 3
Alabama = 1
Delaware = 1
North Carolina = 1

Heartland: 9
Minnesota = 5
Wisconsin = 2
Iowa = 1
Kansas = 1

Northwest: 6
Oregon = 3
Idaho = 1
Montana = 1
Washington = 1

South: 4
Texas = 4



Deepest states:

CIF Southern Section = 11
New York = 11
Illinois = 7
Colorado = 5
Indiana = 5
Minnesota = 5
New Jersey = 5
watchout
Team rankings with notes on 2013 XC finishes:

EDIT: Now with the # of returners as well! Note that the returners position on the team is from the results of multiple meets (State, NXR, NXN), so it might not always match up with who were/weren't scorers at meet X


Rank. Team (2013 Final Top 40) - State / Season Ending Championship; NXR Finish (NXN Finish)

1. Fayetteville-Manlius NY (2) - New York A State Champion; New York Champion (#2 NXN); Returns 4/5, 6/7)
2. Carmel IN (4) - Indiana State Champion; Midwest Champion (#4 NXN); Returns 3/5, 4/7)
3. Great Oak CA (8) - CIF-SS Division 1 Champion; California D1 Champion (#8 NXN); Returns 2/5, 4/7)
4. Blacksburg VA (34) - Virginia 3A State Champion; Southeast Runner-up (#21 NXN); Returns 4/5, 6/7)
5. Desert Vista AZ (NR) - Arizona D1 State Champion; Southwest sixth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
6. Fort Collins CO (6) - Colorado 5A State Runner-up; Southwest Champion (#6 NXN); Returns 3/5, 4/7)
7. Saratoga Springs NY (27) - New York Federations Runner-up; New York Runner-up (#15 NXN); Returns 4/5, 6/7)
8. Pennsbury PA (14) - Pennsylvania 3A State Runner-up; Northeast Runner-up (#11 NXN); Returns 4/5, 6/7)
9. Davis Sr. CA (17) - CIF-SJS Division 1 Champion; California D1 Runner-up (#12 NXN); Returns 4/5, 5/7)
10. Saugus CA (21) - CIF-SS Division 2 sixth place; California D2 Runner-up (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
11. Unionville PA (7) - Pennsylvania 3A State Champion; Northeast Champion (#7 NXN); Returns 3/5, 5/7)
12. Cherry Creek CO (16) - Colorado 5A State third place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
13. Avon IN (NR) - Indiana State fifth place; Midwest 12th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
14. Davis UT (3) - Utah 5A State Champion; Southwest Runner-up (#3 NXN); Returns 1/5, 2/7)
15. Elmira District NY (NR) - New York Federations sixth place; New York fourth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
16. Birmingham Seaholm MI (NR) - Michigan D1 State fourth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
17. Coe-Brown NH (22) - New England Champion; Northeast third place (#18 NXN); Returns 4/5, 5/7)
18. Naperville North IL (20) - Illinois 3A State Runner-up; Midwest Runner-up (#13 NXN); Returns 4/5, 6/7)
19. Buchanan CA (25) - CIF-CS Division 1 Champion; California D1 sixth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
20. Red Bank Catholic NJ (NR) - New Jersey MOC Runner-up; Northeast sixth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
21. Glenbard West IL (10) - Illinois 3A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
22. Simi Valley CA (9) - CIF-SS Division 2 Champion; California D2 Champion (#9 NXN); Returns 3/5, 5/7)
23. Wayzata MN (1) - Minnesota 2A State Champion; Heartland Champion (#1 NXN); Returns 3/5, 3/7)
24. Randolph NJ (NR) - New Jersey MOC Champion; Northeast eighth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 4/7)
25. La Salle Academy RI (NR) - New England third place; Northeast seventh place (DNQ NXN); Returns 5/5, 5/7)
26. Oakton VA (12) - Virginia 6A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
27. Trabuco Hills CA (18) - CIF-SS Division 1 Runner-up; California D1 third place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
28. Redondo Union CA (31) - CIF-SS Division 2 Runner-up; California D2 third place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
29. Corning NY (NR) - New York Federations 11th place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
30. Capistrano Valley CA (23) - CIF-SS Division 1 third place; California D1 fourth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
31. Clovis North CA (24) - CIF-CS Division 1 Runner-up; California D1 fifth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 3/7)
32. Coeur d'Alene ID (15) - Idaho 5A State Champion; Northwest fourth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 5/7)
33. Tolland CT (NR) - New England fourth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
34. Needham MA (NR) - Massachusetts D1 Champion; Northeast 11th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
35. West Lafayette IN (NR) - Indiana State fourth place; Midwest sixth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
36. Arroyo Grande CA (NR) - CIF-SS Division 2 third place; California D2 eighth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
37. Lincoln-Sudbury MA (NR) - Massachusetts D1 Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
38. Arrowhead WI (NR) - Wisconsin D1 State Champion; Heartland sixth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
39. Monarch CO (5) - Colorado 5A State Champion; Southwest third place (#5 NXN); Returns 2/5, 4/7)
40. Mountain Brook AL (NR) - Alabama 6A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
41. Central Bucks East PA (NR) - Pennsylvania 3A State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
42. Suffern NY (NR) - New York Federations tenth place; New York 11th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
43. New Trier IL (NR) - Illinois 3A State third place; Midwest seventh place (DNQ NXN); Returns 5/5, 5/7)
44. Bozeman MT (11) - Montana 2A State Champion; Northwest Champion (#10 NXN); Returns 2/5, 4/7)
45. Campolindo CA (NR) - CIF-NCS Division 3 Champion; California D3 Champion (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
46. Whitefish Bay WI (NR) - Wisconsin D1 State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
47. College Park TX (NR) - Texas 5A State third place; South fifth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
48. Naperville Central IL (NR) - Illinois 3A State 11th place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
49. American Fork UT (NR) - Utah 5A State Runner-up; Southwest fifth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
50. Kingwood TX (NR) - Texas 5A State tenth place; South sixth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
51. Lafayette (Wildwood) MO (NR) - Missouri Class 4 State third place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
52. Ste. Genevieve MO (NR) - Missouri Class 3 State Champion; Midwest ninth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
53. Shenendehowa NY (NR) - NY Section 2 A fourth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
54. WWP South NJ (NR) - New Jersey MOC fourth place; Northeast ninth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
55. Willmar MN (NR) - Minnesota 2A State fifth place; Heartland third place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
56. Jesuit OR (NR) - Oregon 6A State fourth place; Northwest 16th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
57. The Bolles School FL (NR) - Florida 2A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
58. Palos Verdes CA (NR) - CIF-SS Division 3 Champion; California D3 third place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
59. Bella Vista CA (NR) - CIF-SJS Division 2 Champion; California D2 seventh place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
60. St. Thomas Aquinas KS (NR) - Kansas 5A State Champion; Heartland seventh place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
61. Mason OH (NR) - Ohio D1 State Champion; Midwest eighth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
62. Hinsdale Central IL (NR) - Illinois 3A State 14th place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
63. Ridgewood NJ (NR) - New Jersey MOC sixth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
64. The Woodlands TX (33) - Texas 5A State seventh place; South Runner-up (#20 NXN); Returns 2/5, 3/7)
65. Lewisville Marcus TX (NR) - TX 5A Region I fourth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
66. Mira Costa CA (NR) - CIF-SS Division 2 fifth place; California D2 fifth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
67. Vista Murrieta CA (NR) - CIF-SS Division 1 fourth place; California D1 tenth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
68. Lake Braddock VA (NR) - Virginia 6A State third place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
69. Green Hope NC (NR) - North Carolina 4A State Champion; Southeast third place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
70. Xavier Prep AZ (NR) - Arizona D1 State Runner-up; Southwest ninth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
71. Rock Bridge MO (NR) - Missouri Class 4 State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
72. Edina MN (NR) - MN 2A Section 6 fourth place; Heartland eighth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
73. Johnston IA (NR) - Iowa 4A State fourth place; Heartland 19th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
74. La Costa Canyon CA (NR) - CIF-SDS Division 2 Champion; California D2 fourth place (DNQ NXN); Returns 2/5, 4/7)
75. Summit OR (NR) - Oregon 5A State Champion; Northwest fifth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
76. Hillsborough NJ (NR) - NJ Group 4 eighth place; Northeast 13th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
77. South Eugene OR (NR) - Oregon 6A State third place; Northwest eighth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
78. Cornwall NY (NR) - New York Federations 14th place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
79. Burnt Hills-Balston Lake NY (NR) - NY Section 2 B Runner-up; New York ninth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
80. Schaumburg IL (NR) - Illinois 3A State seventh place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
81. Lakeville South MN (NR) - Minnesota 2A State third place; Heartland tenth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
82. Bishop O'Dowd CA (NR) - CIF-NCS Division 3 third place; California D3 12th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 5/7)
83. John Jay Cross River NY (NR) - New York Federations Champion; New York fifth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
84. Webster Thomas NY (NR) - New York A State fifth place; New York eighth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
85. Rockford MI (NR) - Michigan D1 State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
86. Palatine IL (NR) - Illinois 3A State fourth place; Midwest third place (DNQ NXN); Returns 2/5, 4/7)
87. Columbus North IN (NR) - Indiana State third place; Midwest fourth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
88. Penn IN (NR) - Indiana State sixth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
89. Seneca Valley PA (NR) - Pennsylvania 3A State fourth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
90. Queensbury NY (NR) - New York Federations third place; New York sixth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
91. Dana Hills CA (NR) - CIF-SS Division 1 eighth place; DNQ (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
92. Thompson Valley CO (NR) - Colorado 4A State Champion; Southwest 12th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
93. Mountain View CO (NR) - Colorado 4A State fourth place; Southwest 11th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
94. Padua DE (NR) - Delaware D1 State Champion; Southeast sixth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
95. Winter Park FL (NR) - Florida 4A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 3/7)
96. Pine Crest FL (NR) - Florida 2A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
97. Bellarmine Prep WA (35) - Washington 4A State Champion; Northwest Runner-up (#22 NXN); Returns 3/5, 5/7)
98. East Ridge MN (32) - Minnesota 2A State Runner-up; Heartland Runner-up (#19 NXN); Returns 3/5, 5/7)
99. Centreville OH (NR) - Ohio D1 State fourth place; Midwest tenth place (DNQ NXN); Returns 2/5, 3/7)
100. Highland AZ (NR) - Arizona D1 State fourth place; Southwest 16th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
 
DyeStat posted a news article - Yesterday, 05:02 PM
La Salle onto something big in little Rhody   ...
 
Post as: 
 
DyeStat posted a news article - Yesterday, 04:51 PM
La Salle RI is US#1 heading into 2014 season   ...
 
Post as: 
7 comment(s)  
watchout
Breakdown of # of teams by region and state (Southeast boys are third deepest region!)


Midwest: 21
Illinois = 8
Missouri = 4
Indiana = 3
Michigan = 3
Ohio = 3

California: 17
Southern Section = 10
Central Coast Section = 2
Central Section = 2
North Coast Section = 1
Sac-Joaquin Section = 1
San Diego Section = 1


Southeast: 15
Virginia = 3
Florida = 2
Kentucky = 2
North Carolina = 2
Alabama = 1
Delaware = 1
Georgia = 1
Maryland = 1
Tennessee = 1
West Virginia = 1

Northeast: 13
New Jersey = 6
Pennsylvania = 4
Rhode Island = 2
Connecticut = 1

Northwest: 9
Washington = 6
Oregon = 2
Idaho = 1

Heartland: 8
Minnesota = 4
Iowa = 1
North Dakota = 1
South Dakota = 1
Wisconsin = 1

Southwest: 8
Utah = 5
Colorado = 2
New Mexico = 1

South: 6
Texas = 3
Arkansas = 2
Okalhoma = 1

New York: 3
Section 3 = 2
CHSAA = 1




Deepest states should come as no surprise:

CIF Southern Section = 10
Illinois = 8
New Jersey = 6
Washington = 6
Utah = 5
watchout
Team rankings with notes on 2013 XC finishes:

EDIT: Now with the # of returners! Note that the returners position on the team is from the results of multiple meets (State, NXR, NXN), so it might not always match up with who were/weren't scorers at meet X


Rank. Team (2013 Final Top 40) - State / Season Ending Championship; NXR Finish (NXN Finish NXN)

1. La Salle Academy RI (NR) - New England Champion; Northeast eighth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
2. Christian Brothers Academy NJ (2) - New Jersey MOC Champion; Northeast Champion (#2 NXN); Returns 2/5, 4/7)
3. American Fork UT (7) - Utah 5A State Champion; Southwest Champion (#7 NXN); Returns 2/5, 3/7)
4. Central Catholic OR (20) - Oregon 6A State Champion; Northwest third place (#19 NXN); Returns 4/5, 6/7)
5. Fayetteville-Manlius NY (4) - New York A State Champion; New York Champion (#4 NXN); Returns 4/5, 6/7)
6. Liverpool NY (21) - New York Federations Champion; New York third place (#20 NXN); Returns 4/5, 6/7)
7. North Central WA (8) - Washington 3A State Champion; Northwest Runner-up (#8 NXN); Returns 3/5, 5/7)
8. Southlake Carroll TX (14) - Texas 5A State Champion; South Champion (#14 NXN); Returns 3/5, 4/7)
9. Davis UT (17) - Utah 5A State third place; Southwest Runner-up (#17 NXN); Returns 4/5, 5/7)
10. Wayzata MN (15) - Minnesota 2A State Champion; Heartland Runner-up (#15 NXN); Returns 4/5, 6/7)
11. Kamiakin WA (28) - Washington 3A State Runner-up; Northwest fifth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
12. Ridgefield CT (25) - New England Runner-up; Northeast third place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
13. Great Oak CA (NR) - CIF-SS Division 1 seventh place; California D1 12th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
14. Don Bosco NJ (NR) - New Jersey MOC Runner-up; Northeast 14th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
15. Madera South CA (16) - Central Section D1 Champion; California D1 Runner-up (#16 NXN); Returns 3/5, 5/7)
16. Edina MN (10) - Minnesota 2A State Runner-up; Heartland Champion (#10 NXN); Returns 2/5, 3/7)
17. Warren CA (19) - CIF-SS Division 1 Champion; California D1 fourth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
18. Timpanogos UT (NR) - Utah 4A State Runner-up; Southwest 11th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
19. Broughton NC (24) - North Carolina 4A State Champion; Southeast third place (DNQ NXN); Returns 2/5, 4/7)
20. Malvern Prep PA (NR) - Pennsylvania Independent Schools Champion; Northeast fifth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
21. Jenks OK (NR) - Oklahoma 6A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
22. Lake Braddock VA (NR) - Virginia 6A State Runner-up; Southeast sixth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
23. College Park TX (NR) - Texas 5A State Runner-up; South fourth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
24. Gig Harbor WA (1) - Washington 4A State Champion; Northwest Champion (#1 NXN); Returns 2/5, 4/7)
25. Wisconsin Lutheran WI (NR) - Wisconsin D2 State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 5/7)
26. Stillwater MN (NR) - Minnesota 2A State third place; Heartland third place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
27. Neuqua Valley IL (NR) - Illinois 3A State tenth place; Midwest 15th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
28. Summit OR (NR) - Oregon 5A State Champion; Northwest tenth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
29. Saugus CA (NR) - CIF-SS Division 2 Champion; California D2 Champion (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
30. St. Louis University MO (NR) - Missouri Class 4 State Champion; Midwest 34th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
31. Lafayette (Wildwood) MO (NR) - Missouri Class 4 State third place; Midwest 23rd place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
32. South Brunswick NJ (NR) - NJ Group 4 fifth place; Northeast tenth place (DNQ NXN); Returns 2/5, 3/7)
33. Central Valley WA (NR) - Washington 4A State third place; Northwest 11th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
34. North Allegheny PA (NR) - Pennsylvania 3A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 4/7)
35. Rubidoux CA (NR) - CIF-SS Division 3 sixth place; California D3 sixth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
36. Jurupa Hills CA (NR) - CIF-SS Division 3 Runner-up; California D3 Champion (DNQ NXN); Returns 4/5, 4/7)
37. New Trier IL (NR) - Illinois 3A State sixth place; Midwest 11th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
38. West Lafayette IN (NR) - Indiana State ninth place; Midwest 25th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
39. St. Xavier OH (6) - Ohio D1 State Champion; Midwest Runner-up (#6 NXN); Returns 3/5, 3/7)
40. Rogers AR (NR) - Arkansas 7A State Champion; South tenth place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
41. Bellarmine Prep CA (NR) - CIF-CCS Division 1 Champion; California D1 sixth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
42. Brea Olinda CA (NR) - CIF-SS Division 3 Champion; California D3 Runner-up (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
43. St. Anthony's NY (23) - New York Federations third place; New York fourth place (DNQ NXN); Returns 2/5, 3/7)
44. Albuquerque Academy NM (NR) - New Mexico 4A State Runner-up; Southwest seventh place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
45. Hilliard Davidson OH (NR) - Ohio D1 State third place; Midwest seventh place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
46. Cherry Hill East NJ (NR) - New Jersey MOC ninth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
47. Auburn AL (NR) - Alabama 6A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
48. Vallivue ID (NR) - Idaho 5A State fifth place; Northwest Open Runner-up (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
49. Ogden UT (NR) - Utah 4A State third place; Southwest fourth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
50. Ventura CA (NR) - CIF-SS Division 1 Prelims H3 fifth place; Did not qualify for CA State (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
51. Bishop Hendricken RI (NR) - New England third place; Northeast ninth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
52. West Plains MO (NR) - Missouri Class 4 State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
53. Bloomington North IN (NR) - Indiana State sixth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
54. Eastlake WA (NR) - Washington 4A State ninth place; Northwest Open Champion (DNQ NXN); Returns 2/5, 3/7)
55. Waterford Mott MI (NR) - Michigan D1 State Runner-up; Midwest 19th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
56. The Woodlands TX (NR) - Texas 5A State seventh place; South third place (DNQ NXN); Returns 1/5, 2/7)
57. Davis Sr. CA (NR) - CIF-SJS Division 2 Champion; California D1 ninth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
58. Dana Hills CA (18) - CIF-SS Division 1 third place; California D1 third place (#18 NXN); Returns 3/5, 3/7)
59. Westview CA (NR) - CIF-SDS Division 2 third place; California D2 ninth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
60. Northville MI (NR) - Michigan D1 State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
61. Sioux Falls Lincoln SD (NR) - South Dakota 2A State Champion; Heartland 11th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
62. Hinsdale Central IL (27) - Illinois 3A State Champion; Midwest third place (#22 NXN); Returns 2/5, 3/7)
63. St. Xavier KY (NR) - Kentucky 3A State Champion; Southeast seventh place (DNQ NXN); Returns 2/5, 2/7)
64. Canyon (Anaheim) CA (NR) - CIF-SS Division 2 fourth place; California D2 fourth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 4/7)
65. Clovis North CA (NR) - CIF-CS Division 1 Runner-up; California D1 eighth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
66. Sandburg IL (NR) - Illinois 3A State seventh place; Midwest 13th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
67. York IL (NR) - Illinois 3A State fifth place; Midwest sixth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 3/7)
68. Yorkville IL (NR) - Illinois 2A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
69. Leon FL (NR) - Florida 3A State fourth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
70. Cardinal O'Hara PA (36) - Pennsylvania 3A State third place; Northeast fourth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
71. W.W.P. South NJ (NR) - New Jersey MOC third place; Northeast sixth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
72. Dublin Coffman OH (NR) - OH D1 Region 3 sixth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
73. Festus MO (NR) - Missouri Class 3 State Runner-up; Midwest 22nd place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
74. Conestoga PA (NR) - Pennsylvania 3A State seventh place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
75. Cardinal Gibbons NC (NR) - North Carolina 3A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
76. Tatnall DE (NR) - Delaware D2 State Champion; Southeast eighth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
77. Long Beach Poly CA (NR) - CIF-SS Division 1 tenth place; DNQ (DNQ NXN); Returns 2/5, 2/7)
78. Bentonville AR (NR) - Arkansas 7A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
79. Bellarmine Prep WA (NR) - Washington 4A State fifth place; Northwest ninth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
80. West Springfield VA (NR) - VA 6A North Region ninth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
81. Dulaney MD (NR) - Maryland 4A State Runner-up; Southeast 18th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
82. Cooper KY (NR) - Kentucky 3A State 11th place; Southeast 19th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 6/7)
83. Mountain View UT (NR) - Utah 4A State seventh place; Southwest Open Runner-up (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
84. Pleasant Valley IA (NR) - Iowa 4A State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
85. Bismarck ND (NR) - North Dakota A State Champion; Heartland seventh place (DNQ NXN); Returns 2/5, 3/7)
86. De La Salle CA (NR) - CIF-NCS Division 1 Champion; California D1 seventh place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
87. Marietta GA (NR) - Georgia 6A State fifth place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 6/7)
88. Lawton Chiles FL (NR) - Florida 3A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
89. Midlothian VA (26) - Virginia 4A State Champion; Southeast fourth place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
90. Daniel Boone TN (NR) - Tennessee 3A State Runner-up; Did not compete (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
91. Hopkins MN (NR) - MN 2A Section 6 third place; Heartland 28th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
92. Summit NJ (NR) - New Jersey MOC 13th place; Northeast 19th place (DNQ NXN); Returns 4/5, 5/7)
93. Fort Collins CO (NR) - Colorado 5A State Runner-up; Southwest 13th place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
94. Hersey IL (NR) - Illinois 3A State 11th place; Midwest 14th place (DNQ NXN); Returns 2/5, 3/7)
95. University WV (NR) - West Virginia 3A State Champion; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
96. Los Gatos CA (NR) - CIF-CCS Division 2 Runner-up; California D2 19th place (DNQ NXN); Returns 5/5, 7/7)
97. Naperville North IL (NR) - Illinois 3A State ninth place; Midwest Open fourth place (DNQ NXN); Returns 3/5, 4/7)
98. Traverse City Central MI (NR) - Michigan D1 State third place; Did not compete (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
99. Carmel IN (5) - Indiana State Champion; Midwest Champion (#5 NXN); Returns 1/5, 2/7)
100. Cheyenne Mountain CO (NR) - Colorado 4A State sixth place; Southwest Open Champion (DNQ NXN); Returns 3/5, 5/7)
watchout

agonyforest, on , said:

http://www.prepcaltr...ed-by-the-meat/

I know this takes a lot of work, but just saying some teams that aren't on here have beat teams in the top half already this season.


Preseason rankings aren't perfect, you should expect some unranked teams to beat ranked teams. Palos Verdes got serious consideration, and it looks like Saugus was missing a runner (their projected #3 Ryan Tate). Plus, it's extremely early in the season... these rankings are based on what teams did at the END of XC season, and the progress shown during track. While Palos Verdes is, like Saugus, a team that tends to run well throughout the regular season and also during the championship season, an early season meet is still an early season meet.

Congrats to Palos Verdes on a great start to the season!
agonyforest
http://www.prepcaltr...ed-by-the-meat/

I know this takes a lot of work, but just saying some teams that aren't on here have beat teams in the top half already this season.
watchout
Also, I'll post summary details about the teams later today to give people more of a feel of where they are coming from (at least as far as Post season XC last fall)
watchout
Preseason rankings are heavily tilted towards best marks by each athlete over the last year (from State XC onward) rather than gut feeling or averaged performances or XC/track only outlook.

For the national rankings, I do give some thought to a program's history of success at that level (NXN), but otherwise it's mostly these factors (in order of importance):
1. Within their region, who looks like they would come out on top if the top X teams raced?
2. Within their region, which would be the best teams in a national field (historical NXN scoring)?
3. Following their regional rankings, which team in the nation would be the best in a national field (historical NXN scoring)?

(and within the region, the #3 factor I look at is how the team would fare if ALL the regional in my database were in the same race - a mass merge of the 70-110 teams I took a look at)

All that establishes my first draft with teams in their proper tiers. If two or more teams are really close, I'll consider moving them around (within that tier) if it feels right, but the vast majority of the time I just leave the teams in the order their returning times suggest.
cerutty fan
Rob, I'm curious what you based your rankings on. Would love to hear how much weight was based on actual times run versus gut feeling of what teams are going to improve the most.

I find this list quite motivating, thanks for taking the time to put it together.
 
DyeStat featured a video - Yesterday, 06:31 AM
Lucy Biles of Herriman UT discusses her senior season of cross country. 
 
Post as: 
View More
 
------DyeStat Track Talk Forums------
Main
HS General
HS Elite
College
Elite
The Plaground
Help
Training
Spikes
Nutrition
Distance
Sprints/Relays/Hur
Jumps
Throws
West
California
Nevada
West Region
Washington/Oregon
Midwest/Heartland
Michigan
Illinois
Wisconsin
Kansas
Minnesota
Midwest/Heartland Region
South/Southeast
Texas
Florida
Tennessee
South/SE Region
Northeast
Pennsylvania
New Jersey
New York
New England
Maryland

International
Canada